Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wypadanie włosów w ciąży. Przyczyny, leczenie
adobe stock
Zdrowie w ciąży

Wypadanie włosów w ciąży [PRZYCZYNY i PIELĘGNACJA]

Wypadanie włosów w ciąży to naturalne zjawisko, które na szczęście samo przechodzi kilka miesięcy po porodzie. Najczęściej spowodowane jest to hormonami, chociaż może też świadczyć o kłopotach ze zdrowiem. Najważniejsze, abyś dbała o włosy poprzez odpowiednią pielęgnację, zdrową dietę oraz unikanie stresu.

Wypadanie włosów w ciąży nie jest powodem do zmartwienia, jeśli spowodowane jest rewolucją hormonalną w organizmie przyszłej mamy. Czasami jednak - tak jak przed ciążą - może świadczyć o problemach zdrowotnych. Nie wszystkie kobiety w ciąży uskarżają się na wypadanie włosów, niektóre wprost przeciwnie - to właśnie w ciąży mają wyjątkowo gęste i mocne włosy. Jeśli nawet włosy nie wypadają w czasie ciąży, zaczną masowo sypać się po porodzie. I to także będzie naturalne. Wypadanie włosów w czasie ciąży możesz częściowo ograniczyć, jeśli zadbasz o właściwe odżywianie włosów, zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Włosy w ciąży:

Przyczyny wypadania włosów w ciąży

Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów w ciąży zaliczamy:

  • zwiększoną aktywność hormonów, przede wszystkim estrogenów,
  • złą dietę ciężarnej,
  • przemęczenie,
  • stres,
  • napięcia emocjonalne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy,
  • przewlekłą infekcję,
  • przebytą przed ciążą operację,
  • zaburzenia hormonów płciowych,
  • przyjmowanie leków (leki przeciwkrzepliwe, cytostatyki, antydepresanty, leki na podagrę, witamina A)
  • stany depresyjne

Jak odżywiać włosy w ciąży, żeby nie wypadały?

Jeśli chcesz wzmocnić włosy, powinnaś zwrócić uwagę na składniki odżywcze, które są potrzebne zarówno do właściwego rozwoju płodu, jak i dobrego stanu zdrowia ciężarnej. W walce z wypadaniem włosów w ciąży pomogą przede wszystkim cynk i żelazo, odpowiedzialne za prawidłowy porost włosów. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci suplementować ich na własną rękę, powinnaś dostarczać je sobie poprzez odpowiednio skomponowaną dietę. Brak tych pierwiastków sprawia, że obumierają mieszki włosowe. Naturalnymi źródłami żelaza i cynku w diecie ciężarnej są surowe warzywa i owoce, bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Możesz także wykonać specjalne zabiegi na wypadanie włosów, jednak pamiętaj, by skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ niektóre z nich nie są polecane kobietom w ciąży. 

Odpowiednia pielęgnacja włosów w ciąży

Aby poprawić kondycję włosów, możesz przygotować popularną maseczkę z żółtek, wykonać płukankę z pokrzywy, rozmarynu czy skrzypu polnego. Takie domowe zabiegi pozwolą odżywić i wzmocnić osłabione włosy. Pamiętaj, by unikać rozjaśniania włosów, ponieważ taki zabieg niszczy włosy i sprawia, że stają się kruche i szybciej wypadają. Jeśli kilka miesięcy po porodzie włosy nadal będą wypadać, dobrym pomysłem będzie wizyta u trychologa.

Zobacz także:

Jak się malować w ciąży?

ciąża i poród a koronawirus
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ciąża i poród w czasach koronawirusa - na pytania odpowiada ginekolog-położnik
Niewiele jeszcze wiadomo o wpływie koronawirusa na ciążę, poród i noworodka. COVID-19 jest nowym zjawiskiem, a my wciąż uczymy się, jak się rozprzestrzenia, jak poważna jest to choroba i w jakim stopniu może zagrażać ciąży, porodowi i połogowi.

W tej chwili nie mamy jeszcze wiarygodnych danych, by oszacować zagrożenia dla kobiet w ciąży i matek karmiących . Jednak podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, takich jak SARS i MERS, rozsądne wydaje się założenie, że ponieważ ciąża osłabia układ odpornościowy, kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężką chorobę. Dostępne dane dotyczące niewielkiej liczby pacjentek - 18 kobiet, które urodziły dzieci, będąc zakażone w III trymestrze ciąży, są uspokajające i wskazują, że ryzyko poważnego lub krytycznego przebiegu zakażenia jest podobne u kobiet w ciąży jak w całej populacji. W tej chwili nie wiemy, czy koronawirus spowodowałby problemy podczas ciąży lub wpłynął na zdrowie dziecka po urodzeniu. Istnieją dane sugerujące zwiększone ryzyko powikłań położniczych, takich jak przedwczesny poród . Czy kobieta w ciąży może zarazić dziecko? Nadal nie wiemy, czy kobieta w ciąży z objawami koronawirusa może go przekazać przez łożysko i uszkodzić płód lub zakazić noworodka podczas porodu. Tylko u jednego niemowlęcia urodzonego przez matkę z COVID-19 stwierdzono pozytywny wynik na obecność wirusa SARS-CoV-2. W pozostałych przypadkach, których liczba jest nadal niewielka, wirusa nie znaleziono w próbkach płynu owodniowego ani mleku matki. Czy ciężarna z koronawirusem musi przebywać w kwarantannie? Kobieta z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem powinna przebywać w jednoosobowej sali z zamkniętymi drzwiami, a w domu należy się nią opiekować w pokoju jednoosobowym, także z zamkniętymi drzwiami. Co z noworodkiem matki zakażonej koronawirusem? Noworodka urodzonego przez matkę z potwierdzonym zakażeniem należy uznać za osobę podejrzaną o zakażenie. W związku z tym dzieci te należy izolować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zapobiegania zakażeniom. Koronawirus a karmienie piersią: można czy nie? Zalecenia dotyczące...

preparaty na wypadanie włosów
AdobeStock
Zakupy
Tracisz włosy? Są na to sposoby: preparaty na wypadanie włosów
Każda z nas marzy o pięknych, gęstych i zdrowych włosach. Co więc robić, gdy tracisz włosy garściami? Te produkty na wypadanie włosów ci pomogą!

Wypadanie włosów jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Każdy włos, gdy mijają trzy fazy jego rozwoju: wzrostu, przejściowa i spoczynku – wypada. Zdrowy człowiek traci przeciętnie nawet do 100 włosów podczas doby . Jednak, gdy zauważysz, że na szczotce do czesania, w wannie lub odpływie prysznica pojawia się coraz więcej twoich włosów, nie czekaj, zacznij działać! W aptekach i drogeriach jest szeroki wybór niedrogich preparatów na wypadanie włosów, np.wcierek. Cóż to takiego? Są to preparaty na bazie ziół , olejków nawilżających oraz witamin, których zadaniem jest odżywienie włosów. Jaki preparat na wypadanie włosów wybrać? W składzie szukaj korzenia łopianu , który ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i antybakteryjne, wody brzozowej, skrzypu polnego i ekstraktu z czarnej rzepy. Zwróć uwagę również na olej z melisy, olej z owoców dzikiej róży, ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt z zielonej herbaty oraz wyciąg z korzeni perełkowca wąskolistnego. W zależności od produktu, wcierki do włosów można nakładać przed lub po myciu włosów. Preparaty te stosuje się bezpośrednio na skórę głowy, a następnie wmasowuje okrężnymi ruchami . Warto pamiętać, że używa się ich na suchych lub lekko wilgotnych włosach (a nie na mokrych!). Niektóre buteleczki mają wygodny aplikator, można również użyć pipety lub strzykawki, by ułatwić sobie równomierną aplikację.   Daj odpocząć włosom i zadbaj o właściwą dietę Poza stosowaniem odpowiednich preparatów na wypadanie włosów warto się zastanowić, czy nie nadwyrężasz ich zbyt częstymi zabiegami, np. farbowaniem Warto się zastanowić, czy nie nadwyrężasz włosów zbyt częstymi zabiegami np. farbowaniem czy też zbyt mocnym upinaniem włosów.---#---, czy---#--- czy"> lub trwałą, czy też zbyt mocno nie upinasz włosów. Nie zapominaj o regularnym ale delikatnym szczotkowaniu , a...

włosy
Fotolia
Aktualności
Szokujące! Włosy po ciąży wychodzące garściami [WIDEO]
Wypadające włosy to po urodzeniu dziecka problem bardzo, bardzo wielu z nas. Ale żeby wychodziły garściami? Zobaczcie ten szokujący film,  jaki w sieci umieściła amerykańska fryzjerka Christina Kreitel.

Na filmie, bijącym w sieci rekordy odtworzeń – ponad 4 miliony wyświetleń – widać jak fryzjerka czesze długie włosy klientce. W pewnym momencie zostaje jej jednak w ręce prawie 30 centymetrowy pukiel. Kiedy ponownie przeciąga dłońmi po włosach, kolejne kosmyki zostają w rękach. Wszystkiemu winne hormony Ciało kobiety w czasie ciąży bardzo się zmienia. Poród nie oznacza powrotu do normalności. Świeżo upieczone mamy muszą zmierzyć się z wieloma dolegliwościami – zaparciami, bólem pleców, ale i wypadaniem włosów. Ich utrata spowodowana jest spadkiem estrogenów , co skutkuje zaburzeniami drugiej fazy wzrostu włosów. Spokojnie, to minie Ale nie należy popadać w panikę - to stan przejściowy, który minie. Przechodzi przez niego każda mama, około 3 miesiąca po porodzie . I raczej nie należy obawiać się, że zostaniesz łysa. Na głowie mamy średnio 100-150 tys. włosów i o dziwo nawet utrata jednej trzeciej z nich nie jest widoczna. Problem z reguły znika po 6-9 miesiącach po porodzie, bo wtedy cichnie też burza hormonalna naszego organizmu. Potrwa to trochę dłużej, jeśli karmimy piersią, bo w naszym organizmie jest wtedy więcej prolaktyny , hormonu, który też sprzyja wypadaniu włosów. Niestety stres nie pomaga uporać się z tym problemem. Dlatego wypadanie włosów trwa dłużej u kobiet zmagających się z depresją poporodową. Dłużej cierpią na nie także kobiety po poronieniach. Aby wzmocnić włosy warto wypróbować najprostszych, domowych sposobów, najlepiej poprzez zastosowanie odpowiedniej diety. Wzmocnij się mikroelementami z grupy B oraz jedz  ryby, jaja i owoce morza – gdyż zawierają cynk, miedź i żelazo. Spożywaj  gruboziarnisty chleb i kasze . Dobrze też kupić szampon i maski wzmacniające włosy. Źródło: Wirtualna Polska Zobacz też:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz