Jakie ciśnienie w ciąży?
fot. AdobeStock

Za wysokie a może za niskie? Sprawdź, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi u ciężarnej

Ciśnienie krwi ma wielkie znaczenie dla zdrowia kobiety w ciąży i rozwoju dziecka. Ale jego wahań można wcale nie zauważyć. Dlatego regularna kontrola ciśnienia to u ciężarnej podstawa!
Jakie ciśnienie w ciąży?
fot. AdobeStock
Ciśnienie krwi podczas ciąży może znacznie różnić się od tego, które miałaś wcześniej. U przyszłej mamy, może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi na każdej wizycie. Sprawdź:

Prawidłowe ciśnienie w ciąży​

Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża o około 5-10 mmHg między 12. i 26. tygodniem ciąży. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność z powodu progesteronu, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy sprzed ciąży. Prawidłowe ciśnienie tętnicze ciężarnej powinno być niższe niż 140/90 mmHg.

Jak zmienia się ciśnienie w ciąży?

Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

U niektórych kobiet ciśnienie zamiast spadać, rośnie ponad normę. Wyższa wartość ciśnienia skurczowego bądź rozkurczowego to nadciśnienie w ciąży, przy czym pomiar musi być wykonany co najmniej dwukrotnie w odstępie minimum sześciu godzin. Jeśli przyszła mama nie miała wcześniej nadciśnienia, to mówi się o nadciśnieniu indukowanym (wywoływanym) ciążą. Kobietę z takim problemem trzeba otoczyć opieką, ponieważ nadciśnienie może prowadzić do powikłań (m.in. do niedotlenienia dziecka). Jeżeli do nadciśnienia dołączy białkomocz, mówi się o stanie przedrzucawkowym. Jego najpoważniejszym powikłaniem mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa).Taki stan jest bardzo niebezpieczny!

 

Za niskie ciśnienie w ciąży

O za niskim ciśnieniu można mówić, gdy wynosi ono mniej niż 90/60 mm Hg. Obniżone wartości mogą utrzymywać się stale lub pojawiać się przy szybkiej zmianie pozycji, np. z leżącej na siedzącą, albo też przy dłuższym staniu. Krew gromadzi się wówczas w dolnej części ciała, odpływając od serca, co skutkuje nagłym spadkiem ciśnienia. Niskie ciśnienie krwi w ciąży może prowadzić do niedotlenienia mamy i dziecka. Skutkiem tego jest gorsze samopoczucie ciężarnej, a czasem także ryzyko, że dziecko nie będzie mogło się dobrze rozwijać – bo niskie ciśnienie krwi zmniejsza przepływ krwi przez łożysko.

Objawy niskiego ciśnienia krwi

Przy lekkim spadku ciśnienia nie zauważysz niepokojących objawów. Taki stan to fizjologiczne niedociśnienie, które pojawia się na początku ciąży. Zwykle stwierdza je lekarz podczas kontrolnej wizyty. Przy większym spadku ciśnienia mogą pojawić się:
 • osłabienie
 • senność
 • kłopoty z koncentracją
 • ciągłe zmęczenie
 • poranne nudności
 • szumy w uszach
 • zawroty i bóle głowy
 • zasłabnięcie.
Zemdlałaś, masz zaburzenia widzenie, tzw. mroczki przed oczami, czujesz duszność, skontaktuj się z lekarzem. Powinien ustalić przyczynę niskiego ciśnienia krwi i powiedzieć ci, jak sobie z nim radzić. Jeśli czujesz, że robi ci się słabo, jak najszybciej usiądź – najlepiej na podłodze. Najgroźniejszym skutkiem zbyt niskiego ciśnienia krwi w ciąży są właśnie upadki i spowodowane nimi urazy.

Jak radzić sobie z niskim ciśnieniem?

Przyszła mama może próbować bronić się przed samopoczuciem „muchy w smole”. Ale zanim zaczniesz działać, powinnaś skonsultować się z lekarzem. Zalecane jest zwłaszcza:
 • picie przynajmniej 2-3 l płynów na dobę
 • unikanie obfitych posiłków
 • wysypianie się
 • dużo ruchu na świeżym powietrzu, gimnastyka i pływanie
 • unikanie dusznych, przegrzanych pomieszczeń
 • masaż szorstką myjką pod letnim prysznicem, począwszy od stóp w kierunku serca.
Porannym spadkom ciśnienia zapobiega spanie z lekko uniesioną górną częścią ciała. A ponieważ nie należy gwałtownie wstawać, warto wykorzystać okazję do... bezkarnego wylegiwania się w łóżku. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na małą czarną kawę.
   

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy