Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, ciąża
Zdrowie w ciąży

Dziwne samopoczucie po zażyciu żelaza

Czy zaparcia w czasie ciąży mogą być związane niedoborem żelaza? Na pytanie odpowiada dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja merytoryczna

Jestem w drugim trymestrze ciąży i od tygodnia dokuczają mi zaparcia. Z uwagi na mój stan jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Przede wszystkim jednak niepokoi mnie to, że wypróżniam się na czarno. Czy może być to związane z niskim poziomem żelaza? Lekarz przepisał mi tabletki, gdy stwierdził anemię. Ewa z Krakowa

Tak, to prawda, preparaty żelaza mogą odpowiadać m.in. za ciemne zabarwienie stolca. Zresztą podobnie jest z zaparciami, które mogą mieć tę samą przyczynę. Jeśli nie są one zbyt uciążliwe, wystarczy zadbać o to, aby posiłki zawierały więcej błonnika - obfitują w niego produkty z mąki z grubego przemiału, ale także warzywa i owoce, np. jabłka.

 

 

Co robić, jeśli zmiana diety nie przyniesie poprawy?

Jeśli wprowadzenie do diety produktów obfitujących w błonnik nie przyniesie poprawy, konieczna może być  zamiana przepisanego preparatu na inny, które będzie lepiej przez Panią tolerowany. Rozwiązaniem problemu może okazać się również przyjmowanie łagodnych leków działających przeczyszczająco, np. Lactulozy, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Czytaj też: Dietetyczne sztuczki na zaparcia 

Obejrzyj film: Jakie leki można przyjmować w ciąży? 
 

 

 

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Zmęczona kobieta, odpoczynek, relaks
Fotolia
Mama
Niedobór żelaza – jakie są przyczyny i objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza może prowadzić do rozwoju niedokrwistości, dlatego tak ważna jest szybka diagnoza, a co za tym idzie szybkie wdrożenie leczenia. Polega ono głównie na usunięciu przyczyny niedoboru żelaza oraz na suplementacji tego pierwiastka.

Jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza? Najczęstszą przyczyną niedoboru żelaza jest długotrwałe krwawienie (ocenia się, że jest to 80% przypadków), np. z przewodu pokarmowego (w tym wrzody, żylaki przełyku), z dróg rodnych, z dróg oddechowych, z powodu urazów, a także stosowania leków upośledzających krzepliwość krwi.   Przyczyną niedoboru żelaza może być również upośledzenie wchłaniania (zespół złego wchłaniania), niewystarczająca podaż tego pierwiastka w diecie (małe dzieci, wegetarianie). Niedobór żelaza jest też charakterystyczny w czasie ciąży, karmienia piersią, a nawet pokwitania. U niemowląt, dzieci i młodzieży za niski poziom żelaza odpowiada najczęściej uboga w ten pierwiastek dieta lub… pasożyty układu pokarmowego. Natomiast u dorastających dziewczynek i miesiączkujących kobiet comiesięczne, obfite krwawienia . Warto wiedzieć: Gdy dziecku brakuje żelaza... Jak się objawia niedobór żelaza? Najczęstszymi objawami niedoboru żelaza są: osłabienie, męczliwość psychiczna, słaba tolerancja wysiłku fizycznego, częste infekcje, zawroty i bóle głowy , szumy w uszach, mroczki przed oczami, senność, wzmożona drażliwość, zaburzenie koncentracji uwagi, pogorszenie pamięci. Dodatkowo mogą wystąpić: suchość skóry, zajady , problemy z włosami, z paznokciami (łamliwość, rozdwajanie itp.) dolegliwości żołądkowe – spowodowane spadkiem kwaśności soku żołądkowego. Jakie badania zleca się w przypadku niedoboru żelaza? Podstawowym badaniem jest morfologia krwi (w celu oznaczenia stężenia żelaza) oraz wywiad lekarski, w celu wykluczenia przyczyny związanej z ubogą w żelazo dietą lub obfitymi miesiączkami. Dodatkowo lekarz może zlecić badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badanie kału (na obecność krwi) oraz badania wykluczające inne...

kobieta w ciąży, ciążą, dolegliwości w ciąży, sen w ciąży
© drubig-photo - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
Dolegliwości, które może mieć kobieta w ciąży
Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, artykułów, to i tak możesz doświadczyć czegoś, o czym nie miałaś wcześniej pojęcia. Zapytaliśmy kilka kobiet, co je zaskoczyło podczas 9 miesięcy ciąży, a ginekolog Artur Kucharski wyjaśnił, dlaczego tak się działo.

Mam duży biust jak Dolly Parton "Jestem w ciąży od kilku tygodni, a mój biust znacznie się powiększył . Wiedziałam, że stanie się wydatniejszy, ale żeby różnica była aż taka? Widać też mnóstwo błękitnych żyłek."   Odpowiedź ginekologa: Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To wczesne objawy ciąży , spowodowane przez hormony sterydowe , które zaczynają przeobrażać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi , ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że skóra staje się cieńsza. Nie mieszczę się w dżinsy "Jak to możliwe, że nie mogę się dopiąć, skoro jestem dopiero w drugim miesiącu i brzuszek mi jeszcze nie urósł?"   Odpowiedź ginekologa: Za poszerzenie się bioder i talii odpowiedzialne są te same hormony , które wpływają na wielkość biustu. Nie przytyłaś. Twój organizm zaczyna gromadzić zapasy wody.  Mam węch jak pies myśliwski "Potrafię odgadnąć, co ktoś jadł na obiad, z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza że zaczęły mnie ostatnio zapachy , które dotąd lubiłam. Musiałam się pozbyć swoich ulubionych perfum!"   Odpowiedź ginekologa: To zupełnie normalne. Oprócz węchu wyczulił się także twój zmysł smaku . Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony. Tracę na wadze  "Liczyłam się z tym, że podczas ciąży przytyję od 9 do 14 kg, a w pierwszym trymestrze przybędzie mi od 1 do 3 kg, tymczasem wskazówka wagi przesuwa się w lewo zamiast w prawo."   Odpowiedź ginekologa: Gdy...

zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, jak sobie radzić
Zaparcia w ciąży pojawiają się bardzo często. Ich główną przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Są uciążliwe i budzą wiele wątpliwości: czy przy problemach z wypróżnianiem można przeć, czy zaparcia w ciąży mogą wywołać poród? Wyjaśniamy i uspokajamy – zatwardzenie w ciąży można zwalczyć domowymi i bezpiecznymi sposobami.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial; color: #323333} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #323333} span.s2 {font: 14.0px Helvetica} Zaparcia w ciąży to często spotykana dolegliwość. Przyczynia się do nich wyższy poziom ciążowych hormonów, ale również złe nawyki. Problemy z wypróżnianiem powodują duży dyskomfort, a czasami nawet ból. Nie można ich bagatelizować, bo przedłużające się zaparcia mogą przyczynić się do powstania hemoroidów. Na zatwardzenie w ciąży najlepiej pomogą domowe sposoby, które usprawnią funkcjonowanie jelit i nie zaburzą naturalnego rytmu ich pracy. Spis treści:  Zaparcia w ciąży – czym są Zaparcia w ciąży – objawy Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne Zaparcia w ciąży – przyczyny Co jeść na zaparcia w ciąży Ćwiczenia na zaparcia w ciąży Co na zaparcia w ciąży – preparaty z apteki Zaparcia – co to? Zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, to przedłużone zaleganie treści pokarmowej w okolicy przewodu pokarmowego, zazwyczaj w jelicie grubym. Zaparcia mogą też polegać na problemach z wydaleniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytnicy). Jeżeli treść jelitowa znajduje się w jelicie grubym przez dłuższy czas – stolec staje się twardszy i bardziej zbity, co jeszcze bardziej utrudnia problemy z wypróżnieniem. Prawidłowo powinno się oddawać jeden stolec dziennie, minimum trzy razy w tygodniu.  Zaparcia w ciąży – objawy Jak rozpoznać problemy z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz