niemowlę, 5-miesięczne niemowlę, dziecko, rozwój niemowlaka, rozwój dziecka
fot. Fotolia

7 sposobów, jak skutecznie pozbyć się ciemieniuchy

Ciemieniuszka (czyli żółtobrunatne łuski szpecące głowę dziecka) nie jest groźna, nie swędzi ani nie boli. Lepiej jednak pozbyć się jej jak najszybciej, bo paskudnie wygląda i może się powiększyć. Oto 7 sposobów na pozbycie się ciemieniuchy.
niemowlę, 5-miesięczne niemowlę, dziecko, rozwój niemowlaka, rozwój dziecka
fot. Fotolia

Ciemieniucha to kłopotliwa dolegliwość - przypomina żółte łuski, które pojawiają się między włoskami na główce dziecka. Najczęściej przydarza się niemowlakom, ale mogą ją mieć nawet dwulatki. Usuwanie ciemieniuchy wymaga regularności. Jeśli twoje dziecko ma ją po raz pierwszy, zajmij się jej usuwaniem na serio, bo ciemieniucha lubi powracać. Najlepiej pozbywać się ciemieniuchy podczas wieczornej kąpieli niemowlaka. 

1. Nie zwlekaj z leczeniem ciemieniuchy

Ciemieniuchą warto zająć się, gdy tylko pojawią się pierwsze zmiany. Jeśli się to zaniedba, z czasem będą się zlewać w coraz grubszy i szczelniejszy „kask”, odcinający skórze głowy dostęp powietrza. Tłuste strupki mogą pojawić się nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale także za uszami i na czole. 
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.

2. Nie wyczesuj łusek na sucho

Nie zdrapuj żółtych łusek z główki dziecka, nie szoruj ostrą szczotką, nie próbuj ich odrywać. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Do ranek, jakie mogą powstać, z łatwością mogą dostać się drobnoustroje i wtedy zakażenie gotowe.

3. Posmaruj zmiany na główce oliwką

Najlepiej niedługo przed codzienną kąpielą niemowlaka. Pozostaw oliwkę na główce tak długo, aż łuski staną się miękkie. Jeśli zmiany są wyjątkowo duże i ciężko je usunąć, nasącz oliwką gazik i umieść go pod bawełnianą czapeczką. Pozostaw kompres na minimum godzinę. Możesz również zastosować preparaty przeciwko ciemieniusze – żele, emulsje, olejki – kupuje się je w aptece bez recepty. 

4. Wyczesz strupki miękką szczoteczką

Zrób to ostrożnie, żeby nie zadrasnąć ani nie podrażnić skóry głowy. Nigdy nie używaj do tego grzebienia, który mógłby podrapać delikatną skórę niemowlęcia. Najlepsza będzie miękka szczoteczka z naturalnego włosia przeznaczona do czesania niemowlęcych włosków.

5. Umyj dziecku głowę

Zrób to, używając łagodnego mydełka albo szamponu dla niemowląt, a najlepiej emolientu, który używasz do kąpieli dziecka. Nie pocieraj zbyt mocno skóry podczas wycierania.

6. Pozwól skórze oddychać

Nawet noworodek nie musi w domu nosić czapeczki – jest to dopuszczalne tylko w pierwszych tygodniach życia i jedynie wtedy, gdy w domu zimą jest naprawdę zimno. Wychodząc z dzieckiem na dwór, nakładaj mu przewiewne czapeczki z naturalnych materiałów. Powietrze najlepiej leczy wszelkie zmiany na skórze, także ciemieniuchę.

7. Idź do lekarza

Jeśli domowa kuracja nie przyniosła rezultatu w ciągu mniej więcej dwóch tygodni, zmiany się powiększają albo ciemieniucha ciągle nawraca, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Lekarz  może mu przepisać maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym, która z pewnością da lepsze rezultaty lecznicze niż twoje domowe zabiegi. 

Zobacz też:

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka