Encyklopedia zdrowia dziecka

Ciemiączko


Mają wpływ na rozwój mózgu i wcale nie są tak delikatne, na jakie wyglądają. Pomimo wrażenia kruchości, należy obchodzić się z nimi podobnie jak z pozostałymi częściami małego ciałka. Znaczenie ciemiączka wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatolog.

Miejsce dla kości
Ciemiączka to zagłębienia na główce noworodka, które można wyczuć. W miejscach tych nie ma kości. Ciemiączka są niezbędne, aby uczynić główkę, będącą największą częścią ciała dziecka, bardziej elastyczną. Dzięki temu łatwiej jej przedostać się przez kanał rodny.
Ciemię przednie jest większe i znajduje się w górnej części główki;jest „oknem ultrasonograficznym”, przez które można ocenić tkankę mózgową u noworodków i niemowląt do czasu jej zarośnięcia. Dzięki niemu możliwa jest diagnostyka niektórych patologii w ośrodkowym układzie nerwowym. Ma kształt rombu o wymiarach jeden na trzy centymetry szerokości. Znajduje się w miejscu stykania się z sobą kości czołowych i ciemieniowych. Ciemiączko przednie zwykle zamyka się po ukończeniu 18. miesiąca życia, ale zdarzają się dość duże odstępstwa od tego terminu. Znane są przypadki, kiedy ciemiączko zarasta już w czwartym miesiącu życia, jak również takie, kiedy następuje to dopiero w 23. miesiącu. Czas zaniknięcia ciemiączka nie ma większego znaczenia dla zdrowia i rozwoju dziecka, trzeba jednak konsultować tę sprawę z pediatrą.
Drugie ciemiączko znajduje się w tylnej części główki i ma kształt trójkąta – między kością potyliczną a kośćmi ciemieniowymi. Ciemiączko to jest o wiele mniejsze, dlatego też czasami niewyczuwalne, i zarasta już około drugiego-trzeciego miesiąca życia.

Jak pielęgnować?
Ciemiączka nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Trzeba jedynie utrzymywać główkę dziecka w czystości. Błona pokrywająca ciemiączko jest na tyle elastyczna, że potrafi nawet ochronić noworodka przed zagłębiającymi się w otworze paluszkami starszego rodzeństwa.
Sam mózg jest świetnie chroniony przez opony mózgowo-rdzeniowe (opona miękka, środkowa pajęczynówka i zewnętrzna gruba, mocna opona twarda).

Kiedy do lekarza?
– Ciemiączka zapadłe mogą świadczyć o odwodnieniu organizmu. Jeśli ciemiączko jest wyraźnie zapadnięte, skontaktuj się z lekarzem.
– Wybrzuszone, uwypuklone, tętniące ciemiączko może oznaczać podwyższone ciśnienie wewnątrz głowy i też wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra