Ciążowy organizer

21
Tydzień ciąży Do przewidywanego terminu porodu pozostało 19 tygodni
Co powinnam zrobić?
  1. Od 21. tygodnia możesz obserwować więcej zmian związanych z ciążą: na brzuchu pojawi się lada moment ciemna linia biegnąca od spojenia łonowego do pępka. To linea negra – znak firmowy ciąży. Czytaj więcej »
     
  2. Wybierz się na kolejną wizytą kontrolną. W tym czasie wykonuje się także drugie obowiązkowe badanie USG, tzw. połówkowe. Podczas badania lekarz ogląda płód pod kątem ewentualnych wad, głównie serca, oraz ocenia inne narządy wewnętrzne. Jeśli to uzasadnione, porozmawiaj z lekarzem o kordocentezie, czyli badaniu prenatalnym, które pozwoli wykluczyć wadę genetyczną albo rozwojową u dziecka. Czytaj więcej »
Co już mogę?
Podczas połówkowego USG możesz już poznać płeć swojego dziecka! Wiele zależy jednak od jego ułożenia w czasie badania. Dlatego zdarza się, że lekarz nie jest w stanie określić, czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę. Czytaj więcej »  
Ostatni dzwonek na:
Naukę odpoczynku z uniesionymi nogami. To skuteczny sposób, aby uniknąć bólu nóg, ich opuchnięcia oraz pojawienia się żylaków. Warto się o to zatroszczyć, aby po ciąży nadal bez problemu móc nosić sukienki i spódniczki. Czytaj więcej »
Prowadzenie dziennika dostępne tylko
dla zalogowanych użytkowniczek
zaloguj