Mama pierwszy raz przytula nowo narodzone dziecko
fot. Fotolia

Co czują mamy po porodzie? Nie jesteś w tym sama

Jakie to uczucie, kiedy po porodzie kładą dziecko na piersi? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Nie ma też złej. Przeczytaj, co poczuły inne mamy!
Hanna Szczesiak
Mama pierwszy raz przytula nowo narodzone dziecko
fot. Fotolia
Kilka dni temu na jednym z forów pojawiło się pytanie: "Jakie to uczucie, kiedy po porodzie kładą dziecko na piersi?". Ciężarna, która je zadała, przyznała, że nie wie, czego się spodziewać i nie umie sobie wyobrazić tego uczucia. Pod pytaniem pojawiło się kilkadziesiąt odpowiedzi. Okazuje się, że na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie – ile mam, tyle reakcji i uczuć...

Co czują mamy po porodzie?

Dla wielu mam pierwsze chwile po porodzie są niezwykłe i magiczne. Przeczytajcie, co napisały o pierwszych minutach z noworodkiem:

To jest taki moment zero. Jesteś tylko ty i dziecko. Bez znaczenia jest personel dookoła ciebie, krew, ból, hałas, zamieszanie, światło. Jesteś ty i dziecko, przez tych kilkanaście sekund świat staje w miejscu, wszystko wokół się zawiesza. Parę rzeczy w życiu przeszłam i przeżyłam, ale właśnie tych kilka chwil, kilkanaście sekund, to były najpiękniejsze chwile w moim życiu. Nigdy więcej nie czułam, jakby nic się nie liczyło. A właśnie w tamtym momencie nic nie było istotne. Tylko ja i maluch.

Miałam mega ciężki poród, syna dostałam dosłownie na 5 minut, bo musieli mnie zabierać na salę operacyjną (krwotok, zapaść) i wiem, że gdyby nie te 5 minut, to bym im zeszła podczas operacji. Dzięki tym 5 minutom znalazłam w sobie tyle siły, coś niesamowitego. Zazdroszczę tym, które mogły swoje dzieciaczki potrzymać 2 godziny.

Ja miałam cesarkę, po kilku godzinach bólu i jak ją wyjęli, to się popłakałam jak jakaś wariatka, aż mi pielęgniarka łzy ocierała. To była chyba taka ulga, że już jest z nami cała i zdrowa i że będzie już z górki. Za to, jak przynieśli mi ją rano, to się przestraszyłam, jak ja sobie poradzę i czy to nie był błąd, bo chyba nie ogarnę wszystkiego.


Zobacz także: Kiedy i jak rodzi się miłość do dziecka?

Dla innych mam widok i dotyk nowo narodzonego nie mają w sobie nic magicznego. Towarzyszy im uczucie ulgi, że to już koniec bólu. Przeczytajcie ich komentarze:

Jakie to uczucie? Ulgi, przede wszystkim ulgi, że ten koszmarny ból się skończył. Kładą Ci takie małe, ciepłe, różowe na piersi, a Ty nie dowierzasz, że to Twoje. Później się przeglądasz, stwierdzasz, że jest śliczne i idealne, przytulasz. A miłość? Przychodzi z czasem.

Też nie poczułam żadnej magii. Jedynie ulgę, że w końcu ten koszmar porodowy się skończył. Do tego miałam ciążę leżącą zagrożoną, więc ta ulga była podwójna. Mały nie płakał, też był wykończony tym porodem.

Ja czułam jedynie wielką ulgę, przede wszystkim fizyczną, małą nie byłam zupełnie zainteresowana, spojrzałam na nią, kazali mi ją przytulić, zrobiłam to raczej mechanicznie. Więź zaczęła się pojawiać po kilku tygodniach. Nie miałam depresji poporodowej, bardzo dobrze i z chęcią zajmowałam się dzieckiem, ale chyba potrzebowałam czasu, żeby rozbudzić w sobie głębokie matczyne uczucia. Teraz po kilku miesiącach mamy fajną, ciepłą relację, o ile można taką mieć z półrocznym niemowlakiem.


Wszystkie te komentarze potwierdzają jedno – każda kobieta jest inna i zupełnie inaczej reaguje na przyjście maluszka na świat. Jeśli spodziewasz się dziecka i boisz się, że nie poczujesz tej "magii"... To nic złego jej nie czuć. Są kobiety, które w ogóle nie chcą, aby ktoś kładł na ich brzuchach czy piersiach dziecko, a sam poród jest dla nich obrzydliwy i nie chcą go pamiętać.

Nie ma nic złego w tym, że każda kobieta inaczej znosi poród czy ciążę. Jak napisała jedna z mam, czasem "miłość przychodzi z czasem". Jeśli nie czujesz tego od razu, nie oznacza to, że jesteś gorszą matką.

Czytaj także: "Ciemna strona macierzyństwa". To zdjęcie mówi więcej niż słowa!

Źródło: Wszystkie wypowiedzi pochodzą od anonimowych użytkowniczek forum kafeteria.pl
Redakcja poleca: Jak być idealną mamą
Psycholog Adriana Klos radzi jak być mamą idealną, nie tracąc przy tym możliwości spełniania swoich marzeń.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy