kobieta, ciąża, auto, pasy bezpieczeństwa
Zdrowie w ciąży

Uwaga, jedzie ciąża

Często siadasz za kierownicę? Ty i twój maleńki pasażer jesteście bezpieczni, pod warunkiem że przestrzegasz kilku zasad.

Dzięki testom wypadkowym sporo dziś wiadomo o bezpiecznej jeździe w ciąży. Specjaliści z koncernu Volvo zbudowali manekina ciężarnej kobiety. Nafaszerowany elektroniką model (w 36. miesiącu ciąży) ma zamontowane urządzenia symulujące płód, łożysko, płyn owodniowy. Próby zderzeniowe z jego udziałem wiele wyjaśniły.

Zapnij pasy

Przepisy o ruchu drogowym mówią, że kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Ale badania (m.in. te na szwedzkim manekinie) pokazują: dobrze zapięty, trzypunktowy (przymocowany do siedzenia w trzech miejscach) pas najlepiej chroni mamę i dziecko. Ryzyko urazów maleje wtedy aż o połowę! Ale jak go dobrze zapiąć?
Zdejmij obszerne ubrania, aby pas biegł jak najbliżej ciała.
Przeciągnij pas biodrowy nad udami. Upewnij się, że leży płasko pod brzuchem.
Ułóż pas piersiowy między piersiami aż do boku brzucha i dociągnij.Nie wsuwaj go pod ramię ani za plecy. To może to mieć fatalne skutki! Pamiętaj też, by nie był skręcony – inaczej może nie wytrzymać napięcia przy zderzeniu i się zerwać. Warto kupić adapter do pasów dla kobiet w ciąży, który utrzymuje jego dolną część poniżej brzucha.

Odsuń fotel

Kierownica nie może uciskać brzucha. Musisz trochę się odsunąć, ale tak, by twoja sprawność motoryczna nie była ograniczona. Brzuszek nie może blokować swobody ruchów! Powinnaś też bez problemu dosięgać pedałów. Plecy muszą przylegać do oparcia, ramiona – być prawie wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy tak, by lewa dłoń znajdowała się między godziną 8 a 10, prawa między 2 a 4 (wyobraź sobie, że kierownica to zegar). Jeśli w aucie jest możliwość ustawienia kierownicy, przesuń ją nieco w górę – będziesz mogła fotel przysunąć bliżej.

Zobacz też: Co ty wiesz o zimowej jeździe? Quiz

Reguluj zagłówek

Większość kierowców nigdy go nie ustawia. Nie dołączaj do tej niechlubnej grupy! Gdy dochodzi do wypadku, siła bezwładności najpierw pcha jadącego do przodu, po czym ciało jest gwałtownie odrzucane w tył. Zagłówek stanowi wtedy jedyną ochronę dla szyjnej części kręgosłupa. Ustaw go tak, byś mogła środkiem głowy (potylicą) dotknąć jego środka. Jeśli dotykasz go czubkiem głowy lub znajduje się on za nisko, to znaczy, że jest źle ustawiony. A może odsunęłaś fotel od kierownicy i teraz mocno pochylasz się w przód? To też błąd. Staraj się trzymać raczej prosto, opierając plecy o oparcie.

Zostaw poduszkę

Nie wyłączaj poduszki powietrznej. Nie stanowi ona zagrożenia dla ciebie, i dziecka, a dodatkowo zabezpiecza przed urazami w razie uderzenia głową o kierownicę. Dlaczego dodatkowo? Bo musi być stosowana z pasami.

Gdy to nie ty prowadzisz...

...lepiej przesiądź się do tyłu. Fotel obok kierowcy to najbardziej zagrożone miejsce. W razie wypadku zajmujące go osoby odnoszą najpoważniejsze obrażenia. Ze względu na układ stref zgniotu bezpieczniej jest z tyłu, na środkowym siedzeniu. Z zapiętymi pasami!

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

ciąża, kobieta w ciąży, samochód, pasy bezpieczeństwa
ambrozinio - Fotolia
Zdrowie w ciąży
W ciąży za kierownicą - jak bezpiecznie prowadzić samochód
Prowadzisz samochód? Początek wiosny to nie jest pora, kiedy pogoda sprzyja kierowcom, jednak ty i twój maleńki pasażer będziecie bezpieczni, jeśli nauczysz się przestrzegać kilku zasad.

Dzięki testom wypadkowym sporo dziś wiadomo o bezpiecznej jeździe w ciąży. Specjaliści z koncernu Volvo zbudowali manekin ciężarnej kobiety. Nafaszerowany elektroniką model (ok. 6. miesiąca ciąży) ma zamontowane urządzenia symulujące płód, łożysko, płyn owodniowy. Próby zderzeniowe z jego udziałem wiele wyjaśniły. W ciąży - zapnij pasy Przepisy o ruchu drogowym mówią, że kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Ale badania (m.in. właśnie te na szwedzkim manekinie) pokazują wyraźnie: dobrze zapięty trzypunktowy (przymocowany do siedzenia w trzech miejscach) pas najlepiej chroni mamę i dziecko. Gdy go zapniesz, ryzyko urazów maleje aż o 50 proc.! Ale jak go dobrze zapiąć? Zdejmij obszerne ubrania, aby pas biegł jak najbliżej ciała. Przeciągnij pas biodrowy nad swoimi udami. Upewnij się, że leży płasko pod brzuchem. Przełóż górną część pasa między piersiami aż do boku brzucha i dociągnij. Nie wsuwaj go pod ramię ani za plecy. To może mieć fatalne skutki! Pamiętaj też, by pas nie był skręcony – inaczej może nie wytrzymać napięcia przy zderzeniu i się zerwać. Warto kupić adapter do pasa dla kobiet w ciąży, który utrzymuje jego dolną część poniżej brzucha. Odsuń fotel Kierownica nie może uciskać brzucha. Musisz trochę się odsunąć, ale tak, by nie ograniczać sobie swobody ruchów. Brzuszek nie może cię blokować! Powinnaś też bez problemu dosięgać pedałów. Plecy muszą przylegać do oparcia, ramiona – być prawie wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy, tak żeby lewa dłoń znajdowała się między godziną 8 a 10, a prawa między 2 a 4 (wyobraź sobie, że kierownica to zegar). Jeśli w aucie jest możliwość ustawienia kierownicy, przesuń ją nieco w górę – będziesz mogła fotel przysunąć bliżej. Sprawdź - czy w ciąży można latać samolotem?...

screen/www.nbc12.com
Aktualności
Ci rodzice popełnili błąd, który mógł kosztować życie ich córki. Dziś przestrzegają!
Lekarze nazywają to "syndromem pasów". Właśnie tak diagnozują dziecko z urazami twarzy, kręgosłupa, a przede wszystkim brzucha. 

O tym jak ważne jest właściwe przewożenie dziecka powinien wiedzieć każdy rodzic. Nie bagatelizujmy sprawy, bo możemy niestety szybko znaleźć się po drugiej stronie – rodziców, którzy na własnej skórze przekonali się, co oznacza lekkomyślność.  Wydawało nam się, że jest już za duża na fotelik 6-letnia dziewczynka wracała samochodem ze swoim tatą z zakupów. Niestety ojciec stracił panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo. To, jak duże obrażenia miało dziecko, wynika niestety w dużej mierze z niewłaściwego używania pasów i braku odpowiedniego siedziska.  Jak opowiedziała jej mama w materiale przygotowanym dla amerykańskiego programu NBC12.com, dziecko nie siedziało w żadnym foteliku, gdyż kobieta uznała, że 6-latka jest już na tyle duża, by mogła być przypięta tylko pasami samochodowymi.  Co więcej, nawet tymi pasami dziewczynka nie była właściwie zabezpieczona. Jak się okazało, 6-latka zapięła tylko część dolną pasa, a tę pionową część, chroniącą klatkę piersiową i wstrzymującą ciało przed przemieszczeniem się, przełożyła za plecy. Można podejrzewać, że dziewczynka była zbyt niska i górna część pasa, która powinno dotykać ramienia osoby korzystającej z pasa samochodowego , uciskała jej szyję, lub nawet twarz, więc w ramach wygody, dziecko przekładało tę część pasa za siebie.  "Uszkodzenia są w dużej mierze nieodwracalne" Być może rodzicom wydawało się, że takie rozwiązanie spełnia kryteria bezpieczeństwa, dopóki nie doszło do wypadku. Jak okazało się, dziecko musiało być szybko operowane, gdyż pas, który był zapięty wyłącznie na wysokości brzucha, przejął na siebie całkowitą ochronę przemieszczającego się ciała. Efekt: "Skrajna część pasa przecięła ściany jamy brzusznej i spowodowała uszkodzenie jelit. Niestety uszkodzenia były zbyt duże i nieodwracalne....

jaki pas ciążowy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jaki pas ciążowy wybrać? To zależy do czego ma służyć!
Planujesz zakup pasa ciążowego, ale nie wiesz, czym kierować się przy wyborze? Wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma pełnić: pomóc w drobnych dolegliwościach, ładnie wyglądać, czy działać leczniczo.

Słyszałaś, że pas ciążowy pomaga utrzymać prawidłową postawę w ciąży, odciąża kręgosłup i mięśnie brzucha i sprawia, że ładnie wygląda się w sukienkach? To wszystko prawda, ale zanim kupisz pas ciążowy , powinnaś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie . Jaki pas ciążowy wybrać? W sklepach znajdziesz różne pasy ciążowe: ortopedyczny pas ciążowy – zalecany dla kobiet, które cierpią na silne bóle pleców w ciąży , mają problemy z kręgosłupem, są w ciąży mnogiej elastyczny pas ciążowy – podtrzymuje brzuch i plecy, wymusza prawidłową postawę, odciążając dolny odcinek kręgosłupa. Najlepszy jest pas ciążowy wykonany z elastycznego materiału, z regulowanym zapięciem, bezszwowy. Działa podobnie do bielizny modelującej (tyle że pomaga też na plecy!). ozdobny pas ciążowy – najczęściej bawełniany, służy ozdobie – noszony z krótką bluzką sprawia, że brzuszek i plecy nie są odsłonięte. Dostępny w wielu kolorach, czasem z nadrukami. Szukaj takich pasów na aukcjach internetowych. Pas ciążowy – to powinnaś wiedzieć Ważne! Pamiętaj, że pasa ciążowego nie wolno nosić przez cały czas i nie wolno w nim spać. Zostaw go na wyjścia z domu. Noszony nieprawidłowo może osłabiać mięśnie i źle wpływać na krążenie. Przed zakupem sprawdź w internecie opinie użytkowniczek pasów ciążowych . Zobacz też: 8 gadżetów bardzo przydatnych w ciąży Pas ciążowy - co to jest i komu się przyda? [ZDJĘCIA] Pielęgnacja ciała w czasie ciąży [WIDEO]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj