Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ćwiczenia w ciąży, gimnastyka w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych
Panthermedia
Zdrowie w ciąży

Bądź aktywna w ciąży

Sport i ćwiczenia w ciąży to zdaniem lekarzy obowiązek każdej kobiety. To, że nosisz pod sercem maleństwo, nie znaczy, że masz leżeć plackiem. Na siłowni czy basenie będziesz jednak teraz ćwiczyła trochę inaczej.

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, pewnie nie chcesz z niego rezygnować? I wcale nie musisz! Musisz tylko pamiętać, by dostosować ćwiczenia do obecnych możliwości (np. rosnącego brzucha) i samopoczucia. Do tej pory nie ćwiczyłaś? Zacznij jak najszybciej! Dzięki ćwiczeniom w ciąży zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy, kiedy brzuch będzie coraz większy, stawy coraz bardziej obciążone... Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś trenera o odpowiednie ćwiczenia). Zanim jednak zdecydujesz się na jakakolwiek aktywność fizyczną, upewnij się u swojego ginekologa, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Aquafitness w ciąży

Gimnastyka w wodzie to bez wątpienia jedna z najbezpieczniejszych form ruchu, ponieważ nie obciąża nadmiernie stawów ani kręgosłupa, za to daje – tak ważne w ciąży – poczucie lekkości. Stąd odpowiedź, dlaczego coraz popularniejsze są zajęcia typu „Aqua aerobic”. Jak wyglądają takie zajęcia? Instruktorka stoi na brzegu basenu lub w wodzie i pokazuje kolejne ruchy. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów (rurek piankowych, pasów i rękawic), ponieważ dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Taki trening to prawdziwe błogosławieństwo dla ciała, ponieważ odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność (podobnie ze ścięgnami i więzadłami). Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują. Co ważne, by zapisać się na takie zajęcia nie musisz umieć pływać!

 

Gimnastyka w ciąży

Coraz więcej klubów fitness i siłowni prowadzi specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń, dlatego zanim podejmiesz decyzję, gdzie się zapiszesz, dokładnie się z nim zapoznaj i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Jednego możesz być pewna: zajęcia są tak dobrane, by nawet mało aktywne i mało wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając ciało i przygotowując je do porodu. Czego potrzebujesz do treningu? Jedynie wygodnego stroju – resztę zapewni klub. Jak wygląda trening, gdy pod twoim sercem harcuje maleństwo? Może on zawierać elementy różnych programów ćwiczeniowych, takich jak:

 

  • gimnastyka z dużymi piłkami,
  • ćwiczenia na macie,
  • nauka prawidłowego oddychania
  • ćwiczenia relaksacyjne (wszystko jest uzależnione od etapu ciąży).


Uwaga: niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań.
Jak wygląda trening:. Trening powinien być dostosowany do etapu ciąży.

 

Joga w ciąży

Jeśli nie lubisz intensywnego ruchu, co powiesz na jogę w ciąży? Łatwe asany (ćwiczenia jogi) będą zapewne świetnie wpływać na twoje samopoczucie i pomogą ci przygotować się do porodu. Jak? Dzięki jodze mięśnie dolnej części brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud stają się lepiej ukrwione i bardziej elastyczne. W czasie ćwiczeń staraj się skoncentrować, ale nie napinaj niepotrzebnie mięśni. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Najlepiej ćwicz rano, nigdy po jedzeniu.

Ćwiczenia idealne na pierwszy trymestr ciąży

 

Joga dla kobiet w ciąży - instrukcja video

ćwiczenia w ciąży
materiał Heima studio
Wygląd i samopoczucie
Ile ćwiczyć w ciąży? Posłuchaj, co mówi położna!
Ćwiczenia w ciąży to sposób na pokonanie bólu kręgosłupa, ciągłego uczucia zmęczenia i wzmocnienie rozluźnionych wiązadeł. Sprawdź, ile kobieta w ciąży powinna ćwiczyć, by mieć lepsze samopoczucie i łatwiejszy poród. I dlaczego przed porodem aktywność to wręcz obowiązek! Postaw na sport w ciąży.

Aktywność fizyczna w ciąży: bieganie, pływanie, pilates czy spacery, to nie jest tylko dobry sposób na spędzanie czasu, ale wręcz lekarskie zalecenie! I nie ma większego znaczenia, czy będzie to ruch nad morzem, w górach czy w parku obok domu. Najważniejsze jest sport w ciąży: dopasowanie konkretnych aktywności do możliwości ciężarnej i... dobre samopoczucie podczas ćwiczeń.  Bo korzyści z ćwiczeń w ciąży jest co niemiara!   Zdrowa kobieta w ciąży, niezależnie od trymestru, powinna dziennie pokonać na piechotę odległość około 5 – 6 km . Jest to dystans, który korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję, a do tego gwarantuje dobre samopoczucie – tłumaczy Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna Na Madal. W trakcie ciąży w ciele kobiety następują pewne naturalne zmiany: krzywizny kręgosłupa, obciążenie stawów rozluźnienie wiązadeł Trudno o lepszy sposób na ich kompensowanie i unikanie ewentualnych dolegliwości niż ruch! Czas na ćwiczenia w ciąży śmiało można planować samemu: spacery, bieganie basen, gimnastyka w domu – wybór jest ogromny. Niska aktywność fizyczna kobiet ciężarnych powoduje często: choroby komplikujące ciążę, złe samopoczucie, zmęczenie, obniżony nastrój, rozpoczęcie akcji skurczowej po terminie porodu, gorszą tolerancję na ból i wysiłek porodowy. Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, bądź nadal aktywna, a gdy nie ćwiczyłaś regularnie, zacznij! Namów też partnera – wspólny ruch może być doskonałą zabawą dla ciebie i partnera.   Na jakie zajęcia zapisać się w ciąży? Warto skorzystać z zajęć zorganizowanych, ale tylko tych prowadzonych przez profesjonalnie przygotowane do tego osoby. Polecane są zajęcia taneczne dla kobiet w ciąży – doskonale relaksują matkę i dziecko oraz wspomagają ogólną wydolność organizmu. Coraz...

Fotolia.pl
Mama
8 pytań o trening ruchowy po porodzie
Tuż po porodzie twoje ciało dalekie jest od ideału. Minie jeszcze trochę czasu, zanim powrócisz do dawnej formy i figury. Ale ćwiczyć możesz zacząć już teraz.

Czy wiesz, że na początku XX wieku pozwalano kobiecie wstać dwa tygodnie po porodzie ? Teraz, na szczęście, jest inaczej. Bo ruch przyspiesza powrót do formy , poprawia samopoczucie, łagodzi zaparcia, przyspiesza gojenie ran i pobudza przemianę materii. Ale na początku potraktuj swoje ciało łagodnie – przez ostatnie miesiące zostało poddane naprawdę wielkiej próbie. Zobaczysz, że już niedługo uda ci się sprawić, że znów poczujesz się w nim tak dobrze jak kiedyś. Kiedy będę mogła wstać po porodzie? Po porodzie naturalnym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach. W tym czasie położna sprawdzi, jak obficie krwawisz, i skontroluje twój stan. Uważaj, gdy będziesz się podnosić. Choć sądzisz, że czujesz się dobrze, może ci się zakręcić w głowie. Nim wstaniesz, zawołaj położną. Po cesarskim cięciu w znieczuleniu ogólnym powinnaś zrobić kilka kroków już po około 6–8 godzinach od operacji – oczywiście pod opieką położnej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym będziesz mogła wstać po 2–6 godzinach, po podpajęczynówkowym – dopiero po 12. Najlepiej najpierw przekręć się na bok, opuść nogi i podpierając się na ręku, powoli wstań. To ważne, żeby chodzić, bo ruch pomaga zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Staraj się wyprostować, nie bój się, szew nie puści. Od kiedy zacząć ćwiczyć? Jeszcze zanim wstaniesz po porodzie z pomocą położnej, wykonaj ćwiczenia poprawiające krążenie: zaciskaj, zginaj i prostuj ręce i stopy, rób nimi krążenia. Kolejne ćwiczenia zacznij już drugiego dnia po rozwiązaniu. Po ciąży i porodzie mięśnie brzucha i dna miednicy są dość mocno rozciągnięte, a mięśnie zwieraczy rozluźnione. Zadbaj o nie w porę, dzięki temu unikniesz w przyszłości np. wysiłkowego nietrzymania moczu (to oznacza np., że podczas kichnięcia możesz popuszczać mocz) lub bólów krzyża. Jeśli jest taka...

fitness w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Fitness w ciąży: czy można ćwiczyć?
Fitness w ciąży, o ile ciąża przebiega prawidłowo i lekarz wyrazi zgodę, jest wręcz wskazany. Ćwiczenia fizyczne mogą łagodzić niektóre ciążowe dolegliwości, przygotować kobietę do porodu i macierzyństwa. Dlatego naprawdę warto je wykonywać.

Niektóre kobiety rezygnują z fitnessu w ciąży, bo boją się, że ćwiczenia fizyczne mogłyby zaszkodzić dziecku. Niepotrzebnie. Ćwiczenia w ciąży mają wiele zalet, służą przyszłej mamie i dziecku, przygotowują do porodu. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych zasad, aby ruch przynosił korzyści i nie stanowił żadnego zagrożenia dla płodu. Przekona cię o tym nasza ekspertka i trenerka fitness – Andżelika Skoneczna. Spis treści:   Zalety fitnessu w ciąży Czy można ćwiczyć w ciąży Ćwiczenia w ciąży – 1 trymestr Jakie ćwiczenia w ciąży są zakazane Ćwiczenia w ciąży – przygotowanie do porodu Jak ciąża wpływa na ciało Zalety fitnessu w ciąży Ruch, niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży, poprawia samopoczucie. Ćwiczenia mają ogromny wpływ na psychikę. Kobieta nabiera pewności siebie i zmniejsza się jej lęk przed porodem. Ciężarne, które uczestniczyły w moich zajęciach, często rezygnowały ze znieczulenia podczas porodu . Ruch uodparnia psychicznie i przygotowuje do tego trudnego momentu. Wysiłek fizyczny usprawnia układ oddechowy , co jest szczególnie pomocne podczas porodu. Sprawia, że lepiej tolerujemy wysiłek w czasie ciąży. Zwiększa się także przepływ krwi w macicy i łożysku, dzięki czemu dziecko jest lepiej dotlenione. Natomiast zmniejsza się ryzyko występowania takich dolegliwości jak żylaki, zaparcia, obrzęki, skurcze łydek oraz powstawanie rozstępów. Kobiety aktywne fizycznie szybciej dochodzą do siebie po porodzie oraz szybciej wracają do swojej sylwetki i wagi sprzed ciąży. Dzieje się tak między innymi dlatego, że dzięki aktywności ruchowej kobiety nie przybierają tak mocno na wadze. Zarówno kobieta, jak i dziecko są zdrowsze i sprawniejsze. Fitness w ciąży pozwala: łagodzić bóle pleców, ograniczać huśtawkę nastrojów,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz