Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Co ciążowe mdłości mają wspólnego z zębami – wyjaśnia dentysta

Co stan uzębienia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne? Jakie są konsekwencje próchnicy dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Na te i inne pytania przyszłych mama odpowiada lekarz dentysta Konrad Zarod.
dentysta, stomatolog
lek. stom. Konrad Zarod
Konsultacja merytoryczna

Oprócz regularnych wizyt i badań lekarskich, stylu życia i odpowiedniej diety także stan twojego uzębienia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, którego się spodziewasz. Jeśli więc masz coś na sumieniu, umów się jak najszybciej na wizytę u dentysty – przestrzega nasz ekspert.

Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby. Dlaczego stan uzębienia jest tak ważny w ciąży?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę. Jeśli jednak w ciążę zaszła kobieta z niewyleczonymi zębami, powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła są bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. A wszystko dlatego że bakterie, wywołujące stan zapalny jamy ustnej, choroby jamy ustnej (np. próchnicę), dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku, utrudniając jego prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze. Potencjalny niebezpieczny dla płodu jest nawet pozornie niewinny kamień nazębny, który w rzeczywistości stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.    

A jak na stan zębów i jamy ustnej wpływa ciąża?  

Już w początkach ciąży jest utrudnione dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej. Mdłości – na które w pierwszym trymestrze cierpi połowa kobiet spodziewających się dziecka – mogą uniemożliwiać dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty prowadzą do niszczenia szkliwa zębów i erozji.
Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów.
Nie należy również zapominać o zagrożeniach związanych z zachciankami ciążowymi, czyli nieodpowiednią dietą.

Dowiedz się, jak zmniejszyć krwawienie dziąseł.

Kiedy więc powinna się odbyć pierwsza „ciążowa” wizyta u stomatologa?     

Nie ma specjalnej „ciążowej” wizyty w stomatologa. Oczywiście pod warunkiem że ciąża jest planowa, a kobieta znajduje się pod stałą opieką dentysty i ma wszystkie zęby wyleczone. Jeśli nie, umówienie się do stomatologa jest jedną z pierwszych rzeczy, które musi zrobić przyszła mama, tak by jak najszybciej skontrolować stan uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki.   
Nie muszę chyba wspominać, że kobieta w ciąży powinna zgłosić się do dentysty, ilekroć zauważy coś niepokojącego.

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

ciężarna myje zęby
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badanie stomatologiczne w ciąży
Co wspólnego ma próchnica z ciążą? Bardzo wiele. Dlatego każda przyszła mama powinna jak najszybciej odwiedzić dentystę i wyleczyć wszystkie zęby.

Po co wykonuje się to badanie?   Celem przeglądu stomatologicznego jest kontrola stanu uzębienia, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie – w razie potrzeby – planu leczenia. To bardzo ważne badanie i nie należy go bagatelizować, ponieważ niewyleczone zęby mogą mieć poważne konsekwencje dla nienarodzonego dziecka. Bakterie (doskonałą pożywką dla nich jest nawet kamień nazębny), które wywołują choćby próchnicę, przedostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą utrudniać dziecku prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze macicy .  Warto też wiedzieć, że problemy z zębami i dziąsłami mogą zacząć się już na początku ciąży, wraz z pojawieniem się mdłości i wymiotów. Mdłości utrudniają dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty powodują niszczenie szkliwa zębów i erozję. Na domiar złego zmiany hormonalne, które towarzyszą ciąży, powodują, że naczynia krwionośne rozszerzają się i stają się bardziej kruche niż dotychczas. Dlatego dziąsła, mocno ukrwione, są wrażliwe na uszkodzenia, a błony śluzowe łatwiej ulegają podrażnieniom, także przez czynniki zawarte w płytce nazębnej.   Na czym polega to badanie?  Badanie stomatologiczne w ciąży to przede wszystkim przegląd jamy ustnej przyszłej mamy i ustalenie – o ile to konieczne – planu kolejnych wizyt i leczenia zębów, ale także uświadomienie jej, jak bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej w okresie ciąży oraz wskazanie, jak to robić w tym newralgicznym czasie. Czy wiesz: Jak dbać o zęby w czasie ciąży?   Kiedy wykonuje się to badanie? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży odbyło się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6.–8. tydzień ciąży). Poza tym jednym z elementów...

dentysta, gabinet stomatologiczny, na fotelu dentysty
Fotolia
Starania o dziecko
Jakie zabiegi stomatologiczne przed planowaną ciążą?
Mostki, koronki... Zdecydować się na taki zabieg stomatologiczny przed ciążą, czy czekać do porodu? A co z próchnicą? Odpowiada Konrad Zarod, warszawski lekarz dentysta, właściciel gabinetu "Alchemia Uśmiechu".

Muszę zrobić porządek z zębami, ale wiążę się to z długotrwałym leczeniem (prostuję zgryz). Nie miałabym wątpliwości, czy iść do stomatologa, ale planuję zajść w ciążę. Czy czekać z tym leczeniem do jej zakończenia? Basia Jeśli kobieta nie spodziewa się jeszcze dziecka, to odpowiedź jest prosta – przed poczęciem należy wyleczyć wszystkie zęby (tzn. próchnicę, stany zapalne w jamie ustnej). To lepsze rozwiązanie, niż narażanie się w czasie ciąży na dodatkowy dyskomfort spowodowany wizytami u dentysty. Kolejny argument za zdrowymi zębami u przyszłej mamy jest taki, iż niewyleczone zęby utrudniają... zajście w ciążę. Korony, mosty – przed ciążą czy po porodzie Inaczej jest, gdy w grę wchodzi leczenie protetyczne (czyli wykonywanie koron i mostów ) oraz implantologiczne – zalecałbym wstrzymać się z tym do porodu. Działania te muszą być dobrze zaplanowane, przeprowadzone z należytą starannością, a niejednokrotnie na efekt końcowy składa się kilka wizyt w odstępach nawet kilku miesięcy. W ciąży trudno o taki komfort. Leczenie stomatologiczne w ciąży Ciąża nie jest powodem, by rezygnować z leczenia zębów i odkładać to na czas po porodzie. Jeśli kobieta spodziewa się dziecka, a nie wyleczyła zębów przed poczęciem, to najpierw trzeba:  oczyścić zęby z kamienia i osadu – obecność kamienia i osadu powoduje stany zapalne dziąseł oraz podwyższa poziom bakterii we krwi, co ma negatywny wpływ na przyszłą mamę i płód;  usunąć ogniska próchnicy oraz stany zapalne. W czasie ciąży można też przeprowadzić inne zabiegi:  "założyć" wypełnienia oraz leczyć zęby kanałowo;  usunąć zęby – robi się to w przypadkach tego wymagających. Jedynym zastrzeżeniem jest rodzaj podawanego znieczulenia. U kobiet w ciąży nie należy podawać znieczuleń zawierających...

kiedy do dentysty z dzieckiem
Adobe Stock
Pielęgnacja
Ból zęba? Nie przegap tych 7 objawów infekcji u dziecka
Dziecko prawdę ci powie? No chyba, że nie wie, jak nazwać to, co się z nim dzieje! A jeśli płacze, nie ma apetytu, zaczyna gorączkować, wiadomo, że coś mu dolega. Może zęby? Próchnica u dziecka nie zawsze jest widoczna gołym okiem!

Kiedy gorączkuje lub jest rozdrażnione, od razu podejrzewasz, że coś się kroi. Może przeziębienie, może ząbkowanie, może choróbsko aktualnie krążące po przedszkolu... Ale czy wiesz, że takie objawy mogą również świadczyć o infekcji zęba? Jeśli oprócz tego zaobserwujesz kilka charakterystycznych symptomów, nie zwlekaj – pora na wizytę u dentysty! To może być próchnica. Objawy infekcji zęba u dzieci Małe dzieci, nawet te, które zaczęły już mówić, często mają problem z precyzyjnym określeniem dolegliwości, dlatego warto, abyś wiedziała, jak rozpoznać kłopoty z zębami u dziecka. Do typowych objawów choroby zębów u dzieci zaliczamy: ból zęba - ostry, pulsujący lub promieniujący ból w jamie ustnej może świadczyć o infekcji odzębowej. Może prowadzić do rozwoju ropnia: - Gdy zaatakowana miazga zębowa obumiera, ból może na jakiś czas ustąpić lub złagodnieć, ale bakterie nadal będą się namnażać skutkując powiększającą się infekcją i uszkodzeniem tkanek. Nawet jeśli ropień pęknie, a z jego wnętrza wypłynie treść ropna, nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Infekcje zęba równie dobrze mogą przebiegać bezboleśnie, np. po obumarciu miazgi – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Stomatologii Periodent w Warszawie . zmiana koloru zęba – zainfekowany ząb może stać się siny i ciemniejszy od pozostałych. Wtedy mówimy, że ząb jest "martwy", co jest efektem martwicy miazgi.  obrzęk dziąseł i szyi - zdrowe dziąsła mają jasnoróżowy odcień, są twarde i niezmienione zapalnie. - Jeśli obszar dziąsła okalającego ząb jest zaczerwieniony, rozpulchniony i opuchnięty, przyczyną prawdopodobnie jest stan zapalny zęba, ponieważ choroby dziąseł są rzadkie u dzieci. Gdy infekcja się rozprzestrzenia, może pojawić się opuchlizna policzka, okolic żuchwy, a nawet powiększenie szyjnych węzłów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta