Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przeziębienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Przeziębienie w ciąży: przyczyny, objawy, sposoby + zakazane leki

Przeziębienie w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu gorączka, wymaga ostrożności – ciężarne nie mogą przyjmować wielu leków, a nawet te dozwolone powinny zażywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Skuteczne bywają jednak domowe sposoby na przeziębienie w ciąży, np. syrop z cebuli czy inhalacje.

Przeziębienie w ciąży to najczęstsze schorzenie, które przytrafia się przyszłym mamom (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Chociaż samo przeziębienie nie należy do groźnych chorób, nieleczone lub leczone nieprawidłowo może prowadzić do poważnych powikłań. Podczas przeziębienia w ciąży najważniejsze jest przebywanie pod opieką lekarza, stosowanie wyłącznie dozwolonych leków w ciąży oraz odpoczynek.

Spis treści:

 1. Przeziębienie w ciąży: objawy
 2. Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu
 3. Przeziębienie w ciąży: leczenie
 4. Przeziębienie w ciąży: jakie leki można brać?
 5. Przeziębienie w ciąży: kiedy udać się do lekarza?
 6. Przeziębienie w ciąży: a co jeśli to jednak grypa?
 7. Jak uniknąć przeziębienia w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film

Przeziębienie w ciąży: objawy

Pierwsze objawy przeziębienia w ciąży pojawiają się zazwyczaj po kilkunastu godzinach od kontaktu z wirusem. Nasilają się w ciągu 3 kolejnych dni. Na szczęście zazwyczaj przeziębienie ma łagodny przebieg i utrzymuje się maksymalnie tydzień.

Najczęstsze objawy przeziębienia w ciąży to:

 • pogorszenie samopoczucia,
 • zmęczenie i ogólne osłabienie,
 • ból głowy,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • kaszel,
 • katar,
 • ból gardła,
 • niedrożność nosa,
 • osłabienie apetytu.

Przeziębienie w ciąży: skutki dla płodu

Łagodne przeziebięnie w ciąży zwykle nie jest groźne dla płodu. Silne przeziębienie, któremu towarzyszy gorączka, może jednak być niebezpieczne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie w pierwszych miesiącach ciąży formują się główne narządy płodu. Wysoka gorączka we wczesnej ciąży może:

 • doprowadzić do wad rozwoju u płodu takich jak: zniekształcenia twarzy, wady kończyn, małogłowie, czy opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego;
 • wywołać poronienie lub przedwczesny poród;
 • w skrajnych przypadkach doprowadzić do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Z tego powodu we wczesnej ciąży powinno się, w ramach możliwości, unikać miejsc, w których łatwo może dojść do zarażenia i zachować szczególną ostrożność w komunikacji miejskiej, kinach, centrach handlowych czy innych skupiskach ludzi.

Co na przeziębienie w ciąży? Leczenie

Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży, kiedy nie można sięgnąć po leki? Jeżeli dokucza ci zwykła infekcja z katarem, kaszlem lub bólem gardła, najlepiej zostań w domu. Zarezerwuj dwa, trzy dni na wygrzewanie. Ciepło sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się i krew szybciej krąży, dostarczając organizmowi energii do walki z chorobą. Przez pierwsze dni występowania objawów spróbuj również pomóc sobie domowymi sposobami. Jeżeli nie będą skuteczne, skontaktuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na pierwsze objawy przeziębienia w ciąży

 • Płukanka na gardło z soli. Ta prosta metoda polega na rozpuszczeniu połowy łyżeczki soli w szklance przegotowanej letniej wody i płukaniu gardła 4-5 razy dziennie przez 3 minuty.
 • Zrób domowy syrop z cebuli. Obierz i pokrój w talarki 2 cebule, następnie ułóż w szklanym naczyniu warstwami, przesypując cukrem lub zalewając miodem. Odstaw w ciepłe miejsce. Gdy cebula puści sok, pij syrop trzy razy dziennie. Syrop trzeba wypić w ciągu dwóch dni i najlepiej trzymać go w lodówce.
Bez porozumienia z lekarzem przy przeziębieniu nie łykaj witaminy C. Duża dawka jest już pewnie w preparacie dla kobiet w ciąży, który przyjmujesz, a jej nadmiar może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych.

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży: katar w ciąży

Zazwyczaj katar w ciąży jest pierwszym objawem przeziębienia. W ciąży nie wolno go lekceważyć, gdyż infekcja może się rozwinąć i zejść na dolne drogi oddechowe. Jak możesz sobie pomóc?

 • Jedz czosnek i cebulę – zawierają tzw. fitoncydy, czyli substancje działające podobnie jak antybiotyki; we wczesnej fazie infekcji są bardzo skuteczne,
 • Zakraplaj sól fizjologiczną do nosa (Euphorbium, Tetrisal) albo stosuj roztwór wody morskiej (Sterimar, Marimar),

Inhalacje na przeziębienie w ciąży

Inhalacje to świetny, naturalny sposób na pozbycie się kataru i objawów przeziębienia – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Możesz wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej albo olejków eterycznych (olejków nie wolno jednak używać w inhalatorze!).

Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży: kaszel w ciąży

Kaszel w ciąży zazwyczaj zaczyna się po kilku dniach od pojawienia się kataru. Lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu pójść do lekarza. Stwierdzi on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach.

Lekarz oceni, czy jest to kaszel suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też mokry, na który pomagają środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Przy kaszlu wilgotnym skuteczne są również:

 • inhalacje (np. z rumianku, soli fizjologicznej),
 • bezpieczne są niektóre syropy ziołowe, np. z babki lancetowatej, prawoślazu,
 • mleko z miodem i czosnkiem.

Uporczywy kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza! 

Przeziębienie i gorączka w ciąży: co na obniżenie gorączki? 

Jeżeli temperatura przekroczyła 38°C, obniżaj ją, aby nie zaszkodziła dziecku. Przy wysokiej gorączce dozwolone są środki zawierające paracetamol (w dawce do 250 mg), ale stosuj je maksymalnie 2-3 dni.

Jeżeli po 2-3 dniach gorączka nie ustępuje, wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza. Może on zadecydować, że konieczne jest podawanie antybiotyków.

Domowe sposoby na przeziębienie: ból gardła w ciąży

To zwykle objaw wirusowego zapalenia gardła lub anginy. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeżeli masz gorączkę, a na migdałkach pojawił się biały nalot. W przypadku lekkiego bólu gardła możesz sobie pomóc domowymi sposobami. Stosuj:

 • płukanie gardła kilka razy dziennie (np. wodą z solą, wodą z sodą oczyszczoną, wodą z miodem, naparem z szałwii);
 • możesz stosować ziołowe środki na ból gardła (np. drażetki z babką lancetowatą, a także inne pastylki do ssania dostępne w aptece bez recepty, łagodzące ból gardła),nie stosuj ich jednak dłużej niż przez 2-3 dni;
 • dozwolone jest stosowanie preparatów w sprayu działających przeciwzapalnie i lekko przeciwbólowo, takich jak np. Tantum Verde czy Golamir (aerozol, tabletki do ssania).

Przeziębienie w ciąży: jakich leków unikać?

 W ciąży nie należy samodzielnie stosować leków nawet tych dostępnych bez recepty. Są jednak preparaty, na które musisz zachować szczególną ostrożność.

Bez konsultacji medycznej nie stosuj:

 • kropli do nosa obkurczających śluzówkę – lepiej zastosuj bezpieczny spray lub krople na bazie roztworu soli lub preparaty homeopatyczne – oraz innych środków zawierających pseudoefedrynę (np. Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, Cirrus, Acatar, Tabcin, Claritine) – istnieje ryzyko wystąpienia rozszczepu powłok brzusznych lub atrezji jelita cienkiego u dziecka;
 • preparatów zwierających ibuprofen (np. Ibum, Ibuorom, Nurofen) – może powodować zmiany w układzie krążenia u płodu;
 • aspiryny i preparatów pochodnych (polopiryna, etopiryna) – ze względu na kwas acetylosalicylowy są zabronione w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży, zwłaszcza w dużych dawkach, gdyż mogą powodować wady rozwojowe zarodka lub płodu i zwiększają ryzyko poronienia;
 • syropów przeciwkaszlowych (np. Flegaminy i Mucosolvanu) – mogą mieć działanie teratogenne na zarodek lub płód: śmierć zarodka, zaburzenia czynnościowe, opóźnienie rozwoju, przedwczesne urodzenie;
 • syropów z kodeiną na kaszel suchy (np. Thiocodin) – mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu oraz doprowadzić do wystąpienia objawów uzależnienia u płodu;
 • tabletek do ssania z salicylanami: mogą wywołać zaburzenia w rozwoju dziecka (np. Cholinex, Strepsils, Septolete);
 • preparatów zawierających tymianek i podbiał: mogą wywołać zaburzenia krążenia krwi.
Pamiętaj, że każdy lek, także ten do kupienia bez recepty, może stanowić potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu. Decyzję o stosowaniu leków, podejmuje lekarz lub lekarka wyłącznie w sytuacji, kiedy działanie leku przewyższa potencjalne ryzyko wpływu na rozwój płodu.

Przeziębienie w ciąży: jakie leki można brać?

Może się zdarzyć, że w ciąży będziesz musiała zażyć antybiotyk lub inne silne leki – nigdy nie bierz ich jednak na własną rękę! Jeśli poczujesz się gorzej, skonsultuj się z lekarzem. W razie konieczności specjalista wybierze antybiotyk z bezpiecznej dla ciąży grupy (penicyliny, makrolidy, cefalosporyny).

Czy te leki nie zaszkodzą dziecku? To pytanie często zadają przyszłe mamy. Zamiast martwić się na wyrost skutkami ubocznymi, stosuj się do zaleceń lekarza. Dla dziecka o wiele bardziej niebezpieczna może być twoja choroba. Pamiętaj, żeby nie brać zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych i aby zawsze informować lekarza o ciąży.

Jeżeli do przeziębienia dołączają inne objawy, np. kaszel czy gorączka, lub wydzielina z nosa zmienia kolor z przezroczystej na żółtą albo zieloną, wówczas konsultacja ze specjalistą jest konieczna. Tak naprawdę jednak zawsze, gdy czujesz niepokój z powodu przeziębienia i nie chcesz robić niczego na własną rękę, powinnaś udać się do lekarza, by cię osłuchał i sprawdził, czy sytuacja nie jest poważna.

Przeziębienie w ciąży: a co jeśli to jednak grypa?

Podejrzewasz, że twoje objawy mogą wskazywać na grypę, a nie zwykłe przeziębienie? Zadzwoń do lekarza. Zaleci ci odpowiednie leki, natomiast ty:

 • zostań w domu i połóż się do łóżka,
 • dużo odpoczywaj, pij herbatę z dodatkiem soku z malin, czarnego bzu, dzikiej róży,
 • jeżeli masz wysoką gorączkę, stosuj środki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol.
Szczepionka przeciwko grypie to najskuteczniejszy sposób ochrony – można zaszczepić się od września przez cały sezon grypowy, czyli zwykle do początku marca. Najlepiej zaszczepić się przed zajściem w ciążę. Jeżeli jednak tego nie zrobiłaś, lekarze zezwalają na szczepienie w okresie ciąży dopiero od drugiego trymestru. Od września 2020 roku szczepionki na grypę są refundowane dla kobiet w ciąży.

Jak uniknąć przeziębienia w ciąży?

Aby uniknąć przeziębienia w ciąży, należy uważać na przeciągi i nie przebywać długo na zewnątrz w niskich temperaturach. Warto też pamiętać o odzieży odpowiednio dobranej do pogody. W sezonie zimowym i jesiennym unikaj sportów na świeżym powietrzu, które mogą narazić cię na „przewianie”.

W okresie zachorowań na grypę unikaj osób zakatarzonych i dużych skupisk ludzkich – zatłoczonych supermarketów, sal kinowych; regularnie odkażaj dłonie i dokładnie myj ręce po powrocie do domu. Postępuj tak samo jak przy profilaktyce zakażeń koronawirusem. 

Zobacz także:

ból głowy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze: przyczyny, sposoby, dozwolone leki
Bólu głowy w ciąży nie można lekceważyć – choć zwykle łatwo wyeliminować jego przyczyny, może być on objawem stanu przedrzucawkowego lub niedotlenienia płodu. Ważne, byś umiała rozpoznać niepokojące objawy, a w razie konieczności niezwłocznie udała się do lekarza. Pamiętaj również, że nie wszystkie leki przeciwbólowe możesz stosować w ciąży.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany zmianami hormonalnymi, ale też stresem, przemęczeniem lub niewłaściwym trybem życia. Zdarza się, że ginekolog wysyła kobietę uskarżającą się na częste bóle głowy w ciąży do neurologa, okulisty lub laryngologa. I słusznie, bo za bólem głowy może kryć się nie tylko niskie ciśnienie lub migrena, ale też schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem lub chore zatoki. Warto ustalić, dlaczego boli cię głowa – wtedy łatwiej będzie uporać się z tą dolegliwością. Ból głowy w ciąży: przyczyny Ból głowy w pierwszym trymestrze ciąży może wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Mechanizm jego powstawania – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają obrzęki – nie tylko w nogach, lecz także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu reagują bólem na zwiększony ucisk. W większości przypadków bóle głowy w pierwszym trymestrze nie są niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla dziecka. O wiele groźniejszy jest silny ból głowy, który pojawia się nagle w drugim albo trzecim trymestrze, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, pojawiające się przed oczami ciemne plamki). Nigdy tego nie lekceważ! Taki ból może być wywołany wysokim ciśnieniem i oznaczać, że grozi ci stan przedrzucawkowy. Przyszła mama wymaga w takiej sytuacji natychmiastowej pomocy medycznej. Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to: stres; przemęczenie; odwodnienie; głód; siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność fizyczna; niewłaściwa dieta; zbyt mała ilość snu. W czasie ciąży może pojawiać się też migrena. Powodują ją nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły –...

Herbata z lipy
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Herbata z lipy w ciąży i dla dziecka – właściwości, działanie, przeciwwskazania
Herbata i napar z lipy to świetne źródła soli mineralnych oraz witamin C i PP. Kwiatostan lipy ma także właściwości kojące dolegliwości takie jak katar czy ból gardła. Działa napotnie i polecany jest przy gorączce. Herbatę z lipy można podać już rocznemu dziecku, ale w ciąży należy zachować ostrożność.

Herbata czy też napar z lipy to domowe remedium na przeziębienie , które można stosować u dzieci. Sprawdzi się także przy problemach żołądkowych czy bólach brzucha . Lipa ma właściwości moczopędne, lekko rozkurczowe, pobudza także produkcję soków żołądkowych i przyspiesza pocenie, dlatego wspomaga nie tylko leczenie przeziębień, ale także grypy, anginy, zapalenia gardła czy też zapalenia krtani i oskrzeli. W ciąży należy zachować ostrożność w spożywaniu ziół, w tym lipy - dlatego przed zastosowaniem kuracji z naparu z lipy, trzeba skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy podania herbatki z lipy niemowlakowi. Spis treści: Herbata z lipy – właściwości i działanie Herbata z lipy a ciąża i karmienie piersią Herbata z lipy dla dziecka i niemowlaka Herbata z lipy na przeziębienie, gorączkę, kaszel i ból gardła Herbata z lipy – jak parzyć? Herbata z lipy – właściwości i działanie Kwiaty lipy to bogate źródło flawonoidów, czyli związków, które mają silne działanie antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Usuwają wolne rodniki odpowiedzialne za negatywny wpływ na tkanki oraz przyspieszone starzenie. Lipa zawiera także substancje działające przeciwzapalnie , a także takie, które działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego (przez co zapobiegają częstym biegunkom u dzieci  i dorosłych). Wysoka zawartość witaminy PP pozytywnie wpływa na zdrowie układu pokarmowego i usprawnia funkcjonowanie mózgu. Witamina C wspomaga odporność  i uszczelnia naczynia krwionośne. Kwiaty lipy mają też działanie relaksujące i zmniejszają napięcie mięśni gładkich. Mogą być pomocne zwłaszcza dla osób zestresowanych i mających problemy z zasypianiem . Herbata z lipy a ciąża i karmienie piersią Choć ani lekarze, ani farmaceuci, nie zabraniają kategorycznie pić naparów z lipy w...

sok z czarnego bzu
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Sok z czarnego bzu – naturalny lek na kaszel i gorączkę
Sok z czarnego bzu od wieków znany jest ze swoich właściwości zdrowotnych przy leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera wiele cennych witamin, przyspieszających regenerację chorego organizmu. Bezpiecznie może być stosowany u ciężarnych i u dzieci po drugim roku życia.

Czarny bez (z łac. Sambucus nigra ), zwany też dzikim bzem, od wieków stosowany jest w medycynie ludowej do wzmocnienia chorego organizmu. W zielarskiej aptece wykorzystuje się jego kwiaty (koloru białego, o raczej nieprzyjemnym zapachu) i owoce (czarnofioletowe jagody, o mało atrakcyjnym smaku) mające najsilniejsze działanie lecznicze. Z czarnego bzu robi się soki (z owoców) oraz napary (z kwiatów). Spis treści: Właściwości soku z czarnego bzu Jak zrobić sok z owoców czarnego bzu - przepis Jak stosować sok z owoców czarnego bzu Jak zrobić sok z kwiatów czarnego bzu Jak stosować syrop i napar z kwiatów czarnego bzu Sok z czarnego bzu – właściwości Najbardziej znanym działaniem soku z owoców czarnego bzu jest wzmacnianie odporność organizmu i jego reakcji obronnych na różnego rodzaju infekcje. Jest niezawodnym środkiem w przypadku gorączki, kataru i kaszlu. Owoc ten ma także dobroczynne działanie przeciwbólowe oraz oczyszczające organizm z toksyn. To właśnie w owocach czarnego bzu skoncentrowana jest największa moc witamin i soli mineralnych. Zawierają one szczególnie dużo  witaminy C i prowitaminy A oraz wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza. Ponadto znajdziesz w nich: glikozydy antocyjanowe (hamują wolne rodniki i wykazują działanie antynowotworowe); pektyny, garbniki, kwasy owocowe. Owoce te należą do tzw. środków czyszczących krew, dlatego są polecane przy usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych oraz skórnych (pielęgnacja skóry trądzikowej). Są też stosowane w: niestrawnościach, zaparciach, w uśmierzaniu bólu w nerwobólach i rwie kulszowej.   Sok z owoców czarnego bzu ma właściwości: napotne, moczopędne, zwalczające gorączkę i wirusy. Powinny pić go osoby ze skłonnościami do: nawracających...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz