ciężarne z wadami płodu odsyłane ze szpitali
fot. Adobe Stock

Aborcje odwołane, ciężarne BŁAGAJĄ o pomoc! „Lekarze się boją”

Mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, szpitale i lekarze już obawiają się jego konsekwencji. Kolejne kobiety noszące uszkodzone płody nie mogą liczyć na pomoc medyczną!
Magdalena Drab
ciężarne z wadami płodu odsyłane ze szpitali
fot. Adobe Stock
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie obowiązuje, więc aborcje z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu powinny być nadal wykonywane. W praktyce jednak coraz więcej szpitali wypisuje bądź w ogóle nie przyjmuje ciężarnych, które kwalifikują się do zabiegu terminacji ciąży. Kobiety są pozbawiane opieki lekarskiej.

Planowane aborcje nie są wykonywane, lekarze się boją

Mimo wielotysięcznych protestów w całej Polsce wyrok TK zacznie obowiązywać, gdy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Na razie jednak wciąż aktualne jest prawo, zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu uszkodzenia płodu jest legalne. Co zatem kieruje lekarzami, którzy odmawiają ciężarnym wykonania zaplanowanych wcześniej zabiegów aborcji?

„Lekarze nie wiedzą, co robić, boją się” − uważa Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W rozmowie z Gazetą Wyborczą opowiedziała o dramatycznych sytuacjach, o jakich słyszy w ostatnich dniach:

„[Kobiety] mają wyniki badań prenatalnych w ręku, ale szpitale nie chcą im nawet otworzyć drzwi. Takie zgłoszenia miałam m.in. z Suwałk, Oleśnicy, Kielc i Warszawy. Dzwoniące kobiety są tak zdenerwowane, że rozmowę często przejmują partnerzy. Błagają: niech pani coś zrobi!”.

Atmosfera strachu nie zapanowała jednak wśród lekarzy dopiero teraz, z dnia na dzień. Jeszcze na długo przed wyrokiem TK medycy w Polsce byli zastraszani − podkreślała Kacpura. „Wielu bało się już wcześniej. Już przed wyrokiem TK trudno było znaleźć szpital przeprowadzający aborcję, w ostatnich latach było to możliwe w mniej więcej 10 proc. placówek”.

Aby pomóc potrzebującym kobietom, Federacja tworzy obecnie listę kontaktów do lekarzy, którzy są gotowi wykonać legalny zabieg aborcji. Powstaje także baza specjalistów, którzy przeprowadzają badania prenatalne.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy