solarium w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Solarium w ciąży: czy w ciąży można chodzić na solarium?

Solarium w ciąży to nie jest dobry pomysł. Przegrzewanie organizmu może źle wpłynąć zarówno na twoje samopoczucie, jak i na rozwój dziecka. Solarium szkodzi nie tylko na początku ciąży – w kolejnych miesiącach opalanie może nawet wywołać przedwczesne skurcze. Lepiej nie sprawdzać na własnej skórze, jakie jeszcze skutki powoduje korzystanie z solarium w ciąży.

Solarium w ciąży to dla niektórych kobiet łatwy sposób na uzyskanie ładnej opalenizny. Ale są na to znacznie bezpieczniejsze sposoby! Opalanie się na solarium w ciąży szkodzi i kobiecie, i dziecku, a w skrajnych przypadkach może mieć bardzo poważne skutki.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Czy można korzystać z solarium w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można chodzić na solarium. Odpowiedź jest jednoznaczna: ciężarne nie powinny korzystać z solarium ani opalać się na słońcu. Opalanie w ciąży, podobnie jak przebywanie na dworze w czasie upału, może spowodować przegrzanie organizmu. To samo dzieje się podczas wizyty na solarium: podnosi się temperatura ciała, a to bywa bardzo niebezpieczne dla ciężarnej i jej dziecka. 

Jakie skutki ma solarium w ciąży?

Ciąża i solarium to nie jest dobre połączenie, a skutki opalania się mogą być groźne. Jeśli w czasie wizyty na solarium w ciąży dojdzie do przegrzania, możliwe, że czeka cię:


Inne częste skutki korzystania z solarium w ciąży to także pojawienie się przebarwień, plam na skórze, poparzeń oraz większe ryzyko wystąpienia czerniaka.

Solarium na początku ciąży

Solarium w pierwszych tygodniach ciąży niesie jeszcze poważniejsze zagrożenia. Niebezpieczny wzrost temperatury ciała to ryzyko wystąpienia skurczów, a nawet poronienia. Wiadomo również, że jeśli ciężarna długo się opala, kwas foliowy w jej organizmie gorzej się wchłania.

Uwaga, jeśli zależy ci na ciemnym kolorze skóry w ciąży, wybieraj bezpieczne metody opalania. Zapomnij nie tylko o solarium, ale z ostrożnością traktuj także opalanie natryskowe w ciąży. Samoopalacze mogą zawierać szkodliwe substancje!

Zamiast chodzić na solarium w ciąży, zdecydowanie zdrowiej i bezpieczniej kupić dobry balsam brązujący dla ciężarnych (jest delikatniejszy niż samoopalacz!).
 


Zobacz też:

joga w ciąży
Adobe Stock
Wygląd i samopoczucie
Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.

Joga w ciąży pomaga zadbać o sylwetkę, zrelaksować się, ale i przygotować do porodu . Joga to zestaw ćwiczeń zarówno dla wysportowanych pań, jak i kobiet, które dotychczas nie uprawiały żadnego sportu. Joga w ciąży dla początkujących jest zatem możliwa! Pozycje w jodze, tzw. asany, pomagają rozciągnąć, rozluźnić i wzmocnić ciało, ale i odprężyć umysł. Spis treści: Joga w ciąży Joga w ciąży – od którego tygodnia Joga w ciąży dla początkujących Asany zakazane w ciąży Joga w ciąży – Kobiety w ciąży w sposób szczególny zaczynają dbać o siebie, zmieniają swoje nawyki, stosują zdrową o dietę, a joga w ciąży idealnie wpasowuje się właśnie w taką dbałość nie tylko już o siebie, ale i dziecko – mówi Aleksandra Künstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Yogamudra w Warszawie.   Jakie zalety ma joga dla kobiet w ciąży? Pobudza krążenie, zwiększając przepływ krwi. Ułatwia oddychanie i przyczynia się do lepszego dotleniania nienarodzonego dziecka. Wzmacnia mięśnie i stawy, przez co zapobiega bólom kręgosłupa. Reguluje układ hormonalny. Uczy kontrolowania rytmu oddychania (przydaje się podczas porodu!). Pozwala nauczyć się technik relaksacyjnych. Przygotowuje organizm do porodu ,  wzmacniając dolną część brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud.   Joga w ciąży nie tylko wpływa na samopoczucie, ale i pomaga zniwelować dolegliwości ciążowe . – Joga wzmacnia moje ciało i dzięki niej nie odczuwam bólu pleców, nie mam spuchniętych nóg – mówi Katarzyna Waśniewska, przyszła mama uprawiająca jogę od 3 lat. – Ćwiczenia jogi w ciąży mnie relaksują, odprężają, wyciszają umysł. Joga w ciąży – od którego tygodnia jest bezpieczna Kobiety, które dotychczas były aktywne, uprawiały jogę lub inne sporty, a...

leki w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Leki w ciąży – które są bezpieczne i dozwolone, a które zakazane [WIDEO]
Leki w ciąży dzieli się na kategorie pod względem bezpieczeństwa stosowania ich u ciężarnych. Dozwolone są leki z kategorii A. Z kolei w ciąży leki z kategorii X są bezwzględnie zakazane. Zobacz, które leki i kiedy można brać w ciąży i co na temat przyjmowania leków przez przyszłe mamy sądzi nasz ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog.

Poniżej znajdziesz informacje o kategoriach leków i o tym, które są bezpieczne w ciąży, a których w żadnej sytuacji ciężarna stosować nie może. Poznaj też porady ginekologa, dra Tadeusza Oleszczuka, dotyczące stosowania leków w ciąży. Sprawdź, czy w ogóle istnieją   leki bezpieczne do stosowania w ciąży. Spis treści: Leki w ciąży – kategorie Jakie leki można brać w ciąży Jakie leki przeciwbólowe w ciąży Leki teratogenne w ciąży Leki w ciąży – kategorie W Polsce używa się klasyfikacji amerykańskiej (FDA). Według niej leki dzieli się na następujące kategorie: A – leki z tej kategorii zostały przebadane i u kobiet w ciąży nie wykazały szkodliwego działania na płód i przebieg ciąży . B – leki przebadane na zwierzętach, nie wykazują niepożądanego działania na płód zwierzęcy; wpływ na ludzki płód nie jest znany. C – leki wykazujące niepożądane działanie na płód zwierzęcy, nieprzebadane na ludziach. Stosuje się je tylko wtedy, gdy korzyść u kobiety przewyższa działanie niepożądane na płód. D – leki o udokumentowanym ryzyku niepożądanego działania na płód ludzki. Leki te stosuje się wyłącznie u ciężarnych w stanach zagrażających ich życiu. X – leki o udokumentowanym szkodliwym działaniu na płód ludzki, bezwzględnie przeciwwskazane u kobiet w ciąży.  Leki kategorii B: leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ): paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproksen – w 1. i 2. trymestrze są w kategorii B, ale w 3. trymestrze znajdują się w kategorii D . Jedynie paracetamol przez cały okres ciąży pozostaje w kategorii B. opioidowe leki przeciwbólowe, np. morfina, która w dużych dawkach znajduje się w kategorii D, leki przeciwalergiczne, leki antyhistaminowe (loratadyna, cetyryzyna). Leki...

dziecko, plaża, wakacje, krem do opalania
Fotolia.pl
Zdrowie
4 zakazane kremy do opalania - one szkodzą twojemu dziecku!
Sprawdź, czy nie masz tych kosmetyków w swojej torbie plażowej!

Ochrona przed słońcem, zwłaszcza delikatnej skóry dzieci, to już dla większości rodziców rzecz oczywista. Nie wystarczy jednak byle jaki krem i informacja na opakowaniu, że filtr przeciwsłoneczny jest naprawdę wysoki. Mało tego – niektóre kosmetyki na słońce mogą wręcz zagrażać zdrowiu dzieci! Po czym to poznać? Sprawdź: Jak długo dziecko może przebywać na słońcu? 4 cechy kosmetyków do opalania, które mogą szkodzić dzieciom: Zawierają oxybenzone (uwaga! Ten składnik może też kryć się pod nazwą Benzophenone -3 lub Benzophenone -4). Co to jest? Toksyczna substancja, pochodna silnie trującego benzafenonu. Jest tania, więc wykorzystuje się ją do większości niedrogich kosmetyków przeciwsłonecznych (jeśli produkt zawiera jej więcej niż 0,5%, na opakowaniu musi widnieć ostrzeżenie). Oxybenzone gromadzi się w skórze, narusza jej warstwę ochronną, prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze. Absolutnie zakazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. I oczywiście dla dzieci. Zawierają retinyl palmitate. To najpopularniejsza forma witaminy A. Niektóre badania wskazują,  ze pod wpływem promieniowania UV substancja ta powoduje uwalnianie wolnych rodników i w efekcie może mieć działanie rakotwórcze. Wysokość filtra przekracza wartość 50. Filtry SPF o wysokości 30-50 pochłaniają ok. 98% promieniowania, tymczasem SPF 60 to ochrona większa o zaledwie… 0,5%. Producent, który twierdzi, że jego kosmetyk posiada filtr 60-70, wprowadza więc w błąd – ochrona wcale nie jest dwa razy większa (niż w przypadku np. SPF 30). I nie oznacza to, że można bezpiecznie przebywać na słońcu dwa razy dłużej! Są w spreju. Taka forma kosmetyku powoduje, że skóra nie zostaje wystarczająco dokładnie pokryta filtrem ochronnym. Dodatkowo istnieje duże ryzyko, że szkodliwe substancje podczas rozpylania dostaną się do płuc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz