Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tuńczyk w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Czy w ciąży można jeść tuńczyka? Znamy zdanie ekspertów

Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny jeść tuńczyka, a szczególnie tego z puszki. Czy to prawda, że ta ryba może zaszkodzić mającemu się urodzić dziecku?

Tuńczyk, podobnie jak i inne tłuste ryby morskie, jest polecany w diecie z powodu zawartości kwasów omega-3. Ale pojawiają się również informacje, że jego mięso może zawierać różne zanieczyszczenia i z tego powodu ciężarne powinny go unikać. Pytamy o to dietetyka i zaglądamy do poradnika na temat żywienia ciężarnych, wydanego przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD).

Czy w ciąży można jeść tuńczyka?

Tuńczyk, poza zaletami, do których należy zawartość kwasów omega-3, ma również zdolność koncentracji różnych niekorzystnych związków – wyjaśnia Karolina Madej, specjalista żywienia człowieka z firmy Maczfit. Jednym z tych związków jest rtęć, która może zakłócać funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. I to właśnie jest najbardziej niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci. Szczególnie odradzane jest jedzenie dużych drapieżnych gatunków, które gromadzą najwięcej zanieczyszczeń. Należy do nich np. tuńczyk błekitnopłetwy czy bigeye.

Co z tuńczykiem z puszki?

Zdaniem naszego eksperta, do puszek trafia zwykle tuńczyk bonito. Gromadzi on znacznie mniej zanieczyszczeń z racji swoich mniejszych rozmiarów. Niewielka porcja takiej ryby, zjedzona raz na jakiś czas, nie stanowi zagrożenia. Definicją trucizny jest bowiem dawka spożytej substancji w odniesieniu do masy ciała człowieka. Karolina Madej podkreśla jednak, że w czasie ciąży warto sięgać po różnorodne źródła białka i kwasów omega-3, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko narażenia siebie i dziecka na podobne zanieczyszczenia.

Nie tylko tuńczyk na cenzurowanym – jakich ryb nie wolno jeść w ciąży?

W „Poradniku żywienia kobiet w ciąży", wydanym przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, czytamy że, Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2004 roku wydał zalecenie niespożywania przez kobiety ciężarne gatunków ryb szczególnie zanieczyszczonych rtęcią. Najwięcej tego szkodliwego pierwiastka zawiera mięso ryb drapieżnych i tych, które długo żyją. Oprócz tuńczyka zalicza się do nich również marlin, miecznik i rekin. Przestrzegając przed rtęcią w rybach, autorzy poradnika przypominają, że spośród ryb często jedzonych w Polsce najbardziej zanieczyszczone rtęcią są:

  • ryba maślana,
  • okoń,
  • węgorz,
  • płoć,
  • dorsz.

Natomiast najmniej rtęci mają: śledź, mintaj i łosoś (głównie norweski).

Podsumowując: ryby są dobrym źródłem omega-3, a szczególnie bardzo potrzebnego DHA. Przyszła mama powinna je jeść. Najlepiej, aby na jej talerzu znalazła się raz w tygodniu nieduża porcja (ok. 100 g), ale tylko tych gatunków ryb, które można jeść w ciąży.

Zobacz też: 

Zobacz także
witaminy w ciąży, kwas foliowy w ciąży, jakie preparaty dla ciężarnych, minerały w ciąży

Jakich witamin i minerałów brakuje polskim ciężarnym? – wywiad z ekspertem

czego nie jeść w ciąży, dieta w ciąży, czego nie wolno jeść w ciąży, ryby w ciąży, owoce morza w ciąży

Czego nie jeść w ciąży? Ranking zakazanych produktów się wydłuża

Co można pić w czasie ciąży?

Co do picia podczas ciąży? Na pewno nie te napoje!

dieta w ciąży

Dieta w ciąży: co i ile jeść, aby urodzić zdrowe dziecko

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

owoce morza w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Owoce morza w ciąży: czy można jeść bez ryzyka?
Zastanawiasz się, czy w ciąży można jeść owoce morza? Można, ale tylko pod warunkiem, że nie są surowe i nie należą do gatunku zakazanych dla ciężarnych, kobiet karmiących piersią i małych dzieci. Sprawdź, które owoce morza można jeść w ciąży i w jakiej postaci.

Owoce morza to bardzo szerokie pojęcie. Należą do niego przede wszystkim jadalne gatunki zwierząt, ale przecież owocami morza są też morskie rośliny (glony, wodorosty, algi)! Te ostatnie można jeść w ciąży bez obaw, oczywiście po odpowiedniej obróbce termicznej. Natomiast jeśli chodzi o jedzenie ryb, krewetek czy przegrzebków w czasie ciąży sprawa nie jest już taka oczywista. Czy w ciąży można jeść owoce morza? Owoce morza nie zawierają niczego, czego by nie można było znaleźć w innych produktach spożywczych (wartościowe białko, witaminy z grupy B, jod, wapń, selen, fluor, kwasy tłuszczowe omega 3). Zatem jedzenie owoców morza podczas ciąży nie jest podyktowane koniecznością dostarczenia organizmowi składników odżywczych – jest to wyłącznie kwestia smaku i przyjemności. Jeśli lubisz owoce morza i nie chcesz z nich rezygnować w ciąży, nie ma przeciwwskazań do włączenia ich do diety w ciąży . Co więcej, w 2019 roku opublikowano badania, z których wynika, że jedzenie ryb i owoców morza w ciąży korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka¹ i jego inteligencję² . Dzieci matek, które będąc w ciąży, jadły owoce morza i ryby, uzyskiwały wyższe wyniku testów na inteligencję niż dzieci kobiet, które w ciążowej diecie nie zawarły tych pokarmów. Średnio IQ było wyższe o 7,7 punktu (od 5,9 do 9,5 punktów). Naukowcy odkryli także, że jedzenie owoców morza i ryb w ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci. Korzyści te mają się pojawiać już przy wprowadzeniu jednej porcji (100 g) owoców morza lub ryb tygodniowo. Owoce morza dozwolone w ciąży W ciąży można jadać tylko owoce morza, które są dobrze przyrządzone, czyli poddane wysokiej temperaturze . Ciężarna może jeść: krewetki, przegrzebki, mule, ośmiornice, kalmary, małże, langusty. Na kwestię...

dieta w ciąży aby nie przytyć
Fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć za bardzo – rady eksperta
Wiele kobiet zastanawia się, co jeść w ciąży, żeby nie przytyć. Przybieranie na wadze w ciąży to naturalna sprawa, ale tylko wtedy, gdy przyszła mama tyje prawidłowo. Pytamy ginekologa z Instytutu Matki i Dziecka, jaka dieta pomoże utrzymać kilogramy pod kontrolą.

O wprowadzeniu zasad racjonalnej, zdrowej diety w ciąży warto pomyśleć już podczas planowania macierzyństwa. Dzięki temu przyszła mama od samego początku może cieszyć się dobrą formą i prawidłową wagą, a dziecko w czasie swojego intensywnego wzrastania otrzymuje wszystkie potrzebne substancje – mówi dr Marzena Jurczak Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dieta w ciąży, aby nie przytyć Jeśli zmiana diety na zdrowszą ma miejsce dopiero na etapie ciąży, warto kierować istotnymi wskazówkami, które wymienia nasza ekspertka:   Jadaj 5 urozmaiconych posiłków dziennie . Powinny wypadać one co około 3 godziny. Muszą zawierać produkty zbożowe (pieczywo, kasze), warzywa (w ilości 500 g/dzień), owoce (300 g/dzień), przetwory mleczne, mięso, ryby, rośliny strączkowe (źródło białka) i oleje roślinne.    Wyeliminuj z diety produkty wysoko przetworzone – czyli fast food i barwione, słodzone napoje. Nawet przy braku nadwagi warto ograniczyć cukry proste, które zawierają słodycze. Ale odrobina gorzkiej czekolady nie zaszkodzi.    W razie głodu między posiłkami sięgaj po zdrowe przekąski . Świetnie sprawdzają się w tej roli różnego rodzaju orzechy i migdały. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, ponieważ są kaloryczne, zjadaj do 10–15 sztuk w ramach jednej porcji.   Waż się raz w tygodniu , aby kontrolować, jak przyrasta masa ciała. Waga w ciąży nie powinna rosnąć bardziej niż pół kg w ciągu tygodnia. Prawidłowy przyrost masy ciała podczas całej ciąży u kobiety z normalną wagą wyjściową, czyli BMI 18,5-24,9, wynosi 12-16 kg. Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć Zapotrzebowanie kaloryczne zmienia się z każdym trymestrem. W pierwszym wzrasta o 150 kcal na każdy dzień, jednak specjaliści twierdzą, że przez pierwsze trzy miesiące ciąży nie ma...

mdłości w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?
Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, czy mdłości w ciąży to dobry objaw, jak sobie z nimi radzić, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.

Mdłości w ciąży to przykry objaw, który niepokoi przyszłe mamy. Najczęściej nie oznaczają nic groźnego (a nawet są traktowane jako dobry znak) i dość szybko przemijają. Nudności odczuwane przez ciężarną zwykle są utożsamiane z pierwszymi objawami ciąży . Nie pojawiają się jednak tuż po poczęciu dziecka. Nie każda kobieta też je odczuwa. Jeśli jesteś w ciąży i dokuczają ci mdłości, sprawdź, co jest ich przyczyną i jak sobie można z nimi radzić. Spis treści:  Mdłości w ciąży – czym są? Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają? Mdłości w ciąży – przyczyny Mdłości w ciąży – kiedy ustępują? Sposoby na mdłości w ciąży Zapobieganie mdłościom w ciąży Kiedy do lekarza z powodu mdłości w ciąży? Mdłości w ciąży – czym są? Mdłości w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość, która wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu w układzie pokarmowym. Mdłościom często towarzyszy uczucie zbierania się na wymioty, ale do wymiotów nie dochodzi w każdy przypadku. Ciężarne cierpiące na nudności często skarżą się również na brak apetytu.  Mdłości w ciąży mogą występować w różnym stopniu nasilenia. Czasem jest to tylko delikatne uczucie dyskomfortu w żołądku, nazywane potocznie nudnościami. W niektórych przypadkach nudności są tak silne, że ciężarna ma wrażenie, że za chwilę zwróci treść pokarmową lub rzeczywiście dochodzi do uaktywnienia się odruchu wymiotnego. Uznaje się, że lekkie mdłości w ciąży to dobry znak, który świadczy o tym, że dziecko ma odpowiednie warunki do rozwoju. Z badań wynika nawet, że kobiety, które się na nie skarżą, są mniej zagrożone poronieniem. Skrajnym przypadkiem mdłości w ciąży są niepowściągliwe wymioty ciężarnych (łac. hyperemesis...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta