alergiaskaza białkowa a karmienie piersią
fot. Fotolia

Karmisz piersią, a dziecko ma skazę białkową? Sprawdź, co jeść

Gdy lekarz potwierdził u dziecka alergię pokarmową, nie przestawaj karmić piersią. Skaza białkowa nie jest wskazaniem do odstawienia. Co możesz jeść?
Katarzyna Pinkosz
alergiaskaza białkowa a karmienie piersią
fot. Fotolia
Skazę białkową u karmionego piersią niemowlęcia zwykle podejrzewa się, gdy dziecko ma silne kolki, biegunki, często ulewa pokarm, wymiotuje, ma suche, zaczerwienione policzki, swędzącą wysypkę na skórze. Przy takich objawach alergii pokarmowej, lekarz zaleci, by karmiąca mama przez kilka tygodni stosowała dietę eliminacyjną: jeśli w tym czasie symptomy zmniejszą się, najprawdopodobniej przyczyną jest alergia i będziesz musiała nadal stosować dietę. Jeśli nie, to znaczy, że niemowlę raczej nie jest uczulone.

Skaza białkowa a karmienie piersią:
1. co musisz wiedzieć
2. najczęstsze alergeny
3. czego nie jeść
4. co jeść

Skaza białkowa a karmienie piersią: co wiemy?

Czy możesz karmić, kiedy dziecko ma skazę białkową? Tak. Pokarm mamy zawiera przeciwciała, które mogą zapobiec wystąpieniu alergii. Uczulenie u niemowlęcia spowodowane czymś, co zjadła mama karmiąca, występuje stosunkowo rzadko. W takim przypadku najczęstszym alergenem okazuje się białko mleka krowiego. Jeśli twoje dziecko jest w grupie ryzyka (np. z powodu alergii u najbliższych krewnych), nie musisz profilaktycznie wprowadzać diety. Dopiero jeśli zauważysz objawy skazy białkowej u dziecka, lekarz pomoże ci tak skomponować jadłospis, żebyś mogła odkryć, co uczula twoje dziecko.
Naukowcy udowodnili, że unikanie alergizujących pokarmów w czasie ciąży i laktacji, nie zapobiega alergii pokarmowej. Wiadomo jednak, że karmienie wyłącznie piersią może chronić dziecko przed wystąpieniem u niego uczulenia na mleko krowie oraz atopowego zapalenia skóry. 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Najczęstsze alergeny pokarmowe u niemowląt

Dziecko może być uczulone niemal na wszystko, nawet na marchewkę czy jabłka. Najczęściej jednak przyczyną kłopotów niemowlęcia jest alergia na mleko krowie i jego przetwory. Poza nabiałem uczulać dziecko mogą:
 • jajka,
 • orzechy,
 • cytrusy,
 • gluten,
 • soja.

Odkrycie, co powoduje objawy skazy białkowej u niemowlęcia, może być trudne. Testy nie są wiarygodne, najbardziej pomocna jest więc dieta eliminacyjna, czyli więc stopniowe odstawianie potencjalnych alergenów i obserwacja dziecka. Przyda ci się dzienniczek, w którym możesz zapisywać, co zjadłaś i jaka była reakcja ze strony układu pokarmowego i skóry niemowlaka.

Skaza białkowa: czego nie jeść, karmiąc piersią?

Jeśli dziecko ma potwierdzoną alergię na mleko, nie jedz:
 • produktów mlecznych: mleka, serów, jogurtów, kefirów, maślanki, masła.
 • wołowiny i cielęciny: znajdują się w nich podobne białka jak w mleku. Niektóre dzieci mogą jeść mięso cielęce i wołowe, inne – nie.
 • produktów wysoko przetworzonych, zawierających barwniki i inne dodatki. Często to właśnie one są przyczyną alergii.
Sprawdzaj etykiety produktów, które kupujesz, czy nie zawierają mleka lub serwatki. Nie kupuj ich. Białka mleka znajdują się w produktach, które o to trudno podejrzewać, jak np. parówki.

Co możesz jeść, gdy dziecko ma alergię na mleko?

Chociaż nie pijesz mleka, pamiętaj, że potrzebujesz odpowiedniej ilości białka i wapnia z innych źródeł. Jedz:
 • mięso: 1-2 razy dziennie. Może to być drób, mięso królika, wieprzowina, a także jagnięcia;
 • ryby. Jeśli dziecko nie ma żadnych dolegliwości po rybach, jedz je 1-2 razy w tygodniu, bo są znakomitym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Najlepsze są gotowane lub pieczone w folii – morskie i słodkowodne (tłuste dostarczą nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo potrzebnych tobie i dziecku). Nie jedz surowych ryb, np. sushi, a także pangi (może zawierać duże ilości metali ciężkich);
 • rośliny strączkowe. Zawierają dużo cennego białka;
 • produkty sojowe. Nie w nadmiarze, by dziecko nie uczuliło się na soję. Z serka tofu przyrządzisz smaczne i sycące sałatki z dodatkiem warzyw.
Możesz sięgać po preparaty mlekozastępcze. Nutramigen lub Bebilon Pepti możesz pić zamiast mleka oraz dodawać do sporządzania potraw. Dostarczą białka oraz wapnia. Lekarz może też przepisać ci suplementy wapnia.
[content:2_1357,0_24599,0_19489,0_19554:CMNews]
Bibliografia:
 • Ohsaki A. i in., Maternal IgG immune complexes induce food allergen–specific tolerance in offspring. Journal of Experimental Medicine Jan 2018, 215 (1) 91-113
 • Thygarajan A, American Academy of Pediatrics recommendations on the effects of early nutritional interventions on the development of atopic disease. Curr Opin Pediatr. 2008;20(6):698–702. 
 • Greer FR i in., The Effects of Early Nutritional Interventions on the Development of Atopic Disease in Infants and Children: The Role of Maternal Dietary Restriction, Breastfeeding, Hydrolyzed Formulas, and Timing of Introduction of Allergenic Complementary Foods. Pediatrics. 2019;143(4)
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy