niemowlę, miarka, mierzyć
fot. Panthermedia

Ciemiączka: co musisz o nich nich wiedzieć?

Te miękkie miejsca na główce niemowlaka są niezbędne do jego życia. I wbrew pozorom, wcale nie są tak delikatne, na jakie wyglądają.
niemowlę, miarka, mierzyć
fot. Panthermedia

Ciemiączko rodzi wiele pytań: czy można je myć? Kiedy zarośnie ciemiączko u niemowlaka? Jak powinno wyglądać ciemiączko? Pytań o ciemiączko jest więcej - nic dziwnego, bo to miękkie, pulsujące miejsce na głowie niemowlaka (a nawet 2 miejsca, bo ciemiączka są 2!), wzbudza w rodzicach niepokój. Postaramy się go rozwiać.

Ciemiączko - po co ono niemowlakowi?

Dzięki ciemiączkom podczas porodu kości dziecięcej czaszki zaczynają zachodzić na siebie dachówkowato. Wtedy głowa staje się węższa i dziecko może przecisnąć się przez kanał rodny. Aby jednak kości odzyskały swoje pierwotne położenie, potrzebują czasu. Dlatego noworodek może przypominać... małego kosmitę. Ale już po kilku dniach jego główka stanie się kształtna. Zostaną jednak na niej ciemiączka, które zarosną nieco później.

 
Redakcja poleca: Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.

Jak wyglądają ciemiączka?

Przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy, napotkasz tzw. ciemię przednie, które kształtem przypomina latawiec i mierzy około 2x2 cm. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne. Ma kształt trójkąta i mierzy zwykle około 1x1 cm. Bardzo ważny jest wygląd przedniego ciemiączka. Prawidłowe jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsuje. Szybko jednak reaguje na każdą zmianę ciśnienia w główce, więc może uwypuklać się np. podczas płaczu niemowlaka.

Wypukłe ciemiączko

Jeśli przednie ciemię jest wypukłe, twarde, napięte, choć niemowlę jest spokojne – to sygnał, że doszło do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Wtedy dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz!

Wklęsłe ciemiączko

Jeśli przednie ciemię jest zapadnięte, to zwykle sygnał odwodnienia organizmu. Towarzyszą mu wtedy inne niepokojące objawy: dziecko ma wyostrzone rysy twarzy, spierzchnięte wargi, suche śluzówki, zapadnięte oczy. Ponieważ odwodnienie niemowlaka jest bardzo niebezpieczne, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza (a czasem nawet wezwać pogotowie!).

Kiedy zarosną ciemiączka?

Na początku głowa dziecka rośnie szybciej niż pozostałe części ciała. Więc w pierwszych tygodniach ciemiączka mogą się jeszcze powiększać. Dopiero po tym czasie zaczną zarastać. Proces ten następuje powoli, by rosnący mózg dziecka miał dużo miejsca. Tylne ciemię znika zwykle między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia. Przednie zarasta między 10. a 18. miesiącem życia dziecka. Lekarz podczas każdej wizyty kontroluje tempo zarastania ciemion.
  • Za szybkie zarastanie ciemiączka może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu.
  • Zbyt wolne zarastanie ciemiączka może być sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy.
W razie jakichkolwiek podejrzeń lekarz skieruje dziecko na badania i ewentualnie zmieni dawkowanie witaminy D. Na szczęście w większości przypadków okazuje się, że wolniejsze czy odwrotnie – szybsze tempo zarastania ciemiączka nie oznacza poważnej dolegliwości, tylko jest cechą rodzinną.        

Jak pielęgnować ciemiączka?

Ciemiączka pielęgnujemy jak resztę główki niemowlaka. Ciemiączka są pokryte silną błoną łącznotkankową, dzięki czemu mózg dziecka jest dobrze chroniony. Zwykłe codzienne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak czesanie czy mycie główki na pewno nie uszkodzą ciemienia.

Zobacz też:             
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy