GRY
 
 

Gdy malucha męczy ciemieniucha

Pozbycie się żółtych łusek z główki maleństwa nie jest trudne, a sama przypadłość nie jest niebezpieczna. Jednak, jak z każdą zmianą na skórze, trzeba z nią odpowiednio postępować. Jak?

noworodek, włosy
fot. Panthermedia
Skóra maleństwa, nie w pełni dojrzała (dojrzałość osiągnie ok. 2.-3. roku życia dziecka), jest podatna na występowanie różnego typu zmian. Z reguły są one niegroźne i wystarczy prawidłowa pielęgnacja, by zniknęły. To właśnie w związku z tym, że skóra maluszka jest bardzo cienka i delikatna, łatwo ulega podrażnieniom i odparzeniom. Z niedojrzałością skóry, a dokładnie gruczołów łojowych, związana jest jeszcze jedna przypadłość – ciemieniucha.

Skąd te łuski?

Jak wspomnieliśmy wyżej, przyczyną występowania ciemieniuchy są zaburzenia w pracy gruczołów łojowych dziecka. Gdy tego łoju produkują za dużo, skóra na głowie robi się sucha i zaczynają pokrywać ją żółtawe łuski. Takie zmiany mogą także pojawić się w okolicach brwi, nosa oraz w fałdkach skóry. Na szczęście ciemieniucha nie boli, jednak nie zniknie sama. Ponadto, nieleczona może doprowadzić do zakażenia, dlatego należy zacząć działać, gdy tylko dostrzeżemy zmiany.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Leczenie ciemieniuchy nie jest ani trudne dla rodziców, ani bolesne dla maleństwa, ale wymaga cierpliwości systematyczności, ponieważ może potrwać nawet kilkanaście dni. Najlepiej sprawdzają się te 4 kroki pielęgnacyjne:
  • Rozmiękczanie. Łusek, pod żadnym pozorem, nie wolno szorować, zdrapywać czy skubać. Jedyny w pełni bezpieczny (i najskuteczniejszy) sposób, to rozmiękczanie. By zmiękczyć łuski warto użyć oliwki dla niemowląt. Nałożona na główkę dziecka przed kąpielą sprawi, że łuski staną się miękkie i dadzą łatwo się wyczesać. Jeśli ciemieniucha jest duża, można nasmarować dokładnie skórę głowy oliwką i założyć dziecku bawełnianą czapeczkę. Taki kilkugodzinny "kompres" jest sobie w stanie poradzić nawet z nasilonymi zmianami. Uwaga: czapeczka musi być bawełniana, bez domieszki włókien syntetycznych.
  • Usuwanie. Rozmiękczone łuski należy bardzo delikatnie wyczesać szczoteczką z miękkim włosiem (nigdy grzebieniem, może to bowiem doprowadzić do zadrapań, a to otwarta droga dla drobnoustrojów).
  • Pielęgnacja. Główkę dziecka można myć w specjalnym szamponie dla niemowląt bądź używać żelu do mycia ciała i włosów 2w1. Niedozwolone są szampony przeciwłupieżowe dla dorosłych, ani żadne inne kosmetyki, które nie są rekomendowane dla niemowląt.
  • Obserwacja. Uporczywie nawracająca ciemieniucha może być sygnałem, że dziecko jest alergikiem. Dlatego należy uważnie obserwować zmiany i konsultować je z pediatrą pociechy. Ponadto, długo nie chcące zniknąć zmiany mogą oznaczać, że doszło do jakiegoś zakażenia (bakteryjnego czy pasożytniczego) – o ewentualnym leczeniu także może zdecydować jedynie lekarz. Pod żadnym pozorem nie wolno działać na własną rękę.
Doładuj
Przeładuj