rozejście spojenia łonowego
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Rozejście spojenia łonowego – jak się objawia i leczy?

Rozejście spojenia łonowego to problem, który dotyka 1 na 800 kobiet w trakcie porodu lub jeszcze przed nim. Gdy pojawi się już w ciąży, może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać poród naturalny.

Najczęściej rozejście spojenia łonowego w ciąży pojawia się w trzecim trymestrze, gdy silnie działa relaksyna (hormon ułatwiający rozluźnianie się tkanek), a obniżający się płód uciska macicę i poprzez nią kości łonowe. Relaksyna może  wpłynąć także na chrząstkozrost łączący kości łonowe, czyli na spojenie łonowe właśnie. Chrząstkozrost ulega wtedy rozciągnięciu, „obluzowaniu”, co może być przyczyną dolegliwości – silnego bólu i trudności z poruszaniem się.

Spis treści:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Objawy rozejścia spojenia łonowego

Głównym sygnałem świadczącym o tym, że mogło dojść do rozejścia spojenia łonowego, jest ból. Pojawia się on podczas chodzenia, wstawania, wchodzenia i schodzenia po schodach, w czasie stania na jednej nodze i może promieniować do:

 • spojenia łonowego,
 • brzucha,
 • krocza,
 • kości krzyżowej,
 • ud.


U części kobiet dolegliwości te pojawiają się po większym lub dłuższym wysiłku, innym dokuczają podczas wykonywania najzwyklejszych czynności, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Jak zbadać rozejście spojenia łonowego

Diagnozę stawia lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką. Przy rozejściu spojenia łonowego kobieta skarży się na ból, który nasila się podczas dźwigania, pojawiają się trudności z chodzeniem, wstawaniem. Charakterystycznym objawem, który towarzyszy tej dolegliwości, jest tzw. kaczy chód. Potwierdzenie diagnozy uzyskuje się w badaniu USG, podczas którego lekarz ogląda spojenie łonowe.

rozejście spojenia łonowego
Adobe Stock
Spojenie łonowe. Rys. Adobe Stock

Rozejście spojenia łonowego na 10 mm w ciąży uważa się za fizjologiczne, czyli takie, które nie powinno wywoływać większych dolegliwości i zakłócać normalnego funkcjonowania. Za patologiczne uznaje się rozejście spojenia łonowego w ciąży ponad 1 cm. Jeśli towarzyszą mu silne dolegliwości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia w terminie porodu.

Leczenie rozejścia spojenia łonowego

W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz zaleci odpoczynek i unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Kobieta powinna sporo leżeć i zrezygnować z aktywności fizycznej, także ćwiczeń dla ciężarnych. Dodatkowo, jeśli to możliwe i bezpieczne (wiele leków w ciąży jest zakazanych), lekarz przepisze odpowiednie środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwykle jednak leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Bywa, że zbawienny wpływ na spojenie łonowe ma fizjoterapia. Pomocne jest także noszenie specjalnego ortopedycznego pasa na rozejście spojenia łonowego, który stabilizuje poluzowane połączenie kości.
 


Rozejście spojenia łonowego można całkowicie wyleczyć – trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość. Powrót do pełnej sprawności – takiej, która umożliwia uprawianie sportu – może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach nawet kilka lat. Czasami niezbędne jest nastawienie spojenia przez chirurga i leżenie w bandażach uciskowych przez ok. 6 tygodni. Na szczęście po ciąży i porodzie spojenie łonowe goi się zwykle szybciej niż w przypadku rozejścia spojenia łonowego, które było wynikiem dużego urazu.

Przyczyny rozejścia spojenia łonowego

Problem z rozejściem spojenia łonowego może dotknąć nie tylko kobiety ciężarne. Również sportowcy, których aktywność fizyczna znacznie obciąża spojenie łonowe, a także ludzie po urazach miednicy mogą cierpieć na tę dolegliwość. Ciężarne są na nią szczególnie narażone, ponieważ rozejście może pojawić się zarówno w trakcie ciąży, porodu (to najczęstsze przypadki), jak i już po porodzie na skutek wielu czynników. Do rozejścia spojenia łonowego mogą przyczynić się:

 • hormony w ciąży i po porodzie,
 • nadmierne obciążenie w ciąży,
 • duży przyrost masy ciała,
 • dźwiganie po porodzie,
 • poród kleszczowy,
 • urodzenie dużego dziecka,
 • przedłużający się poród,
 • urazy mechaniczne.

Rozejście spojenia łonowego a poród naturalny

Rozejście spojenia łonowego w ciąży może skutkować koniecznością przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Poród naturalny przy tej dolegliwości mógłby się przedłużać, a czasami jest zupełnie niemożliwy. Szybka diagnoza jest ważna, zwłaszcza dla ciężarnych, ponieważ rozejście spojenia łonowego może przyczynić się do porodu przedwczesnego.

Warto też wiedzieć, że jeśli w pierwszej ciąży lub podczas pierwszego porodu doszło do rozejścia spojenia łonowego, w drugiej ciąży sytuacja może się powtórzyć. Dlatego po zajściu w kolejną ciążę warto lekarzowi powiedzieć o tym, że w poprzedniej doszło do rozejścia spojenia łonowego.

Ćwiczenia na spojenie łonowe

Leczenie rozejścia spojenia łonowego można wspomagać ćwiczeniami. Jednak należy je robić pod okiem fizjoterapeuty. Najpierw terapeuta zajmie się stawami krzyżowo-biodrowymi i regulacją napięć mięśniowych. Dopiero później można przystąpić do ćwiczeń angażujących mięśnie Kegla oraz korygujących przodopochylenie miednicy. Odbywają się one najczęściej w pozycji leżenia tyłem lub klęku podpartego i polegają na napinaniu bardzo konkretnych mięśni, np. mięśnia łonowo-guzicznego, mięśnia poprzecznego, mięśni stabilizujących miednicę i mięśnia dźwigacza odbytu. Po nauczeniu się, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, kobieta może rozpocząć w domu samodzielne ćwiczenia na spojenie łonowe.

Zobacz też:

denerwowanie się w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Denerwowanie się w ciąży może mieć negatywny wpływ na płód
Denerwowanie się w ciąży może mieć bardzo poważne skutki i prowadzić np. do poronienia lub różnego rodzaju zaburzeń u potomstwa, m.in. wad wrodzonych, anemii, zaburzeń psychicznych. Najgorszy jest długotrwały stres, dlatego warto znać bezpieczne dla ciężarnej techniki radzenia sobie ze złością i zdenerwowaniem.

W trakcie ciąży zdarza się nam denerwować, choć każda z nas wie, że nie powinna się stresować. Denerwowanie się w ciąży źle wpływa zarówno na kobietę, jak i maleństwo - ono także odczuwa poddenerwowanie mamy. Częsty i silny stres może zakłócić przebieg ciąży, a także źle wpłynąć na rozwój malucha.  Spis treści: Jak nerwy wpływają na ciążę i dziecko? Zdenerwowanie w ciąży - skutki Jak się nie denerwować w ciąży - sposoby Jak nerwy wpływają na ciążę i dziecko? Silne nerwy w ciąży i ciągłe odczuwanie napięcia może grozić powikłaniami w czasie jej trwania. Ciąża a stres – zjawiska mocno powiązane ze sobą, mogące negatywnie wpływać zarówno na przebieg ciąży, jak i późniejsze życie dziecka. Organizm mamy, podczas gdy ona się denerwuje, wydziela kortyzol, katecholaminy, a także kortykosteroidy. Te hormony stresu docierają również do płodu. Lekki stres od czasu do czasu nie wpływa negatywnie na płód – jest on naturalny. Inaczej jest ze stresem długotrwałym i intensywnym oraz częstym denerwowaniem się w ciąży – niesie on za sobą negatywne konsekwencje. Zauważalny również jest wpływ nerwów na ciążę - duży stres w pierwszym trymestrze ciąży może doprowadzić nawet do poronienia albo przedwczesnego porodu. Zdenerwowanie w ciąży - skutki Silne zdenerwowanie w ciąży niekiedy niesie za sobą bardzo poważne skutki. Jak nerwy w ciąży wpływają na dziecko? Stres mamy może wyrządzić maleństwu krzywdę, zarówno w kwestii zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Konsekwencją silnych nerwów w ciąży może być między innymi: obniżona masa urodzeniowa dziecka po porodzie, łożysko może nie rozwinąć się prawidłowo – gdy kobieta w ciąży stresuje się, naczynia krwionośne nie są odpowiednio dotlenione, w konsekwencji do łożyska nie są dostarczone odpowiednie ilości tlenu oraz...

sposoby na zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sposoby na zaparcia w ciąży powinny być jak najbardziej naturalne. To ważne, by bez wiedzy lekarza nie sięgać po leki, bo ich działanie może zaszkodzić ciąży, a domowe sposoby na zaparcia można stosować bez obaw o zdrowie swoje i dziecka!

Nie wszystkie sposoby na zaparcia są dozwolone w ciąży. Pod żadnym pozorem nie stosuj na własną rękę środków na przeczyszczenie ani innych leków, bo mogą zaszkodzić i tobie, i dziecku. W ciąży najlepsze są naturalne, domowe sposoby oraz ćwiczenia na zaparcia. Ulgę przyniesie ci też dobrze skomponowany jadłospis i wybrane produkty spożywcze. Poniżej znajdziesz listę sposobów bezpiecznych oraz zakazanych w ciąży. A jeśli wszystkie środki zawiodą i zaparcia nie ustąpią, trzeba poradzić się lekarza. Sposoby na zaparcia w ciąży Jeśli dokucza ci zatwardzenie, wypróbuj domowe metody, bo są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne w ciąży. Stosując sposoby na zaparcia z poniższej listy, usprawnisz pracę swoich jelit i nie zaszkodzisz dziecku. Większość niezbędnych produktów z pewnością masz w lodówce. W razie przedłużających się zaparć (czyli takich, które trwają dłużej niż trzy dni) możesz wypróbować naturalne metody na zaparcia w ciąży – warto np. pić siemię lniane lub sok z kiszonej kapusty . Na zatwardzenie pomocna jest też wypita na czczo woda z miodem. Wypróbuj zdrowe, domowe sposoby na zaparcia z naszej listy: Dieta bogata w błonnik Przy zaparciach i zatwardzeniu w ciąży podstawą jest dieta bogata w produkty będące źródłem błonnika (błonnik to tzw. miotełka przewodu pokarmowego, która skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe). Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Zdaniem dietetyków powinno się dostarczać organizmowi 30-40 g błonnika dziennie. Jeśli cierpisz z powodu zaparć w ciąży, jedz otręby zbożowe (możesz dodać je do sałatek albo zrobić z nich koktajli), kaszę gryczaną, razowy makaron, brązowy ryż oraz surowe lub suszone warzywa i owoce. Suszone śliwki na zaparcia w ciąży Śliwki, szczególnie te suszone, zawierają aż 10 g błonnika w 100 g, dzięki czemu są...

Zgaga w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Domowe sposoby na zgagę w ciąży: soda, cola, mleko, migdały
Domowe sposoby na zgagę w ciąży, takie jak picie kefiru, coli czy jedzenie migdałów, mogą przynieść ulgę w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ciężarna, która cierpi z powodu nadkwasoty, powinna pamiętać o kilku zasadach. Sprawdź, co pomaga, jeśli dokucza ci zgaga w ciąży.

Hormony ciążowe, głównie progesteron, rozpulchniają system trawienny i powodują, że kwas żołądkowy cofa się z żołądka do wcześniejszych odcinków przewodu pokarmowego. To z kolei może wywołać nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku i ból ponad przeponą w klatce piersiowej.  Pod koniec ciąży także rosnąca macica może uciskać żołądek i wywoływać cofanie się kwasu żołądkowego. Niestety nawet niewielka ilość kwasu, która przedostaje się do przełyku, może go podrażniać, skutkiem czego jest zgaga.  Zgaga w ciąży  może być także efektem nieodpowiedniej diety. Aby pozbyć się zgagi, warto wyeliminować niektóre produkty i wypróbować domowe sposoby jej łagodzenia – bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu. Zgaga w ciąży: jak sobie z nią radzić? Aby uniknąć zgagi lub zmniejszyć dokuczliwe objawy, przyszła mama powinna wyeliminować wszystkie czynniki, które podrażniają śluzówkę przewodu pokarmowego. Zgagę w ciąży mogą wywoływać: obfite posiłki, produkty mleczne, pikantne albo mocno przyprawione potrawy, alkohol, papierosy, nerwy i stres. Dodatkowo warto trzymać się kilku poniższych zasad: jeść 5 małych posiłków dziennie, pamiętać, by kolacja nie była jedzona zbyt późno, była lekka i niezbyt obfita, spać na lewym boku. Jeśli cierpisz z powodu zgagi, niewskazana jest zarówno kawa, jak i cola. Nie powinnaś pić także mocnej, gorzkiej herbaty. Jaka herbata na zgagę w ciąży jest odpowiednia? Przede wszystkim słaba, np. z dodatkiem imbiru. Domowe sposoby na zgagę w ciąży Istnieje kilkanaście domowych sposobów na pozbycie się lub łagodzenie zgagi w ciąży. Produkty, które zmniejszą objawy nadkwasoty, są łatwo dostępne, a część z nich z pewnością masz w swojej kuchni. Co pomaga na zgagę w ciąży?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz