Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, brzuszek, róża, ciąża
Zdrowie w ciąży

Zakażenia okolic intymnych w ciaży

Nie wstydź się i nie czekaj. Zakażenia okolic intymnych trzeba szybko leczyć, szczególnie kiedy jesteś w ciąży.

Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie podczas ciąży, sprzyjają stanom zapalnym dróg rodnych. Inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu to pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Przyszłym mamom, zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży, wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. A nim do tego dojdzie, bądź czujna i idź do lekarza, jeśli tylko coś cię zaniepokoi.

Dlaczego dopadło mnie zakażenie?

Źródłem zakażeń są zwykle drobnoustroje, które masz w organizmie. Zachwianie równowagi hormonalnej powoduje, że się uaktywniają i wywołują infekcję. Kiedy jesteś w ciąży, odczyn pochwy staje się bardziej zasadowy, a to stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy. W ciąży miewa ją nawet ok. 40 proc. kobiet.

Czym zakażenie intymne grozi podczas ciąży?

Infekcja dróg rodnych może wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale może przyczynić się do kłopotów z ciążą. Lista konsekwencji nieleczonych infekcji okolic intymnych to: poronienie, pęknięcie pęcherza płodowego, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.

Jak to się leczy?

Jeśli upławy nie świadczą o grzybicy, lekarz pobierze wymaz z pochwy. Robi się to także przy niewydolności szyjki macicy czy zagrożeniu porodem przedwczesnym. Leczenie jest inne niż przed ciążą. Nie dostaniesz leków doustnych, tylko dopochwowe globulki lub kremy. Lekarz może przepisać również wspomagający leczenie probiotyk ginekologiczny.

Jak poznać problem?

  • Grzybica – występuje najczęściej.

Objawy: swędzenie i ból okolic intymnych, potem białe lub żółte upławy.
Przyczyna: można zarazić się od partnera podczas stosunku, korzystając ze wspólnych ręczników i mydła
(np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem.

  • Bakteryjna waginoza – często.

Objawy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu albo brak objawów. Przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.

  • Rzęsistek – rzadziej.

Objawy: pieniste upławy o zielonkawej barwie i rybim zapachu, świąd i pieczenie. Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.

  • Alergia - czasem.

Objawy: obfite upławy, świąd i zaczerwienienie. Przyczyna: środki do prania, mydło czy płyn do higieny intymnej. Uczulać może też barwnik w papierze toaletowym, chlor na basenie. Zwykle wystarczy unikanie kontaktu z alergenem, ale czasem, podobnie jak przy infekcji, potrzebne jest leczenie.

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Kobieta, higiena intymna, piórko
Fotolia
Mama
Jak dbać o higienę intymną na co dzień?
Martwisz się, czy dobrze dbasz o swoje zdrowie intymne? Męczą Cię „kobiece” dolegliwości? Przeczytaj nasz poradnik zdrowia intymnego.

Nieprawidłowe zabiegi higieniczne Wiele problemów ze zdrowiem intymnym ma swoje źródło w źle pojętych zabiegach higienicznych. Czasem stosujemy zbyt ostre środki, nasiadówki , irygacje – to wszystko (a zwłaszcza irygacje pochwy ) narusza i niszczy naturalną barierę ochronną pochwy w postaci dobroczynnych bakterii Lactobacillus powodując, że w ciągu najbliższych kilku dni może rozwinąć się jej infekcja . Miejsca intymne należy myć przynajmniej raz dziennie, najlepiej pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii i grzybów z odbytu w okolice wejścia do pochwy . Do mycia najlepiej używać delikatnych środków do higieny intymnej – mydło może naruszyć kwaśne pH, powodować uczulenia i podrażniać. Uczulające są szczególnie substancje zapachowe używane w mydłach, chusteczkach nawilżających i wkładkach higienicznych . Bezwzględnie należy zrezygnować z irygacji pochwy jako formy higieny – wyjaławiają one środowisko pochwy nawet na 72 godziny! W tym czasie jest ona szczególnie narażona na atak chorobotwórczych bakterii i grzybów. Przeczytaj także: Zdrowie po ciąży - wstydliwe problemy, o których nie mówisz Wilgotne środowisko - raj dla bakterii i grzybów Bakterie i grzyby „lubią” wilgotne środowisko, więc jeśli stosujesz wkładki higieniczne , podpaski i tampony, pamiętaj o częstym ich zmienianiu. Lepsze są wkładki zawierające włókna naturalne, tzw. oddychające. Także bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana lub z innego włókna naturalnego. W przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych zamień stringi na klasyczną bieliznę, ponieważ w stringach łatwiej o przenosiny bakterii i grzybów z odbytu w okolice pochwy, częściej też występują otarcia delikatnego naskórka okolic intymnych, co sprzyja jego podrażnieniom. Zachowaj czujność w miejscach publicznych Są takie...

bakteryjne zapalenie pochwy
Fotolia
Mama
Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy, leczenie
Bakteryjne zapalenie pochwy zwane także waginozą bakteryjną wynika z zaniku pałeczek kwasu mlekowego i rozwoju mieszanej flory beztlenowej i tlenowej w pochwie. Bakteryjne zapalenie pochwy bardzo często przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach dominującym objawem jest przykry zapach z pochwy.

Bakteryjne zapalenie pochwy to infekcja, która jest jedną z najczęstszych dolegliwości kobiecych. Do bakteryjnego zapalenia pochwy dochodzi w wyniku zaburzenia mikroflory pochwy. Skutkiem tego jest namnożenie bakterii oraz zwiększenie pH pochwy.Oprócz bakteryjnego zapalenia pochwy możemy spotkać się również z grzybiczą infekcją intymną oraz zakażeniem wirusem lub rzęsistkiem .Warto pamiętać, że bakteryjne zapalenie pochwy jest niestety dolegliwością nawracającą. Zakażenie dróg rodnych może zdarzyć się każdej współżyjącej kobiecie. Spis treści: Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Bakteryjne zapalenie pochwy: czynniki zwiększające bakteryjne zapalenie pochwy Bakteryjne zapalenie pochwy: leczenie Bakteryjne zapalenie pochwy: zapobieganie Bakteryjne zapalenie pochwy: objawy Jednym z najczęstszych objawów infekcji bakteryjnej pochwy jest zmiana wyglądu i zapachu wydzieliny z pochwy . W normalnej sytuacji, gdy kobieta jest zdrowa, wydzielina powinna być bezwonna, przejrzysta (lub biała – to zależy od fazy cyklu) i śliska w dotyku. Kiedy kobieta ma bakteryjne zapalenie pochwy, wydzielina zmienia się: staje się białoszarawa lub żółtawa, może mieć rybi zapach – to świadczy o infekcji bakteryjnej . Niestety, infekcja może również przebiegać bezobjawowo, przez co czasem jest trudna do rozpoznania. Najczęściej, gdy zapalenie obejmie również cewkę moczową, można zacząć odczuwać pieczenie i świąd oraz parcie na cewkę moczową.   Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy zwykle nasilają się przed terminem spodziewanej miesiączki. Należy udać się do ginekologa i rozpocząć leczenie, ponieważ infekcja może zacząć obejmować zakażenie grzybicze , a następnie przenieść infekcje do kanału szyjki macicy. Bakterie mogą też zaatakować inne narządy - błonę śluzową macicy, a potem...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz