Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przesądy w ciąży - kobieta w ciąży zakazy
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Położna obala najczęstsze przesądy ciążowe

Kobieta w ciąży nie może farbować włosów, malować paznokci, kąpać się w wannie, przechodzić pod sznurkiem... Z najczęstszymi mitami ciążowymi rozprawia się Halina Biedroń, położna i ekspert kampanii "Położna na medal".

Ciążowych mitów jest bardzo wiele. Praktycznie styka się z nimi każda przyszła mama. Słyszy je od swoich najbliższych, styka się z nimi w internecie. Kobiety w ciąży powinny pamiętać, że wszystkie zasłyszane "rewelacje" warto skonsultować ze swoim lekarzem lub położną. Zobacz, co na temat tych najczęściej powtarzanych przesądów uważa położna na medal, czyli Halina Biedroń. 

Kobiecie w ciąży nie wolno pracować przy komputerze – MIT

Halina Biedroń: Kobieta w ciąży może pracować przy komputerze, ale... z umiarem. Prawo pracy określa nawet ramy czasowe – do 4 godzin dziennie.
Co prawda nie udowodniono dotąd, że promieniowanie monitorów może źle wpływać na ciążę, warto jednak pamiętać o tym, że pozycja siedząca obciąża kręgosłup. Dlatego rozsądne przyszłe mamy powinny robić częste przerwy w czasie pracy przy komputerze, wstawać od biurka, robiąc krótkie spacery.

Zobacz także: Pracownica w ciąży – jakie przysługują jej uprawnienia?

Kobiecie w ciąży nie wolno farbować włosów, bo może to zaszkodzić dziecku – MIT 

Halina Biedroń: Farbowanie włosów w ciąży jest dopuszczalne. W końcu farba wnika we włosy, a nie w skórę głowy. Współczesne farby, w odróżnieniu od tych sprzed kilkunastu lat, nie mają dużych ilości intensywnie działających składników. Są naturalne. 
Lepiej jednak farbować włosy u fryzjera niż samodzielnie. Chodzi o to, by uniknąć przy farbowaniu gwałtownych ruchów czy skłonów. Swoim pacjentkom rekomenduję farbowanie włosów od II trymestru, wtedy organy dziecka są już ukształtowane.

Kobiecie w ciąży nie wolno bawić się z psami, bo może zarazić się chorobami odzwierzęcymi - MIT

Halina Biedroń: Jeżeli mamy kontakt z psem, który jest zaszczepiony, odrobaczony i czysty, nie ma przeciwwskazań, by go pogłaskać czy pobawić się z nim. Ważne, żeby po zabawie umyć ręce (ale to dotyczy wszystkich, nie tylko kobiet w ciąży). Kobiety w ciąży powinny jednak unikać kontaktu z bezpańskimi psami, m.in. z powodu zwiększonego ryzyka zachorowania na wściekliznę.

Kobieta w ciąży nie powinna kąpać się wannie – MIT 

Halina Biedroń: Przyszłe mamy mogą kąpać się w wannie. Ważne, by pamiętały o temperaturze wody – nie powinna przekraczać 36 stopni. Zbyt gorąca woda wpływa na pobudzenie krążenia krwi, czego efektem może być poronienie albo przedwczesny poród. Dobrze przygotowana kąpiel w wannie może ciężarną zrelaksować.

Kobieta w ciąży nie powinna zapinać pasów w samochodzie – MIT

Halina Biedroń: Zapinanie pasów w samochodzie jest całkowicie bezpieczne i wskazane. To, o czym warto pamiętać to umieszczenie pasa pod brzuchem. W przypadku ciężarnej, pas w samochodzie chroni dwa życia, nie jedno.

Kobieta w ciąży nie powinna przechodzić pod... sznurkiem – MIT 

Halina Biedroń: To jeden z najczęściej słyszanych ludowych zabobonów. Powtarzają go zazwyczaj babcie, twierdząc, że przejście pod sznurkiem, np. do wieszania prania, będzie skutkować okręceniem dziecka pępowiną. Moja rada, jeśli babcia patrzy (dla jej dobrego samopoczucia)... nie przechodźcie pod sznurkiem. W innym przypadku nie zwracajcie dla niego uwagi. 

Kobieta w ciąży nie może malować paznokci – MIT 

Halina Biedroń: Bez obaw przyszłe mamy mogą dbać o swoje paznokcie, nakładając na nie lakier. Płytki paznokci są bardzo ściśle usadowione i nie pozwalają, aby lakier przedostawał się do organizmu ciężarnej.

Warto przeczytać: Czy do porodu malować paznokcie, iść do fryzjera i kupować koszulę?

Kobiety w ciąży nie powinny ćwiczyć – MIT 

Halina Biedroń: Wręcz przeciwnie. Ciąża to czas, kiedy warto szczególnie dbać o dobrą kondycję fizyczną. Oczywiście, trzeba to robić z głową. To znaczy, dobierać odpowiednie ćwiczenia do każdego trymestru ciąży i kondycji przyszłej mamy. Pamiętamy o tym, żeby unikać gwałtownych ćwiczeń, podskoków i raptownych wymachów rękami.

Kobiety w ciąży nie powinny chodzić na basen – MIT

Halina Biedroń: Przeciwnie. Szczerze polecam przyszłym matkom pływanie i ćwiczenia wykonywane w wodzie. Pozwalają się one zrelaksować, odciążają kręgosłup i poprawiają ogólną kondycję. Warto wybierać baseny z wodą ozonowaną.

Kobiety w ciąży powinny jeść za dwoje – MIT 

Halina Biedroń: To chyba najczęściej powtarzany mit. Pamiętajmy. W ciąży jemy nie za dwoje, ale dla dwojga. Ciężarna powinna unikać objadania, które grozi zbyt gwałtownym przybieraniem na wadze. Zamiast na ilość przyszłe matki powinny zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów i eliminowanie pokarmów, które nie są w ciąży rekomendowane, a niekiedy wręcz zakazane.

Warto zobaczyć: seria "Pogromcy mitów... ciążowych"

Materiał powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Położna na medal"

 

konkursy na Babyonline.pl

Zdarzyło ci się przestraszyć w ciąży? Czy przez to dziecko będzie miało „myszkę”?

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
T jak tato, czyli co znaczy być dobrym ojcem
Od momentu narodzin rola, jaką odgrywa ojciec ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego tato nie czekaj na dobry moment, by włączyć się w wychowanie malucha. Rób to od pierwszych chwil od poczęcia!

Pępkowe to mały element ojcostwa Dla wielu mężczyzn ojcostwo zaczyna się z dniem narodzin dziecka i tradycyjną imprezą tzw. pępkowym , zazwyczaj w męskim gronie. Warto przypomnieć, że więź między ojcem a dzieckiem nawiązuje się 9 miesięcy wcześniej. To wtedy w mężczyźnie powinna narodzić się świadomość nowej życiowej roli i obowiązków które są z nią związane. Okres ciąży i sam poród to etap w którym ojcowie powinni aktywnie uczestniczyć. To czas na wsparcie partnerki w codziennych aktywnościach i wspólne wizyty u lekarza. To także doskonały okres na budowanie bliskości z nienarodzonym dzieckiem poprzez mówienie do niego czy dotyk brzucha partnerki . Tego typu postawy korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa partnerki, wysyłają także pozytywny, ojcowski sygnał do otoczenia – członków najbliższej rodziny czy przyjaciół. - Powinniśmy skończyć z myśleniem, że ojciec w okresie ciąży i zaraz po porodzie jest aktorem drugiego planu - komentuje Halina Biedroń, położna, ekspert kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal". - Najwyższy czas, żeby zacząć uświadamiać, ale także doceniać znaczenie jakie odgrywa ojciec w życiu dziecka i przyszłej matki. Czytaj też: Dlaczego warto być tatą. Pięć korzyści które mogą was zaskoczyć   Nie warto czekać na „odpowiedni moment" Podstawowym błędem jaki popełniają młodzi ojcowie , jest oczekiwanie na odpowiedni moment, w którym należy włączyć się w wychowywanie dziecka. Stereotypowo, okres niemowlęctwa zarezerwowany jest dla matki, której przypisuje się wyjątkową bliskość i czułość w stosunku do maluszka. Tatusiowie zazwyczaj rezygnują z czynności opiekuńczych tłumacząc się brakiem doświadczenia i predyspozycji – nieporadność, niezgrabne ręce i za dużo siły. Nic bardziej mylnego, nawet w tym okresie ojcowie mają szansę się wykazać....

kobieta, ciąża, mama, komputer, praca
Prawo i finanse
Ciężarna w pracy
Praca zawodowa nie szkodzi prawidłowo rozwijającej się ciąży. Pod warunkiem że wiesz, w jaki sposób zadbać o siebie i nienarodzone dziecko.

Dla przebiegu ciąży nie ma znaczenia fakt, że kobieta pracuje, ale to, jaki charakter ma jej praca . Są zawody, których wykonywanie nie ma żadnego znaczenia dla rozwoju ciąży, i takie, które mogą jej szkodzić. I od tego zależy, czy i w jakim zakresie ciężarna może pełnić swoje dotychczasowe obowiązki. Tymczasem większość kobiet nie oszczędza się, bo zwykle jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Ale i później – dopóki nie poczuje ruchów, czyli mniej więcej do 20. tygodnia ciąży – nie przywiązuje zbytniej wagi do swojego odmiennego stanu. O wiele bardziej świadomie do ciąży podchodzą kobiety, które chętnie, nawet bez wskazania medycznego, robią sobie badanie USG - one znacznie wcześniej rozumieją, co się z nimi dzieje. I z większą łatwością godzą się na ograniczenia związane ze swoim stanem.   W ciąży, w stresie, w pracy Przyszłe matki często mówią, że największy stres w ciąży to powiedzenie pracodawcy o ciąży. Ginekolodzy często spotykają się z sytuacjami, w których od młodych kobiet wymaga się nie tylko zaświadczeń, iż nie są w ciąży, ale też informacji o stosowanych sposobach antykoncepcji! To niedopuszczalne. Często powtarzam swoim pacjentkom, że trzeba jasno ustalić listę priorytetów - dla młodej kobiety posiadanie dziecka jest czymś najbardziej naturalnym na świecie. Każdy pracodawca zatrudniający młodą pracownicę musi się liczyć z tym, że kiedyś zajdzie ona w ciążę! Firma naprawdę się nie zawali, jeśli zajmująca nawet bardzo odpowiedzialne stanowisko kobieta przez kilka miesięcy będzie pracowała w nieco wolniejszym tempie, więcej obowiązków przekaże swoim współpracownikom i tak zreorganizuje pracę, że kilkumiesięczna nieobecność nie stanie się kataklizmem. Gdy masz nerwową pracę: * ogranicz liczbę spraw, którymi się zajmujesz – teraz jesteś mniej sprawna intelektualnie, to naturalny efekt...

kobieta, ciąża, mama, odżywianie, owoce, miseczka
Dieta w ciąży
Prawdy i mity o diecie w ciąży
Czy w ciąży można pić kawę, jeść sery pleśniowe i cytrusy? Nasz specjalista pomaga obalić najczęstsze mity dotyczące diety w ciąży. Sprawdź, aby pozbyć się wątpliwości.

Ile powinnaś przybrać na wadze? Co możesz jeść, a czego unikać? Jak się odżywiać, by ominęły cię typowe ciążowe dolegliwości? Nasz specjalista, doc. dr hab. Ewa Dmoch-Gajzlerska, wyjaśnia najczęstsze wątpliwości przyszłych mam dotyczące odżywiania w ciąży . Tym samym obala mocno rozpowszechnione ciążowe mity o diecie w ciąży .   Kobieta w ciąży powinna jeść „za dwoje". Mit. Tę obowiązującą przed laty zasadę zastąpiła inna: należy jeść nie „za dwoje", ale „dla dwojga". Masa ciała matki nie przekłada się na rozmiary płodu. Kobiety, które przytyły w ciąży 20 kg i więcej, często rodzą dzieci małe i chude. W zależności od budowy ciężarna powinna przybrać na wadze od 10 do 15 kg. Przekroczenie 15 kg albo tygodniowy przybór masy sięgający 3 kg to sygnał, że należy porozmawiać z lekarzem o swoim sposobie odżywiania. Może to również świadczyć o złej przemianie materii. Czytaj też: Zdrowe menu dla dwojga   Lepiej jeść często i mało niż spożywać trzy duże posiłki dziennie Prawda. Jedzenie według zasady: mało i często, to doskonały sposób na uniknięcie wielu związanych z ciążą dolegliwości, takich jak zgaga, wzdęcia, zaparcia, odbijanie powietrza. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w okresie ciąży , gdy powiększa się macica, inne narządy wewnętrzne nieco się przesuwają. Jelita wędrują ku górze, żołądek robi się mniejszy, zmienia się jego układ. Wiele towarzyszących ciąży nieprzyjemnych objawów to właśnie konsekwencja takich zmian. Jeśli kobieta nie zjada dużych posiłków, przewód pokarmowy lepiej sobie radzi z trawieniem.   Łykasz witaminy, nie musisz dbać o dietę  Mit.  Witaminy i składniki mineralne, nawet podawane w postaci tabletek, nie są przez każdy organizm przyswajane w jednakowym stopniu. Zależy to głównie od sposobu odżywiania ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz