Matka, która urodziła noworodka z 3 promilami wyjaśnia, dlaczego piła
fot. Fotolia

Matka, która urodziła noworodka z 3 promilami wyjaśnia, dlaczego piła

Wreszcie udało się przesłuchać kobietę, która niedawno urodziła dziecko w stanie upojenia alkoholowego. Matka wyjaśnia, dlaczego sięgnęła po alkohol.
Matka, która urodziła noworodka z 3 promilami wyjaśnia, dlaczego piła
fot. Fotolia
Niedawno pisaliśmy o tym, że pijana ciężarna trafiła na porodówkę w Głownie. Kobietę do szpitala przywiozła matka, a niespełna godzinę później, chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Noworodek z 3 promilami alkoholu we krwi, w stanie ciężkim trafił do jednego z łódzkich szpitali. „Kobieta usłyszała zarzuty narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podczas przesłuchania przyznała się do winy i wyraziła skruchę. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności” – poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Dlaczego piła?

Kobieta, która urodziła dziecko z 3 promilami zeznała, dlatego sięgnęła po alkohol. „Potwierdziła, że piła alkohol na pięć dni przed wyznaczonym terminem wizyty lekarskiej, podczas której lekarz stwierdził zaburzenia tętna dziecka. Tłumaczyła, że spożywanie alkoholu wynikało z jej złego stanu psychicznego w ostatnim okresie ciąży. Stwierdziła, że bardzo żałuje, wyraziła skruchę” – mówi rzecznik.

Prokuratora Rejonowa w Zgierzu złożyła wniosek o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej. Jeśli chodzi o stan zdrowia noworodka, śledczy nie ujawniają żadnych informacji. Wiadomo tylko, że gdy ciężarną zbadali lekarze, okazało się, że dziecko ma poważne zaburzenia pracy serca.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Gdzie byli ludzie?

Zadziwiające jest to, że nikt przez tyle dni nie zauważył, że kobieta pije alkohol. Jeżeli od dłuższego czasu była w złym stanie psychicznym, czemu nie otrzymała wsparcia od najbliższych? Gdzie była matka kobiety, lekarz prowadzący czy inne osoby, które mogłyby udzielić pomocy. Gdyby ciężarna otrzymała wcześniej odpowiednie wsparcie, być może nie doszłoby do dramatu. To nie pierwsza taka historia - wcześniej pisaliśmy o skandalicznym zachowaniu matki z Ostrowa Wielkopolskiego, która po pijanemu urodziła dziewczynę ważącą jedynie 1,7 kg. Z kolei w Tomaszowie Mazowieckim przyszły na świat pijane bliźniaczki, a ich matka miała w organizmie ponad 2,7 promila alkoholu!

Powtórzmy jeszcze raz: kobiety, które piją alkohol w ciąży, narażają swoje dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Dlatego Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do prezydenta o rozważenie wprowadzenia ustawy, która chroniłaby nienarodzone dzieci przed konsekwencjami picia alkoholu przez kobiety w ciąży, a także zażywania przez nie narkotyków i innych substancji powodujących trwałe uszkodzenie płodu.

Ciężarne, które piją alkohol w ciąży, byłyby kierowane na przymusowe leczenie we wskazanym zakładzie leczniczym. Kobieta otrzymałaby również pomoc terapeutyczną, co mogłoby pomóc jej skutecznie wyjść z nałogu. Projekt przewiduje też edukację w zakresie wpływu alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na rozwój płodu.

Nie jesteśmy w stanie zrozumieć tak nieodpowiedzialnych kobiet. Ale nie rozumiemy też czemu tak mało mówi się o udzielaniu pomocy tym kobietom.


Źródło: tvp.info

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy