sposoby na ciemieniuchę
fot. Adobe Stock

Sposoby na ciemieniuchę – co stosować: krem, szampon czy szczoteczkę?

Niektóre sposoby na ciemieniuchę nie są już uważane za skuteczne. Najlepiej usuwać ją przed codzienną kąpielą dziecka po zmiękczeniu łusek – wówczas stają się miękkie i łatwiejsze do wyczesania. Skuteczny domowy sposób na ciemieniuchę to także oliwka nałożona na ciemieniuchę przed kąpielą. Poznaj inne sposoby na pozbycie się ciemieniuchy.
Aleksandra Sobieraj
sposoby na ciemieniuchę
fot. Adobe Stock
Najlepiej stosować kilka sprawdzonych sposobów na ciemieniuchę jednocześnie: smarowanie zmian preparatem, który zmiękczy łuski, delikatne wyczesywanie i mycie głowy. Usuwaniem ciemieniuchy warto się zająć, jak tylko pojawią się pierwsze zmiany na skórze głowy dziecka (na początku jest to białawy nalot w okolicy ciemiączka). Jeżeli się to zaniedba, łuski zaczną się z czasem zlewać w coraz grubszą i szczelniejszą skorupę na głowie, blokując skórze dostęp do powietrza. Usuwanie ciemieniuchy wymaga regularności, a trzeba wiedzieć, że dolegliwość lubi powracać.

Spis treści:
1. Sposoby na ciemieniuchę – tego lepiej nie robić
2. Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę: kosmetyki 3. Domowe sposoby na ciemieniuchę

Sposoby na ciemieniuchę – tego lepiej nie robić

Kiedyś polecano smarowanie głowy dziecka w miejscu, gdzie pojawiła się ciemieniucha, masłem i podważanie łusek np. paznokciem lub ostrą szczotką czy ząbkami grzebienia. To duży błąd, bo w ten sposób łatwo zranić skórę głowy, a wtedy może dojść do nadkażenia jej bakteriami lub grzybami. Nie wolno też ciemieniuchy intensywnie pocierać szorstkim ręcznikiem. Tak naprawdę, żeby pozbyć się ciemieniuchy, wystarczą łagodne sposoby i cierpliwość.
 
Hipoalergiczne kapsułki Lovela Baby mają delikatną, przetestowaną dermatologicznie formułę oraz pozytywną opinię IMiD. Lovela - bezpieczeństwo od pierwszego dnia
Sprawdź

Skuteczne sposoby na ciemieniuchę: kosmetyki

Na rynku jest sporo różnych preparatów na ciemieniuchę. Można je kupić albo spróbować walczyć z łuskami za pomocą kosmetyków, które niekoniecznie zostały przez producenta do tego przeznaczone. W przypadku gotowych preparatów wiadomo, że są bezpieczne dla dziecka. Jeśli chodzi o inne kosmetyki na ciemieniuchę, to przed ich zastosowaniem lub zakupem trzeba przeczytać ich skład. Najlepsze są te naturalne, o jak najkrótszej liście składników. Szczególnej uwagi wymagają niemowlęta i dzieci ze skłonnością do alergii i z wrażliwą skórą.

Warto przetestować, który kosmetyk najskuteczniej zmiękcza ciemieniuchę i ułatwia jej usuwanie. Każde dziecko jest inne, więc nie zawsze ten sam preparat zadziała tak samo dobrze u każdego malucha.

Oliwka na ciemieniuchę, olej kokosowy

To najbardziej naturalny sposób na ciemieniuchę. Można w tym celu zastosować także olej kokosowy lub migdałowy Najlepiej zrobić to przed wieczorną kąpielą dziecka:
  • pozostawić oliwkę lub olej na główce tak długo, aż łuski staną się miękkie (nawet kilka godzin),
  • jeżeli zmiany są wyjątkowo duże i ciężkie do usunięcia, najlepiej nasączyć oliwką gazik i umieścić go pod bawełnianą czapeczką,
  • pozostawić kompres na główce co najmniej przez godzinę, a najlepiej kilka.
 

Spray na ciemieniuchę

Najpopularniejsze spraye na ciemieniuchę to: Babycap Spray, Linomag płyn oraz Dermicin aerozol. Ich zaletą jest łatwa aplikacja. Niektóre preparaty, np. Dermicin zawierają w komplecie szczoteczkę chirurgiczną do wyczesywania łusek. Na skórę głowy można preparat rozpylić albo wmasować go po tym, jak osoba dorosła nałoży porcję kosmetyku na własną dłoń. Jeżeli ciemieniucha znajduje się wokół oczu, nie należy tam rozpylać spreju – trzeba go nałożyć na wacik i nim przecierać zmienione miejsca.

Szampon na ciemieniuchę

Stosuje się go do zapobiegania nawrotowi ciemieniuchy albo jako wspomaganie jej leczenia. Po zmiękczeniu łusek i ich wyczesaniu, co warto robić bezpośrednio przed kąpielą, dobrze jest zastosować specjalny szampon na ciemieniuchę, który normalizuje działanie skóry i łagodzi podrażnienia.

Konsystencja takiego kosmetyku może być różna: płyn, żel, pianka. Większość tego typu szamponów nie szczypie w oczy. Trzeba je jednak potrzymać na skórze przez kilka minut – przed zastosowaniem szamponu należy przeczytać ulotkę do niego dołączoną. Niektóre szampony, np. Mustela Bebe, zawierają, poza substancjami pielęgnującymi i myjącymi, np. kwas salicylowy, który dodatkowo wspomaga złuszczanie ciemieniuchy lub substancje działające przeciwzapalnie, np. szampon na ciemieniuchę Oillan.

Krem na ciemieniuchę

Alternatywą dla olejków są specjalne kremy przeznaczone do leczenia ciemieniuchy. Nie tylko zmiękczają łuski, ale też pielęgnują skórę, łagodząc podrażnienia i przyspieszając gojenie się naskórka. Zastosowanie kremów jest takie samo jak oliwki: trzeba nimi smarować skórę dotkniętą ciemieniuchą i pozostawić je na niej przez kilka godzin, a następnie delikatnie usuwać łuski. Ze względu na bogatszy skład i różnorodne składniki, kremy działają bardziej kompleksowo.
 

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Stosowanie samych kosmetyków nie wystarczy. Łuski trzeba usuwać, a skórze zapewnić komfort. Czasami do walki z ciemieniuchą trzeba zaangażować lekarza. Podpowiadamy, jak bezpiecznie dla dziecka złuszczać zmienioną skórę i kiedy trzeba iść do pediatry.

Usuwanie ciemieniuchy miękką szczoteczką

To bardzo ważne, aby użyć odpowiedniej szczoteczki – musi mieć miękkie włosie. Wyczesywanie trzeba robić ostrożnie, żeby nie zadrasnąć, ani nie podrażnić skóry głowy. Nigdy nie wolno używać do wyczesywania ciemieniuchy grzebienia, który mógłby podrapać delikatną skórę niemowlęcia – nie wolno nim podważać łusek, ale można już te oderwane szczotką wyczesać grzebieniem z włosów.

Najlepsza będzie szczotka z naturalnym włosiem, np. wykonana ze szczeciny. Gęsty, ale niezbyt twarde włosie ułatwia pozbywanie się łusek z owłosionej skóry dziecka:

 
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

Skóra z ciemieniuchą musi oddychać

Powietrze najlepiej leczy wszelkie zmiany na skórze, także ciemieniuchę. To bardzo ważne, aby nie przegrzewać główki dziecka:
  • nawet noworodek nie musi w domu nosić czapeczki – jest to dopuszczalne tylko w pierwszych tygodniach życia i jedynie w wówczas, gdy w domu jest naprawdę zimno,
  • na spacery najlepiej nakładać dziecku przewiewne czapeczki z naturalnych materiałów,
  • głowę dziecka z ciemieniuchą trzeba częściej myć, aby skóra miała lepszy dostęp do powietrza.

Kiedy z ciemieniuchą trzeba iść do lekarza?

Należy wybrać się z dzieckiem do pediatry, jeżeli:
  • po dwóch tygodniach stosowania domowe sposoby na ciemieniuchę nie przyniosły rezultatu,
  • zmiany się powiększają, pojawiają się w okolicy pachwin,
  • ciemieniucha ciągle nawraca.

Lekarz może przepisać maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym. Przyczyną dużych zmian skórnych może być drożdżak Malassezia i wówczas trzeba zastosować leki przeciwgrzybicze (szampon i krem). Przy wyjątkowo nasilonym stanie zapalnym stosuje się krem z hydrokortyzonem.

Źródło: healthline.com

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy