ciemieniucha
fot. Adobe Stock

Ciemieniucha – dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć [ZDJĘCIA]

Ciemieniucha to grube, tłuste łuski na główce dziecka. Przyczyną jej powstania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych skóry dziecka. Ciemieniucha może występować także na skórze buzi, tułowiu i w okolicach krocza. Wymaga leczenia, gdyż może spowodować stan zapalny skóry.
Marta Kabulska
ciemieniucha
fot. Adobe Stock
Ciemieniucha pojawia się nawet u 2/3 małych dzieci. Bardzo często dotyka dzieci z alergią, ale są też takie maluszki, które po prostu mają do niej większą skłonność. Pokazujemy krok po kroku, jak się pozbyć ciemieniuchy z główki dziecka.

Ciemieniucha:

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha (z łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum) to rodzaj łojotokowego zapalenia skóry występującego u niemowląt. W okolicy ciemiączka pojawiają się tłuste, żółte, łuszczące się płatki między włoskami dziecka, przypominające łupież.

Powstaje w wyniku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych skóry dziecka. Najczęściej pojawia się w pierwszych dwóch miesiącach życia niemowlaka. Jeżeli pozwoli się, aby tłustych łusek przybywało, skóra głowy może być narażona na infekcję lub może dojść do wypadania włosków. Dlatego ciemieniuchę trzeba usuwać.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Jak wygląda ciemieniucha?

Pierwsze objawy ciemieniuchy mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia niemowlaka. Zazwyczaj rozpoczyna się białawym nalotem w okolicy ciemiączka. Z czasem przybiera postać żółtawych łusek, które stają się grubsze, łuszczą się, a w ich miejsce powstają nowe.

Główka pokryta łuskami nie wygląda ładnie – skóra może sprawiać wrażenie pokrytej skorupką. Ciemieniucha może pojawić się także na czole niemowlaka, w okolicach brwi, nosa, na szyi, za uszami.

Ciemieniucha: zdjęcia

Zdjęcia główki dziecka z ciemieniuchą we włosach:

Ciemieniucha u dziecka zdjęcie

Ciemieniucha na główce i czole dziecka

Przyczyny powstawania ciemieniuchy

 • Ciemieniucha powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju (sebum), który łączy się ze złuszczonym naskórkiem.
 • Przy zwiększonym wydzielaniu łoju może także dojść do namnożenia się grzyba – drożdżaka z rodzaju Malassezia, który przyczynia się do jej rozwoju.
 • Ciemieniucha u noworodka może być efektem działania matczynych hormonów.
 • U starszych dzieci mogą powodować ją nawet nieodpowiednie kosmetyki.
 • Dzieci z alergią częściej mają problem z ciemieniuchą niż inne dzieci, chociaż żółte łuski nie są objawem alergii.

Jak się pozbyć ciemieniuchy – krok po kroku

Potrzeba czasu i konsekwencji, aby zwalczyć ciemieniuchę. Jednak samo leczenie dolegliwości nie jest specjalnie trudne.

Aby pozbyć się ciemieniuchy, należy:
 • główkę dziecka natłuścić oliwką – należy zrobić to na godzinę, a nawet na kilka godzin, przed wieczorną kąpielą; dzięki temu łuski staną się miękkie i łatwiejsze do usunięcia,
 • umyć głowę – płynem do mycia ciała dziecka, najlepiej emolientem, albo dziecięcym szamponem,

  Oto kilka produktów do mycia włosów dziecka, które można stosować już od pierwszych dni jego życia:

 • wyczesać włoski – trzeba robić to pod włos, najlepsza będzie do tego miękka szczotka, a nie grzebień, który może podrażnić delikatną skórę dziecka.
Łusek ciemieniuchy nigdy nie można usuwać na sucho – można w ten sposób uszkodzić skórę głowy dziecka i w ten sposób utorować drogę bakteriom.
 • nie przegrzewać dziecka – skóra powinna oddychać, a nie być przykryta grubą czapką, gdyż powietrze doskonale leczy podrażnienia; zdejmujmy dziecku czapeczkę, gdy wchodzimy do pomieszczeń, np. do sklepu,
 • dbać o odpowiednie nawilżenie skóry – najlepiej lekkim kosmetykiem, który zawiera w składzie emolienty, nakremujmy dziecko tuż po kąpieli.
 • zrobić kompres – gdy łuski ciemieniuchy nie chcą zniknąć, pomóc może kompres z nasączonego oliwką gazika, który trzeba umieścić pod bawełnianą czapeczką przynajmniej na kilka godzin; po tym czasie należy umyć dziecku główkę i wyczesać włoski,
 • zastosować specjalny preparat – jeżeli kompres z oliwki nie pomógł, można kupić w aptece preparat na ciemieniuchę zawierający kwas salicylowy; trzeba go stosować tak, jak zaleca to producent.
Nawet jeżeli usuniemy ciemieniuchę, pamiętajmy, że lubi ona powracać u dzieci ze skłonnością do jej powstawania. Najlepiej codziennie oglądać główkę dziecka, czy nie pojawiły się nowe łuski. Jeżeli szybko je zauważymy, łatwiej będzie je zlikwidować.

Kiedy z ciemieniuchą do lekarza?

Jeżeli domowe sposoby na ciemieniuchę nie przyniosły efektów, trzeba z dzieckiem udać się do pediatry. Jest to konieczne także w sytuacji, gdy:
 • zmiany są nie tylko na owłosionej skórze główki, ale także na buzi, tułowiu, w okolicach krocza; czasem można nawet zauważyć ciemieniuchę na brwiach,
 • ciemieniusze towarzyszą inne objawy, np. biegunka, bóle brzucha – mogą to być sygnały alergii,
 • skóra dziecka jest zaczerwieniona – mogło dojść do jej zakażenia drobnoustrojami,
 • łuski często powracają, chociaż dziecko ma prawidłowo pielęgnowaną główkę.

Przy dużych zmianach skórnych ich przyczyną może być drożdżak Malassezia i wówczas lekarz zleci leki przeciwgrzybicze w postaci kremów i szamponów. Przy bardzo nasilonym stanie zapalnym konieczne może okazać się zastosowanie kremu z hydrokortyzonem.

Zapobieganie powstawaniu ciemieniuchy

Aby nie dopuścić do nawrotów ciemieniuchy, trzeba przestrzegać regularnej pielęgnacji delikatnej skóry główki dziecka:
 • myć włosy łagodnym szamponem dla dzieci lub
 • specjalistycznym szamponem leczniczym.

Źródło: nationaleczema.org

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy