Wzdęcia w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Wzdęcia w ciąży – czy są niebezpieczne? Sposoby na wzdęty brzuch

Wzdęcia w ciąży dokuczają najczęściej w pierwszym trymestrze, ale u niektórych kobiet potrafią nawracać aż do porodu. Cierpią na nie nawet te ciężarne, które wcześniej nie miały skłonności do tego typu problemów. Wszystko przez to, że w ciąży wzrasta produkcja hormonów, które spowalniają trawienie.

Wzdęcia w ciąży objawiają się bulgotaniem w brzuchu, bólami i uchodzącymi gazami (niezbyt miłe dolegliwości, szczególnie w miejscach publicznych, a zwłaszcza podczas wizyty u ginekologa). Wszystko przez gromadzące się w jelitach gazy będące skutkiem powolnego trawienia i działania bakterii jelitowych. Sprawę dodatkowo komplikuje rosnąca macica, która utrudnia odpływ gazów. Na szczęście gazy w ciąży nie są niebezpieczne ani dla przyszłej mamy, ani dla jej dziecka – dopóki w brzuchu słychać burczenie (lekarze nazywają je kruczeniem), wszystko jest w porządku.

Spis treści:

 1. Co na wzdęcia w ciąży
 2. Wzdęcia w ciąży – przyczyny
 3. Silne wzdęcia w ciąży – jakie leki

Zaparcia w ciąży: skąd się biorą i jak je pokonać?

Co na wzdęcia w ciąży

Oto 13 sposobów, które zapobiegają lub zwalczają wzdęcia w ciąży:

 1. Jedz bez pośpiechu – to, jak jemy, również może przyczyniać się do powstawania wzdęć. Gdy szybko połykasz śniadanie, żeby nie spóźnić się do pracy, łykasz również dużo powietrza. Każdy kęs pokarmu należy dokładnie przeżuć (specjaliści zalecają, aby robić to nawet 20 razy).
 2. Częściej siadaj do stołu – gdy jadasz dwa razy dziennie, przyjmujesz jednorazowo duże porcje jedzenia. Zaspokajasz nimi głód, ale twój leniwie działający układ pokarmowy ma problem ze strawieniem takiej ilości pokarmu. Zalega on długo w jelitach, stwarzając dobre warunki do powstawania gazów.
 3. Ogranicz życie gumy – próbując odświeżyć sobie oddech, przy okazji łykasz dużo powietrza i przyczyniasz się do dolegliwości żołądkowych. Z tego samego powodu staraj się też nie żuć gumy na pusty żołądek.
 4. Unikaj produktów wzdymających – czyli tych, których trawienie zwiększa ilość gazów w jelitach. Do tej grupy należą m.in. fasola i kapusta, ale również: cebula, czosnek, brokuły, kalafior, jabłka, gruszki, nektarynki, grzyby, twaróg, soczewica, ciecierzyca, orzechy nerkowca, słodziki oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Zastąp je produktami, które są lżej strawne. Jedz: marchew, dynię, pomidory, kapustę chińską, banany, kiwi, pomarańcze, chleb orkiszowy na zakwasie, płatki owsiane, orzechy włoskie. Pamiętaj: dieta w ciąży powinna być urozmaicona. Jeśli dokuczają ci silne wzdęcia, nie wprowadzaj żadnej diety na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem, który pomoże znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla twojego stanu.
 5. Nie pij napojów gazowanych – na cenzurowanym są nie tylko słodzone napoje, ale również gazowana woda mineralna.
 6. Jedz tzw. naturalne probiotyki – czyli np. ogórki kiszone, które wspomagają trawienie. Dobrym sposobem na wzdęcia i zaparcia jest również picie kefiru w ciąży.
 7. Ogranicz słodycze – a najlepiej całkowicie wyeliminuj je ze swojej diety, gdyż są pożywką dla niekorzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych.
 8. Jedz produkty bogate w błonnik – błonnik sprawia, że treść pokarmowa łatwiej przechodzi przez jelita. Rytm wypróżnień staje się regularny (ciężarna powinna wypróżniać się przynajmniej raz dziennie). Staraj się jednak nie przesadzić z ilością błonnika. Wprowadzaj go do swojej diety powoli. Natychmiastowe przestawienie się na duże ilości produktów bogatych w błonnik może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, czyli większe wzdęcia w ciąży.
 9. Nie używaj środków przeczyszczających – nie są polecane w ciąży. Jeśli dokuczają ci zaparcia w ciąży, poproś lekarza o przepisanie preparatu z laktulozą.
 10. Unikaj stresu – napięcie psychiczne może przyczyniać się do gorszej pracy układu pokarmowego, wzdęć i bólu brzucha.
 11. Nie zapominaj o ruchu – po posiłku idź na krótki spacer, to pobudzi układ pokarmowy do pracy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, wykonuj ćwiczenia w ciąży (joga, zajęcia na basenie, nordic walking).
 12. Dużo pij picie wody w ciąży to dobry sposób na walkę z zaparciami. Ciężarne powinny wypijać zdecydowanie więcej płynów. O lepsze nawodnienie musisz też zadbać, gdy jesz dużo pokarmów dostarczających błonnik.
 13. Uważaj na zioła – melisę w ciąży, która łagodzi problemy trawienne, należy mocno ograniczyć. Przeciwwskazany jest również koper włoski (podejrzewany o działanie toksyczne na płód), czasami jednak lekarze decydują się na jego zastosowanie. Bez obaw natomiast możesz pić miętę w ciąży albo napar z rumianku czy napar z imbiru lub herbatkę z dodatkiem imbiru. Zioła w ciąży trzeba traktować jak leki, dlatego zawsze ich przyjmowanie warto skonsultować ze specjalistą.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży są przede wszystkim skutkiem działania jednego z ciążowych hormonów – progesteronu. Hormony podczas ciąży przestrajają pracę całego organizmu. Progesteron rozkurcza mięśnie, także mięśnie gładkie jelit, w związku z czym zaczynają one wolniej pracować. Znajdująca się w nich treść pokarmowa jest dłużej trawiona (dłużej w nich zalega i wytwarza więcej gazu). W efekcie pierwszy trymestr ciąży może upłynąć pod znakiem gazów, odbijania się i wzdęć, odczuwanych czasem również jako pobolewanie podbrzusza.

Inne przyczyny wzdęć w ciąży:

 • ucisk rosnącej macicy na jelita,
 • błędy dietetyczne,
 • zaparcia pojawiające się pod koniec ciąży,
 • zażywanie preparatów z żelazem.


Na wzdęcia w ciąży szczególnie narażone są kobiety, które mają nietolerancje pokarmowe, np. nietolerancję laktozy, fruktozy lub glutenu. W ich przypadku kluczowe w profilaktyce wzdęć jest wyeliminowanie z diety produktów zawierających te substancje.

Silne wzdęcia w ciąży – jakie leki

Silne wzdęcia w ciąży mogą powodować duże uczucie dyskomfortu, uczucie rozpierania w brzuchu, a także dość silny ból. Jeśli dolegliwości te często nawracają, a działania profilaktyczne i nie przynoszą rezultatu, trzeba poprosić lekarza o przepisanie leków, które pomogą rozprawić się z problemem. Prawdopodobnie otrzymasz receptę na leki zawierające symetykon. Pamiętaj: wszystkie przyjmowane leki w ciąży trzeba konsultować z lekarzem!

Gdy wzdęciom w ciąży towarzyszą zaparcia, bezpiecznie możesz samodzielnie wypróbować czopki glicerynowe dla niemowląt. To jedyny środek, po jaki możesz sięgnąć na własną rękę, gdyż wszelkie środki przeczyszczające są w ciąży zakazane. W sytuacji, gdy czopki na zaparcia nie pomogą, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Do lekarza trzeba się też koniecznie zgłosić, gdy wzdęciom w ciąży towarzyszą dodatkowe objawy: wymioty, nudności, stan podgorączkowy, biegunka lub zaparcie, krew w stolcu, ostry ból brzucha oraz skurcz macicy. 

Zobacz też:

Co to jest SIBO?
AdobeStock
Zdrowie
Wzdęcia, gazy, problemy z trawieniem? A może moje dziecko ma SIBO?
Dziecko często ma problemy z trawieniem i nie wiesz, co jest ich przyczyną? Pytamy pediatrę, kiedy można podejrzewać, że maluch cierpi na SIBO i co dokładnie kryje się pod tą nazwą.

Moje dziecko dość często ma wzdęcia. Ostatnio słyszałam o chorobie, która nazywa się SIBO i może objawiać się właśnie poprzez problemy z trawieniem, gazy itp. Cy można dowiedzieć się czegoś więcej o tym schorzeniu? Jak można sprawdzić, czy dziecko nie ma SIBO – pyta mama dwulatka. Na pytanie odpowiada dr n. med. Mariusz Domański, pediatra. Co to jest SIBO? SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth) to inaczej zespół rozrostu bakteryjnego, czyli stan, kiedy w jelicie cienkim namnażają się bakterie, których tam być nie powinno (albo jest ich zbyt wiele), np. bakterie pochodzące z jelita grubego. Skutkiem tego bywają biegunki i problemy z wchłanianiem prowadzące do niedoborów, np. anemii, chudnięcie, nadmiar gazów – tłumaczy ekspert. Dr Domański zwraca też uwagę, że sugeruje się związek SIBO z takimi problemami, jak autyzm czy psychozy – ale związek ten nie jest akceptowany przez medycynę akademicką. W jaki sposób się je wykrywa? Podstawą diagnostyki jest wodorowy test oddechowy (WTO) i test metanowy. Oba – powinny być wykonane w kierunku SIBO – to ważne, ponieważ zwykły WTO wykonywany np. w kierunku nietolerancji z zakażeniem Helicobacter pylori nie wykaże zespołu SIBO. Test metanowy jest praktycznie niedostępny w Polsce , zaś WTO w kierunku SIBO może być wykonany w dużych ośrodkach akademickich – wyjaśnia pediatra. Kto powinien badać dziecko? Dr Domański zwraca uwagę, że wykonanie testu w kierunku SIBO u małego dziecka jest praktycznie bardzo trudne ze względu na jego czas i konieczność współpracy małego pacjenta . Ewentualną diagnostykę SIBO i rozpoznanie powinien prowadzić doświadczony gastroenterolog dziecięcy w ośrodku akademickim. Jak wygląda leczenie? W leczeniu konwencjonalnym stosuje się antybiotyki , a następnie probiotyki , zaś w leczeniu...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

Ból żołądka w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Ból żołądka w ciąży – przyczyny, leczenie, kiedy do lekarza
Ból żołądka w ciąży może być spowodowany między innymi nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, stresem. Na ból żołądka mogą pomóc domowe sposoby, np. napary z korzenia imbiru lub mięty. Jeśli odczuwasz silny ból żołądka w ciąży – nie lekceważ go i zgłoś się do lekarza. 

Ból żołądka w ciąży nie zawsze zwiastuje coś złego, mimo że nie jest typowym ciążowym objawem. Może pojawiać się przy porannych mdłościach lub zgadze. Zwykle tej dolegliwości towarzyszą również inne symptomy, takie jak wymioty i nudności. Jeśli jednak oprócz bólu żołądka lub brzucha pojawia się np. krwawienie z dróg rodnych, przedłużająca się biegunka – nie lekceważ tego i pilnie skonsultuj się z lekarzem. Ból żołądka w ciąży może być uciążliwy, szczególnie jeśli pojawia się w nocy. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.  Spis treści: Ból żołądka w ciąży – przyczyny Ból żołądka w ciąży – jak leczyć? Co jeść na ból żołądka w ciąży? Kiedy do lekarza z bólem żołądka lub brzucha w ciąży? Ból żołądka w ciąży - przyczyny Problemy z żołądkiem w ciąży mogą powodować następujące czynniki:  nieodpowiednia dieta – ból żołądka w ciąży po jedzeniu może być spowodowany ciężkostrawnym jedzeniem. Jeśli odczuwasz zwiększony apetyt, spożywasz dużo tłustych lub smażonych potraw, musisz być przygotowana na to, że ból brzucha w ciąży w okolicach żołądka będzie pojawiał się częściej. zatrucie pokarmowe – możesz podejrzewać, że się zatrułaś, jeśli oprócz dolegliwości związanych z żołądkiem pojawiają się: wymioty, biegunka, gorączka, osłabienie organizmu. alergia pokarmowa – dolegliwości są wynikiem zjedzenie produktu, który uczula ostre zapalenie trzustki – u ciężarnych występuje niezwykle rzadko, zazwyczaj wiąże się także z kamicą żółciową. Najczęstszym objawem jest ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu i okolicach pępka. Promieniuje on do kręgosłupa, stąd ból żołądka i pleców w ciąży może wskazywać właśnie na tę chorobę.  wrzody żołądka – ból jest ostry i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj