kobieta, mama, ciąża, sen, tata
Zdrowie w ciąży

4 praktyczne rady, jak się wyspać w ciąży

Niektóre dolegliwości ciążowe stają się szczególnie nieprzyjemne nocą. Możesz sobie z nimi poradzić. Dzięki temu nawet gdy już będziesz miała duży brzuch, uda ci się w ciąży wyspać. A przynajmniej będziesz miała na to większe szanse.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Gdy już urodzisz, rytm twojego dnia, a zwłaszcza nocy, bardzo się zmieni – trudno spotkać młodą mamę nienarzekającą na nieprzespane noce. Jednak już okres ciąży nie sprzyja spokojnemu spaniu. Łatwo powiedzieć: wyśpij się teraz na zapas...

1. Pokonaj stres

Gnębią Cię teraz różne myśli dotyczące przyszłości, ale i rozpierają emocje związane z macierzyństwem. Nic dziwnego, że trudno Ci zasnąć. Z jednej strony nie możesz się doczekać na dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, a z drugiej – codzienne czynności (w pracy czy w domu) wymagają zwykłej sprawności, którą ogranicza rosnący brzuszek. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, spokojnie przeanalizuj sytuację i zastanów się, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy w pracy przekazać komuś innemu, kogo poprosić o pomoc w domu – możesz zrobić listę i zastanowić się, jak rozwiązać konkretne problemy. Dużą ulgę przynosi też wieczorna rozmowa z życzliwą osobą – mężem, siostrą, przyjaciółką czy mamą – i wyrzucenie wszystkiego z siebie. Wtedy przed snem nie będziesz uporczywie myślała o kłopotach. Jeśli jesteś kobietą aktywną, rozluźnienie przyniosą Ci ćwiczenia (byle nie wieczorem). Jeśli w ciągu dnia fizycznie się zmęczysz, na pewno dużo łatwiej będzie Ci zasnąć.

Praktyczna rada: relaks ułatwi Ci ciepła kąpiel czy słuchanie spokojnej muzyki, a także masaż stóp wykonany przez męża. Przed snem dobrze przewietrz sypialnię, a wieczorem nie jedz obfitych ciężkostrawnych posiłków. Napij się też ciepłego mleka – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.

2. Ogranicz siusianie

Częste oddawanie moczu dokucza zwykle na początku i pod koniec ciąży, choć z różnych przyczyn. Już dwa do trzech tygodni od poczęcia możesz poczuć, że częściej niż zwykle chce Ci się siusiu – powiększająca się macica naciska na pęcherz, co ogranicza jego pojemność. Problem zmniejsza się w drugim trymestrze ciąży, gdy macica się unosi. Ponownie możesz częściej siusiać w kilku ostatnich tygodniach ciąży, gdy macica znów się obniża, a główka dziecka napiera na jej ścianki. U ciężarnych intensywniej pracują też nerki i wyższy jest poziom progesteronu, który stymuluje włókna mięśniowe pęcherza, przez co możesz mieć uczucie, że chce Ci się siusiu, choć twój pęcherz jest niemal pusty.

Praktyczna rada: częste wycieczki do toalety to przemijająca dolegliwość. By zmniejszyć jej uciążliwość, ogranicz picie napojów przed snem, nawet od godziny 18.00. Jednak nie możesz czuć dużego pragnienia – zbyt mała ilość wody spowoduje, że będziesz czuła się zmęczona i gorzej będzie funkcjonował Twój organizm.

Przeczytaj: Ile wody trzeba pić w ciąży? Poznaj fakty

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

bezsenność w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bezsenność w ciąży: przyczyny problemów ze snem i sprawdzone sposoby na zaśnięcie
Na bezsenność w ciąży lub pogorszenie jakości snu cierpi, według Amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu, aż 75 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Problem dotyka głównie przyszłych mam w III trymestrze ciąży, ale niewiele mniej kobiet ma kłopoty ze snem na wcześniejszych etapach ciąży.

Bezsenność w ciąży może być powodowana zmianami w organizmie ciężarnej. Rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne. Wywołuje to duszności w ciąży , parcie na pęcherz i konieczność częstego oddawania moczu, kurcze łydek i zgagę, które utrudniają zasypianie i wybudzają ze snu. Problemy ze snem w ciąży to także wina hormonów oraz niepokoju, które mogą towarzyszyć zbliżającemu się porodowi. Spis treści: Bezsenność w ciąży – przyczyny Sposoby na bezsenność w ciąży Skutki bezsenności w ciąży Bezsenność w ciąży – przyczyny Bezsenność w ciąży związana jest zarówno ze zmianami hormonalnymi, jak i fizycznymi, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Najczęstsze przyczyny bezsenności w czasie ciąży to: zmiany hormonalne  – zaburzają głęboką fazę snu (rem), pogarszając jego jakość. W III trymestrze sen się skraca, ze względu na podwyższone stężenie progesteronu, a co z tym związane – wydłużenie czasu czuwania. Kłopoty ze snem w I trymestrze ciąży mogą wynikać z dużej senności, która pojawia się w ciągu dnia i drzemek. Zakłócają one naturalny rytm czuwania i snu i utrudniają zasypianie w nocy; częste oddawanie moczu w nocy – powiększająca się macica wraz z dzieckiem uciska pęcherz moczowy, znacząco zmniejszając jego objętość, stąd konieczność częstego korzystania z toalety; ból pleców – wraz z powiększającym brzuchem swoje położenie zmienia punkt ciężkości ciała kobiety, wzrasta też masa ciała, a to może przyczynić się do pojawienia się bólu w obrębie pleców; trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do spania – rosnący brzuch lub wymuszona pozycja spania na boku może negatywnie wpływać na jakość snu; skurcze mięśni – mogą być związane z brakiem...

ciąża, brzuch w ciąży, kobieta w ciąży
kamonrat - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Znowu w toalecie, ale dlaczego?
Masz wrażenie, że toaleta stała się twoim drugim domem? Nigdy wcześniej nie bywałaś w niej tak często? Być może jesteś w ciąży. Sprawdź, z czego wynikają ciążowe problemy z pęcherzem.

Choć jeszcze długo musisz czekać na zaokrąglony brzuszek, twój organizm już pracuje inaczej. Pojawiające się częściej niż zwykle parcie na pęcherz jest jednym z pierwszych objawów odmiennego stanu. Wyjaśniamy, co jest przyczyną tej kłopotliwej dolegliwości i jak sobie z nią radzić i kiedy można spodziewać się, że ustąpi.   Na którym etapie ciąży pojawia się parcie na pęcherz? Już trzy tygodnie od poczęcia dziecka możesz poczuć, że częściej niż normalnie chce ci się siusiu. Powiekszająca się macica naciska na pęcherz i wyraźnie ogranicza jego pojemność, co powoduje częste oddawanie moczu . W drugim trymestrze ciąży, gdy macica zaczyna się unosić, potrzeba częstego oddawania moczu się zmniejsza.    Co powoduje zwiększone parcie na pęcherz w ciąży? Podczas ciąży intensywniej pracują nerki. Przyszłe mamy mają również wyższy poziom progesteronu (czytaj też: Ciąża i hormony ), który pobudza włókna mięśniowe pęcherza do intensywniejszej pracy. To wszystko może powodować częstą potrzebę chodzenia do toalety. Może pojawiać się ona nawet w takich sytuacjach, gdy pęcherz jest wypełniony tylko częściowo albo niemal pusty. Sprawdź też, jak rośnie brzuch w ciąży.   Jak uniknąć nocnych kłopotów z pęcherzem? Im większy brzuszek, tym trudniej ci się wyspać, sytuację utrudniają jeszcze dodatkowo nocne wędrówki do toalety. Jedynym sposobem, by zmniejszyć ich częstotliwość, jest ograniczenie picia napojów przed snem, a nawet już od godziny 16. Nie powinnaś jednak dopuścić do dużego pragnienia – nadmierne ograniczenie picia wody w ciąży wody może sprawić, że będziesz zmęczona i gorzej będzie funkcjonował twój organizm.   O czym świadczy parcie na pęcherz pod koniec ciąży? Gdy zbliża się termin rozwiązania, znów zaczynasz biegać do toalety tak często jak w...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Ostatnia prosta. Jak wygląda końcowka ciąży?
W dziewiątym miesiącu ciąży brzuch wygląda już jak oddzielny, przyczepiony jakimś cudem twór, piersi – jak dwa balony, a stopy… cóż, właściwie nieważne, jak wyglądają, bo i tak ich nie widać zza brzucha. Czy w takim stanie można czuć się dobrze? TAK!

Ostatni miesiąc przed porodem jest najcięższy i nie chodzi tu tylko o wagę twojego ciała. Kumulują się dolegliwości ciążowe i pojawia się strach przed porodem (bezsenne noce sprzyjają czarnym myślom, a właśnie tuż przed porodem większość przyszłych mam często się zmaga z bezsennością). Jak przetrwać końcówkę ciąży? Są na to sposoby, które nawet jeśli czasem brzmią banalnie, to są bardzo skuteczne. Zrelaksuj się przed porodem Z jednej strony nie możesz się doczekać dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, gdy się urodzi. Z drugiej – ciążowy brzuch coraz bardziej cię ogranicza. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, pomyśl, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy przekazać, kogo prosić o pomoc. Ulgę przynosi też rozmowa z życzliwą osobą (umów się z przyjaciółką, która niedawno urodziła dziecko, może przyda ci się szczera rozmowa z partnerem). Co ci może pomóc na trudności w zasypianiu: ciepła, ale nie za gorąca i nie za długa kąpiel. Pamiętaj, że za gorąca kąpiel może być przyczyną przedwczesnego porodu (czytaj więcej o porodzie przed terminem ) słuchanie spokojnej muzyki, masaż stóp (to oficjalnie należy do zadań przyszłego taty), dobre przewietrzenie sypialni wieczorem, ciepłe mleko przed snem – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność. Pod koniec ciąży nie ograniczaj picia wody Pobudki na siusianie zwykle mają miejsce nie tylko na początku, lecz także pod koniec ciąży. To efekt powiększania się macicy, a pod koniec ciąży jej obniżania się. Do tego u przyszłych mam nerki pracują bardziej intensywnie i wyższy jest poziom progesteronu, który pobudza pęcherz moczowy – przez to możesz mieć uczucie, że chcesz do toalety, choć w rzeczywistości pęcherz jest niemal pusty. Co ci może pomóc w nocnych pobudkach na siusiu: tak naprawdę – jedynie ograniczenie napojów w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj