picie kawy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Spodziewasz się dziecka? Zrezygnuj z kawy!

Kochasz kawę i spodziewasz się dziecka? Aż do porodu racz się ulubionym napojem z umiarem, żeby nie zaszkodzić dziecku!

O tym, że alkohol szkodzi nienarodzonemu dziecku, wiadomo od dawna. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak na płód działa kawa wypijana przez ciężarną. Oczywiście eksperymentu nie przeprowadzono na ludziach, ale na zwierzętach, a konkretnie – na szczurach, których geny są w 90 proc. identyczne z naszymi.

Skąd pomysł na badania?

Naukowcy znali doniesienia o tym, że wypijanie przez ciężarne kobiety 2-3 filiżanek kawy dziennie (300 mg kofeiny) może skutkować niższą masą ciała u rodzonych przez nie dzieci. Z kolei inne badania przeprowadzone na zwierzętach sugerowały, że kofeina może nie być obojętna dla wątroby płodu i sprzyjać powstawaniu niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby. Jest to choroba, która zwykle pojawia się wskutek alkoholizmu lub cukrzycy.

Kofeina szkodzi wątrobie płodu

Najnowsze badania przeprowadzono w Chinach. Podczas ich trwania ciężarnym szczurzycom podawano kofeinę odpowiadającą 2-3 filiżankom lub 6-9 filiżankom kawy dziennie. Okazało się, że nowo narodzone szczurzątka pijących kofeinę mam miały mniejszą masę ciała, obniżony poziom hormonów wątrobowych, insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz wyższy poziom hormonu stresu – kortykosteroidu.

Po narodzinach dochodziło do reakcji naprawczej – organizm usiłował zredukować szkody, produkując wyższe ilości IGF-1. To zjawisko także nie jest obojętne dla zdrowia, gdyż może sprzyjać rozwojowi niealkoholowego stłuszczenia wątroby w przyszłości.

Zobacz także: Ile alkoholu można wypić w ciąży

A co z kobietami ich dziećmi?

Lider badań, dr Hui Wen, twierdzi, że wpływ kofeiny na rozwój wątroby płodu powinien zostać potwierdzony w obserwacjach prowadzonych na ludziach. Jednak dodaje, że dopóki takie badania nie zostaną przeprowadzone, na wszelki wypadek radzi kobietom unikanie picia kawy w ciąży. Jeśli więc spodziewasz się dziecka, dmuchaj na zimne i aż do porodu zrezygnuj z latte, capuccino i wszystkich innych rodzajów tego napoju.

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także
dieta w ciąży

Co jeść w ciąży: ważne zalecenia eksperta

co jeść w ciąży

Dobra dieta ciężarnej to zdrowy start dla dziecka

Ćwiczenia w ciąży

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia w ciąży? 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

kobieta w ciąży pije kawę
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Kawa w ciąży = za małe dziecko?
Lubisz kawę? W ciąży lepiej ogranicz jej picie. Bezpieczna dawka to według naukowców zaledwie dwie filiżanki dziennie. Większa ilość może prowadzić do tego, że dziecko urodzi się mniejsze niż powinno.

Chociaż kawa nie jest na liście napojów zakazanych dla kobiet w ciąży (tak jak np. alkohol ), to jednak jej nadmiar może negatywnie wpływać na wagę i wzrost dziecka w brzuchu. Z tego powodu dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny ). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest nieco bardziej liberalna w zaleceniach: według jej rekomendacji przyszła mama może zupełnie bezpiecznie dla dziecka wychylić trzy filiżanki dziennie - ale już nie więcej. Dlaczego kobieta w ciąży musi ograniczać kawę? Powodem ograniczenia liczby wypitych filiżanek kawy podczas ciąży jest to, że kofeina łatwo przechodzi przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Naukowcy okryli, że związki powstałe w wyniku rozkładu kofeiny kumulują się w mózgu płodu – co może źle wpływać na jego rozwój. Na domiar złego, kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, co może prowadzić do tego, że płód wolniej się rozwija i rośnie.  Naukowcy przypominają, że mała waga urodzeniowa dziecka może prowadzić do problemów zdrowowtnych w przyszłości. Polecamy: Kawa rozpuszczalna, co się w niej naprawdę znajduje?   Czy kawa może prowadzić do przedwczesnego porodu? Nie jest wiadomo do końca, czy picie kawy w ciąży może być przyczyną przedwczesnego porodu . Badający to zagadnienie naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) nie odkryli żadnej zależności między piciem kawy a terminem narodzin dziecka. Czytaj też: 10 rzeczy zakazanych w ciąży Co jeszcze warto wiedzieć o kofeinie? Każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w herbacie (pod nazwą teina),...

Kawa a karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Kawa a karmienie piersią: czy pić kawę podczas laktacji, jaka kawa dla karmiącej mamy?
W temacie „kawa a karmienie piersią” mamy dwie informacje: zła brzmi – karmiąca mama powinna unikać kofeiny, dobra – naukowcy dopuszczają picie kawy podczas laktacji pod warunkiem, że dawka kofeiny będzie ograniczona. Nadmiar kofeiny wpływa na samopoczucie dziecka i może zakłócać jego sen. Karmiąca mama zamiast zwykłej czarnej kawy może wybrać kawę bezkofeinową, zieloną lub inkę.

Kawa a karmienie piersią to temat, który budzi wiele wątpliwości. Nie wszystkie młode mamy wiedzą, że nie powinny pić kawy w dowolnej ilości podczas laktacji. Niewielka porcja niezbyt mocnej i doprawionej mlekiem kawy dziennie nie powinna stanowić problemu, ale nadużywanie kofeiny może być niekorzystne dla dziecka.  Spis treści: Czy karmiąc piersią, można pić kawę Czy kawa przenika do mleka? Kawa rozpuszczalna a karmienie piersią Kawa bezkofeinowa a karmienie piersią Kawa a karmienie piersią – kawa zbożowa Kawa zielona a karmienie piersią Wpływ kawy na dziecko Czy karmiąc piersią, można pić kawę? Jeśli nie możesz żyć bez kawy, jedna, maksymalnie dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie (najlepiej z mlekiem) muszą wystarczyć. Picie kawy w nieograniczonej ilości nie jest wskazane. Dopuszczalna ilość kofeiny w diecie karmiącej mamy to do 300 mg na dzień . W tym roku w czasie Światowego Tygodnia Karmienia Piersią kofeina nawet znalazła się na liście trzech produktów, których kobiety karmiące powinny unikać. Kawa nie jest najlepszym napojem dla karmiącej nie tylko z uwagi na zawartość kofeiny. W okresie laktacji kobieta jest narażona na niedobory niektórych składników mineralnych.  Nie warto więc pogarszać sprawy piciem zbyt dużej ilości kawy, która: wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B i witaminę C, utrudnia przyswajanie wapnia, potasu, cynku, podnosi ciśnienie krwi. Czy kawa przenika do mleka mamy? Kawa jako taka – nie przenika do matczynego pokarmu, ale kofeina zawarta w kawie przenika do krwi matki, z niej dostaje się do pokarmu, a wraz z nim do organizmu dziecka. Do pokarmu kobiecego przedostaje się ok. 1 proc. kofeiny , którą ma we krwi karmiąca mama. Ponieważ kofeina działa pobudzająco, może wpływać na dziecko. Niektóre niemowlęta są na nią...

picie kawy w ciąży niesie ryzyko nadwagi u dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Chcesz mieć zdrowe dziecko? - może lepiej jej unikaj!
Naukowcy przebadali naprawdę wiele tysięcy kobiet, aby dojść do wniosków, które mogą zasmucić wiele kobiet. Na szczęście nie jest to coś, z czym nie dałoby się żyć (przez 9 miesięcy)!

Lekarze nie zabraniają przyszłym mamom delektowania się kawą, zalecają jedynie rozwagę w tej sprawie. Przyjmuje się, że taką dozwoloną ilością są 3 filiżanki kawy dziennie. 50 tysięcy kobiet, 8 lat obserwacji O tym, że picie kawy w ciąży wymaga umiaru wiadomo już od dłuższego czasu. Badania potwierdziły, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkuje urodzeniem dziecka z niższą masą ciała.  Tymczasem najnowsze badania dowodzą, że spożywanie kawy i to nawet w niewielkich ilościach , może nieść jeszcze inne negatywne konsekwencje. Nawet umiarkowane spożywanie kofeiny przez kobietę w ciąży wiąże się z podwyższonym ryzykiem nadwagi lub otyłości u jej dziecka – wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie "BMJ Open". Naukowcy ze szwedzkich, norweskich i francuskich ośrodków naukowych przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tysięcy ciężarnych kobiet , a następnie przez 8 lat śledzili losy ich dzieci. Badania pokazały, że maluchy urodzone przez matki, pijące w ciąży kawę lub inne napoje zawierające kofeinę, w wieku szkolnym i przedszkolnym częściej cierpiały na nadwagę lub otyłość. 3 filiżanki to jednak za dużo? U dzieci, których matki spożywały w ciąży najwięcej kofeiny, ryzyko podwyższonej masy ciała było o 5 proc. wyższe , niż u dzieci, których matki konsumowały w ciąży znikome ilości tej substancji. Większe prawdopodobieństwo nadwagi lub otyłości zaobserwowano nawet u dzieci, których matki ograniczały dzienne spożycie kawy do uznawanych za bezpieczne 3 filiżanek. Według rekomendacji szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności, dopuszczalne jest wypijanie w ciąży do 3 filiżanek kawy lub 6 kubków czarnej herbaty dziennie. "W krajach nordyckich spożywa się głównie kawę, tymczasem na przykład w Anglii głównym źródłem kofeiny jest czarna herbata. Jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz