witamina D3 w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Witamina D3 w ciąży - właściwości, skutki niedoboru i nadmiaru wit. D

Przyjmowanie suplementu z witaminą D najpóźniej jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety, prawidłowego przebiegu porodu i rozwoju dziecka. Niedobór lub nadmiar witaminy D3 podczas ciąży może mieć poważne konsekwencje zarówno dla mamy, jak i malucha.

Witamina D jest odpowiedzialna nie tylko za właściwy rozwój dziecka, ale także za prawidłowy przebieg całej ciąży. Kobiety ciężarne i karmiące piersią stanowią grupę szczególnie zagrożoną niedoborem witaminy D3, ponieważ właśnie one są narażone na wzmożoną utratę wapnia z kości. Niestety nawet prawidłowo zbilansowana dieta może okazać się niewystarczająca dla pokrycia zapotrzebowania na witaminę D, dlatego lekarze często zalecają suplementację tej witaminy w ciąży.


Spis treści: 

 1. Szczególne znaczenie witaminy D w okresie ciąży
 2. Witamina D3 dla kobiet w ciąży
 3. Jaka dawka witaminy D3 w ciąży?
 4. Poziom witaminy D3 w ciąży - niedobór
 5. Nadmiar witaminy D3 w ciąży
 6. Badanie witaminy D3 w ciąży
 7. Źródła witaminy D

Szczególne znaczenie witaminy D3 w ciąży

Witamina D3 ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także rozwój płodu i zdrowie nowo narodzonego dziecka. Kobiety z dużymi niedoborami witaminy D są narażone na wystąpienie:


Również samym noworodkom obciążonym niedoborem witaminy D grozi:

 • hipokalcemia (niskie stężenie wapnia w surowicy krwi),
 • niska masa urodzeniowa
 • nieprawidłowy rozwój układu kostnego i budowy ciała
 • nieprawidłowy rozwój mózgu
 • krzywica
Witamina D, nazywana także witaminą „słoneczną” ze względu na jeden ze sposobów jej pozyskiwania, witamina D określa grupę rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych odpowiedzialnych za prawidłową budowę kośćca oraz zębów. Do jej zadań należy także poprawa kondycji mięśni, w tym mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych, a także zmniejszenie wydzielania hormonu produkowanego przez przytarczycę.

Witamina D3 dla kobiet w ciąży

Witamina D3 dla kobiet w ciąży może być pozyskiwana ze słońca i diety, ale to zwykle nie jest wystarczające. Bardzo ważna jest więc odpowiednia suplementacja witaminy D3 w ciąży. Najlepiej to robić już w okresie starania się o dziecko, przez całą ciążę i podczas laktacji. Najczęściej zestawy witamin dla ciężarnych mają w składzie także witaminę D.

Jaka dawka witaminy D3 w ciąży?

Odpowiednią dawkę witaminy D3 w ciąży ustala lekarz po wykonaniu badania stężenia 25 (OH)D we krwi. Dawka przeznaczona dla dorosłych to zazwyczaj 800-2000 IU/dobę (20,0‒50,0 μg/dobę). Pamiętaj jednak, że zależy ona od masy ciała, a także indywidualnego zapotrzebowania. W ciąży zaleca się suplementację witaminy D w dawce 1500-2000 IU/dobę (37,5‒50,0 μg/dobę). Powinno się zacząć ją zażywać najpóźniej do drugiego trymestru ciąży. W ciąży należy monitorować stężenia 25 (OH) D, by kobieta miała odpowiednio ustaloną optymalną dawkę witaminy D. W trakcie suplementacji należy pamiętać, że stężenie witaminy D u płodu jest o 20 proc. niższe niż u matki, dlatego jej niedobór przenosi się z mamy na dziecko wertykalnie.

Poziom witaminy D3 w ciąży - niedobór

Kobiety w ciąży narażone są na zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D3. Jeżeli w organizmie kobiety w tym czasie poziom witaminy D3 jest zbyt niski, wpływa to również na dziecko – jego układ szkieletowy oraz inne narządy. U kobiety z kolei dochodzi do utraty wapnia z kości.

Poziom witaminy D3 w organizmie zależy od kilku czynników. Zaliczamy do nich:

 • pora roku,
 • zanieczyszczenia powietrza,
 • zachmurzenie,
 • miejsce, gdzie mieszkamy (ilość słońca),
 • pigmentacja skóry
 • dieta.

Nadmiar witaminy D3 w ciąży

Ryzyko wytworzenia się nadmiaru witaminy D3 w organizmie po zjedzeniu pokarmów, które ją zawierają lub ekspozycji na słońce jest niezwykle niskie. Możliwy jest jednak nadmiar witaminy D3 w organizmie kobiety w ciąży, spowodowany zbyt dużą ilością przyjmowanych suplementów. Musisz pamiętać o tym, że nadmiar tej witaminy jest tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. Ważne jest więc, by regularnie kontrolować poziom witaminy D w organizmie.

Pozwoli to wyeliminować możliwość powstania hiperwitaminozy (przedawkowania witaminy), co objawia się np.:


Efekty uboczne nadmiaru witaminy D3 w organizmie zazwyczaj związane są z hiperkalcemią, czyli nadmiarem wapnia. Nadmiar witaminy D może powodować uszkodzenie nerek, bóle kości, zawał, odwodnienie, a także problemy z trzustką. Ryzyko nadmiaru witaminy D3 w ciąży dotyczy przede wszystkim kobiet, które odżywiają się prawidłowo, przyjmują pokarmy bogate w witaminę D i dodatkowo stosują suplementację lub w przypadku przyjmowania zbyt dużej ilości witaminy D3 w postaci suplementów.

Badanie witaminy D3 w ciąży

Badanie witaminy D3 w ciąży jest zalecane, by sprawdzić jej stężenie we krwi. Polega ono na pobraniu od pacjentki próbki krwi. Dzięki temu wiadomo, czy należy suplementować tę witaminę oraz w jakich ilościach. Jest to też ważne ze względu na możliwość wystąpienia nadmiaru witaminy D3. Jej suplementacja u kobiet w ciąży bezwzględnie musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Do badania poziomu witaminy D3 nie musisz się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Nie musisz być również na czczo.

Źródła witaminy D

Witamina D3 wytwarzana jest w skórze, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego światła słonecznego. Występuje także w takich produktach, jak: tłuste ryby, jajka, mleko oraz tłuste sery.

80 proc. zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywane ze słońca, przy odpowiedniej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Położenie geograficzne Polski ogranicza jednak okres aktywnej syntezy tej witaminy. Zachodzi ona od końca kwietnia do początku września tylko w słoneczne dni, w godzinach od 10:00 do 15:00. Pozyskanie więc jej odpowiedniej dawki potrzebnej do właściwego funkcjonowania, wymaga codziennego przebywania na słońcu przez około 15 – 20 minut z odsłoniętą powierzchnią ciała na poziomie co najmniej 18 proc.

Drugi ważny sposób pozyskiwania witaminy D to dieta. Jednak aby zapewnić organizmowi jej odpowiednie stężenie, musielibyśmy zjadać codziennie kilkadziesiąt jajek lub wypijać kilkanaście litrów mleka. Deficyty powinny więc być uzupełniane poprzez dodatkową suplementację w ciąży, odpowiednio dostosowaną do wieku oraz stanu, w jakim się znajduje organizm.

W naszej diecie najczęściej znajduje się witamina D2 i D3. Różnią się one od siebie między innymi pochodzeniem: witamina D3 występuje w żywności, która pochodzi od zwierząt, natomiast witamina D2 pochodzi głównie ze źródeł roślinnych. 

Zobacz także: 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie
Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów
Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka. Właściwości witaminy D Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ: poprawia nastrój, ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy , zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy. - Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom , żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.   Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom . Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Występowanie witaminy D Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty: ryby mleko , twaróg, sery, jajka , wątróbka. Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe , są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja. Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie Witamina D dla niemowląt Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia ....

ciąża, dieta w ciąży, kobieta, brzuch w ciąży, warzywa, odżywianie w ciąży
Ermolaev Alexandr - Fotolia.com
Dieta w ciąży
5 niezbędnych składników w diecie - od nich zależy zdrowie twojego dziecka
W czasie ciąży dziecko jest całkowicie zależne od ciebie i twojego stylu życia, a więc także diety. Dla jego prawidłowego rozwoju szczególne znaczenie ma 5 składników odżywczych. Sprawdź, gdzie je znaleźć.

Pierwszych 1000 dni życia dziecka, czyli okres od poczęcia do 2. urodzin, to unikalny czas, w którym możesz wyjątkowo skutecznie zadbać o przyszłe zdrowie dziecka. Jak? Przede wszystkim poprzez prawidłowe odżywianie w ciąży i odpowiednie karmienie dziecka już po narodzinach. A jakich składników szczególnie nie może zabraknąć? DHA (kwas dokozaheksaenowy) w ciąży To najlepiej przebadany kwas z grupy omega-3. Jego korzystny wpływ na rozwój płodu oraz zdrowie kobiet w ciąży i karmiących piersią został wielokrotnie potwierdzony w badaniach naukowych. Odpowiednia dawka kwasu DHA zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu , wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego, mózgu i siatkówki oka, a także może zapobiec rozwojowi cukrzycy, otyłości czy alergii u dziecka. Zgodnie z polskimi zaleceniami kobiety w ciąży powinny suplementować min. 200 mg DHA dziennie , jeśli spożywają mało ryb - to 400–600 mg, a w przypadku ciąży o zwiększonym ryzyku przedwczesnego porodu nawet 1000 mg DHA dziennie. – DHA ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka w czasie ciąży i po porodzie. Odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia silnego systemu immunologicznego, a przy okazji wspiera rozwój dziecka – jego inteligencji czy zdolności postrzegania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Źródłami DHA w diecie są: • algi morskie, • tłuste ryby morskie, • mięso organów wewnętrznych zwierząt, np. wątroby, • olej rybi. Niezwykle ważne jest zapewnienie DHA wysokiej jakości, bez ryzyka zanieczyszczenia metalami ciężkimi (takimi jak rtęć), dioksynami oraz innymi szkodliwymi dla płodu toksynami. Wyjątkowo bezpiecznym, wolnym od zanieczyszczeń źródłem jest DHA z alg morskich , szczególnie polecany dla kobiet w ciąży,...

dieta a starania o dziecko
Fotolia.pl
Starania o dziecko
Starasz się o dziecko? Zadbaj o dietę. To pomoże ci zajść w ciążę
Niedobór witamin i minerałów może mieć wpływ zarówno na próby poczęcia dziecka, jak i na bezpieczny dla mamy i dziecka przebieg ciąży. Dlatego planowanie malucha powinno zaczynać się od uporządkowania diety.

Zanim zdecydujemy się zajść w ciążę , powinniśmy przygotować do niej swój organizm. Niezbędne jest uporządkowanie diety i wzbogacenie jej o witaminy oraz minerały a także produkty, które w naturalny sposób dostarczą ciału kobiety niezbędnych składników.   – Organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę , chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie – przekonuje Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.   Na długiej liście składników, które należy wprowadzić do diety są m.in. bioflawonidy, minerały (zwłaszcza żelazo, selen, magnez i cynk) nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy (przede wszystkim wit. E oraz witaminy z grupy B, które niezbędne są m.in. do prawidłowej pracy hormonów). Witamina B wspomaga wydzielanie hormonów Dużą rolę w diecie kobiety starającej się o dziecko odgrywają produkty zawierające witaminę B . - Witaminy z grupy B wspomagają wydzielanie hormonów płciowych , są także pomocne w utrzymaniu ciąży - przekonuje Małgorzata Pelikan, dietetyk Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach. - Wzmacniają także organizm kobiety, poprawiając ogólną odporność. Regulują również poziom cholesterolu. Te trzy elementy są niezbędne nie tylko dla powodzenia poczęcia dziecka , ale także dla bezpiecznego i zdrowego przebiegu ciąży – przekonuje dietetyk.   Witamina B1 niezbędna jest kobiecie do utrzymania prawidłowego działania metabolizmu, co z kolei wpływa na odpowiedni stan układu płciowego. Witaminę B1 dostarczają takie produkty jak: - orzechy, - nasiona, - suszone rośliny strączkowe, - chuda wieprzowina, - produkty pełnoziarniste.   Zobacz też: Jak zajść w ciążę Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę tarczycy, która warunkuje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz