Szczepienia na krztusiec dla ciężarnych
fot. AdobeStock

Ciężarne powinny być szczepione na krztusiec. Znany lekarz wyjaśnia, dlaczego

Choć na razie sytuacja epidemiologiczna wydaje się być stabilna, istnieją pewne czynniki, które mogą spowodować jej pogorszenie. Szczepionka skutecznie może temu przeciwdziałać.
Milena Oszczepalińska
Szczepienia na krztusiec dla ciężarnych
fot. AdobeStock
Zdaniem dra Pawła Grzesiowskiego każda przyszła mama powinna otrzymać od lekarza prowadzącego ciążę skierowanie na szczepienie przeciwko krztuścowi. Argumentem za tym przemawiającym jest fakt, że sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych nie jest całkowicie stabilna. Obserwuje się wzrost zachorowań np. na odrę, a niektóre choroby zakaźne, w tym krztusiec, nie uległy eradykacji, czyli całkowitemu wyeliminowaniu na świecie.

Jak obecnie kształtuje się sytuacja epidemiologiczna obejmująca choroby zakaźne?

Dr Paweł Grzesiowski, adiunkt w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, wyjaśnia, że z uwagi na migracje ludności i przemijającą odporność poszczepienną sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych może ulec pogorszeniu.

Zobacz też: Czy szczepić się, będąc w ciąży? Ta mama nie ma wątpliwości!

„Choć szczepienia obowiązkowe w Polsce są realizowane w ponad 95 proc. nie można twierdzić, że sytuacja epidemiologiczna pozostanie stabilna. Mamy wzrost zachorowań na odrę, są choroby zakaźne które nie uległy eradykacji, jak chociażby krztusiec” – podkreśla doktor.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Dlaczego szczepienie kobiet w ciąży przeciwko krztuścowi jest wskazane?

Zdaniem dra Grzesiowskiego „ten pomysł może przynieść zarówno finansowe oszczędności, jak i korzyść dla noworodków i niemowląt, bo unikną zachorowania na krztusiec”. Szczepienie ciężarnych bywa rekomendowane, jednak obecnie nie jest powszechnie stosowane. Ekspert podkreśla jednak, że każda ciężarna powinna dostać od ginekologa skierowanie na szczepienie, zarówno w trosce o nią, jak i jej dziecko.
Zobacz też: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki

Czy będąc w ciąży, otrzymałaś od lekarza prowadzącego skierowanie na szczepienie przeciwko krztuścowi? Poddałaś mu się bez obaw?

Źródło: rynekaptek.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy