Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Ultrasonografia

Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna


Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.


Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Całkowicie bezpieczne...
Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza).
Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni
– widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku.

... i bardzo pomocne
Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.

Ważne terminy
Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz ocenia inne parametry, dlatego tak ważne jest, by USG wykonywać w ściśle określonych tygodniach ciąży.

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

12 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Tak rozwija się dziecko
Na początku waży mniej niż pyłek – jedną tysięczną grama. Zanim po raz pierwszy weźmiesz je w ramiona, jego waga powiększy się ponad trzy miliony razy!

Dlaczego jednak jeden malec rodzi się, ważąc niecałe trzy kilogramy, a inny ma sporo ponad cztery? Zarodki mają taką samą wielkość, niezależnie od tego, czy rodzice są wysocy czy niscy, szczupli czy trochę bardziej przy tuszy. Jednak to, jak duże urodzi się twoje dziecko, zależy zarówno od genów, jakie od was dostało, jak i od tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Ważne jest też to, co jesz i jaki styl życia prowadzisz. Tworzy się mały człowiek Przez pierwsze trzy miesiące ciąży wszystkie dzieci rosną podobnie. I w niesamowicie szybkim tempie, choć tego nie zauważasz, gdyż twój brzuch jeszcze tak mocno się nie powiększa. W piątym tygodniu maleństwo ma około centymetra, w siódmym – 5 cm, w jedenastym – 8 cm. Na tej podstawie lekarz w czasie USG sprawdza wiek ciąży: najbardziej miarodajny jest tu tzw. pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej, czyli od główki do pupy (CRL). W pierwszym trymestrze bardzo ważne jest nie tylko to, że dziecko rośnie, ale też, że tak gwałtownie się rozwija. Trwa organogeneza: tworzą się jego wszystkie narządy i organy. To najważniejszy okres w rozwoju płodowym. Od tego momentu organy wewnętrzne będą już tylko się rozwijać, rosnąć i udoskonalać swoje funkcje. – Najbardziej newralgiczny jest okres pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży. Przyszła mama powinna teraz na siebie szczególnie uważać – przekonuje dr n. med. Piotr Raczyński, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka. – Niebezpieczne jest palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Może to bardzo zaburzyć rozwój dziecka. W tym okresie nie wolno też zapominać o przyjmowaniu jednej tabletki kwasu foliowego dziennie, co zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej. Jestem coraz większy Po skończonej organogenezie, gdy już wszystko jest na swoim miejscu, następuje okres bardzo szybkiego wzrostu masy ciała i wielkości dziecka....

Karta ciąży: ważny dokument przyszłej mamy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Karta ciąży: jak wygląda, co zawiera, kiedy się ją zakłada?
Karta ciąża, zwana też książeczką przebiegu ciąży, to dokument, który zawiera szereg cennych informacji o przyszłej mamie i rozwijającym się w niej dziecku. Ciężarna nie powinna się z nią rozstawać.

Karta ciąży to dokument, który otrzymasz na jednej z pierwszych ciążowych wizyt u ginekologa. Będziesz musiała mieć ją przy sobie przez całą ciążę. Jakie informacje są na niej zawarte  i jak rozszyfrować skróty, które się tam znajdują? Po co jest karta ciąży? Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Jeśli twój lekarz potwierdzi diagnozę na podstawie badania USG , założy ci kartę ciąży. Dokument ten będzie zawierał informacje na temat twojego stanu zdrowia, przebytych badaniach, konsultacjach i przebiegu ciąży. Książeczkę przebiegu ciąży powinnaś nosić zawsze przy sobie . Może się zdarzyć, że będziesz potrzebowała konsultacji medycznej od specjalisty innego niż twój lekarz prowadzący, a wówczas on także będzie musiał mieć wgląd do informacji o twoim zdrowiu. Podstawowe informacje na karcie ciąży Każda książeczka przebiegu ciąży, niezależnie od tego, w jakim gabinecie została wydana i jak prezentuje się jej szata graficzna, zawiera informacje takie jak: imię i nazwisko ciężarnej, data urodzenia, pesel, adres zamieszkania, data ostatniej miesiączki (skrót OM), przewidywany termin porodu (TP), grupa krwi (musi być udokumentowana oryginalnym wynikiem badania grupy krwi). dane o przebytych ciążach, porodach. W trakcie każdej wizyty lekarz uzupełnia dane na temat aktualnego tygodnia ciąży , wagi i ciśnienia tętniczego ciężarnej, wysokości dna miednicy. Skróty medyczne stosowane w karcie ciąży Ciężarna musi regularnie przechodzić badania moczu i krwi oraz mieć wykonanych przynajmniej kilka badań USG . Na wynikach może się znajdować szereg skrótów medycznych. Co one oznaczają? Skróty używane w badaniu moczu: c.w. – ciężar właściwy; B – obecność białka; C (Glu) – obecność glukozy w moczu; E – obecność czerwonych krwinek; L – obecność białych krwinek. Skróty...

ciąża, zdrowie w ciąży, usg, badanie
Zdrowie w ciąży
Wszystko o USG w ciąży
Na czym polega badanie ultrasonograficzne? Czego możesz się z niego dowiedzieć o swoim dziecku? I dlaczego w ciąży warto je wykonać przynajmniej trzy razy?

Przyszłe mamy musiały dawniej zaufać doświadczeniu swojego lekarza i podstawowym badaniom (krwi, moczu itp.). Ginekolog nie mógł stwierdzić z całą pewnością, że maluch w brzuchu jest zdrowy i na pewno nic mu nie dolega. To, jak duże jest dziecko, oceniano m.in. na podstawie pomiarów brzucha i wielkości macicy. Od tamtej pory wiele się zmieniło i swoje dziecko możesz podejrzeć, zanim się narodzi. A wszystko dzięki USG. Na czym polega to badanie? Czego możesz się z niego dowiedzieć? I dlaczego warto je wykonać przynajmniej trzy razy? Zobacz też: Badanie KTG Badanie USG jest całkiem łatwe Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Lekarz przesuwa głowicę po brzuchu ciężarnej . Najpierw jednak nakłada na skórę, dla lepszego przewodzenia ultradźwięków, przezroczysty żel. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo , a ty możesz pomachać swojemu maleństwu i z czułością mu się przyjrzeć. Przeczytaj koniecznie: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka Badanie USG w ciąży – zupełnie bezpieczne Niektórzy jednak wciąż boją się tego badania. Uważają, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów). Jeśli nawet usłyszysz takie podszyte strachem rady, nie przejmuj się. Czy myślisz, że lekarze korzystaliby standardowo z tego badania, gdyby niosło ze sobą zagrożenie? Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są bezpieczne dla płodu i mamy . Badanie jest nieinwazyjne , nie wymaga też specjalnego przygotowania. USG powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog . Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz