Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
fot. Fotolia

Możliwe, że sama przyczyniasz się do ciemieniuchy u dziecka!

„Mamy, które smarują dziecko emolientami kilka razy dziennie, zamiast wspomagać pielęgnację, doprowadzają do łojotokowego zapalenia skóry dziecka” – ostrzega dermatolog!
Aneta Grinberg
Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
fot. Fotolia
Skóra dziecka do 3. roku życia jest jeszcze niedojrzała i bardzo delikatna – wyjaśnia dr Anna Suwalska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. – Warstwa skóry rogowej jest znacznie cieńsza, niż u osoby dorosłej a komórki skóry są bardzo luźno ułożone. Bariera hydro-lipidowa również nie jest do końca jeszcze dojrzała.
Wszystko to sprawia, że skóra maluszka znacznie szybciej się wysusza, bo dzieci łatwiej tracą wodę przez skórę.
Zdaniem dermatologa okres do 3. miesiąca życia dziecka jest okresem szczególnym.
– Rodzice używają wówczas bogatej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka – mówi dr Anna Suwalska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. – I smarują takiego maluszka dwa razy dziennie kosmetykami, które są zbyt ciężkie; mają zbyt bogaty skład. Emolienty powinny być zdecydowanie lżejsze. Powinny nawilżać, a nie natłuszczać skórę dziecka.

Ciemieniucha – choroba nadmiernej miłości rodzicielskiej. Dlaczego?

Natłuszczanie skóry tak wrażliwej dziecka do 3. miesiąca życia – zdaniem dermatologa – powoduje przeciążenie skóry kosmetykami, co skutkuje łojotokowym zapaleniem skóry maluszka.
– Często zdarza się, że właśnie po trzecim miesiącu życia maluszka rodzice przychodzą do mnie do gabinetu i zgłaszają, że tak często nawilżają skórę maluszka a tu pojawiają się suche, czerwone plamy i powiększająca się ciemieniucha na główce – mówi dermatolog. – Dlatego nazywam łojotokowe zapalenie skóry dziecka chorobą nadmiernej miłości rodziców – śmieje się dermatolog.
Lekarz przypomina, żeby nie przesadzać z nadmiarem pielęgnacji skóry dziecka.
Skórę dziecka do 3. miesiąca życia należy starannie pielęgnować, ale nie przesadzać z ilością kosmetyków i przyglądać się efektom, jeśli nie jest wysuszona po tym okresie minimalizować i wybierać najdelikatniejsze emolienty – podpowiada rodzicom dr Suwalska.
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.

Nie przesadzaj z częstą kąpielą malucha! Zobacz dlaczego?

Dermatolog podpowiada również, by nie przesadzać też z częstotliwością kąpieli malucha.
– To również wysusza skórę – mówi dr Anna Suwalska. – Więc kąpiel raz dziennie zdecydowanie wystarczy a w przypadku bardzo suchej skóry, zalecam kąpanie co drugi dzień. Można oczywiście myć częściej dziecko, ale szybkie umycie, nie wysusza tak skóry, jak kąpiel.

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy