GRY

Za niskie, za wysokie czy wzorcowe. Uwaga na ciśnienie w ciąży

Ciśnienie krwi ma wielkie znaczenie dla zdrowia kobiety w ciąży i rozwoju dziecka. Ale jego wahań można wcale nie zauważyć. Dlatego regularna kontrola ciśnienia to w ciąży podstawa!
Jakie ciśnienie w ciąży?
fot. AdobeStock
Ciśnienie krwi podczas ciąży może znacznie różnić się od tego, które miałaś wcześniej. U przyszłej mamy, może pojawić się zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie. Aby uniknąć problemów, do których prowadzą kłopoty z nieprawidłowym ciśnieniem, lekarz kontroluje wartości ciśnienia tętniczego krwi. Sprawdź, co oznacza zbyt niskie ciśnienie w ciąży i czym może grozić nadciśnienie.

 

Ciśnienie w ciąży – jak się zmienia?

Zwykle w pierwszych miesiącach ciąży ciśnienie krwi nieznacznie się obniża. Jest to spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie. Rosnące dziecko i powiększające się łożysko i macica potrzebują dodatkowej objętości krwi do odżywiania. Tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Około 7. miesiąca ciąży ciśnienie krwi wraca do normy.

O czym świadczy nadciśnienie?

U około 5 proc. kobiet spodziewających się dziecka, dochodzi do wzrostu ciśnienia. Nadciśnienie pojawia się po 20. tygodniu ciąży i jest nazywane gestozą lub zatruciem ciążowym (ta ostatnia nazwa była popularna dawniej). Wysokie ciśnienie w ciąży dotyka częściej te kobiety, które przed poczęciem cierpiały z powodu wysokiego ciśnienia, cukrzycy i schorzeń nerek lub układu odpornościowego. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy lub spodziewa się bliźniaków albo wieloraczków. Przyczyny mogą tkwić także w genach. Gestoza miewa poważne konsekwencje i wymaga opieki lekarskiej.
 

Ciąża może pomóc na problemy z ciśnieniem

Dla niektórych kobiet cierpiących z powodu niskiego lub wysokiego ciśnienia ciąża okazuje się stanem błogosławionym również dlatego, że... doprowadza jego wartość na kilka miesięcy do normy. Trudno przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm. Aby wykluczyć ryzyko choroby, a w razie potrzeby podjąć leczenie, ciśnienie przyszłej mamy jest mierzone podczas każdej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę.

Tak działa stres

Wzrost ciśnienia w gabinecie może być spowodowany szybkim marszem albo wspinaniem się na piętro w przychodni, a nawet tzw. „efektem białego fartucha”, czyli zdenerwowaniem z powodu wizyty. Niepokojący wynik zawsze należy sprawdzić po upływie kilkunastu minut. Warto pamiętać, że na zmiany ciśnienia szczególnie niekorzystny wpływ ma palenie papierosów w czasie ciąży i picie alkoholu (obu tych rzeczy nie poleca się w ciąży również z innych przyczyn).

Za niskie ciśnienie w ciąży

O za niskim ciśnieniu można mówić, gdy wynosi ono mniej niż 90/60 mm Hg. Obniżone wartości mogą utrzymywać się stale lub pojawiać się przy szybkiej zmianie pozycji, np. z leżącej na siedzącą, albo też przy dłuższym staniu. Krew gromadzi się wówczas w dolnej części ciała, odpływając od serca, co skutkuje nagłym spadkiem ciśnienia.

Niedociśnienie w ciąży:
  • występuje częściej u kobiet młodszych, wysokich, o drobnej budowie ciała
  • bywa dziedziczne
  • może towarzyszyć niewydolności krążenia i zaburzeniom rytmu serca
  • sprzyja mu stres podczas ciąży i mała aktywność ruchowa

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu