Pijana ciężarna rodzi pijane dziecko. Jest bezkarna
fot. fotolia

Co kieruje kobietą, która pijąc w ciąży doprowadza do śmierci dziecka?

Nie musi dochodzić do takich tragedii! Jak można zrobić to własnemu dziecku?!
Marta Kabulska
Pijana ciężarna rodzi pijane dziecko. Jest bezkarna
fot. fotolia
Pijana kobieta rodzi pijane niemowlę – to informacje, które ostatnio pojawiały się coraz częściej w mediach (Szczecin: pijana matka urodziła zupełnie pijane dziecko, Ostrów Wielkopolski: Noworodek miał we krwi prawie 2 promile alkoholu, Wstrząsające! Pijany noworodek urodził się w Jeleniej Górze). Już one były dla nas przerażające, niestety niewystarczająco przerażające dla niektórych ciężarnych, by przestrzec je przed piciem alkoholu w ciąży. W Zgierzu (woj. Łódzkie) pijana kobieta urodziła martwe dziecko. W trakcie porodu miała aż 3 promile alkoholu we krwi!

- Lekarze poinformowali nas, że kobieta była pijana. Jak się okazało, w czasie porodu miała w organizmie 3,22 promila alkoholu – powiedział dla tvn24 mł. asp. Magdalena Czarnecka ze zgierskiej policji.

Sprawą już zajęła się prokuratura. W najbliższym czasie zostanie przesłuchany konkubent kobiety. 
- Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok, która ma pomóc ustalić, kiedy dokładnie się to stało i co było przyczyną – zapowiedział Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury. 

Jeśli wyniki wykażą, że dziecko w trakcie porodu jeszcze żyło, kobieta zostanie oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. 

Pociągnięcie do odpowiedzialności kobiety nie będzie łatwe, jeśli okaże się, że dziecko zmarło wcześniej, na co wskazują wstępne informacje przekazane przez szpital. 
- Sprawa będzie o tyle złożona, że polski kodeks karny nie przewiduje konsekwencji dla kobiety, która w czasie ciąży przyczynia się do śmierci płodu, uszkodzenia jego ciała albo rozstroju zdrowia - tłumaczy prokurator.

Polskie prawo nie chroni płodu przed pijaną matką

- Formalnie, z punktu widzenia medycznego, ofiarą pijanej matki nie jest nowo narodzony człowiek, tylko płód, którego prawo w tym zakresie jeszcze nie chroni – wyjaśniał kilka miesięcy temu w wypowiedzi dla gazety wyborczej prokurator Goebel.

Przeczytaj więcej: Bezkarność pijących w ciąży. Prawo nie chroni płodu. Zaskakująca decyzja prokuratury

W Polsce każdego roku przychodzi na świat się aż 7,5 tys. dzieci uszkodzonych przez alkohol, w tym 1,5 tys. dzieci z pełnoobjawowym zespołem poalkoholowym FAS!

Redaktor prowadząca babyonline.pl Sylwia Niemczyk napisała w jednym z artykułów: „Z jednej strony: nigdy nie dałybyśmy dziecku przez smoczek wódki ani piwa. Z drugiej – łatwo w ciąży dajemy się przekonać do kieliszka wina "na lepsze krążenie".” Więcej przeczytasz w artykule: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam 

Kiedy prawo zacznie chronić tych, którzy sami nie są w stanie się bronić? Czy was też to tak oburza? Piszcie w komentarzach. 

Źródło: tvn24
 
Redakcja poleca: Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film
Niedawno w USA kelner odmówił podania wina kobiecie w ciąży. Nie ma bezpiecznej dawki: nawet lampka wina i szklanka piwa może zaszkodzić dziecku. Ale co robić, gdy widzimy, że kobieta w ciąży sięga po alkohol - mówi Jolanta Terlikowska z PARPA.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy