mama, niemowlę, kąpiel

Czym najlepiej i najzdrowiej myć niemowlę?

Mydła w kostce lub w płynie, żele do mycia, emolienty. Co jest najlepsze do mycia i kąpieli niemowlęcia? Sprawdź, co zaleca pediatra dermatolog.
mama, niemowlę, kąpiel
Myślisz, że maleństwo właściwie nie ma okazji, by mocno się zabrudzić. A więc w zasadzie wcale nie musisz go często myć. To nie tak! Czasem uleje mu się trochę mleczka. Jest kwaśne, bardzo podrażnia wrażliwą skórę, dlatego trzeba je szybko zmyć (wystarczy wodą). Poza tym maluszek się poci, a wtedy na skórze mogą się rozwijać bakterie. A więc wieczorna kąpiel jest obowiązkowa!
 

Czy można myć dziecko naparem z rumianku?

Nie. Rumianek często powoduje alergie skórne. Myj maluszka wodą z mydłem lub innym środkiem przeznaczonym do niemowlęcej skóry. Samą buzię lepiej myć nie wodą z kranu, tylko przegotowaną albo z butelki, niskozmineralizowaną.
 
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Czy to prawda, że nie każde mydło nadaje się dla niemowlęcia?

Tak. Zwykłe mydło, jakiego my używamy, wysusza skórę. Staje się ona wtedy bardziej wrażliwa  i łatwiej o jej podrażnienie. Dlaczego tak się dzieje? Mydło ma zawsze odczyn zasadowy (pH 8–9), skóra zaś lekko kwaśny (pH 5,5). Umycie jej zasadowym mydłem powoduje uszkodzenie płaszcza ochronnego, tzw. lipidowego. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed bakteriami. Gdy spłuczesz mydło, skóra przez kilka godzin będzie miała odczyn zasadowy, co ułatwia chorobotwórczym bakteriom zasiedlanie się na niej. Co prawda płaszcz lipidowy odbudowuje się po 2–3 godzinach, ale jeśli będziesz często myć skórę dziecka zwykłym mydłem, możesz spowodować jej trwałe wysuszenie.

Przeczytaj także: Pielęgnacja suchej skóry – prawdy i mity
 

A popularne mydełka dla dzieci też są niedobre?

Są dobre dla dzieci, które mają zdrową skórę! Jeżeli zauważysz, że stała się szorstka, to lepiej myć maluszka płynem lub żelem.
 

Dlaczego często lepszy jest żel lub płyn?

Płyny i żele do mycia nie zawierają w składzie mydła, tylko inne substancje myjące, często roślinne. Mają one odczyn lekko kwaśny lub obojętny – właśnie po to, by nie naruszać ochronnego płaszcza skóry. Ponadto do żeli i płynów przeznaczonych dla niemowląt są dodawane delikatne składniki, które lekko nawilżają skórę. Dzięki temu po umyciu nie jest ona wysuszona i nie trzeba jej smarować kremem.
 

Czego używać, jeśli dziecko ma alergię?

Najlepsze są tzw. dermokosmetyki (kupisz je w aptece). Te do mycia skóry alergicznej to emolienty. One również mają odczyn pH 5,5, a więc nie wysuszają, tylko – podobnie jak żele i płyny do mycia – nawilżają skórę.

Dodatkowo emolienty do mycia zawierają delikatne składniki natłuszczające. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona płaszcza lipidowego (jak w przypadku żeli czy płynów), ale także jego odbudowanie. Tak więc emolienty zarówno myją, jak i pomagają leczyć skórę atopową.

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii Dziecięcej DERMINI
 


 
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy