
Przyszłe mamy musiały dawniej zaufać doświadczeniu swojego lekarza i podstawowym badaniom (krwi, moczu itp.). Ginekolog nie mógł stwierdzić z całą pewnością, że maluch w brzuchu jest zdrowy i na pewno nic mu nie dolega. To, jak duże jest dziecko, oceniano m.in. na podstawie pomiarów brzucha i wielkości macicy.
Od tamtej pory wiele się zmieniło i swoje dziecko możesz podejrzeć, zanim się narodzi. A wszystko dzięki USG. Na czym polega to badanie? Czego możesz się z niego dowiedzieć? I dlaczego warto je wykonać przynajmniej trzy razy?
Zobacz też: Badanie KTG
Badanie USG jest całkiem łatwe
Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Lekarz przesuwa głowicę po brzuchu ciężarnej. Najpierw jednak nakłada na skórę, dla lepszego przewodzenia ultradźwięków, przezroczysty żel. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a ty możesz pomachać swojemu maleństwu i z czułością mu się przyjrzeć.
Przeczytaj koniecznie: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka
Badanie USG w ciąży – zupełnie bezpieczne
Niektórzy jednak wciąż boją się tego badania. Uważają, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów). Jeśli nawet usłyszysz takie podszyte strachem rady, nie przejmuj się. Czy myślisz, że lekarze korzystaliby standardowo z tego badania, gdyby niosło ze sobą zagrożenie? Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania.
USG powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – czasem są wskazania do częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy np. niepokoisz się o maleństwo i chcesz upewnić się, że wszystko jest w porządku.
Badanie USG – bardzo pomocne
Czego ważnego możesz dowiedzieć się dzięki USG? Badanie to nie tylko pozwala obejrzeć dziecko na ekranie, ale także dokładnie zmierzyć poszczególne części ciała i organy wewnętrzne. Dzięki temu można wykryć wady czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i dziecko w jej brzuchu zostaną objęci specjalistyczną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.
Zobacz: TOP 10 dziecięcych zdjęć z ciążowego USG

Po co wykonuje się to badanie? Dzięki USG lekarz może potwierdzić lub wykluczyć ciążę, stwierdzić, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się tak, jak powinno. Dlatego nawet gdy ciąża przebiega prawidłowo, niezbędne są trzy badania ultrasonograficzne. Podczas pierwszego badania USG lekarz ocenia, czy dana ciąża jest wewnątrzmaciczna, czy jest wielopłodowa, oraz gdzie umiejscowiony jest pęcherzyk płodowy, co jest niezwykle ważne przy ciąży po cięciu cesarskim. Lekarz określa także wiek płodu, a także ocenia jego budowę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Badanie to służy również wykryciu ewentualnych wad wrodzonych , np. bezmózgowia. Pozwala też oszacować – na podstawie ultrasonograficznych markerów aberracji chromosomowych (przezierność karkowa czy kość nosowa) oraz na podstawie czynności serca – ryzyko wystąpienia u dziecka zespołów: Downa, Edwardsa i Patau. To choroby genetyczne, które są skutkiem obecności dodatkowego chromosomu, czyli trisomii (gdy w jednej z 23 par chromosomów, w których są zapisanie informacje genetyczne, występują nie dwie a trzy kopie chromosomów). Drugie badanie USG stwarza szansę oceny budowy narządów wewnętrznych i zewnętrznych nienarodzonego dziecka, dzięki czemu można wykryć ewentualne wady rozwojowe serca , twarzy, kończyn lub kręgosłupa. Pozwala też oszacować wagę płodu, ilość płynu owodniowego i położenie łożyska. W czasie trzeciego badania ultrasonograficznego mierzy się płód, ocenia jego wagę, bada ruchy, ocenia położenie i wygląd łożyska, ilość wód płodowych oraz przepływy krwi do łożyska i płodu. Sprawdź: Co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie Na czym polega to badanie? Badanie ultrasonograficzne polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków, które po odbiciu się od ludzkich narządów, wracają do głowicy i...

Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG. Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Całkowicie bezpieczne... Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza). Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku. ... i bardzo pomocne Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji. Ważne terminy Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz...

Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo? Gdy na monitorze ujrzysz po raz pierwszy maleńkie łapeczki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez radości i łez wzruszenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam. Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu? Robi się to na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ każdy maluszek rośnie w innym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane. Dlatego o większą precyzję w obliczeniach łatwiej podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia . Dokładność wynosi wtedy 5–7 dni, natomiast przy badaniu po 28. tygodniu – aż 21 dni. Ile badań USG zrobić w ciąży? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – wystarczą trzy. Pierwsze między 11. a 13. tygodniem, drugie w 20. tygodniu (+/- dwa tygodnie), a trzecie w 30. (+/- dwa tygodnie). Jednak jeśli masz krwawienia , nadciśnienie, cukrzycę lub lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze należy ich robić tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć lub więcej! Co sprawdza lekarz podczas USG w ciąży? Podczas pierwszego USG upewnia się, ile jest zarodków, ocenia czynność serca. Stwierdza, czy widać zarys głowy, tułowia, kończyn maluszka. Sprawdza, czy tzw. przezierność karkowa u płodu jest w normie i czy widać kość nosową. Na tej podstawie można przypuszczać, że dziecko nie ma wad genetycznych i układu krążenia. Jednak tylko amniopunkcja (badanie wód płodowych) jest w stanie całkowicie wykluczyć te choroby. Sprawdź: Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu? Drugie badanie USG jest najważniejsze. Służy dokładnej ocenie budowy płodu i jego narządów wewnętrznych, szczególnie serca. Lekarz sprawdza też objętość...