Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, okulary
Zdrowie w ciąży

Problemy ze wzrokiem a ciąża

Masz wadę wzroku? Oszczędzaj się. Ciężkie zakupy niech dźwiga mąż. Jeśli zastosujesz się do zaleceń okulisty, twoja ciąża i poród będą przebiegać prawidłowo.

Na początek uwagi ogólne: jeśli stwierdzono u ciebie krótkowzroczność powyżej pięciu dioptrii, powinnaś znaleźć się pod szczególną opieką lekarza. Gdy jesteś chora na cukrzycę, masz problemy z ciśnieniem krwi lub chorowałaś wcześniej na schorzenia okulistyczne (np. jaskrę), powinnaś kontrolować wzrok u okulisty przynajmniej raz na trymestr. Wyjaśniamy też inne wątpliwości związane ze wzrokiem.

Co powoduje zaburzenia ostrości widzenia

Podczas ciąży ich powodem mogą być zmiany hormonalne w organizmie. Niekiedy wiążą się też z obrzękiem rogówki (powoduje, że niektóre kobiety widzą lekko rozmazany obraz). Nie należy lekceważyć w ciąży dolegliwości związanych z widzeniem podwójnym, jaskrawymi plamami lub mroczkami. Mogą to być objawy tzw. zatrucia ciążowego, które jest niebezpieczne dla ciebie i dla dziecka. Najlepiej wybrać się do okulisty, który oceni, czy różnice w ostrości widzenia są naturalne w związku z ciążą, czy wynikają z innych przyczyn.

Dlaczego trzeba iść do okulisty przed porodem

Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokiej krótkowzroczności. Około 2–3 tygodni przed terminem porodu lekarz zbada ci ciśnienie wewnątrzgałkowe i stan siatkówki. Oceni, czy możesz rodzić naturalnie, czy przez cięcie cesarskie.

Czy mogę nadal nosić soczewki

Szkła kontaktowe możesz stosować do końca ciąży, pod warunkiem, że nadal je dobrze tolerujesz. Ciąża zmienia właściwości łez, więc teraz oczy mogą cię piec lub łzawić. Poradź się okulisty, czy mimo wszystko nosić szkła. Może przepisać ci specjalistyczne krople lub zlecić inną formę leczenia.

Krwawienie siatkówki przy porodzie – czy to groźne

Podczas parcia zwykle dochodzi do drobnego krwotoku siatkówki (wtedy wysiłek jest największy). To zdarza się też kobietom, które mają zdrowe oczy. Taki krwotok nie jest groźny, zwykle wchłania się już kilka dni po porodzie.

Czy rodzić  w okularach

Tak, bo będziesz lepiej widziała, co się dzieje. Jeśli nosisz szkła kontaktowe, przed porodem na pewno zostaniesz poproszona o ich zdjęcie (na wypadek, gdyby trzeba było szybko decydować o cięciu). Przy dużym wysiłku  soczewki mogą zacząć cię też uwierać.

Co słychać w brzuszku

Dotykam, więc jestem! Czy wiesz, że zmysły i świadomość twojego maluszka rozwijają się z dnia na dzień? Najszybciej z nich dotyk. Twoje dziecko staje się ruchliwe i zwinne już w 15. tygodniu ciąży. Właśnie dzięki dotykowi odkrywa, jak zginają się i prostują jego rączki i nóżki, gdzie są położone względem siebie. W piątym miesiącu może wyczuwać swoją buzię, głaskać rączki i nóżki. Gdy ssie kciuk, potrafi zarówno podnieść go do ust, jak i skłonić główkę w stronę ręki. Przyjemność ssania odkrywa bardzo wcześnie, w 13. tygodniu – wtedy jego ramionka są już na tyle długie, że sięga rękoma do ust, potrafi włożyć kciuk do buzi.

Na obiad dla mamy

Posiłek przyszłej mamy musi  być zdrowy. Dobrze też, by dało się go szybko przyrządzić. Zrób smaczny jednodaniowy obiad o dużej zawartości wapnia i błonnika.

Zupa z kukurydzy

  • 1 i 1/2 łyżki oleju roślinnego
  • 1 cebula pokrojona w kostkę
  • 3 średnie ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę
  • 2 szklanki wody
  • 1 liść laurowy, sól i pieprz
  • 3 szklanki podgrzanego mleka
  • 4 szklanki świeżych lub mrożonych ziaren kukurydzy 
  • 2 łyżki mąki
  • 1 słodka papryka

Usmaż w dużym garnku na oleju cebulę, aż zmięknie, ale się nie zarumieni. Dodaj ziemniaki, wodę, liść laurowy, sól i pieprz do smaku. Zagotuj, trzymaj na wolnym ogniu bez przykrycia, aż zmiękną ziemniaki. Dodaj mleko, kukurydzę, zamieszaj. Wsyp mąkę do miski, wlej do niej 3 łyżki gorącej zupy i rozmieszaj. Dodaj do zupy, mieszając. Gotuj 3–5 minut, aż zgęstnieje. Dopraw papryką.

Ruszaj się

Dzięki różnym ćwiczeniom łatwiej zniesiesz ciążę i przygotujesz swoje ciało do porodu. Pokażemy ci, jak możesz teraz ćwiczyć. Tym razem polecamy tai-chi.

  • Jak ćwiczyć – na czas ciąży w tai-chi dominują łagodne i proste formy ruchu. Instruktor pokaże ci, jak wykonywać delikatne ćwiczenia oddechowe, głównie przeponowe i przyjmować pozycje, które odprężą plecy.
  • Jakie korzyści – rozciąganie i wzmacnianie mięśni wszystkich partii ciała złagodzi bólów stawów i kręgosłupa, poprawi się krążenie. Płynne ruchy działają uspokajająco i relaksująco, wpływają na poprawę samopoczucia.
  • Komu wolno – o ile lekarz nie widzi przeciwskazań, w dowolnym momencie pod okiem instruktora możesz zacząć trening dostosowany do twego stanu.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

Żywienie
Kolacje - coś smacznego na wieczór
Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem.

Dobrze skomponowana działa uspokajająco – jak szklanka ciepłego mleka wypita przed snem. Kolacja powinna być łatwo strawna i zawierać wysokowartościowe produkty spożywcze dostarczające białka, witamin oraz składników mineralnych – chude mięso, mleko i jego przetwory (kwaszone mleko, kefir, jogurt naturalny z dodatkiem miodu lub świeżych owoców). Młodszym dzieciom lepiej podawać białe pieczywo. Ciemne niekiedy może wywoływać dolegliwości trawienne, więc podajemy je od czasu do czasu w niewielkich ilościach. W drugim roku życia stopniowo przyzwyczajamy dziecko do jedzenia pieczywa pełnoziarnistego. Spraw, aby kolacja była nie tylko lekka, ale i smaczna! 1. Omlet z groszkiem – 1 cienki plasterek szynki, – 1 łyżka zielonego groszku, – 1 jajko, – 2 łyżeczki mleka, – 1 łyżeczka masła lub oleju, – szczypta soli. Posiekaj szynkę, młody groszek opłucz, wrzuć na 2-3 minuty do wrzącej wody i odcedź. Roztrzep na puszystą masę jajko z 2 łyżeczkami mleka i odrobiną soli. Rozgrzej masło (olej) na małej patelni teflonowej. Zmieszaj masę jajeczną z dodatkami (szynką i groszkiem) i wlej ją na patelnię. Podgrzewaj na wolnym ogniu przez 2-3 minuty, aż jajko się zetnie i lekko przyrumieni. Delikatnie podważ omlet, wyłóż na talerz i podziel na porcje jak pizzę. Dodaj pomidor pokrojony w cząstki i od razu podawaj do jedzenia. 2. Bukiet warzywny z jajem – 2-3 różyczki kalafiora, – 1 mały ziemniak, – 1/2 małej marchwi, – 1 jajko, – 2 łyżeczki masła, – 1/2 łyżeczki posiekanego szczypiorku. Umyj ziemniaka i marchewkę, obierz, opłucz i włóż do lekko osolonej wody (około 1 szklanki), dodaj różyczki kalafiora i ugotuj do miękkości (15-20 minut). Jajo umyj, sparz wrzątkiem, wbij do szklanki z 1 łyżeczką masła i wstaw szklankę do rondelka z wrzącą wodą. Wodę gotuj tak długo, aż...

Żywienie
Jedno danie na obiad
Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował!

Są łatwe do przygotowania, sycące i pyszne! Zamiast tradycyjnej zupy i drugiego dania zaproponuj domownikom obiad z... jednego garnka. Na pewno będzie wszystkim smakował! Posiłki jednodaniowe to doskonały pomysł na obiad, kiedy masz mało czasu na gotowanie, a zależy Ci, by Twoi najbliżsi dostali smaczne i zdrowe potrawy przygotowane w domu. Najprościej zrobić je z warzyw, kasz czy makaronów połączonych z mięsem lub innymi produktami białkowymi – serami, jajami, rybami (dostarczą wtedy Twoim bliskim wszystkich potrzebnych składników odżywczych). Często podstawą takich potraw są nasiona roślin strączkowych – groch, fasolka, soczewica. Kiedy dodasz do nich posiekaną natkę pietruszki, zielony koperek lub szczypiorek, wzbogacisz je w biopierwiastki i witaminę C. Przygotowując obiad jednodaniowy dla Twojego malucha, pamiętaj, by potraw nie gotować zbyt długo, żeby nie obniżyć wartości odżywczej białka i zawartości witamin – zwłaszcza z grupy B i witaminy C (są one wrażliwe na działanie temperatury). I jeszcze jedno – potrawy tego typu dostarczają więcej energii niż tradycyjne obiady. Dlatego nakładając porcje dla dzieci, staraj się, by nie były one zbyt duże. 1. Kaszka waniliowa - od dziesiątego miesiąca życia – 7 miarek mleka modyfikowanego następnego, – 210 ml wody, – 3 łyżeczki kaszki manny, – wanilia w lasce lub esencja naturalnej wanilii. Zagotuj wodę w rondelku. Odlej połowę do czystej, wygotowanej butelki lub wyparzonego porcelanowego kubeczka. Lekko ostudź, wsyp mleko i wymieszaj je. Do pozostałej wody wsyp kaszkę i gotuj ją na wolnym ogniu, ciągle mieszając ok. 7-10 minut. Pod koniec gotowania dodaj szczyptę startej na drobnej tarce wanilii lub 1-2 krople esencji wanilii. Ugotowaną kaszkę dodaj do mleka, wymieszaj. Podawaj dziecku po sprawdzeniu temperatury. 1 porcja = 200-220 ml 2. Zupa z mięsem z kurczaka - od...

dziecko je
fotolia.com
Dieta
Dwudaniowy obiad dla dziecka - przepisy
Od 1. roku życia posiłki dziecka powinny być urozmaicone. Poznaj nasze przepisy na dwudaniowe obiady dla dzieci.

Karmienie dziecka - zwłaszcza w 1. roku życia - jest bardzo istotne. Oto nasze propozycje na dwudaniowe obiady dla dzieci od 1. roku życia. 1. Obiad dla dziecka: zupa wiśniowa i pulpeciki z drobiu Zupa wiśniowa – 3 i 1/2 szklanki świeżych wiśni, – 4/5 szklanki mleka 2% tł., – 4 łyżki śmietanki, – 3 łyżki cukru, – ugotowany makaron. Wiśnie umyj, wydryluj. Owoce rozgotuj w niewielkiej ilości wody z dodatkiem 1 łyżki cukru. Przetrzyj przez sito lub zmiksuj. Zagotuj 1 litr wody, dodaj pozostały cukier i przecier. Lekko przestudź. Dodaj śmietankę i ponownie zagotuj. Podawaj z makaronem, na zimno lub na ciepło. Pulpeciki drobiowe z ziołami, marchewką i ryżem – 500 g mielonego drobiowego mięsa, – 1 jajko, – kajzerka, – ząbek czosnku, – natka pietruszki lub świeże zioła, – 2 łyżki oleju, – sól, – 2 marchewki. Bułkę namocz w wodzie, a kiedy zmięknie, odciśnij i dodaj do mięsa. Masę połącz z czosnkiem wyciśniętym przez praskę, ziołami, jajkiem. Posól do smaku. Uformuj kulki i ugotuj na parze. W rondlu rozgrzej olej, wrzuć pokrojoną w plasterki marchewkę, duś pod przykryciem na małym ogniu. Włóż pulpety i chwilę podduś. Podawaj z ryżem. 2. Obiad dla dziecka: zupa wiosenna z kalarepką plus pstrąg pieczony, młode ziemniaki, sałata z sosem winegret Wiosenna zupa z kalarepką – 2 młode kalarepki, – 2 marchewki, – 1 pietruszka, – 4 młode ziemniaki, – 1 mały seler, – 1 mała cukinia, – 1 pęczek koperku, – 1/2 szklanki śmietanki, – 1 łyżeczka masła, pieprz. Warzywa starannie umyj, obierz lub oskrob (oprócz cukinii) i pokrój w kostkę. Zalej 1 litrem wody, dodaj masło i gotuj pod przykryciem 20 minut. Wlej śmietankę i ponownie zagotuj. Posól do smaku. Posiekany koperek dodaj do zupy po ugotowaniu. Pieczony pstrąg...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz