nawracająca ciemieniucha
fot. Adobe Stock

Nawracająca ciemieniucha – dlaczego dokucza też starszym dzieciom i jak się jej pozbyć

Nawracająca ciemieniucha objawia się w postaci żółtawych tłustych łusek we włosach przypominających łupież, a jej przyczyną najczęściej jest alergia dziecka lub stan zapalny skóry. Aby się pozbyć ciemieniuchy i zapobiegać jej nawrotom, trzeba stosować regularne środki pielęgnacyjne.
Marta Kabulska
nawracająca ciemieniucha
fot. Adobe Stock

Ciemieniucha to problem przede wszystkim niemowląt i małych dzieci do około 2.-3. roku życia, co wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych ich skóry. Aby pozbyć się problemu, trzeba ciemieniuchę systematycznie wyczesywać. Mimo tego lubi powracać, zwłaszcza u dzieci mających do niej skłonność, czego częstym powodem są alergie i atopowe zapalenie skóry (AZS). Podpowiadamy, jak pozbyć się nawracającej ciemieniuchy u rocznego dziecka, jak i u starszego - dwulatka, trzylatka lub czterolatka.

Nawracająca ciemieniucha:

Na czym polega nawracająca ciemieniucha

Niestety ciemieniucha lubi nawracać i mimo tego, że skóra maleństwa jest już dojrzalsza, problem z brzydkimi łuskami we włosach nadal pozostaje i cyklicznie powraca. Efekt jest taki, że ciemieniuchę mają roczne dzieci, a także, dwu-, trzy- i czteroletnie. Zdarza się nawet ciemieniucha u nastolatków i u dorosłych.

Ciemieniucha to rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry, występującego w postaci złuszczania się owłosionej skóry głowy i powstawania na niej tłustych żółtawych łusek. Dolegliwość powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania się łoju (sebum), ale nie swędzi, nie jest bolesna i bezpośrednio groźna dla zdrowia, tyle tylko, że nieestetycznie wygląda.

Trzeba ciemieniuchę usuwać, gdyż zaniedbanie grozi powstaniem stanu zapalnego skóry i wdarciu się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Ciemieniucha lubi także się rozprzestrzeniać na inne części ciała – na twarz, brwi, uszy, szyję, tułów oraz okolice pieluszkowe.

Najczęściej zwalcza się ją za pomocą codziennego mycia głowy szamponem i nacierania skóry głowy oliwką. Taka regularna pielęgnacja z reguły wystarcza, aby problem znikł w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Objawy nawracającej ciemieniuchy

Objawy ciemieniuchy, czy to u niemowląt, czy też nawracającej u starszych dzieci są na ogół zawsze podobne – są to: żółtawe łuski, z czasem robiące się coraz grubsze i złuszczające się. W ich miejsce powstają kolejne. Zdarza się, że tworzy się na skórze skorupka, pokrywająca owłosioną część głowy.

Jeżeli doszło do stanu zapalnego skóry, wówczas na skórze pojawiają się:

 • sączące wykwity,
 • obrzęk,
 • swędzenie,
 • zaczerwienienie w miejscach występowania stanu zapalnego.

Przyczyny nawracającej ciemieniuchy

Uporczywie nawracająca ciemieniucha może być sygnałem, że:

 • dziecko jest alergikiem,
 • doszło do infekcji skóry,
 • zakażenia grzybem drożdżakiem z rodzaju Malassezia,
 • używany jest niewłaściwy, uczulający kosmetyk.

Leczenie nawracającej ciemieniuchy

Leczenie ciemieniuchy w przypadku jej nawrotów jest podobnego do tego, jakie zazwyczaj stosujemy przy usuwaniu jej u niemowląt:

Opiera się na czterech krokach pielęgnacyjnych, które trzeba stosować regularnie przez kilkanaście dni:

 • rozmiękczanie łusek – nie wolno ich szorować, zdrapywać lub skubać; trzeba je zmiękczyć oliwką dla niemowląt lub inną oliwką, np. oliwą z oliwek lub olejem kokosowym; nałożona na głowę dziecka nawet na kilka godzin przed kąpielą sprawi, że łuski staną się miękkie i dadzą łatwo się wyczesać,
 • usuwanie – rozmiękczone łuski należy bardzo delikatnie wyczesać szczoteczką z miękkim włosiem (nigdy nie grzebieniem, może to bowiem doprowadzić do zadrapań, a to otwarta droga dla drobnoustrojów),
 • pielęgnacja – głowę dziecka można myć specjalnym szamponem na ciemieniuchę; są także szampony lecznicze, jednak ich stosowanie wymaga lekarskiej porady,
 • obserwacja – należy uważnie przyglądać się zmianom i konsultować je z pediatrą dziecka.

Leczenie nawracającej ciemieniuchy u lekarza

Jeżeli mimo stosowania regularnych zasad pielęgnacji skóry z ciemieniuchą jej problem nie znikł, koniecznością staje się  leczenie dermatologiczne.

Lekarz może zdecydować o zastosowaniu:

 • leków przeciwgrzybiczych – w sytuacji gdy mamy do czynienia z namnażaniem się drożdżaka Malassezia lekarz może przepisać w postaci kremów i szamponów np. klotrimazol, nystatynę lub natamycynę,
 • kremu ze sterydem,
 • kremu będącego połączeniem sterydu i preparatu przeciwgrzybiczego.


Przy nawracającej ciemieniusze trzeba też wykluczyć choroby, które mogą być przyczyną dolegliwości. Chodzi o ustalenie, czy dziecko nie cierpi na:

 • alergię pokarmową  uczulenie na mleko krowie, jaja, czekoladę, seler może się objawić w postaci ciemieniuchy,
 • atopowe zapalenie skóry – AZS często powoduje np. ciemieniuchę na brwiach dziecka.

  Przy nawracającej ciemieniusze problem mogą pomóc rozwiązać dostępne w aptekach preparaty lecznicze, które zmiękczają łuski i pomagają je usunąć, ale też nawilżają skórę i łagodzą podrażnienia:


Bibliografia:

 • Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., Brzezińska-Wcisło L., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry, Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1a/2018, s. 49-54


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy