Siara, kolka, ciemię – co to jest?! Słownik dla taty

Nie rozumiesz, co mówi do ciebie pediatra, położna środowiskowa albo twoja własna żona? Musisz przyswoić podstawową terminologię.
Sylwia Niemczyk
nowe słowa dla taty
fot. Fotolia
Kolka, smółka, ciemiączko – po porodzie poznasz te i wiele innych słów! Do tej pory odbijanie kojarzyło ci się tylko z siatkówką, a werandowanie z wakacjami nad jeziorem? Teraz to się zmieni.

A jak aspirator

To bardzo sprytne urządzenie do – tu uważaj! – odsysania wydzieliny z nosa. Niezastąpione przy katarze u dziecka. Zwykle jeden koniec rurki aspiratora wkładasz do dziecięcego nosa, drugi do swoich ust. Zasysasz, a zakatarzony maluch zdrowieje w oczach (a przynajmniej lepiej oddycha).
Redakcja poleca: Jak nosić niemowlę - film
Zobacz, w jakich pozycjach nosić niemowlaka. Pokazujemy pozycje najlepsze po karmieniu dziecka oraz pozycję, która pomoże niemowlęciu cierpiącemu na kolkę.

B jak baby blues

Stan emocjonalny, który może dopaść kobietę tuż po porodzie. Objawami będą np. płacz pozornie
bez powodu, ciągłe zmęczenie, nadmierna drażliwość. Na baby blues nie ma lekarstwa, więc jeśli dopadnie ono matkę twojego dziecka, po prostu okazuj jej wsparcie i czekaj. Po 2-3 tygodniach powinno być już dobrze. Jeśli jednak smutki i rozdrażnienie nie przejdą, a nawet przeciwnie, jeszcze się pogłębią,
to może oznaczać, że baby blues przeszedł w depresję poporodową, o której powinien dowiedzieć się lekarz.

B jak body

To bawełniana koszulka zapinana między nóżkami dziecka. Jej główna zaleta? Utrzymuje pieluszkę na swoim miejscu. Do tego body nie roluje się na plecach tak jak kaftanik (czyli bluzeczka z tasiemkami). Wkłada się je zwykle pod pajacyk (rozpinane ubranie, które wygląda jak bluzeczka, spodnie i skarpetki w jednym) albo pod śpioszki (podobne do pajacyka, ale nie mają rękawków, tylko ramiączka).
Przeczytaj: jak ubierać niemowlę.

C jak ciemiączko

Przerażająco miękkie miejsce na głowie dziecka. Dziurka w czaszce. Może czasem się lekko zapadać, a podczas płaczu malucha delikatnie pulsować. Dzięki niemu główka niemowlęcia może rosnąć (a podczas porodu mogła się trochę zmniejszyć i przejść przez kanał rodny). Ciemiączko zamknie się najpewniej przed 18. miesiącem życia dziecka.

C jak ciemieniucha

Tłuste żółte łuski na głowie – efekt z jednej strony nadmiernego złuszczania się naskórka, a z drugiej: niewłaściwej pracy gruczołów łojowych dziecka. Ciemieniucha minie z czasem. Póki co, trzeba ją natłuszczać i wyczesywać (bez zdrapywania!) po umyciu główki.

E jak emolienty

Bardzo delikatne kosmetyki, które nawilżają i natłuszczają skórę. Idealne do mycia i pielęgnacji niemowląt. Jedyna wada: sporo kosztują.

G jak gruszka

Niedoskonała poprzedniczka aspiratora do nosa, nadal dostępna w aptekach. Lepiej jej nie używać: chociaż skutecznie oczyszcza nosek dziecka, to jednocześnie może być źródłem infekcji. Nie można jej dokładnie umyć i zdezynfekować, przez co już po pierwszym użyciu stanowi siedlisko zarazków.

G jak gondola

Wikipedia podpowiada, że gondola to taka wenecka łódź wiosłowa, ale życie po porodzie rozszerza tę definicję. Dla rodzica gondola to po prostu pierwszy wózek dla bobasa. Zwykle maluch jeździ w gondoli do 7. miesiąca życia. Potem zastępujemy ją spacerówką, czyli wózkiem, w którym niemowlę może usiąść.

K jak kolka

Definicja lekarzy jest taka: kolka to nieukojony płacz dziecka, pojawiający się przynajmniej 3 razy w tygodniu, trwający przynajmniej 3 godziny dziennie (suma dobowa). W praktyce kolka zwykle wygląda tak, że niemowlę płacze przez cały wieczór, codziennie. Trzeba wtedy je nosić i przytulać, i pocieszać się w duchu, że ataki kolki mijają najpóźniej w 4. miesiącu życia.
Poznaj sposoby na kolkę, które działają!


L jak laktator

Najlepszy przyjaciel karmiącej mamy. Ułatwia odciąganie pokarmu z piersi, przydaje się podczas zastojów mleka albo wtedy, kiedy mama musi trochę rozbudzić laktację. Może być ręczny (wygląda jak pompka albo strzykawka) albo elektryczny.

N jak noworodek

Dziecko w pierwszych czterech tygodniach życia. Po tym okresie płynnie przechodzi w niemowlę.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC