
Wypadanie włosów w ciąży nie jest powodem do zmartwienia, jeśli spowodowane jest rewolucją hormonalną w organizmie przyszłej mamy. Czasami jednak - tak jak przed ciążą - może świadczyć o problemach zdrowotnych. Nie wszystkie kobiety w ciąży uskarżają się na wypadanie włosów, niektóre wprost przeciwnie - to właśnie w ciąży mają wyjątkowo gęste i mocne włosy. Jeśli nawet włosy nie wypadają w czasie ciąży, zaczną masowo sypać się po porodzie. I to także będzie naturalne. Wypadanie włosów w czasie ciąży możesz częściowo ograniczyć, jeśli zadbasz o właściwe odżywianie włosów, zarówno z zewnątrz, jak i od środka.
Włosy w ciąży:
Przyczyny wypadania włosów w ciąży
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów w ciąży zaliczamy:
- zwiększoną aktywność hormonów, przede wszystkim estrogenów,
- złą dietę ciężarnej,
- przemęczenie,
- stres,
- napięcia emocjonalne,
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- przewlekłą infekcję,
- przebytą przed ciążą operację,
- zaburzenia hormonów płciowych,
- przyjmowanie leków (leki przeciwkrzepliwe, cytostatyki, antydepresanty, leki na podagrę, witamina A)
- stany depresyjne
Jak odżywiać włosy w ciąży, żeby nie wypadały?
Jeśli chcesz wzmocnić włosy, powinnaś zwrócić uwagę na składniki odżywcze, które są potrzebne zarówno do właściwego rozwoju płodu, jak i dobrego stanu zdrowia ciężarnej. W walce z wypadaniem włosów w ciąży pomogą przede wszystkim cynk i żelazo, odpowiedzialne za prawidłowy porost włosów. Pamiętaj jednak, że nie wolno ci suplementować ich na własną rękę, powinnaś dostarczać je sobie poprzez odpowiednio skomponowaną dietę. Brak tych pierwiastków sprawia, że obumierają mieszki włosowe. Naturalnymi źródłami żelaza i cynku w diecie ciężarnej są surowe warzywa i owoce, bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Możesz także wykonać specjalne zabiegi na wypadanie włosów, jednak pamiętaj, by skonsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę, ponieważ niektóre z nich nie są polecane kobietom w ciąży.
Odpowiednia pielęgnacja włosów w ciąży
Aby poprawić kondycję włosów, możesz przygotować popularną maseczkę z żółtek, wykonać płukankę z pokrzywy, rozmarynu czy skrzypu polnego. Takie domowe zabiegi pozwolą odżywić i wzmocnić osłabione włosy. Pamiętaj, by unikać rozjaśniania włosów, ponieważ taki zabieg niszczy włosy i sprawia, że stają się kruche i szybciej wypadają. Jeśli kilka miesięcy po porodzie włosy nadal będą wypadać, dobrym pomysłem będzie wizyta u trychologa.
Zobacz także: