GRY

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Jeżeli twoje dziecko przyjmuje leki na stałe, musisz pamiętać o uzupełnieniu ich zapasu przed wakacyjnym wyjazdem – przypomina pediatra Łukasz Durajski. Zobacz o czym jeszcze warto pamiętać, pakując wakacyjną apteczkę.
Pediatra Łukasz Durajski to prywatnie wielki miłośnik dalekich podróży. Zobacz film, w którym radzi młodym rodzicom, jak skompletować apteczkę podróżną, aby znalazły się w niej wszystkie niezbędne leki.

Nie zapomnij o lekach, które dziecko przyjmuje na stałe

To podstawowa rzecz przy kompletowaniu wakacyjnej apteczki – zapakować do niej leki, które dziecko przyjmuje na stałe. "Zdarza się, że zgubimy bagaż i musimy być zabezpieczeni, że mamy zapas leków w innej, na przykład podręcznej torbie" – mówi pediatra.

W przypadku leków zażywanych na stałe, a już zwłaszcza tych podawanych w zastrzykach, powinniśmy mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie o konieczności ich przyjmowania. Warto, aby było wypisane w języku angielskim, co znacznie ułatwi załatwianie wszelkich formalności.

Biegunki to bardzo duży problem podróżnych i nie dotyczy tylko dzieci, ale to najmłodsi są najbardziej narażeni na ich skutki, gdyż szybciej się odwadniają – podkreśla lekarz. Dlatego przypomina o zapakowaniu do apteczki elektrolitów i probiotyków. Warto je mieć przy sobie zwłaszcza w przypadku dalekich, egzotycznych wakacji.

Must have na wakacjach

Zdaniem pediatry, kremy do opalania z filtrami przeciwsłonecznymi są absolutnym must have, jeżeli chodzi o letnie wyjazdy. Dlatego muszą się znaleźć także w wakacyjnej apteczce. "Dzieciom trzeba stosować kremy z filtrami SPV 50" – przypomina lekarz. Jeżeli mamy krem z niższym filtrem, pamiętajmy, że musimy go nakładać na skórę częściej.

Zobacz też: Co spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem? Lista do druku​

W apteczce muszą znaleźć się preparaty łagodzące skutki ukąszeń przez owady. Chodzi o maści, żele zmniejszające opuchnięcie, które można kupić w aptekach bez recepty. Zdaniem lekarza, warto także mieć przy sobie przeciwalergiczny doustny lek, wypisany przez lekarza, gdyż jest on skuteczniejszy w działaniu. W apteczce nie może zabraknąć także plastrów, bandaży oraz chusty trójkątnej na wypadek złamania.

Praktyczna rada! Doktor Durajski poleca, aby przygotować sobie przed pakowaniem apteczki listę niezbędnych leków i jeszcze przed wyjazdem zgodnie z nią sprawdzić, czy wszystko zapakowaliśmy. 

A wy jakie macie doświadczenia z kompletowaniem apteczki na wakacje? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też: 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek