sposoby na ciemieniuchę
fot. Adobe Stock

Sposoby na ciemieniuchę – 7 skutecznych metod, jak pozbyć się ciemieniuchy u dziecka

Niektóre sposoby na ciemieniuchę, stosowane przez nasze mamy i babcie, nie są już uważane za skuteczne. Ciemieniuszka, czyli żółtobrązowe tłuste łuski na skórze głowy dziecka, wymaga leczenia. Najlepiej usuwać ją podczas codziennej kąpieli dziecka – wówczas łuski stają się miękkie i łatwiejsze do wyczesania. Skuteczny domowy sposób na ciemieniuchę to także oliwka nałożona na łuski przed kąpielą.
Aleksandra Sobieraj
sposoby na ciemieniuchę
fot. Adobe Stock
Usuwanie ciemieniuchy wymaga regularności, dodatkowo dolegliwość lubi powracać. Najlepiej pozbywać się ciemieniuchy podczas wieczornej kąpieli dziecka. Ciemieniucha to kłopotliwa dolegliwość – główka dziecka pokryta łuskami nie wygląda ładnie, a skóra może sprawiać wrażenie pokrytej skorupką. Najczęściej przydarza się niemowlakom, ale mogą ją mieć nawet dwulatki, gdyż niektóre dzieci mają większą skłonność do jej powstawania. Zobacz najlepszy sposób na ciemieniuchę u niemowlaków i starszych dzieci.

Sposoby na ciemieniuchę:

Pozbywanie się ciemieniuchy

Usuwaniem ciemieniuchy warto się zająć, jak tylko pojawią się pierwsze zmiany na skórze głowy dziecka (na początku jest to białawy nalot w okolicy ciemiączka). Jeżeli się to zaniedba, łuski zaczną się z czasem zlewać w coraz grubszą i szczelniejszą skorupę na głowie, utrudniając skórze dostęp do powietrza. Tłuste strupki mogą pojawić się nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale także na czole dziecka, na brwiach, za uszami, w okolicach nosa i na szyi.
Ciemieniucha jest rodzajem łojotokowego zapalenia skóry, a przyczyną jej powstawania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych skóry dziecka. W okolicy ciemiączka niemowlaka tworzą się tłuste, żółte oraz lekko brązowe łuszczące się płatki między włoskami. Łuski łuszczą się, a w ich miejsce powstają nowe.
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Sposoby na ciemieniuchę

Kiedyś polecano smarowanie głowy dziecka (w miejscu, gdzie pojawiła się ciemieniucha) masłem i podważanie łusek np. paznokciem lub ostrą szczotką. To duży błąd, bo w ten sposób łatwo zranić skórę głowy, a wtedy prosimy się o nadkażenie jej bakteriami. Tak naprawdę, żeby pozbyć się ciemieniuchy, wystarczą łagodne sposoby: oliwka, oliwa, olej kokosowy, miękka szczotka, łagodny szampon. To, i cierpliwość. Sprawdź, jakie to łatwe:

Sposób na ciemieniuchę: oliwka

To najbardziej naturalny sposób na ciemieniuchę. Można w tym celu zastosować także olej kokosowy. Najlepiej zrobić to przed wieczorną kąpielą dziecka:
 • pozostawić oliwkę na główce tak długo, aż łuski staną się miękkie,
 • jeżeli zmiany są wyjątkowo duże i ciężkie do usunięcia, najlepiej nasączyć oliwką gazik i umieścić go pod bawełnianą czapeczką,
 • pozostawić kompres na główce co najmniej przez godzinę, a najlepiej kilka.

  Do natłuszczenia skóry głowy dziecka możemy użyć także np. maści Bepanthen, którą na co dzień stosujemy na odparzenia lub zastosować gotowe preparaty na ciemieniuchę – kremy (np. Oillan, Mustela), olejki (Ziajka), płyny (Linomag), spraye lub żele, które kupimy bez recepty:

Usuwanie ciemieniuchy miękką szczoteczką

To bardzo ważne, aby w tym sposobie na ciemieniuchę użyć odpowiedniej szczoteczki - musi mieć miękkie włosie:
 • trzeba robić to ostrożnie, żeby nie zadrasnąć ani nie podrażnić skóry głowy,
 • nigdy nie wolno używać do wyczesywania ciemieniuchy grzebienia, który mógłby podrapać delikatną skórę niemowlęcia,
 • najlepsza będzie miękka szczoteczka z naturalnego włosia przeznaczona do czesania niemowlęcych włosków.

  Oto kilka szczoteczek na ciemieniuchę, idealnych do codziennej pielęgnacji skóry i włosów dziecka:

Mycie głowy po usunięciu ciemieniuchy

Do mycia głowy dziecka trzeba używać łagodnego mydełka lub szamponu (są też specjalne szampony na ciemieniuchę np. Mustela) dla niemowląt:
 • idealnie sprawdzi się emolient, którego używamy do kąpieli dziecka,
 • nie wolno pocierać zbyt mocno skóry podczas wycierania.

Skóra z ciemieniuchą musi oddychać

Powietrze najlepiej leczy wszelkie zmiany na skórze, także ciemieniuchę. To bardzo ważne, aby nie przegrzewać główki dziecka:
 • nawet noworodek nie musi w domu nosić czapeczki – jest to dopuszczalne tylko w pierwszych tygodniach życia i jedynie w wówczas, gdy w domu jest naprawdę zimno,
 • najlepiej nakładać dziecku przewiewne czapeczki z naturalnych materiałów, kiedy wchodzimy na spacer.

Tych sposobów na ciemieniuchę nie stosuj

Aby pozbyć się dolegliwości nie można:
 • zdrapywać łusek ciemieniuchy z główki dziecka,
 • czesać główki ostrą szczotką,
 • próbować odrywać łuski.

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Ranki, jakie mogą powstać, to otwarte wrota dla drobnoustrojów. W ten sposób może dojść do powstania stanu zapalnego skóry.

Kiedy z ciemieniuchą trzeba iść do lekarza?

Należy wybrać się z dzieckiem do pediatry, jeżeli:
 • domowe sposoby na ciemieniuchę nie przyniosły rezultatu w ciągu mniej więcej dwóch tygodni,
 • zmiany się powiększają,
 • ciemieniucha ciągle nawraca.

Lekarz może przepisać maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym. Przyczyną dużych zmian skórnych może być drożdżak Malassezia i wówczas trzeba zastosować leki przeciwgrzybicze (szampon i krem). Przy wyjątkowo nasilonym stanie zapalnym stosuje się krem z hydrokortyzonem.

Źródło: healthline.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy