tymianek w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Tymianek w ciąży – czy może wywołać skurcze i przedwczesny poród?

Stosowanie tymianku w ciąży budzi liczne wątpliwości. Ziele tymianku jest postrzegane jako środek, który może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Stąd obawy przed dodawaniem tymianku do zupy, czy stosowaniem preparatów ziołowych, które go zawierają. Czy ciąża rzeczywiście jest przeciwwskazaniem do używania tymianku? Czy tymianek używany jako przyprawa może być niebezpieczny dla ciężarnej lub jej dziecka? Co z preparatami ziołowymi, które zawierają tymianek?

Tymianek należy do bardzo popularnych ziół. Stosowany jest jako przyprawa i wchodzi w skład leków ziołowych. Sięgamy po niego, gdy boli nas gardło i nie wyobrażamy sobie bez niego smaku wielu dań. Ale jego stosowanie w ciąży budzi kontrowersje. 

Ostatnio na rodzinnym obiedzie dowiedziałam się, że zupa, którą doprawiłam tymiankiem, może wywołać skurcze i w konsekwencji doprowadzić do przedwczesnego porodu – pisze nasza czytelniczka. – Bardzo mnie to zdziwiło, bo to moja druga ciąża, a tymianek stosuję od zawsze. Czy rzeczywiście należy unikać używania tymianku w okresie ciąży? Czy zjedzenie dania przyprawionego tymiankiem przez ciężarną może być niebezpieczne dla dziecka?

O bezpieczeństwo stosowania tymianku w okresie ciąży pytamy dietetyka i sprawdzamy, co wynika z badań nad surowcami ziołowymi.

Zioła a ciąża - czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Tymianek a ciąża

Niektóre zioła i przyprawy rzeczywiście wykazują właściwości skurczowe, ale dla wywołania takiego efektu konieczne jest spożycie dużych dawek lub skoncentrowanych ekstraktów – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia w firmie Maczfit. Zdaniem ekspertki niewielkie ilości tymianku dodawane do potraw, jak np. do wspomnianej zupy, nie powinny przyspieszyć porodu.

Czym innym jest zatem stosowanie tymianku jako przyprawy kuchennej, używanej w niewielkiej ilości, tylko dla podkreślenia smaku dania, a czym innym – używanie tymianku w postaci leczniczej, np. w formie tabletek do ssania na ból gardła, olejku na przeziębienie czy naparów przyrządzanych do picia. 

Zobacz też: Co na ból gardła w ciąży?

Tymianek w ciąży – jakie ryzyko?

Tymianek należy do ziół, które nie mają potwierdzonego bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży. I to jest główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed sięganiem na własną rękę po preparaty zawierające tymianek. W monografii ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), dzielącej popularne surowce roślinne wykorzystywane w przemyśle leczniczym, tymianek znalazł się w kategorii B. Oznaczona jest ona informacją: brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży, przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Obawy związane ze stosowaniem tymianku w ciąży dotyczą głównie jego działania na mięśnie, które może prowadzić do powstania czynności skurczowej. Warto jednak wiedzieć, że tymianek może również uczulać. Notuje się np. reakcje alergiczne po stosowaniu olejku tymiankowego popularnego w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet jeśli nigdy nie byłaś uczulona na tymianek, w ciąży organizm może zareagować inaczej niż zwykle.

Ostrożnie z ziołami w ciąży

Brak danych to właśnie główny powód, dla którego należy powstrzymać się przed stosowaniem na własną rękę preparatów ziołowych z tymiankiem. Zasada ta w okresie ciąży powinna dotyczyć wszystkich leków ziołowych i roślinnych, także różnego rodzaju herbatek, które często mamy w domu.

Choć w potocznej świadomości preparaty ziołowe, napary, mieszanki ziół uważane są za bezpieczne naturalne sposoby na różne przypadłości, wiele roślin nie zostało dokładnie przebadanych i w związku z tym trudno przewidzieć ich wpływ na organizm ciężarnej (więcej w tekście: Zioła w ciąży, które są bezpieczne, a które zakazane).

Podsumowując: Odrobina tymianku dodana do potrawy nie powinna być przyczyną kłopotów zdrowotnych, ale jeśli chcielibyśmy pić herbatę z tymianku albo stosować leki ziołowe (np. tabletki do ssania z tymiankiem i podbiałem) lub olejek tymiankowy, należy najpierw poradzić się lekarza. Na ból gardła można rozważyć płukankę z tymianku, która nie wiąże się z koniecznością połykania naparu. W przypadku kaszlu zdecydowanie mniej ryzykowanym sposobem będzie ssanie łyżeczki miodu. Ten naturalny produkt działa równie dobrze jak syropy z apteki.

Bibliografia:
A. Łuczek, M. Nowak, B. Szałek, Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja współczesna 2017


Zobacz także:

leki w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Leki w ciąży – które są bezpieczne i dozwolone, a które zakazane [WIDEO]
Leki w ciąży dzieli się na kategorie pod względem bezpieczeństwa stosowania ich u ciężarnych. Dozwolone są leki z kategorii A. Z kolei w ciąży leki z kategorii X są bezwzględnie zakazane. Zobacz, które leki i kiedy można brać w ciąży i co na temat przyjmowania leków przez przyszłe mamy sądzi nasz ekspert, dr Tadeusz Oleszczuk, ginekolog.

Poniżej znajdziesz informacje o kategoriach leków i o tym, które są bezpieczne w ciąży, a których w żadnej sytuacji ciężarna stosować nie może. Poznaj też porady ginekologa, dra Tadeusza Oleszczuka, dotyczące stosowania leków w ciąży. Sprawdź, czy w ogóle istnieją   leki bezpieczne do stosowania w ciąży. Spis treści: Leki w ciąży – kategorie Jakie leki można brać w ciąży Jakie leki przeciwbólowe w ciąży Leki teratogenne w ciąży Leki w ciąży – kategorie W Polsce używa się klasyfikacji amerykańskiej (FDA). Według niej leki dzieli się na następujące kategorie: A – leki z tej kategorii zostały przebadane i u kobiet w ciąży nie wykazały szkodliwego działania na płód i przebieg ciąży . B – leki przebadane na zwierzętach, nie wykazują niepożądanego działania na płód zwierzęcy; wpływ na ludzki płód nie jest znany. C – leki wykazujące niepożądane działanie na płód zwierzęcy, nieprzebadane na ludziach. Stosuje się je tylko wtedy, gdy korzyść u kobiety przewyższa działanie niepożądane na płód. D – leki o udokumentowanym ryzyku niepożądanego działania na płód ludzki. Leki te stosuje się wyłącznie u ciężarnych w stanach zagrażających ich życiu. X – leki o udokumentowanym szkodliwym działaniu na płód ludzki, bezwzględnie przeciwwskazane u kobiet w ciąży.  Leki kategorii B: leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ): paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproksen – w 1. i 2. trymestrze są w kategorii B, ale w 3. trymestrze znajdują się w kategorii D . Jedynie paracetamol przez cały okres ciąży pozostaje w kategorii B. opioidowe leki przeciwbólowe, np. morfina, która w dużych dawkach znajduje się w kategorii D, leki przeciwalergiczne, leki antyhistaminowe (loratadyna, cetyryzyna). Leki...

dieta w ciąży
Adobe Stock
O ciąży
Zdrowa dieta w ciąży: ginekolog radzi, co jeść, a czego unikać [WIDEO]
Zdrowa dieta w ciąży to taka, która jest odpowiednio skomponowana i bogata w kwas foliowy. Na talerzu ciężarnej powinny królować warzywa. Przyszła mama nie powinna natomiast przejadać się i spożywać dużej ilość cukru. Ginekolog, dr Tadeusz Oleszczuk tłumaczy ważne zasady odżywiania w ciąży.

Zdrowa dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka, co dla przyszłej mamy jest najistotniejsze. Dlatego będąc w ciąży, bardziej zwracamy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Ginekolog, dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, wyjaśnia, co należy jeść w ciąży, a czego unikać. Spis treści: Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Zasady odżywiania w ciąży Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Jak wygląda zdrowa dieta w ciąży? Dawno minęły czasy, gdy mówiło się, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje. Dzisiaj dietetycy i lekarze są zgodni: przyszła mama może przytyć 11-16 kg. W ciąży jeść należy nieco więcej, owszem, ale tylko od drugiego trymestru. Nie można się przejadać. Nadmierne tycie mamy powoduje też zbytnie przybieranie na wadze dziecka. Ważne jest natomiast, żeby dieta była bogata w kwas foliowy . Wystarczająca ilość kwasu foliowego pozwala uniknąć wielu problemów zdrowotnych u maleństwa.   Zasady odżywiania w ciąży Dr Oleszczuk tłumaczy, że przyszła mama powinna jeść jak najwięcej różnych warzyw . Talerz ciężarnej musi być kolorowy. W diecie nie są najważniejsze tłuszcze, mięso czy nabiał. Najwięcej ważnych składników mają właśnie warzywa. Pełnią one ważne funkcje, np.: poprawiają perystaltykę jelit, dostarczają mnóstwa ważnych składników dziecku, są niskokaloryczne. Przyszła mama, nawet jeśli spożywa duże ilości warzyw, nie może bezkarnie sięgać po wszystko, na co ma ochotę. W ciąży zakazane są takie produkty , jak: surowe mięso, ryby i owoce morza, surowe jajka, alkohol i napoje energetyczne, dania fast food (niezdrowe tłuszcze i mała gęstość odżywcza). Zobacz także: Czy wegetarianka w ciąży musi zacząć jeść mięso?   Co jeść w ciąży, żeby nie przytyć? Niezdrowa dieta w ciąży przekłada się nie tylko...

Czy można pić kawę w ciąży?
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.

Kawa w ciąży to napój dozwolony, ale trzeba ją pić rozsądnie. Nie musisz więc całkowicie rezygnować z picia kawy, zwróć tylko uwagę, jaką kawę wybierasz i ile dziennie jej pijesz. Niewielka ilość kofeiny jest dopuszczalna, lepiej jednak pić w ciąży kawę z mlekiem lub latte zamiast espresso. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, ile kawy można pić w ciąży i jakie są skutki picia dużych ilości kawy w ciąży. Spis treści: Kawa w ciąży Kofeina w ciąży Czy można pić kawę w ciąży? Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży? Kawa zbożowa w ciąży Kawa bezkofeinowa w ciąży Kawa rozpuszczalna w ciąży Ile kawy można pić w ciąży? Skutki picia kawy w ciąży Kawa w ciąży Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy kawa w ciąży jest zdrowa i dozwolona, a jeśli tak, to ile można jej pić. Czy lepiej wybrać kawę latte czy cappuccino, rozpuszczalną czy świeżo zmieloną? Picie kawy w ciąży jest bezpieczne, o ile nie przesadzasz z jej ilością. Szkodliwa dla dziecka może być bowiem przede wszystkim kofeina, którą razem z kawą dostarczasz maluszkowi w brzuchu. Kofeina w ciąży Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi . Ale uwaga, zanim zaczniesz przeliczać dopuszczalną ilość kofeiny w wypijanej kawie, weź pod uwagę, że  kofeina znajduje się nie tylko w niej! Zastanów się, czy nie dostarczasz kofeiny do organizmu także z innych źródeł:   herbaty, napojów energetycznych, napojów typu cola, czekolady, kakao. Kofeina w ciąży może poważnie zaszkodzić i tobie, i dziecku, a nawet wywołać przedwczesny poród. Czy można pić kawę w ciąży? W ciąży można pić kawę, ale z umiarem. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj