Porównanie zdjęć dziecka kobiety palącej i kobiety bez nałogu
Youtube
Zdrowie w ciąży

Po obejrzeniu tych zdjęć już nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży

Naukowcy porównali zdjęcia dzieci na USG, kobiety palącej i bez nałogów. Naprawdę robią wrażenie.

Lekarze cały czas ostrzegają kobiety w ciąży o szkodliwym działaniu dymu papierosowego dla płodu, zwłaszcza, jeśli przyszła mama nie potrafi oprzeć się paleniu w ciąży. Sięganie po papierosy w ciąży niesie ze sobą ryzyko wcześniejszego porodu, problemów z układem oddechowym, a nawet śmiercią łóżeczkową. Jeśli jednak te argumenty nie trafiają do przyszłych mam, pokazujemy zdjęcia, które na pewno trafią do wyobraźni palącej mamy.

Szokujące wyniki badań na zdjęciach

Doktor Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham przeprowadziła badania i porównała zdjęcia dwóch płodów w 32. tygodniu ciąży u kobiety palącej i kobiety bez nałogu.
 

Porównanie zdjęć dziecka kobiety palącej i kobiety bez nałogu
Youtube

Źródło: Youtube

Na zdjęciach USG 4D widać, że dziecko mamy palącej (zdjęcia na górze) nerwowo łapie się za głowę, zasłania oczy i sprawia wrażenie bardziej nerwowego. Dziecko na zdjęciach poniżej jest spokojne i wykonuje delikatne ruchy. To dziecko kobiety wolnej od nałogu.
 

Dr Reissland porównuje zdjęcia USG dzieci kobiety palącej i bez nałogu
Youtube

Źródło: Youtube

Doktor Nadja Reissland przeprowadziła badania w Wielkiej Brytanii, gdzie aż 12 procent kobiet w ciąży regularnie pali papierosy.
Pośród 20 badanych kobiet w ciąży, 4 z nich paliły średnio 14 papierosów dziennie. Po dokładnej analizie wyników badań z 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży, zauważono, że dzieci matek palących poruszają się niespokojnie i częściej zasłaniają twarz.

Zachowanie dziecka, którego mama paliła najprawdopodobniej jest wynikiem opóźnionego rozwoju centralnego systemu nerwowego. Jednak doktor Reissland, chce potwierdzić swoją teorię dalszymi, szczegółowymi badaniami. Podkreśliła również, że nie zamierza atakować palących matek, tylko wspierać je w rzuceniu nałogu.

Źródło: Dailymail

Zobacz także: Palenie w ciąży 

Jak opóźnić poród, by maluch nie urodził się przedwcześnie [WIDEO]

palenie papierosów w ciąży, alergia, papierosy w ciąży, alergia u dziecka
fotolia
Zdrowie w ciąży
Palenie w ciąży ma wpływ na pojawienie się alergii u dziecka
Płuca noworodka, którego mama paliła papierosy w ciąży, są mniejsze niż płuca dziecka, którego mama nie paliła. Palenie w ciąży powoduje, że znacznie rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka nie tylko alergii, ale też astmy.

Coraz więcej dzieci choruje na alergię. W dużej mierze alergię się dziedziczy, jednak ogromny wpływ na jej pojawienie się mają czynniki środowiskowe. Jednym z najpoważniejszych jest wdychanie przez dziecko dymu tytoniowego. Badania dowodzą, że zarówno czynne, jak bierne palenie w ciąży (bierne palenie, czyli narażenie na wdychanie dymu tytoniowego) to poważne czynniki ryzyka pojawienia się u dziecka alergii i astmy.    Palenie w ciąży a alergia i astma Alergia pojawia się 2-6 razy częściej u dzieci, których oboje rodzice palą papierosy , a ryzyko wystąpienia np. astmy jest u aż 11 razy większe u dzieci, których rodzice palą. Ryzyko pojawienia się alergii jest również wyższe u niemowląt, których mamy co prawda same nie paliły papierosów, ale były narażone na bierne palenie .   Dym tytoniowy a alergia Jeśli w ciąży jesteś narażona na bierne palenie, musisz wiedzieć, że dziecko w twoim brzuchu nie jest chronione przed dymem tytoniowym. Substancje w nim zawarte docierają do dziecka wraz z powietrzem, które wdychasz, zarówno wtedy, gdy palisz sama, jak i wtedy, kiedy pali ktoś w twoim otoczeniu. Warto wiedzieć, że w dymie tytoniowym wykryto już ponad 4000 szkodliwych składników. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Dym tytoniowy powoduje również gorszy rozwój płuc dziecka. Badania wykazały, że substancje zawarte w dymie papierosowym silnie drażnią błonę śluzową dróg oddechowych , uszkadzają ich nabłonek, a także ułatwiają przenikanie alergenów i zwiększają ich właściwości uczulające.   Słabsze płuca noworodków palących mam Dzieci kobiet, które paliły w czasie ciąży, miały po urodzeniu gorsze parametry badań spirometrycznych (świadczących o wielkości i pracy płuc) niż dzieci mam, które w czasie ciąży nie paliły. Z kolei w badaniu wykonanym w Szwecji wykazano, że palenie w...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, papieros, palić
Zdrowie w ciąży
Papierosy i alkohol w ciąży? Zdecydowanie dziękuję!
Jesteś w ciąży i chcesz, żeby twoje dziecko było zdrowe? Natychmiast rzuć palenie i nie daj się namówić nawet na kieliszek wina czy małe piwo podczas całej ciąży.

A wydawałoby się, że sprawa jest oczywista – kobieta, która spodziewa się dziecka, nie powinna pić ani palić. Tymczasem ogólnopolskie badania przeprowadzone w ubiegłym roku dowiodły, że aż 11 procent Polek w ciąży paliło papierosy, a 14 procent piło alkohol. Takie wyniki przedstawiło Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Zatem warto jeszcze raz przypomnieć, że na czele listy rzeczy bezwzględnie zakazanych kobietom, które spodziewają się dziecka, znajduje się: Palenie i przebywanie wśród palących Dziecko palącej mamy nie dostaje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny, by mogło rosnąć i dobrze się rozwijać . Ma także kontakt z czterema tysiącami(!) substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Aż czterdzieści z nich ma działanie rakotwórcze . Jeśli palisz lub zdarza ci się – mimo ciąży – sięgać po papierosa, zrezygnuj z niego jak najszybciej. Gdy palisz: zwiększasz ryzyko komplikacji podczas ciąży . Dziecko może urodzić się z niską masą ciała, może być bardziej podatne na różne choroby (także na powstanie wad wrodzonych , np. rozszczepu wargi); przyczyniasz się do tego, że jego serce bije szybciej; maleństwo jest bardziej zagrożone syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) ; w przyszłości dziecko może być bardziej niespokojne niż jego rówieśnicy i przejawiać skłonność do agresywnych zachowań  – gryzienia, kopania czy bicia. Picie wina, piwa i słabych drinków Przyszłej mamie może zaszkodzić nawet minimalna ilość alkoholu. Niezależnie od trymestru, w którym jesteś, jeden kieliszek lub lampka wina może przyczynić się do: obniżenia ilorazu inteligencji dziecka, osłabienia pamięci, trudności ze skupianiem uwagi oraz z nauką; różnych problemów ze zdrowiem dziecka ; rozwinięcia się alkoholowego zespołu płodowego (FAS) , który obejmuje...

Fotolia.pl
Karmienie
Za problemem z laktacją mogą stać geny. Poznaj najnowsze odkrycie naukowców
Naukowcy odkryli, że problemy z laktacją mogą być zapisane w DNA. Czy najnowsze wyniki badań sprawią, że kobiety mające problem z karmieniem piersią będą inaczej postrzegane i poczują się lepiej?

Dla wielu matek karmienie piersią przychodzi naturalnie. Ale dla milionów kobiet na całym świecie, jest bolesnym doświadczeniem. Stanowi nie tylko fizyczną, bolesną walkę o każdą kroplę mleka, ale wiąże się również z poczuciem porażki, jeśli tego mleka jest niewystarczająco dużo, by zaspokoić apetyt noworodka . Wiele kobiet, przez problem z karmieniem popadają w gorszy nastrój. Spada im poczucie własnej wartości. Czasem przez to popadają w depresję. Zarzucają sobie, że nie są wystarczająco dobrymi mami skoro nie mogą wykarmić swojego dziecka.   Problem z laktacją zapisany w DNA Dla tych mam, które miały problemy z karmieniem mamy informacje, które przyniosą im nieco ukojenia i pocieszenia. Zespół naukowców odkrył właśnie,  że  problemy z niezdolnością do karmienia piersią mogą być zapisane w genach. Naukowcy odkryli mutację genetyczną, która sprawia, że karmienie piersią jest fizycznie trudniejsze do osiągnięcia. Odkryto, że to mutacja białka zwana ZnT2 odpowiada za zatrzymanie pracy gruczołów mlecznych a co za tym idzie brak produkcji mleka w piersiach. Mutacja ta powoduje również trudności z karmieniem , bowiem wpływa  - zdaniem badaczy – na skład mleka matki m.in. zawiera mniej składników odżywczych. Takich jak: cynk, beta-kazeina, tłuszcz i laktoza. Wszystkie te składniki odżywcze są ważne dla utrzymania zdrowia niemowląt.   Wychwycą gen zanim zostaniesz mamą? Naukowcy twierdzą, że odkrycie może pomóc zidentyfikować kobiety, które mogą mieć problemy z karmieniem piersią . Dr Shannon Kelleher, z Penn State College of Medicine, która przeprowadziła badania, powiedziała:  „Jeżeli uda nam się zidentyfikować ciężarne kobiety , które będą miały problemy z karmieniem piersią , poprzez identyfikację mutacji białek ZnT2 - to może nam to pomóc lepiej przygotować na to i mamę i nienarodzone...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj