ciąża, mama, badanie, lekarz, ciśnienie

Ciśnienie krwi w czasie ciąży

Sądziłaś, że ciśnieniem powinni się przejmować wyłącznie emeryci? Wcale tak nie jest. Jego pomiar to badanie szczególnie ważne także dla przyszłych mam.
ciąża, mama, badanie, lekarz, ciśnienie
Nawet jeśli dotąd nie miałaś problemów z ciśnieniem krwi, w czasie ciąży położna będzie ci je mierzyła podczas każdej wizyty. Pomiar taki dostarcza lekarzowi wielu ważnych informacji. – Chodzi o to, by sprawdzić, czy przyszła mama nie ma nadciśnienia tętniczego, które – gdyby wymknęło się spod kontroli – mogłoby być dla niej i maleństwa groźne – tłumaczy Artur Kucharski, ginekolog położnik. Sprawdź, jak dbać o siebie, by uniknąć kłopotów z ciśnieniem!

Wpływ ciąży na krwiobieg

Na ogół w ciągu pierwszych miesięcy ciąży ciśnienie tętnicze krwi trochę spada. To przez progesteron – hormon wytwarzany przez łożysko przyszłej mamy. – Rozluźnia on mięsień macicy, powstrzymując ją przed przedwczesnymi skurczami, narządy, których ściany zbudowane są z mięśni, naczynia krwionośne oraz przewód pokarmowy – wyjaśnia lekarz. U 5–10 proc. kobiet dzieje się inaczej: ciśnienie rośnie ponad normę, tzn. przekracza 140/90 mmHg. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego w ciąży to nadciśnienie, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o nadciśnieniu indukowanym (wywoływanym) ciążą. Kobietę z takim problemem trzeba otoczyć opieką, bo może on prowadzić do powikłań (m.in. niedotlenienia dziecka). Jeżeli do nadciśnienia dołączy białkomocz, mówi się o stanie przedrzucawkowym. Jego najpoważniejszym powikłaniem mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka).
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Bezcenny odpoczynek

Jak wygląda opieka nad ciężarną z nadciśnieniem? Lekarz wysyła ją na dodatkowe badania (np. badanie ogólne moczu, poziomu kreatyniny itp.) oraz zwolnienie lekarskie. – Unikanie stresu często pomaga rozwiązać problem. Tak jak dieta uboga w sód (koniec z solą!) i częste leżenie na lewym boku (dzięki temu krew dobrze przepływa przez łożysko) – mówi ginekolog. Przyszła mama powinna też kupić aparat do mierzenia ciśnienia i kontrolować je trzy razy w ciągu doby (wynik powyżej 160/110 mmHg oznacza, że trzeba skontaktować się z lekarzem albo wezwać karetkę). Jeżeli ciśnienie skurczowe często przekracza 150 mmHg, rozkurczowe – 100 mmHg, lekarz może przepisać leki. Gdy nie pomagają lub pojawiają się inne niepokojące objawy (np. mroczki przed oczami), przyszła mama trafia do szpitala. Uwaga! Kobieta, która miała nadciśnienie w ciąży, musi je mierzyć i po porodzie. Jeśli utrzymuje się ono dłużej niż sześć tygodni, powinna iść do internisty, bo to może świadczyć o nadciśnieniu przewlekłym.

Często mierz ciśnienie

Nadciśnienie indukowane ciążą częściej pojawia się u kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, mają więcej niż 35 lat, u otyłych oraz chorujących na nerki lub cukrzycę. A co, gdy kobieta ma niskie ciśnienie? Może ono powodować złe samopoczucie i zawroty głowy. Jeśli dolegliwości się utrzymują, też trzeba iść do lekarza.

Kto się boi białego fartucha?

Twoje ciśnienie jest wyższe niż 140/90 mmHg? To nie musi jeszcze wcale oznaczać nadciśnienia. Ciśnienie mogło podskoczyć ci np. z emocji – lekarze nazywają to od lat „efektem białego fartucha”. O nadciśnieniu można mówić wówczas, jeśli nieprawidłowy wynik pojawia się regularnie podczas kolejnych, powtarzanych w domu badań pomiarowych.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy