GRY
 
 

Za niskie, za wysokie czy wzorcowe - uwaga na ciśnienie w ciąży

Ciśnienie krwi ma wielkie znaczenie dla zdrowia kobiety w ciąży i rozwoju dziecka. Ale jego wahań można wcale nie zauważyć. Dlatego regularna kontrola ciśnienia to w ciąży podstawa!

fot. Edipresse

Ciśnienie w ciąży często odbiega od ciśnienia, które masz normalnie. Nawet jeśli na ogół twoje ciśnienie to wzorcowe 120/80, ciąża może wpłynąć na jego zmianę. Ciśnienie w ciąży jest bardzo ważne, bo nieprawidłowe może powodować poważne problemy. przeczytaj, co oznacza zbyt niskie ciśnienie w ciąży i czym grozi gestoza - nadciśnienie w ciąży.

Ciśnienie w ciąży - jak się zmienia?

Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko oraz powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciśnienie krwi w ciąży wraca do normy.

Czasem w ciąży dochodzi do wzrostu ciśnienia. Dotyczy to ok. 5 proc. kobiet spodziewających się dziecka. Nadciśnienie pojawia się po 20. tygodniu i jest nazywane gestozą (dawniej – zatruciem ciążowym). Wysokie ciśnienie w ciąży dotyka częściej te kobiety, które przed poczęciem cierpiały z powodu wysokiego ciśnienia, cukrzycy i schorzeń nerek lub układu odpornościowego. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy lub spodziewa się bliźniaków albo wieloraczków. Przyczyny mogą tkwić także w genach. Gestoza miewa poważne konsekwencje i wymaga opieki lekarskiej.

Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Ciąża może pomóc na problemy z ciśnieniem

Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno jednak przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdego spotkania z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wzrost ciśnienia w gabinecie może być spowodowany szybkim marszem albo wspinaniem się na piętro w przychodni, a nawet tzw. „efektem białego fartucha”, czyli zdenerwowaniem z powodu wizyty. Dlatego niepokojący wynik zawsze należy sprawdzić ponownie po upływie kilkunastu minut. Warto pamiętać, że na zmiany ciśnienia w ciąży szczególnie niekorzystny wpływ mają papierosy i alkohol.

Za niskie ciśnienie w ciąży

O za niskim ciśnieniu można mówić, gdy wynosi ono mniej niż 90/60 mm Hg. Obniżone wartości mogą utrzymywać się stale lub pojawiać się przy szybkiej zmianie pozycji, np. z leżącej na siedzącą, albo też przy dłuższym staniu. Krew gromadzi się wówczas w dolnej części ciała, odpływając od serca, co skutkuje nagłym spadkiem ciśnienia. Niedociśnienie częściej zdarza się młodym, wysokim kobietom o drobnej budowie ciała. Bywa także dziedziczne. Czasem może towarzyszyć innym przypadłościom, m.in. niewydolności krążenia i zaburzeniom rytmu serca. Dodatkowo sprzyja mu stres i mała aktywność ruchowa.

Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży do wydruku
Doładuj
Przeładuj