Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Swędzenie pochwy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży: co oznacza i jak je leczyć?

Swędzenie pochwy w ciąży to objaw, którego przyszła mama nie powinna bagatelizować – świąd miejsc intymnych może świadczyć o infekcji grzybiczej. Co pomoże na swędzenie pochwy w ciąży i czy warto korzystać z domowych sposobów leczenia?

Swędzenie pochwy w ciąży nie zawsze musi oznaczać infekcję, jednak zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Lekarz zleci badania, by określić przyczynę świądu lub pieczenia i dobrać odpowiednie leczenie. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń: nieleczona infekcja intymna w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla matki i płodu.

Swędzenie pochwy w ciąży:

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

Swędzenie pochwy w ciąży: przyczyny

Świąd pochwy w ciąży najczęściej oznacza infekcję. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej prowadzą również do zmiany flory bakteryjnej pochwy. Osłabia się również naturalna ochrona przed mikroorganizmami. Przy zachwianiu równowagi część bakterii, grzybów czy drożdżaków może zacząć się namnażać, powodując infekcje wywołujące świąd.

Swędzenie miejsc intymnych może być także objawem chorób przenoszonych droga płciową – dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, który określi przyczynę świądu.

Grzybica pochwy a ciąża

Najczęstszą przyczyną swędzenia miejsc intymnych jest grzybica pochwy. Innymi objawami grzybicy jest:

  • pieczenie w okolicy sromu,
  • ból podczas stosunku,
  • obrzęk sromu,
  • zaczerwienienie miejsc intymnych,
  • grudkowate, neutralne w zapachu upławy przypominające twarożek.

Nawracająca, nieleczona grzybica pochwy może doprowadzić do dość poważnych powikłań (w skrajnych sytuacjach także spowodować przedwczesny poród i tym samym niekorzystnie wpłynąć na masę urodzeniową dziecka).

Inne przyczyny infekcji pochwy

Swędzenie pochwy w ciąży może być także objawem:

  • wazginozy – to infekcja bakteryjna wywołana zakażeniem fizjologiczna flory bakteryjnej pochwy. Najczęściej objawia się skąpymi upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu;
  • zakażenia paciorkowcem – są to bakterie występujące między innymi w jelitach, a do zakażenia dochodzi poprzez przeniesienie bakterii z odbytu. Poza świądem i pieczeniem infekcja nie ma charakterystycznych objawów. Jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ gdy przedostaną się do wód płodowych, mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, sepsy, czy zapalenia płuc u noworodka;
  • zakażenia bakteriami E.coli (Escherichia coli) – pałeczka okrężnicy to naturalny, fizjologiczny element flory bakteryjnej jelita grubego, jednak gdy znajdzie się poza układem trawiennym, może wywołać poważną infekcję np. pochwy lub układu moczowego. Najczęstszym objawem jest swędzenie, pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz białe lub mleczne upławy. Niewyleczona infekcja pochwy może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz zakażenia dziecka. 
  • rzęsistkowicy –  infekcja wywołana jest przez pierwotniaki. Zapaleniu towarzyszą obfite, pieniste upławy o mdłym zapachu. Nieleczona może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.

Swędzenie pochwy może być oznaką ciąży 

Swędzenie pochwy może być pierwszym objawem ciąży. Swędzenie pochwy w ciąży bez upławów może pojawić się na początku ciąży i jest spowodowany zmianami w pH pochwy. Niestety zmiany hormonalne, zwiększenie wilgotności i temperatury w pochwie sprzyja pojawieniu się infekcji. Dlatego należy obserwować swoje ciało i w przypadku nasilenia się objawów lub pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady medycznej.

Swędzenie pochwy w ciąży: jak leczyć?

Gdy pojawia się swędzenie i pieczenie pochwy w ciąży, każda mama zastanawia się, co może złagodzić dyskomfort. Pamiętaj, jednak, że jeśli jesteś w ciąży, nie możesz samodzielnie leczyć swędzenia okolic intymnych bez konsultacji z lekarzem. Oznacza to, że nie możesz stosować maści czy leków dostępnych bez recepty, bez uprzedniej konsultacji.

Gdy lekarz określi przyczynę niepokojących objawów, zaleci odpowiednie leczenie. Przyszła mama nie powinna się bać leków przepisywanych przez ginekologa. Ciężarna powinna się ściśle stosować do zaleceń i nie przerywać kuracji zbyt wcześnie. 

Swędzenie pochwy w ciąży: co stosować? 

Domowe sposoby mogą być jedynie metodą zapobiegania infekcji lub wspomagania leczenia zaleconego przez lekarza. Kluczowa będzie tu właściwa higiena miejsc intymnych. Należy zapewnić właściwe pH, stosując płyn do higieny intymnej dla ciężarnych. Na podrażnienia może pomóc kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, a ulgę przyniosą także chłodne kompresy. Pamiętaj także o bawełnianej bieliźnie i ograniczeniu stosowania wkładek higienicznych. Postaw na dietę o ograniczonej zawartości cukrów, ale wzbogaconą o pro- i prebiotyki. Lepiej także rezygnować z basenu w ciąży

Zobacz także:

kobieta, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży: lekkie, obfite, ze skrzepami. Czy jest niebezpieczne?
Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z płodem, jednak za każdym razem, gdy się pojawi, trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej. O nieprawidłowościach może świadczyć m.in. pojawienie się krwawienia ze skrzepami.

Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama. Gdy pojawi się pierwsza plamka krwi, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach, a także czy w krwi pojawiają się skrzepy.   Spis treści: Niewielkie plamienie w ciąży Krwawienie w I trymestrze Krwawienie w II trymestrze Krwawienie w III trymestrze Krwawienie ze skrzepami w ciąży Niewielkie plamienie w ciąży Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie : prawdopodobnie pojawiło się przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię ktoś bliski, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia. Jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, dla pewności i tak skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawienie w I trymestrze ciąży Zarodek musi przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:   Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Czasem implantacji zarodka towarzyszy krwawienie, które możesz pomylić z miesiączką . Zwykle jest...

Angina w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Angina w ciąży: czy jest niebezpieczna? Leczenie i powikłania anginy ropnej i wirusowej
Angina w ciąży to poważna choroba. Ostre zapalenie gardła, czyli angina, może mieć postać wirusową (łagodniejszą) lub bakteryjną. Prawidłowa diagnoza pozwala uniknąć przedostania się drobnoustrojów do macicy. To ważne, bo powikłania anginy w ciąży mogą być groźne dla płodu. Warto więc znać objawy oraz domowe sposoby leczenia.

Angina w ciąży to groźna choroba. Łatwo się nią zarazić, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Wywołują ją wirusy lub bakterie – paciorkowce. W przypadku anginy bakteryjnej (ropnej) z reguły konieczne jest leczenie antybiotykiem. Angina w ciąży bywa szczególnie uciążliwa, ponieważ przyszła mama nie może przyjmować wielu leków. Jak zatem leczyć anginę u ciężarnych? Opisujemy tradycyjne i domowe sposoby. Wyjaśniamy, jakie są objawy i przyczyny anginy w ciąży. Spis treści: Angina w ciąży – kiedy jest niebezpieczna? Angina wirusowa w ciąży Angina ropna (bakteryjna) w ciąży Leczenie anginy w ciąży Domowe sposoby na anginę w ciąży Powikłania anginy w ciąży Angina w ciąży – kiedy jest niebezpieczna? Angina w ciąży, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, może być groźna. To, jak duże zagrożenie niesie dla ciężarnej, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to angina wywołana wirusami, czy bakteriami (paciorkowcami ropnymi). Angina ropna (bakteryjna) powinna szczególnie wzmóc czujność przyszłej mamy, bo ma cięższy przebieg, bardziej dokuczliwe objawy i może dać niebezpieczne powikłania. Ważne! Największe zagrożenie stwarza angina na początku ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, czyli powstają organy płodu. Angina wirusowa w ciąży Aż 90-95 proc. zachorowań na anginę wywołują wirusy. Angina wirusowa zwykle nie jest specjalnie uciążliwa. Towarzyszą jej objawy podobne do przeziębienia , czyli: ból gardła, zaczerwienienie gardła, lekkie powiększenie migdałków, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy i mięśni, katar, kaszel, zmęczenie, czasami stan podgorączkowy.  Ważne! Nawet jeśli twoje objawy nie są zbyt dokuczliwe, skonsultuj się z lekarzem. To konieczne, bo...

bakterie w moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Bakterie w moczu w ciąży – objawy, przyczyny, leczenie ZUM
Bakterie w moczu w ciąży to sygnał, że doszło do zakażenia układu moczowego. Bakterie wnikają do cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie mogą się namnażać i powodować dotkliwe dolegliwości. Zwalczanie bakterii w moczu polega na podaniu ciężarnej antybiotyku.

W ciąży kobiety częściej mają problem z zakażeniem układu moczowego (ZUM). Wszystko przez zmiany w organizmie przyszłej mamy, które sprzyjają takim infekcjom. Stan zapalny cewki moczowej lub pęcherza moczowego na ogół objawia się pieczeniem podczas oddawania moczu, ale nie tylko. Zakażenie układu moczowego wymaga szybkiego leczenia, tak aby stan zapalny nie zakłócił przebiegu ciąży i nie doszło do powikłań. Spis treści: Bakterie w moczu ciężarnej – przyczyny Objawy bakterii w moczu w ciąży Diagnozowanie bakterii w moczu w ciąży Bakterie w moczu w ciąży – leczenie Powikłania po ZUM w ciąży Zapobieganie ZUM w ciąży Przyczyny pojawiania się bakterii w moczu ciężarnej Do głównych przyczyn występowania bakterii w moczu ciężarnych zalicza się zakażenie pałeczką okrężnicy, nazywaną również bakterią E. coli (łac. Eschericha coli). Bakteria E. coli jest zwykle przenoszona z okolic odbytu, do czego przyczynia się  nieprawidłowa higiena . Ze względu na wielkość brzucha pod koniec ciąży kobiety mogą mieć kłopot z wykonaniem bardzo dokładnej higieny miejsc intymnych, co też może sprzyjać pojawieniu się bakterii w układzie moczowym.  Kolejna ważną przyczyną częstszego występowania bakterii w moczu ciężarnych są zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety, które sprzyjają zakażeniom. Pod wpływem większej ilości progesteronu i estrogenów dochodzi do: przekrwienia i obrzmienia dróg moczowych spowolnienia przypływu moczu zmiany odczynu moczu – staje się mniej kwaśny, co ułatwia bakteriom dostęp do organizmu obecności białka i glukozy, co stanowi pożywkę dla bakterii i sprzyja ich namnażaniu się w moczu. Objawy bakterii w moczu w ciąży Organizm często nie daje żadnych sygnałów, że doszło do zakażenia układu moczowego. Do wykrycia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta