Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Too Young To Drink
Materiały prasowe
Zdrowie w ciąży

Za młody, by pić! Nie korkuj dziecka w butelce

Zdjęcia dziecka w zakorkowanych butelkach z wódką, winem, szampanem pokazują, że dziecko nie ma wyjścia: pływa w alkoholu, gdy pijesz. Zdjęcia kampanii Too Young To Drink (Za młody by pić) szokują nie bardziej niż informacja, że w Polsce po alkohol sięga co trzecia kobieta w ciąży.

Dziecko w macicy jest jak w zakorkowanej butelce, jeśli pijesz alkohol w czasie ciąży. Nie ma dokąd uciec, alkohol przeniknie do każdej jego komórki. Niszczy mózg.
Statystyki są przerażające: pomimo wydawałoby się powszechnej wiedzy, że alkohol pity w ciąży szkodzi dziecku, aż 33 proc. kobiet w czasie ciąży sięga po alkohol. Wiele z nich sięga okazjonalnie po piwo czy drinka, uważając, że to nic złego.

Piwo jak woda

Kobiety sięgające po alkohol zatruwają swoje dzieci, pamiętajmy o tym, sięgając po kolejnego drinka - mówi Andrzej Wojciechowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Sosnowcu, jedynej gminy w Polsce, która po raz drugi bierze udział w międzynarodowej kampanii Too Young To Drink.
Zdjęcia są szokujące, ale może to dobry pomysł dotarcia do powszechnej świadomości, zwłaszcza wśród młodych ludzi, z których większość pije alkohol, traktując piwo niemal jak wodę i nie myśląc o tym, że zawiera ten sam alkohol etylowy co wódka. Dane pokazują, że w Polsce młode kobiety dziś sięgają po alkohol równie często jak mężczyźni.

Alkohol niszczy mózg

Pity w pierwszym trymestrze ciąży może spowodować obumarcie ciąży, a u dziecka – zaburzenia neurorozwojowe. W drugim i trzecim trymestrze ciąży może spowodować zaburzenia rozwoju dziecka, zahamowanie jego wzrostu. Alkohol niszczy i uszkadza komórki nerwowe. Im są one młodsze, tym skutki są poważniejsze, gdyż z tych uszkodzonych komórek nerwowych mają dopiero utworzyć się narządy.
 

Too Young To Drink
Materiały prasowe

Zdjęcie kampanii Too Young To Drink: Za młody, by pić

FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy (Fetal Alcohol Syndrome)

To najpoważniejsze zaburzenie, jakie może powodować picie alkoholu. Dzieci z FAS po porodzie mają niższą masę ciała oraz charakterystyczny wygląd twarzy. Zmiany zewnętrzne zanikają w miarę, jak dziecko rośnie. Są jednak trwałe skutki uszkodzeń rozwijającego się mózgu. Dzieci (a potem dorośli) z FAS często mają trudności z nauką, zapamiętywaniem, koncentracją, rozwiązywaniem problemów, zdrowiem psychicznym i relacjami społecznymi.
Czytaj też: W Polsce rodzi się więcej dzieci z FAS niż z zespołem Downa

Nie ma bezpiecznej dla dziecka dawki alkoholu

Szkodzi każda ilość: nawet dwa piwa mogą spowodować obumarcie części komórek nerwowych u dziecka, które już się nie odrodzą. Im większa dawka alkoholu, tym poważniejszy jej wpływ na dziecko. Problemy występują jednak nie tylko u dzieci, których mamy piły w czasie ciąży duże ilości alkoholu. Trudności w skupieniu uwagi i koncentracji miały także u dzieci kobiet, które sporadycznie sięgały po alkohol.

Jedno piwo to dwa kieliszki wódki

Piwo, wino, wódka zawierają dokładnie ten sam alkohol etylowy, tylko w różnych stężeniach. Tyle samo alkoholu, ile w kieliszku (30 ml) wódki, znajduje się w lampce (100 ml) wina o mocy 12 proc. oraz w szklance piwa (250 ml) o mocy 5 proc. Każda ilość alkoholu działa toksycznie na dziecko.
Czytaj też: Nie pij za zdrowie swojego dziecka

Stężenie alkoholu u dziecka jest większe niż u mamy

Po wypiciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka już po godzinie jest takie samo, a wkrótce nawet wyższe. Dziecko nie metabolizuje alkoholu, jego wątroba nie potrafi go strawić. Po jakimś czasie u kobiety alkohol zostanie zmetabolizowany, u dziecka zaś długo jeszcze będzie krążyć we krwi w niezmienionej postaci.
Czytaj też: Alkohol zakazany w czasie karmienia piersią. Piwo też!

Akcję: "W ciąży nie piję" wspierają:

logo PARPA
PARPA

WOŚP
WOŚP

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Lepszy start dla twojego dziecka, alkohol w ciąży, FAS
materiały prasowe
Aktualności
Rusza kampania „Lepszy start dla Twojego dziecka”
Producenci alkoholu przypominają kobietom w ciąży o zachowaniu abstynencji

// W Polsce wciąż co 8. ciężarna spożywa alkohol. Statystyki pokazują pozytywne zmiany - w porównaniu do 2005r. 20% więcej mam zachowuje całkowitą abstynencję. Problemem pozostaje jednak brak wiedzy i akceptacja społeczna takiego zachowania. Dlatego Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) rozpoczyna w sierpniu kolejną, piątą edycję kampanii społecznej „Lepszy start dla Twojego dziecka”. Celem kampanii jest informowanie o zagrożeniach wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży oraz walka ze stereotypem, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na organizm rozwijającego się dziecka. - Niestety panuje przekonanie, że małe piwo, lampka wina czy lekki drink w ciąży są dozwolone. Aż 14% Polaków uważa, że niewielka ilość alkoholu nie ma wpływu na zdrowie kobiety ciężarnej i zdrowie dziecka – zauważa Leszek Wiwała, Prezes Zarządu ZP PPS. Tymczasem, niezależnie od rodzaju czy mocy spożywanego trunku do łożyska przenika ta sama substancja – alkohol etylowy , a organizm dziecka nie ma odpowiednich enzymów niezbędnych do jej rozłożenia. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć bardzo negatywne skutki – dodaje prezes ZP PPS - Dlatego przekaz kampanii ZP PPS, wypracowany w konsultacji ze środowiskiem medycznym, jest jednoznaczny –  w trakcie ciąży kobieta powinna przestrzegać całkowitej abstynencji. Niska świadomość zagrożeń przekłada się na dość duże przyzwolenie Polaków na konsumpcję alkoholu przez kobiety w ciąży. W badaniu TNS 12% respondentów uznało, że nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu kobieta w ciąży wypije niewielką ilość alkoholu. Jednak jedynie 3% akceptuje regularne picie alkoholu przez ciężarne. Jednocześnie do spożywania napojów alkoholowych kobiety ciężarne są często zachęcane przez przyjaciół, znajomych czy rodzinę. Okazją do konsumpcji są najczęściej...

Rodzina
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Rozmawiajmy o życiu, nie o piciu!
Część dzieci z ADHD wcale nie ma ADHD, tylko FAS. - Ale takich głosów nie chce się słuchać, bo jak się jest dobrze wykształconym, na stanowisku, to nie ma się w Polsce dziecka z FAS, tylko z ADHD - mówi dr Krzysztof Liszcz, ekspert problematyki FAS. Co roku w Polsce rodzi się 6 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol.

Panie doktorze, co to jest FAS? FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy , jest najcięższym zaburzeniem rozwoju dziecka wynikającym z picia w ciąży przez matkę. Są pewne czynniki zwiększające ryzyko FAS, np. liczba lat przed ciążą, kiedy matka piła alkohol, równoległe picie ojca dziecka , a także historia alkoholowa rodzin obydwojga. Głównym czynnikiem jest jednak picie w ciąży. Uruchamia ono całą lawinę skutków. Picie w ciąży jest charakterystyczne szczególnie dla kobiet, które już wcześniej intensywnie i ciężko piły alkohol. Trudno udowodnić, by pojedyncza dawka alkoholu powodowała ryzyko, choć może się tak zdarzyć. Jednak płodowy zespół alkoholowy to tylko 25 proc. wszystkich szkód poalkoholowych u dzieci. Wszystkie  je określamy terminem FASD (Fetal  Alcohol Spectrum Disorders) – Spektrum Poalkoholowych Uszkodzeń Płodu. Obejmuje on jeszcze kilka innych zaburzeń; niektóre z nich nikomu nie kojarzą się z alkoholem, np. wrodzone wady układu krążenia czy moczowego. Często nawet lekarze nie dopytują kobiet jak przebiegała ciąża pod kątem korzystania a alkoholu. Czytaj też: Karać kobietę, która w ciąży piła, czy...? . Jak wiele dzieci w Polsce rodzi się uszkodzonych przez alkohol? W 2015 roku zostały zakończone pierwsze polskie badania naukowe na rozpowszechnienia FASD (program "Alicja"), wykonane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ( PARPA ). W grupie wiekowej 7-9 lat mieliśmy co najmniej 20% dzieci z FASD, czyli uszkodzonych przez alkohol. Przeliczając to na liczbę urodzin w 2014 r., można powiedzieć, że w tym roku urodziło się o 1500 dzieci z pełnoobjawowym FAS i 6000 z innymi niż pełnoobjawowy FAS uszkodzeniami, czyli łącznie 7500 dzieci uszkodzonych przez alkohol. Każdego roku rodzi się mniej więcej tyle dzieci uszkodzonych przez alkohol. To ogromne liczby. Na pojawienie się FAS ma wpływ...

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Prof. Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka: Matki w mojej klinice są wstrząśnięte
Czy wiesz, jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Prof. Dobrzańska mówi rzeczy wstrząsające: o dzieciach, które urodziły się już uzależnione od alkoholu, bo ich mamy piły w ciąży. I o tym, jak matki w jej klinice płaczą, bo nie wiedziały, że nawet lampka wina czy butelka piwa może spowodować, że dziecko urodzi się z poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Zdarza się, że w klinice Pani Profesor w CZD jest dziecko, które po urodzeniu ma 1, 2, 3 a nawet 4 promile we krwi. Jak takie dziecko wygląda, co się z nim dzieje? Jest w ciężkim stanie, aparatura musi podtrzymywać jego życie, oddychanie. Trzeba jak najszybciej wypłukać alkohol z jego krwi. Dziecko nie ma enzymów rozkładających alkohol, dlatego w jego krwi utrzymuje się wyższy poziom alkoholu niż u matki. Kumuluje się też w narządach wewnętrznych, uszkodzony jest cały organizm, nie tylko mózg. Jak wiele dzieci uszkodzonych przez alkohol trafia do Kliniki Patologii Noworodka w CZD? Rocznie widzę ich na pewno co najmniej kilkadziesiąt, choć takiego rejestru nie prowadzimy. Do naszej kliniki nie trafiają wszystkie noworodki z FAS ( Fetal Alcohol Syndrome , płodowy zespół alkoholowy), a tylko te poważnie uszkodzone, które mają poważne problemy oddechowe, z układem krążenia, wady wrodzone, w tym wady serca. Część z tych wad jest spowodowana przez alkohol. Te dzieci często wymagają wspomagania oddychania, krążenia. Często jednak w okresie noworodkowym objawy zespołu poalkoholowego są znacznie łagodniejsze, jest to np. tylko niepokój dziecka, problemy z karmieniem. Te dzieci nie trafią do naszej kliniki. Zwykle zresztą u tych dzieci znacznie później ujawnia się FAS. Wszystkie dzieci z FAS łączy jedno: zaburzenia rozwoju mózgu . Czytaj też: Za młody, by pić Zdarza się, że noworodki mają głód alkoholowy? Tak, jeśli jest to dziecko matki alkoholiczki. Jak wygląda u noworodka głód alkoholowy? Dziecko jest niespokojne, poci się, drżą mu rączki, ma drgawki – to objawy abstynencji alkoholowej , podobne jak u dorosłego. Urodziło się już uzależnione od alkoholu. A to znaczy, że matka nie upiła się raz czy kilka razy, tylko robiła to permanentnie. Alkohol w każdym okresie ciąży jest szkodliwy? Tak. Mózg rozwija się przez cały okres życia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz