GRY
 
 

Co jest w ciążowym brzuchu?

Niezależnie od faktu, czy uwielbiasz swój ciążowy brzuszek, czy nie możesz się pogodzić, że po talii zostało tylko wspomnienie, warto wiedzieć, co oprócz dziecka jest w środku. I dlaczego to wszystko tak doskonale działa.

płód, dziecko

Mały, duży, okrągły i wystający lub ledwie co widoczny? Nie jest ważne, jak twój ciążowy brzuszek wygląda teraz z zewnątrz (bo przecież prawdziwie „ciążowy” stanie się pewnie dopiero około 20. tygodnia ciąży) – liczy się też jego niezwykle bogate wnętrze! Dlatego usiądź sobie wygodnie i poczytaj, co pomaga dziecku w twoim brzuchu tak wspaniale się rozwijać.

Dziecko rosnące w brzuchu mamy

Przeciętna waga dziecka w brzuchu mamy to pod koniec ciąży około trzech kilogramów. I, co ciekawe, waga dziecka to mniej więcej zaledwie połowa wszystkich ciężarów, jakie dźwiga przyszła mama. Patrząc na wyjątkowo potężny brzuch, nie martw się zatem, że twoje dziecko jest tak duże jak jego mieszkanko – rozmiar dziecka najczęściej nie ma związku z rozmiarem brzucha. Tylko w zaawansowanej ciąży, gdy twoje dziecko leży, możesz mieć bardziej płaski brzuszek, a gdy jest w pozycji porodowej ustalonej, brzuch „wysoki” i wystający.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Pępowina, która łączy mamę i dziecko

Łączy matkę i dziecko. Działa jak „linia życia”, przenosząc krew (pokarm i tlen) z łożyska do dziecka i (dwutlenek węgla) od dziecka do łożyska (jest w nim "umocowana" mniej więcej pośrodku). Pępowina i łożysko rosną, w miarę jak dziecko się rozwija. Dzięki temu choć na początku ciąży pępowina ma zaledwie kilka milimetrów, pod jej koniec może osiągnąć nawet metr długości! Jest otoczona galaretą Whartona, która nadaje jej sprężystość i zapobiega uciskowi. Dziecko może się jednak w nią zaplątać – w trakcie porodu albo dużo wcześniej – 30 proc. rodzących się dzieci ma pępowinę owiniętą wokół szyi lub ciała. Czasem powoduje to zmiany w zapisie KTG, świadczące o utrudnionym przepływie. To zaś może być przyczyną cięcia cesarskiego.

Zobacz też: Wszystko o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie

Worek owodniowy, czyli doskonała ochrona dziecka podczas ciąży

Zawiera on płyn, w którym pływa dziecko. Większa jego część to woda zawierająca składniki odżywcze (proteiny, sól, glukozę, fruktozę, mocznik, kwas mlekowy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy), które są wchłaniane przez cieniutką skórę dziecka. Do tego płynu dziecko również wydala mocz. Płyn owodniowy pełni także funkcję ochronną: to środowisko, w którym dziecko może się swobodnie poruszać, chroni je przed możliwymi infekcjami i zmianami temperatury, amortyzuje gwałtowne ruchy pochodzące z zewnątrz.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie