Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
stopy, nogi
Zdrowie w ciąży

Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży?

W ciąży stopy muszą dźwigać większy ciężar niż zwykle, dlatego są bardziej narażone na dolegliwości i deformacje. Jak uniknąć haluksów i obrzęków stóp w ciąży? Sprawdź!

Prawda jest prosta: kiedy źle jest stopom, źle jest całemu kręgosłupowi. A w ciąży może być im wyjątkowo źle, bo oprócz twoich słodkich kilogramów, muszą nosić jeszcze ciążowy brzuszek. Na domiar złego relaksyna, jeden z hormonów ciążowych, powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów, co jest oczywiście dobre dla macicy, ale już dla stóp – zupełnie nie. Stopy rosną, stają się szersze i mogą boleć. Do tego, także za sprawką ciążowych hormonów, w trzecim trymestrze ciąży zaczynają widocznie puchnąć.

Zwalczaj obrzęki stóp

Pod koniec ciąży twoje stopy mogą być trochę spuchnięte – to normalne, o ile obrzęki w ciąży nie są zbyt duże i znikają w ciągu nocy. Żeby jednak nie pogłębiać problemu, staraj się nie przeciążać nóg:

 • Unikaj zbyt długiego stania, a podczas siedzenia często zmieniaj pozycję. Jeżeli pracujesz przy biurku, nie zakładaj nogi na nogę, nie podwijaj nóg pod pupę, za to  – jakkolwiek niepoważnie to brzmi – często machaj nogami.
   
 • Wieczorem, kiedy stopy są obolałe po całym dniu, zdejmij buty i połóż się z uniesionymi nogami pod kątem większym niż 90 stopni. Dobrze też dla nóg będzie, jeżeli w nocy będziesz spać na lewym boku z poduszką między kolanami.
   
 • Zrezygnuj ze skarpetek ze zbyt ciasnymi gumkami – uciskają i zatrzymują krążenie w nogach, przez co rośnie ryzyko, że pojawią się żylaki w ciąży.


Wybierz większe buty

W ciąży na skutek działania hormonów rozluźniają się stawy. Z tego powodu twoje stopy mogą się powiększyć nawet o cały rozmiar! Nie wciskaj się w za małe buty, bo to prowadzi do powstawania haluksów. Ważny jest nie tylko odpowiedni rozmiar, ale i szerokość buta: noski powinny być szerokie, aby można było swobodnie poruszać palcami w bucie.

Sprawdź: Jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia?

Uwaga! Aby uniknąć haluksów codziennie gimnastykuj stopy.:

 • Przez 5-10 minut stawaj na przemian na piętach i palcach. Możesz ćwiczyć w domu, np. podczas oglądania telewizji, albo wieczorem przed zaśnięciem.
 • Przez 2-3 minuty pochodź na zewnętrznych krawędziach stóp.
 • Na kolejne 5 minut usiądź na krześle i rozłóż przed sobą na podłodze mały ręcznik. Podnoś go palcami stóp – raz jednej, raz drugiej stopy. 

Po skończonych ćwiczeniach kilka razy jak najmocniej naciągnij stopę w kierunku kolana (tzw. stopa flex). To nie tylko wzmacnia mięśnie stóp, ale też zapobiega nocnym skurczom łydek.
 

W ciąży zrezygnuj z obcasów

Razem ze zmieniającą się sylwetką przesuwa się środek ciężkości, co sprawia, że trudniej utrzymać równowagę. Buty zatem musisz mieć stabilne z nieśliską podeszwą. Obcasy – szerokie i niewysokie ( najwyżej do pięciu centymetrów), ale i nie mogą być całkiem płaskie. Obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów, aby stopy mogły oddychać: wilgoć sprzyja otarciom i grzybicy (a na nie i tak w ciąży jesteś bardziej narażona niż zwykle).

Sprawdź: Czy można nosić wysokie obcasy w ciąży?


Zafunduj stopom SPA w gabinecie

Pod koniec ciąży brzuch utrudnia schylanie się i sprawia, że nie da się zbyt długo wytrwać w niewygodnej pozycji, dlatego nawet zwykłe obcinanie paznokci staje się wyzwaniem. Jeśli pielęgnacja sprawia ci kłopot, poproś kogoś o pomoc albo wybierz się do pedikiurzystki. Na co dzień pamiętaj też o zasadach domowej pielęgnacji.

 • Stopy potrzebują przede wszystkim nawilżania i odżywiania, dlatego po kąpieli i osuszeniu (pamiętaj o przestrzeniach między palcami!) wcieraj w nie odżywcze kremy i balsamy.
   
 • Zewnętrzne krawędzie stóp i pięty wymagają również złuszczania. Martwy naskórek najlepiej usuwać za pomocą peelingów. Jeśli pięty są bardzo szorstkie, pomocne będą preparaty złuszczające – kupisz je w aptece. Możesz także z umiarem korzystać z tarek i pumeksów.
   
 • Skórek nie obcinaj, tylko rozmiękcz je podczas kąpieli i odsuń drewnianym patyczkiem albo ręcznikiem.
   
 • Nie obcinaj paznokci zbyt krótko i nie zaokrąglaj boków, ponieważ to sprzyja ich wrastaniu.
   
 • W okresie okołoporodowym możesz się bardziej pocić – dotyczy to również stóp. Dlatego warto spryskiwać je dezodorantem albo wmasować w nie zapobiegający poceniu krem.


Zobacz, jak wzmacniać nogi w ciąży – film
 

Żylaki w ciąży - film

Japonki, stopy, plaża, wakacje, odpoczynek
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy japonki są przyczyną halluksów i bólu stóp?
Ból, obrzęki i zmęczenie nóg to częste problemy nie tylko w ciąży. Czujesz, że nogi puchną, pojawia się nieładny hallux, skóra na piętach rogowacieje, a na palcach pojawiają się zgrubienia? Oto 3 główne przyczyny problemów ze stopami.

1. Nogi bolą, bo nosisz nieodpowiednie obuwie Przyczyną bólu nóg są najczęściej szpilki lub zwykłe pantofle z wąskimi czubami, na wysokich obcasach i lekko przymałe (och, jak lubimy, by nasze stopy wyglądały na niewielkie). Powodują one obrzęki stóp i ból, ponieważ nadmiernie obciążają przód stopy . Efektem tego (zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży i dźwigasz kilka dodatkowych kilogramów ) jest zmiana sposobu obciążania całej kończyny. Za bardzo obciążony jest paluch, który zaczyna „uciekać” na bok ( hallux vulgatus ). Drugi palec również „schodzi na złą drogę” – nachodzi na inne. Skutkiem tych procesów jest ból z boku palucha i narastanie tkanek miękkich (czyli tworzenie się odcisków), ugniatanych przez but. Warto przeczytać: Czy w ciąży można nosić buty na obcasach? Chodzenie w butach na wysokich obcasach , szczególnie w ciąży, czyli przeniesienie ciężaru ciała na jej przód, działa na stopę równie niszczycielsko. Prawidłowo obciążona stopa powinna opierać się na I i V głowie kości śródstopia, a także na zewnętrznej krawędzi pięty. Gdy zakładasz szpilki, oparta jest ona na samym przodzie stopy, co jej nie służy. Zaczynają tworzyć się modzele pod głową V kości śródstopia i tam zaczynasz odczuwać dolegliwości – to znak,  że największe obciążenie jest właśnie tu. Skutkuje to tworzeniem się halluksa . U niektórych osób pojawia się też ból w przestrzeniach między II i III lub III i IV kością śródstopia, często promieniujący, kłujący, uniemożliwiający długie chodzenie . Może to być objaw tworzenia się nerwiaka Mortona .  Pamiętaj, obciążanie tylko fragmentu stopy powoduje jej rozpłaszczenie, ponieważ niestabilna noga szuka jak największego podparcia i znajduje je właśnie rozpłaszczając przodostopie. Tak tworzy się płaskostopie . Niezdrowe są niestety również...

buty dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Buty dla dziecka – jak je kupić?
Buty dla dziecka muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale także perfekcyjnie wykonane. Tylko takie sprawią bowiem, że stopy dziecka będą zdrowe i nie nabawią się płaskostopia czy innych zniekształceń. Jak zatem kupić dziecku dobre buty?

1. Obejrzyj zapiętek butów Musi być usztywniony i nie za niski (ale wcale nie musi sięgać za kostkę!), bo tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie możesz wyczuwać nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej dziecko będzie chodziło z obtartymi piętami. 2. Sprawdź noski butów Muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców (dziecko powinno w butach swobodnie poruszać palcami). 3. Wygnij podeszwę buta W dobrych butach podeszwa powinna się uginać, co nie znaczy, że buta możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie czy bieganie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wygodne. Pamiętaj też, że dobra podeszwa nie może się ślizgać. Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać jednego centymetra. 4. Zajrzyj do środka buta Po to, by sprawdzić, jak podeszwa buta została wyprofilowana w środku. Powinna być w środkowej części lekko podwyższona – taka budowa gwarantuje komfort stopie dziecka. Musi być wyłożona delikatnym materiałem – najlepiej w tej roli sprawdza się miękka skórka. Koniecznie też sprawdź, czy nie ma w niej nierówności pozostałych po złym zszyciu czy sklejeniu (bo dziecku w bucikach nie będzie wygodnie). 5. Przymierz buty na dziecięce stópki   Kiedy dziecko założy buty, sprawdź, czy dobrze leżą i czy obuwie ma dobry rozmiar . Powinny być większe od stopy maksymalnie o centymetr, w innym wypadku będą źle trzymały nóżkę – a to w konsekwencji może doprowadzić do różnych wad stóp ! Dziecku czasem trudno stwierdzić, czy buciki rzeczywiście idealnie pasują. Dlatego poproś je, by dosunęło stopę do samego przodu, a ty pomiędzy jego piętę a zapiętek...

stopy, dziecko w łóżku, łóżko
fotolia
Zdrowie
Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy
Kiedy trzeba zacząć leczyć płaskostopie u dziecka? Co robić, gdy malec stawia stopy do środka albo szura nogami jak staruszka? Czy małe dziecko może nosić buty po starszym bracie?

Na pytania rodziców odpowiada lek.med. Andrzej Szybiński, ortopeda-traumatolog. Stopy mojego dziecka są zupełnie płaskie. Czy to oznacza, że mój dwulatek ma płaskostopie? Nie. Stopy  małego dziecka robią wrażenie zupełnie płaskich, bo miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyściela tłuszcz, a mięśnie są jeszcze słabe i "siadają" pod ciężarem ciała. Taki stan uznaje się za fizjologiczny do 4 roku życia. O płaskostopiu można mówić dopiero wówczas, jeśli w 4 roku życia  stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi. Dziecko powinno wówczas trafić do ortopedy, który dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp.   Przeczytaj także: Ważne pytania o płaskie stopy    Moja półtoraroczna córeczka chodzi ze stopami skierowanymi do środka. Czy to problem? Chodzenie ze stopami skierowanymi do środka najczęściej nie wymaga korygowania – dziecko z czasem samo zorientuje się, że znacznie wygodniej stawiać stopy równolegle.  Na wszelki wypadek warto jednak wybrać się do ortopedy: zdarza się , że kierowanie stóp do środka wiąże się z deformacją biodra albo nieprawidłowym ustawieniem podudzi. Zawsze trzeba skontaktować się z ortopedą, jeśli stopy dziecka wykrzywione są w znacznym stopniu albo  problem dotyczy tylko jednej z nich.   Mój synek chodzi na placach. Czy powinnam iść z nim do ortopedy? Jeśli dziecko potrafi stać i chodzić opierając się na całych stopach, można się tym nie przejmować – dziecko chodzi na palcach , bo lubi eksperymentować. Jeśli jednak robi to przez cały czas, a stopę trudno ustawić w prawidłowej pozycji, trzeba iść do lekarza. W grę mogą wchodzić problemy neurologiczne powodujące przykurcz ścięgna Achillesa. O dalszym...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak