mama, noworodek, poród, szpital

Co Cię czeka na porodówce

Przeraża Cię myśl o porodzie w zupełnie obcym, nieprzyjaźnie wyglądającym miejscu? Spróbuj je oswoić.
mama, noworodek, poród, szpital
Jeśli teraz odwiedzisz salę porodową, łatwiej pokonasz lęk, gdy nadejdzie czas rozwiązania. Personel większości szpitali nie ma nic przeciwko takim wizytom. Zanim wybierzesz się na oględziny miejsca, w którym malec się urodzi, podpowiemy, co możesz tam zobaczyć.

Boksy

Jeśli na sali jest kilka stanowisk, oddziela się je od siebie niskimi ściankami. Dzięki temu kobiety nie muszą oglądać nawzajem swoich porodów.

Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Łóżko porodowe

Jest wysokie, by położna i lekarz mogli bez trudu kontrolować przebieg akcji porodowej. I raczej wąskie, aby personel medyczny miał do rodzącej dostęp. Zdarza się, że na łóżku porodowym leży się nie tylko podczas ostatniego etapu. Możesz zostać na nie zaproszona również we wcześniejszych fazach porodu, na przykład wtedy, gdy trzeba monitorować stan płodu. Jeśli jesteś zmęczona albo podczas skurczów wolisz leżeć, możesz na nie „zaprosić się” sama.

Lampa ogniskowa

Nad łóżkiem zobaczysz dużą, okrągłą lampę. Daje bardzo jasne światło i dobrze oświetla całe stanowisko. Będzie tam także druga – bakteriobójcza, ale ona nie zostanie przy Tobie włączona – jej promieniowanie jest szkodliwe dla oczu i skóry. Służy do odkażania sali po porodzie.

Aparat do KTG

Czyli kardiotokograf. To niewielkie urządzenie ma kształt skrzynki i stoi przy łóżku porodowym. Ma dwie głowice. Jedna z nich rejestruje pracę serca dziecka, druga – czynność skurczową macicy. Dzięki nim można ocenić stan nienarodzonego jeszcze malucha, a także stopień zaawansowania porodu.

Pompa infuzyjna

Pozwala na precyzyjne dawkowanie leków. Ta na sali porodowej przeznaczona jest do podawania oksytocyny (na przyspieszenie skurczów) lub fenoterolu (na zahamowanie ich).

Kącik grzewczy

Czyli stanowisko intensywnej opieki nad noworodkiem. Choć nazwa brzmi trochę groźnie, trafia tu na chwilę każdy noworodek. To właśnie w tym miejscu pediatra po raz pierwszy bada malca i odśluzowuje go za pomocą ssaka, to znaczy oczyszcza jego drogi oddechowe z resztek wód płodowych. Tu zakłada się maluchowi na rączkę opaskę identyfikacyjną, zakrapla mu oczy azotanem srebra, waży, mierzy. Dziecko nie marznie, bo temperatura w kąciku jest wysoka – wynosi ok. 37 stopni C. Umieszczone nad łóżeczkiem pokrętła pozwalają ją regulować. W pobliżu kącika jest także ujęcie tlenu, który można podać maluszkowi, jeśli trzeba mu pomóc w oddychaniu.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy