badania w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży

STOP: Popularny lek przeciwbólowy może szkodzić w ciąży

Jeśli do tej pory stosowałaś ten lek, teraz lepiej tego nie rób. Najnowsze badania dowodzą, że działa on niekorzystnie na płód.

Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który ze względy na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może być stosowany przez kobiety w ciąży, czy matki karmiące. Jednak czy na pewno jest to lek taki bezpieczny? Czy można brać w ciąży leki przeciwbólowe?

Z najnowszych badań opublikowanych przez pismo "Science Translational Medicine" wynika, że dłuższe stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży może obniżać produkcję testosteronu u płodów męskich, co w przyszłości może skutkować niepłodnością.

Jaki związek ma paracetamol z niepłodnością u mężczyzn?

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badania na ciężarnych myszach i zbadali wpływ paracetamolu na produkcję testosteronu w przeszczepionej im tkance z męskich jąder. Te badania odzwierciedlały model do badania rozwoju jąder ludzkich podczas życia płodowego.
Ciężarnym samicom podawano dzienną dawkę paracetamolu przez określony czas (przez 24 godziny oraz przez kolejnych siedem dni), a następnie po podaniu ostatniej dawki leku, w godzinę zmierzono poziom testosteronu produkowanego przez tkankę z męskich jąder.
Wyniki były zaskakujące. U myszy, którym podawano paracetamol w ciągu doby, synteza testosteronu nie uległa zmianie, natomiast u tych, którym podawano go przez tydzień, poziom produkowanego testosteronu obniżył się o 45 procent.

Na podstawie tych badań, naukowcy wyciągnęli wnioski, że dłuższe zażywanie paracetamolu przez kobiety w ciąży, może w przyszłości skutkować niepłodnością u mężczyzn, i zalecają, jeśli to konieczne, jak najmniejsze stosowanie tego leku w jak najkrótszym czasie.

Jednak, jak podkreślają autorzy badań, konieczne są dalsze badania, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób paracetamol wpływa na produkcję testosteronu przez płody męskie.

Polecamy: Antybiotyki przyjmowane w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Paracetamol - po raz kolejny szkodzi?

Najnowsze badania nie są jedynymi, które pokazują negatywny wpływ zażywania paracetamolu przez kobiety spodziewające się dziecka. Wcześniej pojawiły się doniesienia o tym, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy, ADHD, czy egzemy u dziecka, a także może być przyczyną wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i zakrzepicy u kobiet ciężarnych.

Zobacz także: Czy leki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Niegrzeczne dziecko
Fotolia
Aktualności
Niegrzeczne dziecko? To może mieć związek z paracetamolem
Choć należy on do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam, to badacze wciąż sprawdzają, czy tak jest na pewno. A to, co odkrywają, nie zawsze jest dobre.

„Paediatric and Perinatal Epidemiology” opublikowano badanie, z którego wynika, że przyjmowanie paracetamolu w ciąży nie jest bez znacznia dla dziecka. Tym razem naukowcy postanowili sprawdzić , czy preparat przyjmowany przez przyszłą mamę ma wpływ na zachowanie dziecka w przyszłości. Korzystając z kwestionariusza i informacji szkolnych, badacze przeanalizowali dane dotyczące 14 tys. dzieci i znaleźli związek. Bardziej podatni na trudności U dzieci, których mamy przyjmowały w ciąży paracetamol, zauważono problem z nadpobudliwością i skupieniem uwagi, a także inne zachowania uznawane za trudne , których nie można tłumaczyć czynnikami społecznymi. Co ciekawe, bardziej podatni na trudności behawioralne okazali się chłopcy, których matki przyjmowały ten lek. Zanim dzieci biorące udział w badaniu osiągnęły koniec szkoły podstawowej, problemy z zachowaniem były mniej widoczne. Ostrożnie z lekami Choć te wyniki muszą zostać jeszcze zweryfikowane w innych badaniach, naukowcy zalecają, by kobiety ograniczyły przyjmowanie paracetamolu. Najlepiej, żeby była to jak najmniejszą dawka i przez jak najkrótszy czas. „Nasze odkrycia stanowią uzupełnienie szeregu innych wyników badań dotyczących możliwych negatywnych skutków przyjmowania paracetamolu przez ciężarne. Mowa tu choćby o astmie, czy złym zachowaniu u potomstwa. Nasze odkrycie wzmacnia zalecenie, by kobiety zachowywały ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży, a także, by poszukiwały pomocy lekarskiej w razie potrzeby." - tłumaczy autorka badania Jean Golding. Źródło: sciencedaily.com

kisseptyna leczy niepłodność
materiały prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
Nowa metoda leczenia niepłodności - hormon seksu?!
Być może doczekamy się kolejnego przełomu w leczeniu niepłodności. Jak się okazuje, prawdopodobnie postęp w badaniu hormonów rozrodu sprawi, że będziemy mogli leczyć niepłodność zupełnie nową metodą.

Naukowcy badający przyczyny niepłodności oraz sposoby leczenia problemów z zajściem w ciążę zrobili badania z użyciem kisspeptyny, która jest hormonem kojarzonym z dojrzewaniem i popędem płciowym . Wyniki badań dały nowa nadzieję dla medycyny. Czy na niepłodność pomoże hormon seksu? Kisspeptyna, czyli hormon produkowany przez gen KISS-1 wzbudza coraz większe zainteresowanie środowisk naukowych. Co ciekawe, występuje on naturalnie w organizmie kobiet i mężczyzn, i odpowiada za stymulowanie wydzielania hormonów płciowych oraz podczas dojrzewania. Dzięki temu bardzo mocno wpływa także na płodność, a więc i na możliwość rozmnażania się (hormon odpowiada też za prawidłowe i regularne miesiączki , czyli m.in. również za możliwość zajścia w ciążę).  Coraz częściej mówi się, że wykorzystanie tego hormonu może być przełomowe w leczeniu niepłodności. Potwierdzają to m.in. badania naukowców z Imperial College London. W trakcie badań endokrynologicznych kisspeptynę podano niepłodnym pacjentkom, u których występowały zaburzenia hormonalne i ustał cykl miesiączkowy. U kobiet, po podaniu substancji, w porównaniu do reszty badanych, odnotowano 48 - krotny wzrost hormonu luteinizującego (LH) i 16-krotny folikulotropowego (FSH), czyli hormonów niezbędnych dla procesu owulacji , a więc i płodności.  Hormon ten może wspomagać naturalne procesy biologiczne (rozrodcze) zachodzące w ciele kobiety poprzez zwiększenie poziomu hormonów płciowych. Kisspeptyna bowiem stymuluje jajniki do produkcji komórek jajowych , natomiast u mężczyzn - poprawia procesy neurologiczne związane z seksualnymi bodźcami (kisspeptynę określa się „viagrą dla mózgu”). Stosowanie kisspeptyny w medycynie mogłoby wspierać leczenie zaburzeń psychoseksualnych, a także zaburzeń depresyjnych związnych z problemami z płodnością. Leczenie niepłodności kisspeptyną - czy...

Paracetamol w ciąży
Fotolia
Aktualności
Bierzesz paracetamol w ciąży? Możesz zaszkodzić dziecku!
Należy do grupy leków uznawanych za bezpieczne dla przyszłych mam. Okazuje się jednak, że przyjmowanie go przez około miesiąc może zwiększyć ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie.

Naukowcy z Norwegian Institute of Public Health in Oslo sprawdzili, jaki wpływ na dzieci ma paracetamol przyjmowany przez ich mamy w trakcie ciąży. Jak się okazało zażywanie tych środków przeciwbólowych przez kobiety spodziewające się dziecka przez około miesiąc, zwiększa ryzyko wystąpienia ADHD aż dwukrotnie. Jednak groźny dla płodu? Paracetamol, ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, należy do grupy leków bezpiecznych w ciąży . Najnowsze doniesienia mogą sugerować, że wcale tak nie jest. Z danych opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics" wynika, że ryzyko wystąpienia ADHD zwiększa się u dziecka, którego mama regularnie przyjmowała paracetamol. Znaczenie ma długość stosowania leków Naukowcy przebadali 112 973 dzieci, w tym 2 246 ze zdiagnozowanym ADHD, a także 95 242 matek i 75 217 ojców. Prawie połowa kobiet biorących udział w badaniu (47 proc.) przyznała, że w ciąży przyjmowała paracetamol . 27 proc. z przebadanych kobiet sięgnęło po lek w jednym tylko trymestrze, 16 proc. - w trakcie dwóch trymestrów, a 4 proc. w każdy z trzech trymestrów. Badania wykazały, że ryzyko urodzenia dziecka z ADHD było większe o 7 proc., u kobiet, które zażywały paracetamol w trakcie dwóch trymestrów – o 22 proc., a u kobiet, które sięgnęły po tę substancję na przestrzeni całej ciąży – o 27 proc. Natomiast przyjmowanie tych środków przeciwbólowych ponad 29 dni w ciąży zwiększyło ryzyko wystąpienia ADHD aż 220 proc.! Nie wszyscy są jednak przekonani do wyników badań norweskich naukowców. Badacze nie wzięli pod uwagę np. że ciężarne, które muszą przyjmować paracetamol, cierpią na jakąś poważną chorobę , i to ona może być bezpośrednią przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia ADHD, a nie samo zażywanie środków przeciwbólowych. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to pierwsze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj