Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przepuklina pępkowa
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Przepuklina pępkowa w ciąży: objawy, czy jest groźna, czy sama zniknie?

Przepuklina pępkowa to dolegliwość, która może wzbudzić niepokój u kobiety ciężarnej. Jakie są jej objawy i czy możliwy w takiej sytuacji jest poród naturalny? Czy przepuklina pępkowa jest groźna?

Przepuklina pępkowa pojawia się wtedy, gdy dojdzie do przemieszczenia się zawartości jamy brzusznej przez poszerzony pierścień pępkowy. Widoczna jest jako uwypuklenie w okolicy pępka. Tłumaczymy, jak objawia się przepuklina pępkowa i czy sama zniknie. 

Spis treści

  1. Przepuklina pępkowa - przyczyny
  2. Przepuklina pępkowa w ciąży – objawy
  3. Przepuklina pępkowa w ciąży – czy jest groźna?
  4. Przepuklina pępkowa w ciąży – zdjęcia
  5. Przepuklina pępkowa w ciąży a poród naturalny

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Przepuklina pępkowa w ciąży - przyczyny

Pojawienie się przepukliny pępkowej może być spowodowane wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak np. podczas ciąży, wtedy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej jest spowodowany rosnącą macicą. Macica naciska na jamę brzuszną, co prowadzi do rozejścia powłok brzusznych. Dodatkowo relaksyna rozluźnia więzadła, przez co łatwiej dochodzi właśnie do rozejścia powłok brzusznych.

Częste przyczyny przepukliny pępkowej to:

  • wielokrotne ciąże,
  • otyłość brzuszna, 
  • słabe ścianki jamy brzusznej, 
  • nadwaga.

Przepuklina pępkowa w ciąży – objawy

Przepuklina pępkowa objawia się wybrzuszeniem w powłokach brzusznych. Zdarzają się też sytuacje, w których mogą pojawić się dolegliwości bólowe – nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć o zagrożeniu zdrowia lub życia kobiety.

Jeśli przepuklinie towarzyszą nudności, wymioty, zatrzymanie gazów i stolca, a także silny ból brzucha – należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o uwięźnięciu przepukliny.

Przepuklina pępkowa w ciąży – czy jest groźna?

Przepuklina pępkowa w ciąży na ogół nie powinna niepokoić ciężarnej. Może być groźna, jeśli dojdzie do jej uwięźnięcia. Dzieje się tak, gdy w worku przepuklinowym znajdzie się fragment jelita. W większości sytuacji sama jego obecność nie jest niebezpieczna, jednak czasami może dojść do niedokrwienia tego fragmentu, a następnie martwicy i niedrożności przewodu pokarmowego.

W większości przypadków przepuklinie pępkowej nie towarzyszą dodatkowe objawy i nie wymaga ona interwencji medycznej. Powstała przepuklina pępkowa nie może jednak samoistnie zniknąć. Po zakończeniu ciąży z reguły przeprowadza się operację przepukliny w trybie planowym.

Przepuklina pępkowa w ciąży – zdjęcia

Na zdjęciach poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda przepuklina pępkowa w ciąży: 

przepuklina pępkowa w ciąży
AdobeStock

przepuklina pępkowa w ciąży
AdobeStock

Przepuklina pępkowa w ciąży a poród naturalny

Przepuklina pępkowa w ciąży nie powoduje zmian w organizmie dziecka. W większości przypadków nie utrudnia też porodu naturalnego. Może się zdarzyć jednak, że wystąpią komplikacje, a wtedy konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Zobacz także

Czy palenie w ciąży bardzo szkodzi
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży – skutki i wpływ na dziecko
Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na mające się urodzić dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i nadal palisz, rzuć papierosy jak najszybciej. Dziecku grożą między innymi wady serca i wcześniactwo. Opisujemy wpływ palenia papierosów na ciążę, wyjaśniamy też, kiedy palenie przez ciężarną szkodzi najbardziej.

Palenie w ciąży jest szkodliwe dla dziecka – udowodniono to w szeregu badań. Szkodliwe jest nie tylko czynne palenie papierosów przez matkę, ale również bierne palenie, czyli narażenie na dym tytoniowy, gdy ciężarna przebywa w towarzystwie palących osób. Wyjaśniamy, jakie skutki w organizmie dziecka powoduje kontakt z dymem papierosowym w okresie życia płodowego i obalamy najczęstsze mity dotyczące rzucania palenia w ciąży. Spis treści: Czy można palić na początku ciąży? Sporadyczne palenie w ciąży Palenie w ciąży a rozwój dziecka: skutki Rzucanie palenia w ciąży Jak przestać palić w ciąży? Czy można palić na początku ciąży? Często słyszy się opinie, że papierosy palone na samym początku ciąży nie zagrażają dziecku tak bardzo jak w II lub III trymestrze. Lekarze są jednak zgodni: to absolutna nieprawda. Nikotyna na każdym etapie ciąży i w każdej dawce wpływa negatywnie na rozwój płodu (podobnie jak inne substancje zawarte w papierosach). Nie da się zatem określić, kiedy palenie w ciąży szkodzi najbardziej, ponieważ ma ono zawsze tak samo destrukcyjny wpływ na ciężarną i jej dziecko.  Jeśli palisz papierosy i planujesz ciążę, porozmawiaj o wpływie palenia na rozwój płodu i ciążę ze swoim lekarzem. Odstawienie papierosów będzie konieczne. Sporadyczne palenie w ciąży Sporadycznego palenia w ciąży nie można uznać za bezpieczne. Choć każdy papieros mniej to niewątpliwie korzyść dla rozwijającego się płodu, to jednocześnie każdy wypalony przez ciężarną papieros to większe ryzyko problemów z ciążą. Palenie zmienia bowiem sposób funkcjonowania organizmu przyszłej mamy, a tym samym wpływa na płód. Podobnie jest z biernym paleniem, które tylko w niewielkim stopniu różni się od czynnego palenia jeśli bierzemy pod uwagę zdrowie matki i...

Ospa w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ospa w ciąży – czy jest groźna, czy można się zaszczepić?
Ospa w ciąży to zagrożenie powikłaniami. Nie dość, że ciężarne ciężej przechodzą chorobę, to istnieje możliwość przedostania się wirusa przez łożysko do płodu. Jeśli dojdzie do zachorowania, jego przebieg i konsekwencje zależą od etapu ciąży i czasu rozpoczęcia leczenia.

Ospa wietrzna w ciąży rozwija się u 3 ciężarnych na każde 1000 ciąż. To niewielki odsetek, lecz choroba dla kobiet spodziewających się dziecka może być bardzo groźna, podobnie dla ich dzieci. Dlatego najlepiej jest porozmawiać z lekarzem jeszcze przed zajściem w ciążę i w razie potrzeby zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej jeszcze przed poczęciem dziecka. Zabieg ten pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania i powikłań u dziecka. Spis treści: Ospa wietrzna w ciąży Czy ospa jest groźna w ciąży? Leczenie ospy w ciąży Ospa wietrzna u starszego dziecka a ciąża Czy w ciąży można zaszczepić się na ospę? Ospa wietrzna w ciąży Ciężarne najczęściej zakażają się wirusem ospy wietrznej od dzieci. Jeśli ospa się rozwija, początkowo pojawia się osłabienie, podwyższona temperatura ciała, ból głowy i brzucha. Po 2-3 dniach na skórze występują charakterystyczne zmiany – wysypka, która najpierw przyjmuje postać plamek, później grudek, pęcherzyków z surowiczym płynem, a w końcu strupków. Czasami w przebiegu ospy u ciężarnych może pojawić się kaszel. Ospa u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci, ale jej powikłania mogą być poważniejsze. Okres inkubacji ospy, czyli czasu od kontaktu z ospą w ciąży do wystąpienia objawów wynosi 10-21 dni, średnio 14 dni. Od pojawienia się na ciele plamek do zaschnięcia pęcherzyków i odpadnięcia strupków mija 10-12 dni. Przechorowanie ospy sprawia, że jej wirus pozostaje w organizmie w stanie uśpionym. Rzadko dochodzi do ponownej pełnoobjawowej ospy, ale może wystąpić półpasiec . Czy ospa jest groźna w ciąży? Niestety ospa wietrzna stanowi zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ponieważ ciężarne ciężej przechodzą ospę, są narażone na powikłania, z których najczęstszym jest zapalenie płuc. Wirus ospy może przenikać...

Swędzenie pochwy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży: co oznacza i jak je leczyć?
Swędzenie pochwy w ciąży to objaw, którego przyszła mama nie powinna bagatelizować – świąd miejsc intymnych może świadczyć o infekcji grzybiczej. Co pomoże na swędzenie pochwy w ciąży i czy warto korzystać z domowych sposobów leczenia?

Swędzenie pochwy w ciąży nie zawsze musi oznaczać infekcję, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Lekarz zleci badania, by określić przyczynę świądu lub pieczenia i dobrać odpowiednie leczenie. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń: nieleczona infekcja intymna w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla matki i płodu. Swędzenie pochwy w ciąży: przyczyny oznaka ciąży jak leczyć? co stosować? Swędzenie pochwy w ciąży: przyczyny Świąd pochwy w ciąży najczęściej oznacza infekcję. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej prowadzą również do zmiany flory bakteryjnej pochwy. Osłabia się również naturalna ochrona przed mikroorganizmami. Przy zachwianiu równowagi część bakterii, grzybów czy drożdżaków może zacząć się namnażać, powodując infekcje wywołujące świąd. Swędzenie miejsc intymnych może być także objawem chorób przenoszonych droga płciową – dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, który określi przyczynę świądu. Grzybica pochwy a ciąża Najczęstszą przyczyną swędzenia miejsc intymnych jest grzybica pochwy . Innymi objawami grzybicy jest: pieczenie w okolicy sromu, ból podczas stosunku, obrzęk sromu, zaczerwienienie miejsc intymnych, grudkowate, neutralne w zapachu upławy przypominające twarożek. Nawracająca, nieleczona grzybica pochwy może doprowadzić do dość poważnych powikłań (w skrajnych sytuacjach także spowodować przedwczesny poród i tym samym niekorzystnie wpłynąć na masę urodzeniową dziecka). Inne przyczyny infekcji pochwy Swędzenie pochwy w ciąży może być także objawem: wazginozy – to infekcja bakteryjna wywołana zakażeniem fizjologiczna flory bakteryjnej pochwy. Najczęściej objawia się skąpymi upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu; zakażenia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj