Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
USG w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Rak jajnika w ciąży? Ma go 3 proc. kobiet – wylecz go!

W ciąży rzadko myśli się o raku. Niestety, ciąża nie chroni przed nowotworem. Dzięki badaniom USG można wcześnie wykryć raka jajnika. Daje to szansę na wyleczenie i urodzenie zdrowego dziecka.

Nowotwory na szczęście rzadko występują w ciąży, jednak warto pamiętać, że ciąża nie chroni przed rakiem. Dbając o zdrowie dziecka, kobieta nie może też zapominać o własnym zdrowiu. Nudności, zaparcia, anemia – w ciąży są częste, ale mogą też oznaczać zupełnie coś innego. Ciąża może maskować proces nowotworowy.
 

Rak jajnika: nr 6 u kobiet

Rak jajnika to podstępny nowotwór: szósty co do częstości występowania u kobiet. W pierwszym okresie nie daje żadnych typowych dolegliwości. Sposobem jego wczesnego zdiagnozowania jest badanie USG. Dlatego paradoksalnie w ciąży, dzięki badaniom USG, można go wcześniej wykryć. To szansa na wyleczenie – a jednocześnie na urodzenie zdrowego dziecka. 
 

Objawy, które mogą zaniepokoić

Rak jajnika zwykle rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub są one mało charakterystyczne. W ciąży mogą być mylone z typowymi dolegliwościami w pierwszym okresie ciąży. Mogą to być np.:

  • mdłości,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • uczucie pełności w brzuchu.

W bardziej zaawansowanych stadiach raka jajnika mogą pojawić się:

  • ból w okolicach miednicy,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • szybkie uczucie pełności podczas jedzenia,
  • zmiana częstotliwości oddawania moczu.

Objawy te są jednak mało charakterystyczne. Wszystkie są też typowe dla ciąży – ma je prawie każda kobieta w ciąży.
 

Jak rozpoznać raka jajnika w ciąży

Jak w takim razie rozpoznać raka jajnika? We wczesnym stadium rak jajnika może być podejrzewany podczas badania ginekologicznego albo podczas badania USG. U ok. połowy osób występuje podwyższenie we wczesnej fazie markera nowotworowego CA-125.
W ciąży jest szansa na wczesne rozpoznanie raka jajnika dzięki częstym wykonywaniu badania USG.
Rak jajnika w ciąży jest rozpoznawany u ok. 3 proc. kobiet w ciąży – znacznie częściej niż kiedyś. Powodem jest po pierwsze poprawa diagnostyki i opieki nad kobietą w ciąży. Drugim powodem jest to, że w ciążę zachodzą kobiety starsze niż kiedyś – a ryzyko zachorowania na wszystkie nowotwory rośnie wraz z wiekiem.
 

Jak leczy się raka jajnika w ciąży?

Rak jajnika jest groźnym nowotworem, nie można zwlekać rozpoczęciem jego leczenia. Kobieta powinna pozostawać zarówno pod opieką ginekologa-położnika, jak ośrodka onkologicznego.
Stosuje się takie leczenie, które nie szkodzi dziecku. Można w ciąży stosować techniki operacyjne – laparoskopowe. Można też stosować niektóre chemioterapeutyki, które nie działają szkodliwie na płód. Dzięki temu kobieta może ocalić życie, a dziecko urodzi się zdrowe.

Zobacz także:

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

ból jajnika
AdobeStock
Mama
Ból jajnika - objawy, przyczyny, kiedy trzeba iść do lekarza
Ból jajnika może być spowodowany owulacją lub miesiączką. Może to być także sygnał torbieli lub endometriozy. Wyjaśniamy 5 najczęstszych powodów bólu jajnika.

Ból jajnika objawia się w postaci bólu dolnej części brzucha , a jego przyczyną często jest owulacja, którą kobiety przechodzą w połowie cyklu miesiączkowego. Jednak ból jajnika może być także sygnałem poważniejszej dolegliwości, dlatego nie można go lekceważyć. Zobacz, co oznacza ból jajnika i co jest jego przyczyną. Spis treści: Ból jajnika - objawy Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jajnika spowodowany chorobami kobiecymi Ból jajnika - objawy związane z kobiecymi chorobami Ból jajnika - leczenie Ból jajnika w ciąży Ból jajnika - objawy Ból jajnika przypomina ból dolnej części brzucha. W zależności od tego, czy jest to ból prawego, czy lewego jajnika, jest on zlokalizowany po jego prawej lub lewej części. Objawia się w postaci: kłucia z jednej strony brzucha, uczucia ciągnięcia, rozpierania w podbrzuszu. Ból jajnika - przyczyny Przyczyny bólu jajnika mogą wynikać z: fizjologii kobiecej - np. miesiączki, owulacji, chorób kobiecych - m.in. torbielą jajnika lub endometriozą. Ból jajnika - przyczyny fizjologiczne Ból jednego lub obu jajników występuje podczas: owulacji - to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości jajników, pojawiająca się w połowie cyklu miesięcznego; jest spowodowana pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem komórki jajowej; ból trwa zazwyczaj 2-3 dni, może być dokuczliwy, ale nie jest silny, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) - to bardzo częsta dolegliwość kobieca spowodowana zbliżającą się menstruacją; wynika z rozchwiania hormonalnego organizmu i niedoborem progesteronu w stosunku do ilości estrogenów, co powoduje powiększenie się jajników i ich uciskanie na sąsiadujące tkanki, stosunku seksualnego - może powstać wskutek źle dobranej pozycji seksualnej; niektóre ułożenia powodują większy ucisk na narządy miednicy...

Badanie piersi w czasie ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Nowe zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży! Ważne zmiany dla WSZYSTKICH kobiet
Każda kobieta w ciąży, która skończyła 35 lat, powinna mieć wykonane badanie USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży. U młodszych kobiet takie badanie powinien rozważyć ginekolog. Przy każdej wizycie ginekologicznej lekarz powinien też zbadać piersi - od X 2018 to oficjalne zalecenia ekspertów.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali zalecenia dotyczące wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży . Nowe zalecenia obowiązują od 8.10.2018 (Dzień Boskich Matek , czyli kobiet, u których w czasie ciąży została wykryta choroba nowotworowa). Nowe zalecenia USG piersi w ciąży Eksperci zalecają wykonywanie USG piersi: Kobiety powyżej 35. roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych; Kobiety poniżej 35. roku życia: rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży; W przypadku zauważania zmian w obrębie piersi takich jak: guzek, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – wykonanie USG piersi niezależnie od tygodnia ciąży . U każdej kobiety w ciąży ginekolog powinien też badać piersi podczas wizyty w gabinecie. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie piersi :  wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, mających na celu wykluczenie raka piersi:  USG piersi , mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany w piersi, biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych - zgodnie ze standardami obowiązującymi u kobiet nie będących w cięży. - S potykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety, ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem . Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana, a nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa –  mówi prof. Wojciech Rokita , wiceprezes, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W czasie...

torbiele jajnika w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Torbiel jajnika a ciąża. Czy jest się czym martwić?
Regularne badanie USG pomaga w wykrywaniu torbieli jajnika w ciąży. Większość zmian jest niezłośliwa, szczególnie u kobiet przed menopauzą. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o torbielach jajnika w kontekście ciąży.

Guzy przydatków miednicy, w tym torbiele jajnika , wykrywa się u około 2-4 proc. ciężarnych . Badanie USG, które jest standardowo wykonywane w ciąży, jest ważnym narzędziem w wykrywaniu zmian w obrębie macicy i jajników. Torbiele (cysty) jajników najczęściej zanikają samoistnie w czasie ciąży lub po porodzie, zazwyczaj też nie dają charakterystycznych objawów. Większość z nich jest niezłośliwa. Spis treści: Rodzaje torbieli jajnika w ciąży Torbiele i guzy wywołane przez ciążę Torbiele niezłośliwe Torbiele złośliwe Czy można zajść w ciążę, mając torbiel jajnika? Objawy torbieli jajnika Leczenie torbieli, także w ciąży Rodzaje torbieli jajnika w ciąży Najczęściej występujące zmiany budowy jajnika w ciąży: torbiel ciałka żółtego – niezłośliwa cysta wypełniona płynem, jest pozostałością pęcherzyka Graafa. Najczęściej wzrasta w 1. trymestrze ciąży i zanika w 2. trymestrze. Sytuacja, w której zwiększa wymiary przez całą ciążę, występuje rzadko. torbiele krwotoczne – to także torbiele ciałka żółtego, w których obrębie doszło do krwawienia. torbiele po stymulacji jajników – wywoływanie jajeczkowania może skutkować powstaniem wielu torbieli o cienkich ściankach i wymiarach sięgających do 10-15 cm. Takie zmiany mają tendencję do pękania i krwawienia, ale najczęściej są niezłośliwe i zanikają w 2-3 trymestrze ciąży. Torbiele i guzy wywołane przez ciążę Ciąża to okres, w którym mogą wystąpić także następujące zmiany w obrębie jajników: torbiele tekaluteinowe – pojawiają się najczęściej po 1. trymestrze, często jako efekt zaśniadu groniastego całkowitego. żółtczaki ciążowe (luteoma) – lite guzy jajnika, które mogą powodować wzrost poziomu hormonów męskich u ciężarnej i u płodów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz