Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Przygotowania do ciąży Mamy Rh(-)

Dla każdej kobiety ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, to nowa sytuacja i ogromna zmiana w dotychczasowym życiu. Jest to czas radości, oczekiwania, ale także niepokoju o to, czy nasze dziecko będzie zdrowe, czy ciąża przebiegnie bez komplikacji i nieprzewidzianych pobytów w szpitalu. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto odpowiednio przygotować się do ciąży.

Niezbędne badania

Przede wszystkim ogromne znaczenie mają w porę wykonane badania. W ciąży wykonuje się ich naprawdę sporo. Już na pierwszej wizycie lekarz poprosi przyszłą mamę o ustalenie grupy krwi i czynnika Rh. Większość kobiet może domyślić się, że ma to zapewne związek z ewentualną możliwością wystąpienia konfliktu serologicznego.
 
O konflikcie serologicznym mówimy wówczas, kiedy krwinki czerwone dziecka dostaną się do krwiobiegu mamy, a jej organizm zacznie je zwalczać. Stanowi to zagrożenie życia dziecka. Ponieważ konflikt serologiczny w żaden sposób nie zagraża mamie, a właśnie dziecku, w jaki sposób możemy dowiedzieć się, że może on nastąpić lub właśnie następuje? Każda przyszła mama powinna mieć w trakcie ciąży wykonane badania na obecność przeciwciał, czyli tzw. odczyn Coombsa. Pierwsze przed ukończeniem 10 tygodnia ciąży, drugie między 21 a 26 tygodniem i ostatnie między 27 a 32 tygodniem ciąży. Jeśli badania te nie wykażą przeciwciał, oznacza to, że konflikt serologiczny nie występuje.

Aga Kaczorowska kampania Przyjaźń Mamom Rh-
materiały partnera

Kogo może dotyczyć konflikt serologiczny?

Teoretycznie każdej ciężarnej kobiety, bez względu na to, jaką ma grupę krwi. Jednak szczególnie narażone są te przyszłe mamy, których czynnik Rh jest ujemny (czyli ok. 15% kobiet). Jeśli mama ma czynnik Rh-, a tata Rh+ występuje wtedy niezgodność antygenowa. Trzeba tu jednak podkreślić, że sama niezgodność antygenowa nie oznacza jeszcze wystąpienia konfliktu. W przypadku  niezgodności antygenowej stosuje się profilaktykę śródciążową, która polega na podaniu mamie immunoglobuliny anty-D między 28 a 30 tygodniem ciąży. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego i związanej z nim choroby hemolitycznej płodu i noworodka prawie w 100%. Co bardzo istotne od 2018 roku profilaktyka śródciążowa jest refundowana przez NFZ.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Konflikt serologiczny prowadzi do choroby hemolitycznej płodu, ciężkiej niedokrwistości dziecka, a niekiedy nawet do śmierci. Dlatego tak bardzo ważne jest zapobieganie wystąpienia konfliktu serologicznego i w przypadku podejrzenia zastosowanie immunoglobuliny anty-D pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży. Ciąże z rozpoznanym konfliktem serologicznym, choć jest on w ponad 90% uleczalny, to ciąże zawsze bardzo stresujące, które wiążą się z dyskomfortem psychicznym przyszłej mamy. Wywołują one wiele emocji, a także wiążą się z licznymi konsultacjami, a nawet transfuzjami dopłodowymi. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Marzena Dębska, znakomita specjalistka od terapii płodu w wywiadzie z Agnieszką Kaczorowską-Pelą, Mamą i Ambasadorką kampanii „Przyjaźni mamom Rh(-)”:

– Mimo tego, że posiadamy narzędzia diagnostyczne i możliwości leczenia, znacznie lepiej, żeby tej choroby nie było, bo to zawsze jest ryzyko, stres i nie jesteśmy w stanie zagwarantować w każdym przypadku powodzenia. Dlatego zawsze lepiej jest zapobiegać wystąpieniu konfliktu, niż go leczyć.

Nowa kampania Przyjaźń Mamom Rh-
materiały partnera

Kinga, mama Rh-, u której doszło do realizacji konfliktu serologicznego w drugiej i trzeciej ciąży, tak wspomina ten trudny okres:

– W trzeciej ciąży było najgorzej. Miano przeciwciał rosło od początku ciąży, w 18tc dziecko miało już gorsze przepływy niż poprzedni syn przez całą ciąże. W 29tc wyszedł zły zapis ktg i płyn w osierdziu. Dostałam skierowanie do szpitala. W jednym powiedzieli, że mnie nie chcą, w drugim mnie przyjęli, ale po konsultacjach powiedzieli, że oddelegują mnie do ośrodka leczenia konfliktu serologicznego w Warszawie (…) Byłam przerażona...
 
W 34tc przepływy były na poziomie 1,49 mom a od 1,5 mom robi się dziecku wewnątrzmaciczne transfuzje krwi. Nazajutrz mom wynosił 1,47 i jeździłam co 2-3 dni na przepływy ze spakowaną torbą w razie gdybym musiała jechać znów do Warszawy.

Pani Kinga miała dużo szczęścia: jej dzieci, choć po urodzeniu walczyły z niedokrwistością i silną żółtaczką hemolityczną, dziś są całkowicie zdrowe. Jednak nie zawsze jest to regułą, a  stres w trakcie obu ciąż był ogromny. Od 2018 roku, rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia profilaktyka śródciążowa, pozwoli uniknąć mamom Rh- ogromnych nerwów, jakich doświadczyła Pani Kinga.
 
Cały wywiad z Panią Profesor oraz Mamą Rh(-) jest dostępny na kanale Agnieszki Kaczorowskiej- Peli- Jestem Mamą.

Sieć Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-)

Wiedza na temat konfliktu serologicznego, tego kto jest w grupie ryzyka i dlaczego może on nastąpić, w dalszym ciągu nie jest dostatecznie rozpowszechniona wśród kobiet w ciąży. Nie każda przyszła mama wie, jak bardzo skuteczna i potrzebna jest profilaktyka śródciążowa, ani, że jest ona dostępna na NFZ lub ewentualnie gdzie uzyskać do niej dostęp. Dlatego w ramach kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-) powstaje Sieć Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-), w których każda kobieta z potwierdzoną niezgodnością antygenową i brakiem przeciwciał w teście Coombsa będzie mogła otrzymać bezpłatnie profilaktykę śródciążową.

Chcemy, żeby każda kobieta ciężarna wiedziała jak ważna jest profilaktyka w okresie ciąży w aspekcie konfliktu serologicznego, badania grupy krwi, badanie przeciwciał, podanie immunoglobiliny, mimo tego, że od kilku lat towarzystwa naukowe, Ministerstwo Zdrowia rekomendują podawanie immunoglobuliny śródciążowe, to nie jest to rzeczywiście tak realizowane jak powinno byćprof. dr hab. n. med. Marzena Dębska.

Zapraszamy do obserwowania przebiegu kampanii „Przyjaźni Mamom Rh(-)” na Facebooku Mama Rh(-), gdzie już za kilka dni zostanie opublikowana aktualna lista Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-).  Więcej na FB Mama Rh- www.facebook.com/mamarhminus oraz konfliktserologiczny.pl/mapy-placowek/.

Materiał powstał we współpracy z organizatorami kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-)

gorączka u dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Przegrzanie dziecka to zdaniem pediatrów główny błąd w opiece nad maluchami! Popełniają go nie tylko babcie, ale również rodzice. Jego skutkiem są problemy ze skórą, osłabienie odporności, ale również przegrzanie całego organizmu, które może prowadzić do udaru cieplnego, a nawet do SIDS. Szczególnie należy uważać latem.

Przegrzanie dziecka niekiedy ma związek z nieodpowiednim ubieraniem malucha, jednak to tylko część prawdy. Choć rodzice mają tendencję do nadmiernego opatulania dzieci, to przegrzanie dziecka w samochodzie także jest możliwe. Może do niego dojść też w zakrytym pieluszką wózku, podczas wystawiania dziecka na słońce lub nocą, gdy niemowlak śpi w zbyt ciepłym pokoju. U małych dzieci łatwo może dojść do przegrzania organizmu, ponieważ ośrodek termoregulacji w mózgu jest jeszcze niedojrzały – dziecko równie szybko się wychładza, jak i ulega przegrzaniu. Nadmiar ciepła jest groźniejszy niż wychłodzenie (jego konsekwencją mogą być problemy z oddychaniem).  Spis treści:  Przegrzanie dziecka - co oznacza? Objawy przegrzania u dziecka  Czym się różni przegrzanie od udaru ciepl nego? Przegrzanie organizmu dziecka: ile trwa? Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło? Co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane? Jak chronić dziecko przed przegrzewaniem? Zamiast przegrzewania dziecka – hartowanie Przegrzanie dziecka - co oznacza? Przegrzanie dziecka, inaczej zwane hipertermią, to sytuacja, gdy ciepło gromadzi się w organizmie, wskutek zaburzenia u dziecka procesu termoregulacji. Hipertermia polega na tym, że temperatura organizmu podnosi się ponad normę . Do przegrzania dziecka najczęściej dochodzi wskutek czynników zewnętrznych, np. wysokiej temperatury powietrza czy działania promieni słonecznych. Ale przegrzewaniu sprzyja zbyt ciepłe ubieranie dzieci. Spa - Akademia Młodych Rodziców Przegrzewaniu dziecka w pierwszym miesiącu życia może sprzyjać niedojrzały ośrodek termoregulacji (skutkiem jego niedostatecznej pracy może być zarówno przegrzewanie noworodka, jak i jego wychłodzenie). Od drugiego miesiąca życia ośrodek termoregulacji działa już sprawnie i dziecko lepiej...

dzieci nie chcą wracać do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Dzieci nie chcą wracać do szkoły! Protest poparło już prawie pół miliona uczniów
Rząd zdecydował o stopniowym powrocie do nauki stacjonarnej. Ale okazuje się, że wielu uczniów wcale nie chce znów chodzić do szkoły. Przeraża ich ponowne nawiązywanie relacji z rówieśnikami i liczne sprawdziany, które już zapowiedzieli uczniom nauczyciele.

Powrót dzieci do szkół z pewnością ucieszył rodziców, ale uczniów już niekoniecznie. Nie wszystkim podoba się wizja odbudowywania więzi z grupą rówieśników i pośpiesznego sprawdzania wiedzy z całego minionego roku. Inni boją się wypaść z rytmu nauki, do którego już się przyzwyczaili. Minister edukacji zaś zaleca nauczycielom, by skupili się na naprawianiu relacji między dziećmi. Dzieci nie chcą wracać do szkół: boją się sprawdzianów W maju dzieci wracają do szkół . Najpierw w ławkach zasiądą najmłodsi uczniowie, potem starsi zaczną się uczyć w trybie hybrydowym, a pod koniec miesiąca wszyscy będą już mogli chodzić do placówek tak jak przed pandemią. Co na to sami zainteresowani? Mimo że przymusowa izolacja odcięła dzieci od kontaktów z rówieśnikami i w wielu szkołach obniżyła poziom nauczania, to nie wszystkim to przeszkadza. Działacze Protestu Uczniowskiego, organizacji, którą tworzy ok. 25 osób z całej Polski, napisali petycję do rządzących z apelem o przesunięcie powrotu do szkół na wrzesień. Dokument podpisało już ok. 400 tysięcy osób. „Napisaliśmy petycję, bo dostajemy dziennie po 50 wiadomości od uczniów, którzy piszą, że są bardzo zagubieni w tym roku szkolnym. Do tego nauczyciele coraz częściej straszą ich pisaniem sprawdzianów i kartkówek” – cytuje uczniów „Gazeta Wyborcza”. Minister edukacji, Przemysław Czarnek, nie widzi jednak problemu w ponownym otwarciu szkół na krótko przed wakacjami. Podczas czwartkowej konferencji umniejszał stres, jaki będą przeżywać uczniowie, kierując do nich słowa „Take it easy” . Teraz zaapelował do nauczycieli, aby pomogli dzieciom w zaadaptowaniu się do nowych warunków: „Proszę dyrektorów i nauczycieli, by pracowali zgodnie z planem, a czas do wakacji poświęcili na wzmacnianie u dzieci poczucia własnej wartości, odbudowanie...

Szczepienie na ospę
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepienie na ospę wietrzną: czy jest obowiązkowe, kiedy zaszczepić dziecko?
Szczepienie na ospę wietrzną jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci – niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. Szczepionka chroni przed powikłaniami po ospie, ciężkim i umiarkowanym przebiegiem ospy wietrznej, a często pozwala na całkowite jej uniknięcie. Znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Dla niektórych dzieci jest obowiązkowa.

Szczepienie na ospę wietrzną chroni przed pełnoobjawowym przebiegiem choroby, która może zostawić na ciele ślady i blizny, a także prowadzi do groźnych powikłań i dezorganizuje życie rodzinne. Ospa wietrzna nie zawsze ma łagodny przebieg, a powikłania bywają poważne, zagrażające życiu – np. nadkażenia bakteryjne skóry i tkanki podskórnej czy nawet  sepsa u dzieci . Spis treści: Czy warto szczepić na ospę wietrzną? Czy szczepienie na ospę jest obowiązkowe? Szczepienie na ospę: kiedy szczepić dziecko? Powikłania po szczepionce na ospę Czy szczepienie na ospę chroni przed zachorowaniem? Czy warto szczepić na ospę wietrzną? Szczepienie na ospę wietrzną zalecane jest wszystkim dzieciom. Choć większość maluchów przechodzi chorobę dość łagodnie, zdarzają się przypadki ciężkiego przebiegu ospy u dzieci . Korzyści wynikające ze szczepienia na ospę przewyższają ryzyko wystąpienia poważniejszych NOP .  Korzyści ze szczepienia na ospę wietrzną: Wysoki stopień ochrony – szczepionka ma wysoką skuteczność, Uniknięcie zachorowania na ospę o ciężkim przebiegu, Ochrona przed powikłaniami po zachorowaniu na ospę, Szczepionka zapobiega zachorowaniu na ospę w późniejszym wieku, które często ma cięższy przebieg niż w przypadku dzieci, Mniejsze ryzyko zachorowania na półpasiec. Na powikłania po ospie wietrznej w najwyższym stopniu narażone są: noworodki, niemowlęta, osoby o niskiej odporności i kobiety w ciąży. Choć powikłania dotyczą od 2 do 6 proc. osób, które zachorowały na ospę, to – biorąc pod uwagę skalę zachorowań – problemy te dotyczą kilku tysięcy dzieci i dorosłych.  Możliwe powikłania po ospie: ze strony układu oddechowego – ospowe zapalenie płuc, wtórne zapalenie płuc, ze strony układu oddechowego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj