kobieta-w-ciazy-w-autobusie
fot. Fotolia

Ciężarna w zagrożonej ciąży zwyzywana w autobusie

Ciąża to nie choroba – tak myśli wiele osób, które nie ustępują miejsca ciężarnym w środkach komunikacji zbiorowej czy nie przepuszczają ich w kolejkach. Czy rzeczywiście tak jest i czy ciężarna może długo stać? Wyjaśnijmy tę sprawę raz na zawsze!
Weronika Zagojska
kobieta-w-ciazy-w-autobusie
fot. Fotolia
Jesteśmy zbulwersowane historią udostępnioną przez jedną z facebookowiczek, a którą przytacza portal warszawawpigulce.pl. Ciężarna kobieta w zagrożonej ciąży spotkała się z szokującą reakcją na prośbę o ustąpienie miejsca. I to od młodej dziewczyny! Reszta pasażerów za to – zero reakcji, totalna znieczulica.

Zobacz też: Urodziło Ci się dziecko? Posadź drzewo i wyślij nam zdjęcie!

Młoda dziewczyna zwyzywała ciężarną w autobusie - relacja ciężarnej

Facebookowiczka udostępniła post na swojej tablicy tak opisując całe zajście (pisownia oryginalna):
 
„Zwracam się do Was z pewnym apelem w związku z sytuacją która miała miejsce wczoraj w autobusie. Odwiedziła mnie wczoraj koleżanka w ciąży przed wizytą u lekarza. Była z córeczką a do lekarza jechała na ul. Szernera [w Warszawie – przyp. red.]. Ponieważ nasze dzieci świetnie się razem bawiły zaproponowałam, aby sama pojechała a ja popilnuje jej dziecko.

Po wizycie na której dostała skierowanie do szpitala w związku z zagrożoną ciążą wsiadła w autobus na Tarchomin, by odebrać córkę i zaczekać na męża, aby je odebrał. W autobusie nie było wolnego miejsca i nikt nie ustąpił ciężarnej, a kiedy podeszła do młodej dziewczyny i zapytała o ustąpienie miejsca została zwyzywana i nikt dookoła miejsca nie ustąpił ani nie zareagował”
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.

Podwójny apel o ustępowanie miejsca i przepuszczanie ciężarnych kobiet

To się nie mieści w głowie, że takie rzeczy wciąż się dzieją. Tak się zachowują dorośli ludzie, w dużym mieście, kobiety! Facebookowiczka wystosowała apel, do którego i my się dołączamy (pisownia oryginalna):
„Apeluje o odrobinę empatii i kultury dobrego wychowania. Kobieta w ciąży choćby idealnej i książkowej w komunikacji miejskiej powinna mieć ustąpione miejsce ze względów bezpieczeństwa. W razie silnego hamowania mogłoby się skończyć tragedią. A jeśli ciężarna już sama prosi o miejsce jest to wyraźny sygnał, że ma ku temu ważny powód. Kobiety same albo będziecie matkami albo już jesteście, a mężczyźni będziecie ojcami bądź jesteście dlatego myślcie i zauważajcie takie rzeczy. Taka sytuacja mogłaby spotkać Was, Wasze kobiety!”

Dlaczego kobieta ciężarna nie powinna długo stać?

Najbardziej szokujące jest dla mnie zawsze to, że to kobiety, które najbardziej powinny rozumieć sytuację innej kobiety, są najbardziej agresywne. I to bez względu na wiek! Uwaga! Wbijcie sobie do głowy Wy wszyscy, którzy nie ustępujecie miejsca kobietom ciężarnym lub nie przepuszczacie ich w kolejkach! Kobieta ciężarna, o ile ciąża przebiega bez powikłań, może chodzić i spacerować, natomiast długie stanie jest dla ciężarnej bardzo niekorzystne i niebezpieczne, zarówno ze względu na wypadek komunikacyjny i większe ryzyko upadku, urazu, jak i może przyczyniać się do wolniejszego wzrostu płodu, zwiększać ryzyko powikłań ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród i urodzenie zbyt małego dziecka.

Sprawdź też: Urządzenia dla kobiet w ciąży - opinie, ranking na bangla.pl

O codziennych dolegliwościach typu zawroty głowy, ucisk na pęcherz, mdłości i zwyczajne zmęczenie (organizm na samym początku ciąży działa tak, jakby kobieta ciągle była w truchcie), a także kulturze osobistej nawet nie wspominając...

Nie mniej szokujące komentarze Internautów

To jednak nie wszystko w całej tej bulwersującej sprawie. Nie mniej szokujące okazały się... komentarze Internautów pod apelem facebookowiczki (pisownia oryginalna):
  • „(...) Zdarzało się, że w ciąży nie przepuszczali mnie w kolejce (czasy PRL). Wiele osób uważało i uważa, że ciąża to nie choroba a stan przejściowy i niekoniecznie trzeba ustępować miejsca. Zresztą sami wychowujemy nasze dzieci na egoistów. Ile to razy się widzi jak matka (babcia) stoi a dziecko (nawet takie 10-letnie) usadawia. Nawet potrafi się wykłócać o takie miejsce bo... dziecko zmęczone. Potem się dziwimy, że nasza młodzież, nastolatkowie nie ustępują miejsca kobietom w ciązy, starszym, niepelnosprawnym.”
  • Jestem po endoplastyce biodra 2 lata temu też byłam w ciąży też nikt mi nie ustąił miejsca mimo że była cąża widoczna jak znalazłam miejsce wolne to zawsze jakas starucha zaprzeprszeniem krzywo sie patrzyła na mnie i specjalnie się przybliżała bym jej zwolniła miejsca z grzeczności zchodziłam ale ze wzgledu na mój stan zdrowia mimo że mam 30 lat to poprostu odwracam głowe w druga strone ustępuje tylko gdy ktoś naprawde potrzebuje usiąść i kobieta w ciąży ”
  •  Ja ustępuję miejsca starszym, o kulach, wyraźnie tego potrzebującym. Kobietom w ciąży nie. Nic im nie będzie - chciały dziecko, to musza sobie radzić. Ja mam spore problemy z błędnikiem, także staram się zawsze siedzieć, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych, bo moja równowaga nie istnieje.”
  •  „Dwa razy byłam w ciąży i dwa razy slyszslam ze ciąża to nie choroba. Pomijam ze jestem chorą osobą. Najpierw chcą równouprawnienie a teraz dziwicie się ze są takie sytuacje. Mnie nauczono ze miejsce się ustepuje bez wzgledu czy ciąża czy starsza osoba. Nowe pokolenie już tego w głowie niema.”
  • „a kto jej kazał z brzuchem chodzić???? ludzie zmęczeni z pracy wracają a brzuchata mogła taxi sobie zamówić”
Czy jedynym sposobem na nieustępowanie miejsca ciężarnym mogłyby być mandaty?
  • „Wystarczyloby oznaczyc miejsca dla starszych i kobiet w ciazy. Wprowadzic obowiazek ustepowania. Tak jest w calej Europie zachodniej. Mozna dostac mandat jesli sie nie ustapi. Skoro nie da sie inaczej wychowa spoleczenstwa.” - tak pisze jedna z osób komentujących.
Też uważacie, że „ciąża to nie choroba”, a jak „zrobiła sobie dziecko to niech teraz stoi”? Błagam was – miejcie świadomość i odrobinę kultury. Tego też uczcie swoje dzieci!
 
Źródło: facebook.pl, warszawawpigulce.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy