płód, dziecko

Co jest w ciążowym brzuchu?

Niezależnie od faktu, czy uwielbiasz swój ciążowy brzuszek, czy nie możesz się pogodzić, że po talii zostało tylko wspomnienie, warto wiedzieć, co oprócz dziecka jest w środku. I dlaczego to wszystko tak doskonale działa.
płód, dziecko

Mały, duży, okrągły i wystający lub ledwie co widoczny? Nie jest ważne, jak twój ciążowy brzuszek wygląda teraz z zewnątrz (bo przecież prawdziwie „ciążowy” stanie się pewnie dopiero około 20. tygodnia ciąży) – liczy się też jego niezwykle bogate wnętrze! Dlatego usiądź sobie wygodnie i poczytaj, co pomaga dziecku w twoim brzuchu tak wspaniale się rozwijać.

Dziecko rosnące w brzuchu mamy

Przeciętna waga dziecka w brzuchu mamy to pod koniec ciąży około trzech kilogramów. I, co ciekawe, waga dziecka to mniej więcej zaledwie połowa wszystkich ciężarów, jakie dźwiga przyszła mama. Patrząc na wyjątkowo potężny brzuch, nie martw się zatem, że twoje dziecko jest tak duże jak jego mieszkanko – rozmiar dziecka najczęściej nie ma związku z rozmiarem brzucha. Tylko w zaawansowanej ciąży, gdy twoje dziecko leży, możesz mieć bardziej płaski brzuszek, a gdy jest w pozycji porodowej ustalonej, brzuch „wysoki” i wystający.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Pępowina, która łączy mamę i dziecko

Łączy matkę i dziecko. Działa jak „linia życia”, przenosząc krew (pokarm i tlen) z łożyska do dziecka i (dwutlenek węgla) od dziecka do łożyska (jest w nim "umocowana" mniej więcej pośrodku). Pępowina i łożysko rosną, w miarę jak dziecko się rozwija. Dzięki temu choć na początku ciąży pępowina ma zaledwie kilka milimetrów, pod jej koniec może osiągnąć nawet metr długości! Jest otoczona galaretą Whartona, która nadaje jej sprężystość i zapobiega uciskowi. Dziecko może się jednak w nią zaplątać – w trakcie porodu albo dużo wcześniej – 30 proc. rodzących się dzieci ma pępowinę owiniętą wokół szyi lub ciała. Czasem powoduje to zmiany w zapisie KTG, świadczące o utrudnionym przepływie. To zaś może być przyczyną cięcia cesarskiego.

Zobacz też: Wszystko o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie

Worek owodniowy, czyli doskonała ochrona dziecka podczas ciąży

Zawiera on płyn, w którym pływa dziecko. Większa jego część to woda zawierająca składniki odżywcze (proteiny, sól, glukozę, fruktozę, mocznik, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy), które są wchłaniane przez cieniutką skórę dziecka. Do tego płynu dziecko również wydala mocz. Płyn owodniowy pełni także funkcję ochronną: to środowisko, w którym dziecko może się swobodnie poruszać, chroni je przed możliwymi infekcjami i zmianami temperatury, amortyzuje gwałtowne ruchy pochodzące z zewnątrz.


Mięśnie brzucha, które trzymają ciążowy brzuch

Noszenie przez dziewięć miesięcy wspaniale rosnącego, przybierającego na wadze dziecka to nawet dla silnych mięśni brzucha ciężka próba. Czasami więc, gdy mięśnie brzucha nie sprostają ciążowemu zadaniu, rozchodzą się i nawet wiele tygodni po porodzie nie wracają do wcześniejszego kształtu ani formy. Wtedy konieczna jest operacja plastyczna (choć zazwyczaj wystarczają ćwiczenia). Zauważyłaś na brzuchu ciemną linię? To tzw. kresa czarna, która pod wpływem hormonów ciążowych zastąpiła niewidoczną normalnie kresę białą (linea alba). Ona wskazuje, gdzie spotykają się twoje mięśnie brzucha. Zniknie po porodzie samoistnie.

Zobacz też: Jak dbać o siebie w ciąży? 3 najważniejsze zadania dla ciebie na każdy trymestr

Macica, czyli najważniejszy mięsień podczas ciąży

Twoja macica to dom dziecka. U przeciętnej kobiety jest zazwyczaj wielkości dużej gruszki, ale podczas ciąży rozciąga się wręcz niewiarygodnie – tak, że mieści się w niej (donoszony!) mniejszy lub większy maluszek. Pod jej koniec stanie się nawet największym mięśniem w całym ciele. Z medycznego punktu widzenia jest to mały, ale szalenie mocny mięsień, umiejscowiony w podbrzuszu, między łonem a kością ogonową. Gdy leżysz na brzuchu, macica jest uciskana z obydwu stron. Dla rozwijającego się płodu jest to jednak mało komfortowe. Dlatego najbardziej wskazane w ciąży jest układanie się na boku, najlepiej lewym. Powoduje to zmniejszenie ucisku na duże naczynia żylne matki i poprawia przepływ krwi przez łożysko.

Zobacz też: Wyspać się w ciąży - to jest możliwe

Łożysko, które dla dziecka pełni rolę filtra

Ma kształt płaskiego talerza i jest po prostu niezastąpione dla rosnącego maluszka. Zawiązuje się około 12. tygodnia ciąży i odtąd zaczyna pełnić swoje życiodajne funkcje: żywi rozwijające się w łonie dziecko, transportuje krew, zbiera i eliminuje wydalane odpady oraz filtruje toksyczne substancje, nie pozwalając im przedostać się z organizmu matki do organizmu dziecka. Bariera, którą jest łożysko, ma jednak, niestety, swoje ograniczenia, gdyż nie chroni dziecka przed przedostaniem się do jego organizmu różnych gazów i substancji: środków przeciwbólowych, alkoholu, aspiryny, nikotyny i niektórych wirusów. Dlatego jeśli matka jest nałogową palaczką, naczynia krwionośne zacieśniają się i łożysko nie może pełnić swoich normalnych funkcji.

Zobacz też: Ono jest z tego, co ty jesz! Jak się rozwija płód i czego potrzebuje?

Pęcherz moczowy, który podczas ciąży jest niezwykle ważny

Umiejscowiony niezbyt dla siebie szczęśliwie między macicą a dołem twojego brzucha, jest podczas ciąży pod ogromną presją – nie dziwne więc, że robisz tyle dodatkowych kursów do toalety! Co bardzo ciekawe, twój pęcherz zmienia kształt, kiedy jesteś w ciąży, dlatego również wszelkie infekcje moczowe mogą być znacznie trudniejsze do leczenia niż zazwyczaj. Profilaktycznie nie zapominaj o piciu dużych ilości wody źródlanej – ona świetnie przepłukuje pęcherz i zapobiega niektórym kłopotom z układem moczowym.

Zobacz też: Jak duże jest twoje dziecko w brzuchu


Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy