Zęby dziecka – aby były zdrowe
Nie piszemy o tym, że dziecko musi regularnie szczotkować zęby i chodzić do dentysty, bo to wszystko na pewno już wiesz. Postaramy się za to odpowiedzieć na pytania, które często zadają mamy kilkulatków.
Od kiedy dziecko może używać pasty do zębów dla dorosłych?
Przyjmuje się, że dziecko może myć nią zęby od momentu wyrznięcia się pierwszego zęba stałego.
Co to jest fluoryzacja?
Dziecko myje zęby specjalnym preparatem podnoszącym odporność szkliwa na próchnicę. Po takim szczotkowaniu nie płucze buzi i w ten sposób przedłuża dobroczynne działanie substancji.
Co zrobić, gdy mleczak się psuje?
Trzeba iść do dentysty, który zaplombuje zęby mleczne . Można też zęba lapisować, ale to półśrodek (bo nie likwiduje próchnicy, tylko zatrzymuje dalszą jej inwazję). Lapisowanie polega na pokryciu miejsca zaatakowanego próchnicą specjalnym preparatem – lapisem. Ujemnym efektem jest ciemne przebarwienie w miejscu położenia lapisu.
Co to jest lakowanie?
Lakowanie polega na pokryciu bruzd w zębach specjalnym mleczkiem, które zawiera fluor. Następnie dentysta miejsca zalania utwardza światłem UV i sprawdza za pomocą kalki, czy w tym punkcie ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Mleczko wypełnia bruzdy, a więc jest stosowane tylko w tych ząbkach, które je posiadają (u trzonowców i zębów przedtrzonowych). Warto lakować zęby dziecka, bo właśnie w bruzdach zbiera się najwięcej bakterii, a trudniej takie bruzdy dokładnie wyczyścić szczoteczką.
Co zrobić, gdy mleczak chwieje się, ale nie chce wypaść?
Nie trzeba go na siłę usuwać, chyba że stały ząb próbuje się przebić obok zębów mlecznych. Wtedy trzeba pójść z dzieckiem do stomatologa. Jeśli będzie trzeba, usunie on mleczny ząb .
A jeśli ząb stały krzywo rośnie?
Dentysta może zalecić ćwiczenia, które ułatwią ząbkowi wpasowanie się w dobre miejsce. Zazwyczaj wystarczy codziennie 5 minut wypychania zęba językiem.
Jak długo może wyrastać nowy ząb?
Zwykle wkrótce po wypadnięciu mleczaka pojawia się ząb stały. Jeśli nie...