Jak się ratuje wcześniaki opowiada prof. Kornacka [WIDEO]

Czy można powiedzieć, że współczesna medycyna umie ratować wcześniaki? Co się dzieje po kolei w szpitalu z dzieckiem urodzonym przedwcześnie? Jak się pomaga maluszkowi, który waży mniej niż torebka cukru opowiada najsłynniejszy polski neonatolog, prof. Katarzyna Borszewska-Kornacka.
Czy urodzenie dziecka przed terminem zawsze oznacza problemy zdrowotne i jak pomaga się wcześniakom szybko osiągnąć pełną sprawność tłumaczy prof. Katarzyna Borszewska-Kornacka, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neonatologii, Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie. W tej placówce jest najwięcej dzieci urodzonych z masą ciała poniżej 1 kilograma – w całym województwie mazowieckim. Zobacz, jak niezwykle fachowo, ale i z wielką miłością Pani Profesor opowiada o ratowaniu tych najmniejszych, najdelikatniejszych – wcześniaków. 

Jak się pomaga wcześniakom - krok po kroku

Wszystko zaczyna się najczęściej jeszcze na oddziale patologii ciąży, gdzie przebywają kobiety z ciążą zagrożoną. Już wtedy przygotowuje się matkę do procedur i działań, jakie będą podejmowane podczas porodu i tuż po nim. 

Podczas narodzin dziecka, mamy do zaoferowania nowoczesny sprzęt, nowoczesne oddziały neonatologiczne. Nowoczesne sale porodowe, na których w każdej jest możliwość wsparcia oddechowego, bo przecież wszyscy na sali – nie tylko mama, ale i cały personel – czekają na ten pierwszy samodzielny oddech noworodka. Czasem jest on niemożliwy, u dzieci bardzo niedojrzałych, i zaczynają się nasze działania.
Czekamy na jak najpóźniejsze odcięcie pępowiny – co najmniej, jeśli się uda, jedenj minuty. Jeżeli dziecko jest w ciężkim stanie, natychmiast jest przewożone na stanowisko resuscytacji noworodkowej i już wtedy prowadzimy pierwsze zabiegi resuscytacyjne. 
Dziecko jest umieszczane w takim specjalistycznym plastikowym worku, to światowe rekomendacje), aby zapobiec utracie ciepła przez dziecko. To jest niezwykle ważne: pierwszy oddech i zabezpieczenie ciepłoty ciała
Następnie dziecko jest przewożone na oddział intensywnej terapii noworodka i zaczyna się właściwa terapia ratująca zdrowie i nierzadko życie dziecka.

Obejrzyj cały film, gdzie prof. Kornacka fachowo i z wielką miłością opowiada o tym, jak się ratuje polskie wcześniaki

Zobacz też: 
Z High Need Babies wyrastają wrażliwi, wspaniali dorośli! [WIDEO]
Z wcześniakiem w szpitalu – jak przetrwać i nie zwariować? [WIDEO]

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy